Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οι αριστεροί είστε λίγοι και καλοί. Γι αυτό και ότι είναι για αριστερούς είναι δυσεύρετο, ακριβό και λίγο. Όπως τα ακριβά αρώματα που μπαίνουν σε μικρά μπουκαλάκια.
Αγαπάμε αριστερούς. Σαν remi.
.love.
Ελα σου εχω αδελφακι το θελεις?Ε20240919_180251.jpg20240919_172814.jpg20240919_173331.jpgιναι λιγο βρωμικο ομως
 
Δώστο
Ένας πολύ μεγάλης ηλικίας άνθρωπος ναυτικός κοσμογυρισμενος είχε πει .Έχω δει τόσα και τόσα σε όλα τα μέρη του κόσμου που έχω γυρίσει αλλά 3 πράγματα δε συνάντησα ποτέ.
1) Κουμουνιστή χωρίς λεφτά
2) Χοντρή χωρίς γκόμενο
3) Γύφτο με γυαλιά μυωπίας.
 
Ένας πολύ μεγάλης ηλικίας άνθρωπος ναυτικός κοσμογυρισμενος είχε πει .Έχω δει τόσα και τόσα σε όλα τα μέρη του κόσμου που έχω γυρίσει αλλά 3 πράγματα δε συνάντησα ποτέ.
1) Κουμουνιστή χωρίς λεφτά
2) Χοντρή χωρίς γκόμενο
3) Γύφτο με γυαλιά μυωπίας.
Ο Αυγολεμονος
 
Ζητώ τα φώτα σας, ιδίως από τους αριστεροεπωμίζοντες: Είναι μεγάλη βλακεία να πάρω τη δεξιά; Κυρίως από θέμα ασφαλείας όσον αφορά την έξοδο των αερίων ρωτώ.
Και αν δεν εχω ρίξει τουφεκιές κ σίγουρα δεν είμαι ο μόνος.............
Θέμα ασφάλειας δεν είχα, αν εξαιρέσουμε καποιες φορες με κόντρα άνεμο πυριτιδα στα μάτια, αλλά αυτό μπορεί να το παθει κ ένας δεξιοχειρας με δεξί όπλο για αυτό κ το σωστό είναι να φοράμε γυαλιά(δυστυχώς δεν το κάνω) .....

Τα αέρια δεν με εχουν ενοχλησει ασχέτως που μπορεί καποιες φορες να έρχονται πανω μου....

Καλυκα δεν εχω δει ποτέ, μάλλον γιατί πάντοτε εχω τα ματια στο θήραμα....

Θα την έδινα για να παρω αριστερή? Όχι..
Αν αγόραζα τώρα καραμπίνα θα ήταν αριστερή? Ναι..
Το ίδιο θα προτεινα κ σε εσένα.....

Τώρα θα μου πεις έχουμε λίγες επιλογές άρα δεν είναι δυσκολο για καποιον που επωμιζει αριστερά να του αρέσει μια δεξιά καραμπίνα καλυτερα απο δέκα αριστερές...
Τι να κάνει να παρει ένα(αριστερό) όπλο που δεν θα σου αρέσει ?
Η μπορεί να επωμιζει αριστερά αλλά να τον βολεύει να γεμίζει με το δεξί..

Ο καθένας ότι νομίζει,το σωστό το ξέρουμε αλλά τίποτα δεν είναι απαγορευτικό.....
 
Έπρεπε να υπήρχε ένα μαγαζί να δίνει τουφέκια με leasing: να το παίρνεις μια σεζόν να το κυνηγήσεις κι αν σου άρεσε, να δίνεις κάτι ακόμα και να το κρατάς, αλλιώς πάμε γι' άλλα! Ούτε παντρέματα, ούτε στεναχώριες. Δεν θα είχε μείνει φράγκο λέμε!
 
Έπρεπε να υπήρχε ένα μαγαζί να δίνει τουφέκια με leasing: να το παίρνεις μια σεζόν να το κυνηγήσεις κι αν σου άρεσε, να δίνεις κάτι ακόμα και να το κρατάς, αλλιώς πάμε γι' άλλα! Ούτε παντρέματα, ούτε στεναχώριες. Δεν θα είχε μείνει φράγκο λέμε!
Σενάριο επιστημονικής φαντασίας.
 
Καλημερα στην ομαδα.θελω να αγορασω μια καραμπινα για γενικη χρηση σε 66 ποντους κανη.τα κυνηγια που κανω ειναι περπατητο τσιχλας,μπεκατσα,ορτυκι και λιγες φορες περδικα.καποιες φορες κυνηγαω και υδροβια αλλα οχι καρτερι.ειμαι αναμεσα σε beretta a400 lite και fabarm xlr με πλαστικα μερη.εσεις τι μου προτεινετε απ τα δυο?
 
Καλημερα στην ομαδα.θελω να αγορασω μια καραμπινα για γενικη χρηση σε 66 ποντους κανη.τα κυνηγια που κανω ειναι περπατητο τσιχλας,μπεκατσα,ορτυκι και λιγες φορες περδικα.καποιες φορες κυνηγαω και υδροβια αλλα οχι καρτερι.ειμαι αναμεσα σε beretta a400 lite και fabarm xlr με πλαστικα μερη.εσεις τι μου προτεινετε απ τα δυο?
Πήγαινε σε κατάστημα να τα επομίσεις και όποιο σου έρχεται καλύτερα, όποιο σου φαίνεται καλύτερο σε ζύγισμα κ.α.
 
Πήγαινε σε κατάστημα να τα επομίσεις και όποιο σου έρχεται καλύτερα, όποιο σου φαίνεται καλύτερο σε ζύγισμα κ.α.
Αυτο θα κανω στην τελικη,αλλα θα ηθελα γνωμες απο προσωπικες εμπειριες καποιον που τα εχουν για να με βοηθησουν στην τελικη μου αποφαση
 
Καλημερα στην ομαδα.θελω να αγορασω μια καραμπινα για γενικη χρηση σε 66 ποντους κανη.τα κυνηγια που κανω ειναι περπατητο τσιχλας,μπεκατσα,ορτυκι και λιγες φορες περδικα.καποιες φορες κυνηγαω και υδροβια αλλα οχι καρτερι.ειμαι αναμεσα σε beretta a400 lite και fabarm xlr με πλαστικα μερη.εσεις τι μου προτεινετε απ τα δυο?
Πάρε ένα δικαννάκι,πλάγιο ή ποζέ.
Ότι πρέπει,για τα κυνήγια που κάνεις.
 
Αυτο θα κανω στην τελικη,αλλα θα ηθελα γνωμες απο προσωπικες εμπειριες καποιον που τα εχουν για να με βοηθησουν στην τελικη μου αποφαση

Η XLR που έχω εγώ έχει φαρμάκι ντουφεκιά
αλλά μου έβγαλε μια ψιλοεμπλοκή στη χάση και στη φεξη. Ο Τουρής όμως την έφτιαξε στην εγγύηση και ήταν ευγενικότατος. Από τότε δεν έχει δείξει το παραμικρό.
 
Η XLR που έχω εγώ έχει φαρμάκι ντουφεκιά
αλλά μου έβγαλε μια ψιλοεμπλοκή στη χάση και στη φεξη. Ο Τουρής όμως την έφτιαξε στην εγγύηση και ήταν ευγενικότατος. Από τότε δεν έχει δείξει το παραμικρό.
Απο βαρος-ζυγισμα πως την βλεπεις?ειναι ποιοτικο οπλο-δεμενο?
 
Απο βαρος-ζυγισμα πως την βλεπεις?ειναι ποιοτικο οπλο-δεμενο?

Από ποιότητα είναι πολύ καλή. Δεν μπορώ να βρω ψεγάδι. Από βάρος είναι εκεί που το θέλω (ελαφρώς μπροστόβαρο).
Στιβαρό και κάπως χοντροκομμένο στην πάπια αλλά όχι υπερβολικά. Λάκτισμα αρκετά ελαφρύ.
Έχω την Western Waterfowler και θα συνιστούσα
Μην πάρεις παραλλαγή. Πάρε μαύρη καλύτερα. Η δικιά μου άρχισε να ξεβάφει στον ενάμισι χρόνο. Της έκανα μια ολική κεραμική και ησύχασα. Εμένα μ’αρέσει γιατί είμαι και διαφορετική. Είναι η «κοκκινομάλλα».
 

Attachments

  • IMG_4090.jpeg
    IMG_4090.jpeg
    247,7 KB · Προβολές: 48
Καλημερα στην ομαδα.θελω να αγορασω μια καραμπινα για γενικη χρηση σε 66 ποντους κανη.τα κυνηγια που κανω ειναι περπατητο τσιχλας,μπεκατσα,ορτυκι και λιγες φορες περδικα.καποιες φορες κυνηγαω και υδροβια αλλα οχι καρτερι.ειμαι αναμεσα σε beretta a400 lite και fabarm xlr με πλαστικα μερη.εσεις τι μου προτεινετε απ τα δυο?
Πέρα από το πώς σου έρχονται σε μέτρα που πρέπει να τις επωμίσεις....και τα 2 είναι αξιόλογα όπλα.Η μόνη διαφορά τους είναι στην μαυρίλα.Η fabarm είναι πιο καπνιαρα από αυτά που έχω ΔΙΑΒΑΣΕΙ γιατί την Α400 την έχω και δεν είδα κάτι ιδιαίτερο σε βρώμα.Επισης με την Α400 δεν χρειαζεται να κοιτάξεις για τσοκ.
Για την fabarm δεν ξέρω τι παίζει με τα τσοκ της.
Επίσης πάντα κοιτάμε το after sale που από ότι έχω ακούσει ο τουρής είναι πολύ κομπλέ αν προκύψει κάτι.Αυτα
 
Απο βαρος-ζυγισμα πως την βλεπεις?ειναι ποιοτικο οπλο-δεμενο?
Και τα δυο οπλα ειναι εξισου καλα λειτουργικα και βλητικα.Τα σημεια που υπερεχει το ενα του αλλου ειναι fabarm τεχνικη υποστηριξη Τουρης αμμεση και εγγυημενη , a400 lite καλιτερη σε εργονομικα χαρακτηριστικα μεταπωλητικη υπεραξια.Εαν με ρωτουσες a400 lite με 66cm
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top