Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Δουλειά δεν είχε ο διάολος ... αγόραζε φυσίγγια!
Βρέθηκα σήμερα στο μαγαζί του κατασκευαστή (Τσιπούρας, Άμφισσα) και τσίμπησα δυο κουτάκια για δοκιμή (αφού δεν υπάρχουν πουλιά, μάλλον θα ακολουθήσω την περπατημένη σε χαρτόνια-τενεκέδες!). Τιμή 8€ έκαστο. Ελπίζω να είναι μαλακά τουλάχιστον.
View attachment 64414
Πολυ καλο φυσιγγι....αλλα 8.00€ εφτασαν...;;:eek:
Πππςςςς....6.50€ τα επαιρνα θυμαμαι.

Υ.Γ. Τα κουτια του, ειναι απο τις παλιες παρτιδες, οπου τα γεμιζε σε καλυκα κιτρινο Cheddite με 8mm μεταλλο.
 
Μαλακό ειναι... Μου θύμιζε σε ταχυτητες ως πέρισυ τουλαχιστον το 30άρι του ρουμελιώτη, παροτι ειναι εντελως διαφορετικά φυσίγγια. Του Τσιπούρα γενικά είναι λιγο πιο τσιμπημένα σε τιμή απο τους οικονομικους βιοτεχνες.
Για πουλιά βρε με φυσίγγια "Τσιπούρα"???
Ρε πάτε καλά???
Όπως μας πουλάνε και φέτα "Κολιός" ???

Και για ψάρεμα θα πάμε με τί ???
Με αγκίστρια και πετονιές του "Γκλίτσα" ή "Τουλουμοτύρη" ή "Μουνούχη" ????
 
Δουλειά δεν είχε ο διάολος ... αγόραζε φυσίγγια!
Βρέθηκα σήμερα στο μαγαζί του κατασκευαστή (Τσιπούρας, Άμφισσα) και τσίμπησα δυο κουτάκια για δοκιμή (αφού δεν υπάρχουν πουλιά, μάλλον θα ακολουθήσω την περπατημένη σε χαρτόνια-τενεκέδες!). Τιμή 8€ έκαστο. Ελπίζω να είναι μαλακά τουλάχιστον.
View attachment 64414
Το είχα ρίξει πέρσι. Πολύ καλό μου φάνηκε με ήπιο καιρό, όπως τώρα. Απλά δεν το βρίσκω όποτε θέλω. Και τα 8€, αν δεν σταματήσουμε το κυνήγι, πρέπει πλέον να τα περιμένουμε. Δεν το αποδέχομαι, αλλά έτσι θα γίνει.
 
Ένα θετικό που πληροφορήθηκα σήμερα από τον ξάδελφο στο πρωινό με -5 περίπου έριξε κάποια ντουφεκιες με Α1 34 γρ και μου λέει πήγε πολύ καλά δε το περίμενα το ήξερα σα φυσίγγι ότι δουλεύει ωραία αλλά δε το είχα ρίξει με χαμηλή θερμοκρασία οπότε σε 6αρακι θα ναι κουφέτο .Για διαφορά θηράματα.
 
αυτα τα veloce τα αναμεικτα τα δουλεψε κανενας?
Εγώ έριξα ένα κουτάκι 8-9μιχ σ' ένα περπατητο από καιρό, με καλές καιρικές συνθήκες και ανοιχτό τσοκ (σκητ), καλές εντυπώσεις, πρέπει να είναι πράγματι πολύ γρήγορο, όπως διαφημίζεται κι απ' την ονομασία του, τυχαίο ή μη, όλα τα πουλιά που πήρα ήταν χτυπημένα κεφάλι λαιμό και όσες αστοχίες είχα ήταν πιστεύω γιατί έφευγαν μπροστά οι τουφεκιές. Μου έδωσε την εικόνα, όπως του παλιού 30αριου του Ρουμελιώτη. Με λιγότερη ανάκρουση όμως.
 
Back
Top