Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καθόλου απίθανο Bill να θέλω λίγο ακόμα.
Αλλά πιστεύω φταίει και η λαβή.Συν τις σκανδάλες που είναι σαν λεπίδες:confused: και για να τις πατήσεις τις ριμάδες θέλει καμιά 5 κιλά δύναμη.:D .buy buy.
Δεν λέω καλά όπλα σκυλιά στο πέρασμα του χρόνου αλλά έχουν πολλά μειονεκτήματα ας μην κρυβόμαστε.
 
Ούτε εμένα μου το έκανε ποτέ το baikal αυτό, ακόμα και όταν είχε κοντάκι που μου έκανε τον ώμο σαν το χρώμα της μελιτζάνας. Δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί να γίνει αυτο σε κάποιον ψηλό με μεγάλη παλάμη και μακριά λεπτά δάχτυλα. Μήπως περνάτε ολόκληρη την πρώτη φαλαγγα του δείκτη; mornin cof
 
Κύριοι το κοντάκι το έχω μεγαλώσει με φορετό πέλμα όπως το Link παρακάτω...
http://www.kirgias.gr/default.asp?page=detailview&CID=45&MID=63&langid=316&PID=1581
Οπότε τώρα είναι στα 38,5 εκατοστά από το μέσο του πέλματος έως την πρώτη σκανδάλη.
Άρα ή η σκανδάλη είναι τέτοια η κατασκευή της που προκαλεί τέτοια κατάσταση,ή η λαβή του όπλου δεν είναι η σωστή ώστε να πάρει ο δείκτης την σωστή θέση στην σκανδάλη..xm.
Πολύ καλά τουφέκια τα Baikal, κι εγώ τα αγαπώ, και κυρίως με Baikal κυνηγώ, αλλά η αλήθεια να λέγεται: η σκανδάλη, τόσο στο μονόκαννο όσο και (κυρίως η πίσω) στα δίκαννα, είναι άθλια ...
Καθόλου απίθανο Bill να θέλω λίγο ακόμα.
Αλλά πιστεύω φταίει και η λαβή.Συν τις σκανδάλες που είναι σαν λεπίδες:confused: και για να τις πατήσεις τις ριμάδες θέλει καμιά 5 κιλά δύναμη.:D .buy buy.
Δεν λέω καλά όπλα σκυλιά στο πέρασμα του χρόνου αλλά έχουν πολλά μειονεκτήματα ας μην κρυβόμαστε.
Τα ίδια λέμε ....well done. Είμαι σίγουρος ότι φταίει η σκανδάλη, λόγω μικρού μεγέθους και σχήματος (με κλίση προς τα πίσω και με ανοιχτή κούρμπα), με το τράβηγμα της σκανδάλης και την ανάκρουση του όπλου γλυστράει το δάχτυλο προς τα κάτω, και το χτυπάει η (μυτερή) άκρη της, μπορεί και να το μαγκώνει μεταξύ αυτής (της άκρης της) και του υποφυλακτήρα, όπου υπάρχει αρκετό κενό, περισσότερο από όσο θάπρεπε !!!
Γιώργο δείξε πού σε χτύπησε (σε ποιο δάχτυλο και σε ποιο σημείο), πιστεύω ότι πολλοί δεν έχουν καταλάβει ... ;)
 
Κύριοι το κοντάκι το έχω μεγαλώσει με φορετό πέλμα όπως το Link παρακάτω...
http://www.kirgias.gr/default.asp?page=detailview&CID=45&MID=63&langid=316&PID=1581
Οπότε τώρα είναι στα 38,5 εκατοστά από το μέσο του πέλματος έως την πρώτη σκανδάλη.
Άρα ή η σκανδάλη είναι τέτοια η κατασκευή της που προκαλεί τέτοια κατάσταση,ή η λαβή του όπλου δεν είναι η σωστή ώστε να πάρει ο δείκτης την σωστή θέση στην σκανδάλη..xm.
Μαλλον το 2ο
 
@Freeman.1989
Γιώργο μπορεί να μην κάθεται καλά στο δελτοειδή κ στις γρήγορες επομησεις με τον πυροβολισμο να κλωτσαει κ σε χτυπαει επισεις αν σου ειναι πολυ λεπτη η λαβη μπορει να σε χτυπαει στο δεικτη το ειχα παθει με ενα ισπανικο του γαμπρου μου που ηταν αγγλε κ ειχα βαλει χαρτοταινια να εχω καλητερο πιασιμο,
για μενα το πλαγιο ειναι το καλητερο για τα περπατιτα φτιαξε ενα κοντακι κ δε θα κανεις γλεντια
 
Όχι Αποστόλη τον δείκτη,κάτω χαμηλά.[/QUOTE]

...Μήπως περνάτε ολόκληρη την πρώτη φαλαγγα του δείκτη; mornin cof

.
Γιώργο επειδή η πρώτη αναφορά σου έγινε για τον δείκτη ,ετσι όπως το έηραψες στο προηγούμενο ποστάρισμα κι εγω φαντάστηκα το ίδιο που σου έγραψε πιο πανω ο Γιώργος.
Οτι δηλαδή περνάς όλη τη φάλαγγα μέσα.Αν συμβαίνει κατι τέτοιο υπάρχει καποια αιτία που μπορει να ειναι ακόμη και τα μετρα .
 
Last edited:
Δύσκολο να βρεις γιατρειά. Εγώ είχα δυο baikall τι ij26 πλαγιο και το iz27 sp. Στο πλάγιο οι σκανδαλη ήταν πουπουλο πιο ελαφριά και από καραμπίνα κανένα πρόβλημα ποτε, στο sp ότι και να έκανα δεν γινόταν τίποτα. Πάντα πληγή στο χέρι το χειμώνα εκτός αν εβαζα γάντια ή αν εντυνα με κάτι τη σκανδάλη....
 
Δηλαδή η πληγή γίνεται από την πίεση του δαχτύλου στην σκανδάλη?
Σίγουρα το πλάγιο μου έχει πιο σκληρές σκανδαλες από ότι μια καραμπίνα(ειδικά η πρώτη,αλλά αυτό το έχω δει κ σε αλλα δίκαννα )
Ποτέ μα ποτέ δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο..που για να πατηθει υποτίθεται ότι χρειάζεται λίγο "ζόρι" παραπάνω..
Να μαγκωσει το δάχτυλο ανάμεσα σε σκανδάλη κ υποφυλακτηρα το θεωρώ απίθανο..έχω λεπτά δάχτυλα κ ποτέ δεν είχα πρόβλημα..και το κενό δεν νομίζω να είναι μεγάλο..
 
Το ακριβές σημείο που μου προξένησε το πρόβλημα είναι στην ένωση της πρώτης με την δεύτερη φάλαγγα στο κάτω σημείο.
Χρειαζεσαι πιο ανοιχτη λαβη,Γιωργο.
Η ν'αλλαξεις το πιασιμο σου..
Η σκανδαλη πρεπει να τραβιεται με την "ρογα" του δακτυλου.
 
Το ακριβές σημείο που μου προξένησε το πρόβλημα είναι στην ένωση της πρώτης με την δεύτερη φάλαγγα στο κάτω σημείο.
Α, μπράβο! κάπου εκεί μου το κάνει κι εμένα το μονόκαννο, στο κάτω μέρος της πρώτης φάλαγγας του δείκτη, πριν την ένωση με τη δεύτερη ...;)

Δηλαδή η πληγή γίνεται από την πίεση του δαχτύλου στην σκανδάλη?
Όχι ... Από το χτύπημα της άκρης της σκανδάλης στο δάχτυλο όταν το όπλο κινείται (ελάχιστα) προς τα εμπρός, αμέσως μόλις κοντράρει στον ώμο λόγω της ανάκρουσης ...
και το κενό δεν νομίζω να είναι μεγάλο..
Κι όμως είναι !!!
Γιατί άραγε δεν το έχει πάθει ο Γιώργος με τα άλλα του όπλα (Fabarm, Benelli, Brow.525 από όσο θυμάμαι)- και σίγουρα θα έχει ρίξει και με άλλα, και πιθανόν και με βαρύτερες γομώσεις ??????
Γιατί κι εγώ δεν το έχω πάθει ποτέ με τα άλλα μου όπλα, κι όσα ξένα έχω τουφεκίσει, παρά μόνο με το Baikal ??????
Απλούστατα, γιατί στα άλλα όπλα η κούρμπα της σκανδάλης είναι πιο κλειστή, και το δάχτυλο παραμένει μέσα στην καμπύλη, χωρίς να γλυστράει προς τα κάτω και να το βρίσκει η άκρη της (της σκανδάλης) ...
Η λαβή των Baikal είναι ήδη αρκετά ανοιχτή, δεν νομίζω να σηκώνει πιο ανοιχτή, εκτός αν πάμε σε αγγλέ (ή ντεμιπιστολέ) ... Και δεν βλέπω το πως θα επηρεάσει αυτή στο συγκεκριμένο "πρόβλημα" .... .xm.
 
Λοιπον Γιωργο ειχα το ιδιο προβλημα με ενα ΒΡΝΟ πλαγιο που εχω Μαλιστα εμενα στην αρχη ματωνε το μεσαιο δακτυλο απο τον υποφυλακτηρα και αφου το ελυσα αυτο βαζοντας λαστιχενιο μαξιλαρακι αρχισε να μου κτυπαει τον δεικτη η πρωτη το ελυσα φορωντας ενα πλαστικο σωληνακι στη σκανδαλη.Και οι δυο περιπτωσεις οφειλοταν στο κοντο κοντακι γιατι αν ειναι λιγο στενη η λαβη κατα τα αγγλικα προτυπα τοτε το χερι ερχεται πολυ μπροστα σχεδον σε αμεση επαφη με τον υποφυλακτηρα και με την ανακρουση τραυματιζεται.Επισης για τον ιδιο λογο ο δεικτης αντι να ακουμπαει με τη ρωγα την σκανδαλη την αγκαλιαζει ολοκληρη και με την ανακρουση τραυματιζεταιΟταν εφτιαξα το μηκος στα σωστα μετρα με ενα λαστιχενιο πελμα εξαφανιστηκαν και τα δυο συμπτωματα.Για να τραυματιζεται ο δεικτης σε εκεινο το σημειο σημαινει οτι ερχεται σε επαφη εκει με τη σκανδαλη πραγμα που δεν θα επρεπε αν ηταν σωστα τα μετρα.Μαλλον θελεις 7μμ-10μμ ακομα
 
Να συμπληρώσω, το ότι το παθαίνει ο Γιώργος στην ένωση της πρώτης με τη δεύτερη φάλαγγα, και όχι στην πρώτη φάλαγγα (τη ρόγα), πιστεύω οφείλεται στο ότι του την κάνει η δεύτερη σκανδάλη, όπου το δάχτυλο αναγκαστικά πάει πιο μέσα (εκτός αν μετατοπίσουμε το χέρι στη λαβή πιο πίσω) ... Η πρώτη σκανδάλη είναι αρκετά κάθετη οπότε δεν νομίζω να ευθύνεται για το συγκεκριμένο θέμα ...
Υ.Γ. Ρε Γιώργο, βάλε φωτό ή ζωγράφισε το, γιατί βλέπω ότι άλλα λέμε κι άλλα καταλαβαίνουμε ... .sarcastic. Μπορεί κι εγώ να έχω καταλάβει λάθος ...... .xm..xm..xm.
 
Γιατί άραγε δεν το έχει πάθει ο Γιώργος με τα άλλα του όπλα (Fabarm, Benelli, Brow.525 από όσο θυμάμαι)- και σίγουρα θα έχει ρίξει και με άλλα, και πιθανόν και με βαρύτερες γομώσεις ??????
Γιατί κι εγώ δεν το έχω πάθει ποτέ με τα άλλα μου όπλα, κι όσα ξένα έχω τουφεκίσει, παρά μόνο με το Baikal ??????
Και γιατι να μην εχω παθει κατι τετοιο εγω (ουτε με το μονοκαννο παλιοτερα)κ εχω ριξει κ φυσιγγια που ειχαν λακτισμα..????.xm.
Ε μα την κολοκυθια θα παιξουμε??:p
 
Κύριοι το κοντάκι το έχω μεγαλώσει με φορετό πέλμα όπως το Link παρακάτω...
http://www.kirgias.gr/default.asp?page=detailview&CID=45&MID=63&langid=316&PID=1581
Οπότε τώρα είναι στα 38,5 εκατοστά από το μέσο του πέλματος έως την πρώτη σκανδάλη.
Άρα ή η σκανδάλη είναι τέτοια η κατασκευή της που προκαλεί τέτοια κατάσταση,ή η λαβή του όπλου δεν είναι η σωστή ώστε να πάρει ο δείκτης την σωστή θέση στην σκανδάλη..xm.
Οτι χειροτερο υπαρχει για το κοντακι,χιλιες φορες ενα σωστο λαστιχενιο πελμα παρα αυτο το ''εκτρωμα''.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top