Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όταν γεννηθείς με την αρρώστια της ματαιοδοξιας θα πουλήσεις το τομάρι σου για την θρέψεις.Ειτε ασχοληθείς με την πολιτική είτε με το κυνήγι.Καποτε μου έλεγε ο παππούς μου ότι αν θες να δεις τον πραγματικό εαυτό κάποιου κόλλα του στο μανίκι μια σαρδέλα και μέτρα μέχρι το δέκα.
Σωστός ο παππούς. Ο δικός μου έλεγε για το ίδιο θέμα, δώσε ένα μικρό αξίωμα σε κάποιον και θα βγάλει τον πραγματικό εαυτό του. Ειδικά σε αυτούς από τους οποίους δεν έχει να περιμένει κανένα όφελος.
 
Το πραγματικό πρόβλημα στους καιρούς μας και πολύ περισσότερο σ' αυτούς που θα 'ρθουν είναι ότι δεν μπορείς να τα μουντζώσεις και να αναχωρήσεις, αφού δεν υπάρχει κανένα μέρος που δε θα σε βρούνε και θα σου ζητήσουνε τα ρέστα ! Μαζικό κίνημα " Ροβινσώνας Κρούσος" !
 
Το πραγματικό πρόβλημα στους καιρούς μας και πολύ περισσότερο σ' αυτούς που θα 'ρθουν είναι ότι δεν μπορείς να τα μουντζώσεις και να αναχωρήσεις, αφού δεν υπάρχει κανένα μέρος που δε θα σε βρούνε και θα σου ζητήσουνε τα ρέστα ! Μαζικό κίνημα " Ροβινσώνας Κρούσος" !
Αυτοεξόριστοι εισοδηματιες που κλέβουν ίντερνετ και φτιάχνουν τσουρέκια?Το έχουμε ξαναδεί το έργο...
 
Αυτοεξόριστοι εισοδηματιες που κλέβουν ίντερνετ και φτιάχνουν τσουρέκια?Το έχουμε ξαναδεί το έργο...
Όχι ρε, μη μου αποδίδεις τέτοια ταπεινά ελατήρια, μιλάω για ένα γύμνωμα από όσο γίνεται περισσότερα φτιασίδια !
 
Όταν γεννηθείς με την αρρώστια της ματαιοδοξιας θα πουλήσεις το τομάρι σου για την θρέψεις.Ειτε ασχοληθείς με την πολιτική είτε με το κυνήγι.Καποτε μου έλεγε ο παππούς μου ότι αν θες να δεις τον πραγματικό εαυτό κάποιου κόλλα του στο μανίκι μια σαρδέλα και μέτρα μέχρι το δέκα.
Με γαύρο δεν❓
 
Συγκέντρωση διαμαρτυρίας, για τη θανάτωση του χιμπατζή.
https://www.google.com/amp/s/www.li...o-attiko-zoologiko-parko-gia-ti-thanatosi?amp

https://lawandorder.gr/rafina-pos-egine-to-foniko/

Στην πρώτη περίπτωση,για το δύστυχο πραγματικά ζώο,κινητοποιήθηκαν οι πάντες.Δηλώσεις υπουργών-υφυπουργών,έρευνα,σύλληψη του φροντιστή, που πυροβόλησε τον χιμπατζή,διαμαρτυρία <<φιλόζωων>>.

Τώρα,κάντε την αντιπαραβολή,με τη δεύτερη περίπτωση.
 
Συγκέντρωση διαμαρτυρίας, για τη θανάτωση του χιμπατζή.
https://www.google.com/amp/s/www.lifo.gr/now/greece/den-itan-exontosi-itan-dolofonia-diamartyria-sto-attiko-zoologiko-parko-gia-ti-thanatosi?amp

https://lawandorder.gr/rafina-pos-egine-to-foniko/

Στην πρώτη περίπτωση,για το δύστυχο πραγματικά ζώο,κινητοποιήθηκαν οι πάντες.Δηλώσεις υπουργών-υφυπουργών,έρευνα,σύλληψη του φροντιστή, που πυροβόλησε τον χιμπατζή,διαμαρτυρία <<φιλόζωων>>.

Τώρα,κάντε την αντιπαραβολή,με τη δεύτερη περίπτωση.
Ή είμαστε, τόσο υποκριτές, ή δεν μπορούμε να αξιολογήσουμε σωστά την αντίδραση μας, για δύο γεγονότα, με μοναδικό κοινό σημείο τους, έναν θάνατο.
 
Ή είμαστε, τόσο υποκριτές, ή δεν μπορούμε να αξιολογήσουμε σωστά την αντίδραση μας, για δύο γεγονότα, με μοναδικό κοινό σημείο τους, έναν θάνατο.
Όταν πήγαν στο σπίτι της Πισπιριγκου βγήκαν δημοσιογράφοι την άλλη μέρα και καταδίκασαν το περιστατικό και έγραψαν για την υποκρισία της κοινωνίας και για ανθρωποφαγια και δίψα για αίμα και ότι μπορεί να έχει ψυχολογικά και διάφορα άλλα τέτοια
Διάβασε άρθρο για τον καθηγητή που μαχαίρωσε ένα σκύλο και πές μου αν υπάρχει έστω και ψήγμα καταδίκης ή το ελαφρυντικό ότι μπορεί να μην ήταν καλά στα μυαλά του για να κάνει κάτι τέτοιο
Και πρόσεξε και πώς κλείνει το άρθρο
Για την δολοφονία ενός παιδιού από την μάνα του οι αντιδράσεις είναι υποκριτικές
Για το μαχαίρωμα ενός σκύλου Δικαιολογημένες εκεί η οργή ξεχειλίζει.......
Screenshot_20220627-081107_Photos.jpg
 
Και φυσικά δεν είμαι υπέρ στο βασανισμό των ζώων και εννοείται ότι και αυτά έχουν δικαιώματα
Αλλά όχι και στο άλλο άκρο να θεωρώ τον θάνατο ενός ζώου δολοφονία και το ίδιο τραγικό με τον θάνατο ενός ανθρώπου
Ευτυχώς ή δυστυχώς για ορισμένους είμαστε στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας εδώ και χιλιάδες χρόνια
 
αυτή η κυρία έχει δει τον εαυτό της σε καθρέπτη;
τι βλέπει;
μια τουρανομογγόλα ασιάτισσα;
ή μια ρωμια -ευρωπαία;

ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΓΕΝΙΤΣΑΡΟΥΣ!!!!
...βρε ρωμιά, καρά-ρωμιά!.shake hands.

Υ.Γ...και την πέρασε τη ρουφιάνα και σουβλάκι ο Σειταρίδης, και πάλι στον ίσιο δρόμο δεν μπήκε.....sarcastic..sarcastic..sarcastic....βρε δε θέλουν έλεος...;).sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Συγκέντρωση διαμαρτυρίας, για τη θανάτωση του χιμπατζή.
https://www.google.com/amp/s/www.lifo.gr/now/greece/den-itan-exontosi-itan-dolofonia-diamartyria-sto-attiko-zoologiko-parko-gia-ti-thanatosi?amp

https://lawandorder.gr/rafina-pos-egine-to-foniko/

Στην πρώτη περίπτωση,για το δύστυχο πραγματικά ζώο,κινητοποιήθηκαν οι πάντες.Δηλώσεις υπουργών-υφυπουργών,έρευνα,σύλληψη του φροντιστή, που πυροβόλησε τον χιμπατζή,διαμαρτυρία <<φιλόζωων>>.

Τώρα,κάντε την αντιπαραβολή,με τη δεύτερη περίπτωση.
Και οχι μονο αυτο
Εαν δεν σκοτωναν τον χιμπατζη
Και γινοταν ενα κακο με ενα παιδακι!
Εαν εβλαπτε ενα παιδακι η εναν ανθρωπο το ζωο πανω στην αδρεναλινη του και την συγχηση του
Θα πηγαιναν ολοι αυτοι εκει να φωναζουν και να προσπαθουν να δικαιολογησουν τις χορηγιες των μκο που υπηρετουν;

Μπα δεν νομιζω
 
Μη το παραψαχνεται παιδιά καιρός να αρχίσουμε να αρπαμε και εμείς ότι μπορούμε γιατί στο τέλος θα μείνουμε νηστικοί και με τη ψολη στο χέρι και μαλακες.Εδω στη γέφυρα στο Σχιστό είχαν πιάσει το Πακιστανό ποιος ήταν που έχει έριχνε τις πέτρες στα αυτοκίνητα μεταξύ των οποίων και σε έναν στο μπαμπριζ και του διαλύθηκε η μισή μούρη χωριά αλλά προβλήματα είναι ακόμα χάλια και ο Πακιστανός είναι ελεύθερος και ο άλλος πάει φυλακή ή τρώει 30000 πρόστιμο γιατί κλώτσησε η σκότωσε ένα γατί.Και περιμένουμε δικαιοσύνη βρε όλοι βουρ στο πατσά πρέπει να κάνουμε και να παν να γαμηθουνε οποίος μπορεί τρώει και εμείς πληρώνουμε τη νύφη με τα μουνια και τα ξαναψηφιζει η πλειοψηφεία πάλι έχει σωτηρία αυτός ο τόπος από πού να τη βρει.
 
Και φυσικά δεν είμαι υπέρ στο βασανισμό των ζώων και εννοείται ότι και αυτά έχουν δικαιώματα....
Εδω εχει χαθει τελειως η λογικη!!
Το πρωι σε καναλι ( ισως το ειδατε ) σε συζητηση για το θεμα του Αττικου παρκου μια κυρια , διευθυντρια -λεει- του ¨zero stray pawject - ελεγε οτι πρεπει να κλεισουν τα παρκα και ο κοσμος να παρει σκυλια στα σπιτια του , γιατι αυτα ειναι γεννημενα για να ζουν σε διαμερισμα!!!!!!!
Και οταν ο δημοσιογραφος της ειπε οτι δεν ειναι νορμαλ τα ζωα να ειναι φυλακισμενα μεσα στο σπιτι, αυτη επεμενε οτι ειναι γεννημενα για μεσα στο σπιτι!!!!!
Αυτη η κυρια, για εμενα ειναι βασανιστης ζωων!
 
Εδω εχει χαθει τελειως η λογικη!!
Το πρωι σε καναλι ( ισως το ειδατε ) σε συζητηση για το θεμα του Αττικου παρκου μια κυρια , διευθυντρια -λεει- του ¨zero stray pawject - ελεγε οτι πρεπει να κλεισουν τα παρκα και ο κοσμος να παρει σκυλια στα σπιτια του , γιατι αυτα ειναι γεννημενα για να ζουν σε διαμερισμα!!!!!!!
Και οταν ο δημοσιογραφος της ειπε οτι δεν ειναι νορμαλ τα ζωα να ειναι φυλακισμενα μεσα στο σπιτι, αυτη επεμενε οτι ειναι γεννημενα για μεσα στο σπιτι!!!!!
Αυτη η κυρια, για εμενα ειναι βασανιστης ζωων!
Και αυτή είναι ήταν γεννημένη για το Δαφνί αμ δεν...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top