Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Teo εσένα λίγο ακόμα και θα στο χρέωναν με διευρυμένο αυλό. Αν ηξερα ότι η 155 μου ήταν 18,6 θα το σκεφτόμουν για να την δώσω.
Γιατι Μητσο?
Αν ΗΞΕΡΕΣ,οτι εχει 18.6 αυλο τι θα αλλαζε?
Δεν σου εφτανε αυτο που εβλεπες?
 
Γιατι Μητσο?
Αν ΗΞΕΡΕΣ,οτι εχει 18.6 αυλο τι θα αλλαζε?
Δεν σου εφτανε αυτο που εβλεπες?
Μπα δίκιο έχεις Γιάννη δεν θα άλλαζε τιποτα. Απλά η 155 είναι για την τιμή της πολύ καλό όπλο και επειδη εχω λιγο ψωνιο με τους διευρυμενους αυλους τώρα που έμαθα ότι είχε και αυλό 18.6 ανέβηκε ακόμα περισσότερο στην εκτίμηση μου. Βεβαια το 18.6 δεν το λες και διευρυμένο, οριακα ειναι , αλλά όπως και να έχει το όπλο το έδωσα για άλλους λόγους και όχι επειδή δεν ήταν καλό.
 
Μπα δίκιο έχεις Γιάννη δεν θα άλλαζε τιποτα. Απλά η 155 είναι για την τιμή της πολύ καλό όπλο και επειδη εχω λιγο ψωνιο με τους διευρυμενους αυλους τώρα που έμαθα ότι είχε και αυλό 18.6 ανέβηκε ακόμα περισσότερο στην εκτίμηση μου. Βεβαια το 18.6 δεν το λες και διευρυμένο, οριακα ειναι , αλλά όπως και να έχει το όπλο το έδωσα για άλλους λόγους και όχι επειδή δεν ήταν καλό.
Παντος εγω δεν εχω πισθει οτι εχει 18,6 αυλο, ισως το οργανο του συγκεκριμενου να μην εγραφε σωστα κ ολοι μας ξερουμε ποσο ακριβεια θελει να μετριση δεκατα του χιλιουστου!think
 
Απο οπλογνωσια:

ΑΤΣΑΛΙ ΣΕ ΙΖ27

Χαιρετε κ. Νικήτα,
εχω στην κατοχη μου το baikal mp 27m κ μου γεννηθηκε η εξης απορια:
απο τί ατσάλι ειναι κατασκευασμενες οι κανες κ η βαση του, μηπως γνωριζεται;
Η ερωτηση μου αφορα την κατηγορια-συσταση του ατσαλιου, π.χ. 4140 κ οχι οπως λενε απλα κ γενικα απο χρωμιομολυβδενιουχοχαλυβα

Ευχαριστω εκ των προτερων κ καλη εναρξη σε εσας κ σε ολους του συναδελφους κυνηγους σε Ελλαδα κ Κυπρο

Ξεχασα να σας κανω κ μια ακομη ερωτηση,γνωριζεται ποσα εκατοστα ειναι περιπου ο κωνος συναρμογης των κανων του mp 27m;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Απαντώ με επιφύλαξη διοτι η Baikal δεν απάντησε ποτέ σε γραπτά ερωτήματα που τις απηύθυνα. Μια φορά έτυχε να συνομιλήσω με έναν μηχανικό τους φιλοξενούμενο της τότε αντιπροσωπείας στην Ελλάδα, δια μέσω διερμηνέα.

Επίσης βασίζομαι σε αναφορές των τεχνικών της Τράπεζας Δοκιμών του Μπέρμγχαμ οι οποίοι υπέβαλαν ένα ΙΖ27 σε εξαντλητικές δοκιμασίες.

Το ατσάλι των καννων είναι κάτι ισάξιο του 4140 σε αντοχή, δηλαδή έχει αντοχή άνω των 100 000 psi (λίμπρες ανά τετραγωνική ίντσα). Στο Μπέρμιγχαμ δοκίμασαν διάφορα καταστροφικά τέστ για να προκαλέσουν ρήξη στις κάννες το ΙΖ27 και δεν τα κατάφεραν.

Οι βάσεις πριν την κατάργηση της Σοβιετικής Ενωσης κατασκευάζονταν από σφυρήλατα τμήματα. Η μετέπειτα παραγωγή πέρασε σε χύτευση ακριβείας. Η καθε μέθοδος έχει τα υπέρ και τα κατά της, στην ουσία δεν υπήρξε καμία μεταβολή στην αντοχή και αυτό αποδεικνύεται από την προσφορά ΙΖ27 με ραβδωτές κάννες σε διαμετρήματα όπως το 0.30-06 που αναπτύσσει 55 000 PSI χωρίς πρόβλημα.

Οι κώνοι προσαρμογής που έχω μετρήσει σε μερικά ΙΖ27 ήταν 35 χιλιοστά, σε άλλα ήταν μικρότεροι. Πιστεύω ότι η διαφορά εξαρτάται από την κατάσταση του κοπτικού εργαλείου θαλάμης. Το εργαλείο χάνει την κοπτική του ικανότητα με την χρήση και επειδή είναι σχετικά ακριβό εξάρτημα δεν αλλάζεται αν δεν εξαντληθεί. Η επιμήκυνση του κώνου, αν αυτό επιθυμείτε, είναι δυνατή ακόμη και σε χρωμιωμένες κάννες. Αρκετοί οπλουργοί διαθέτουν σύγχρονα εργαλεία επιμήκυνσης κώνων.
 
Απο οπλογνωσια:

ΑΤΣΑΛΙ ΣΕ ΙΖ27

Χαιρετε κ. Νικήτα,
εχω στην κατοχη μου το baikal mp 27m κ μου γεννηθηκε η εξης απορια:
απο τί ατσάλι ειναι κατασκευασμενες οι κανες κ η βαση του, μηπως γνωριζεται;
Η ερωτηση μου αφορα την κατηγορια-συσταση του ατσαλιου, π.χ. 4140 κ οχι οπως λενε απλα κ γενικα απο χρωμιομολυβδενιουχοχαλυβα

Ευχαριστω εκ των προτερων κ καλη εναρξη σε εσας κ σε ολους του συναδελφους κυνηγους σε Ελλαδα κ Κυπρο

Ξεχασα να σας κανω κ μια ακομη ερωτηση,γνωριζεται ποσα εκατοστα ειναι περιπου ο κωνος συναρμογης των κανων του mp 27m;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Απαντώ με επιφύλαξη διοτι η Baikal δεν απάντησε ποτέ σε γραπτά ερωτήματα που τις απηύθυνα. Μια φορά έτυχε να συνομιλήσω με έναν μηχανικό τους φιλοξενούμενο της τότε αντιπροσωπείας στην Ελλάδα, δια μέσω διερμηνέα.

Επίσης βασίζομαι σε αναφορές των τεχνικών της Τράπεζας Δοκιμών του Μπέρμγχαμ οι οποίοι υπέβαλαν ένα ΙΖ27 σε εξαντλητικές δοκιμασίες.

Το ατσάλι των καννων είναι κάτι ισάξιο του 4140 σε αντοχή, δηλαδή έχει αντοχή άνω των 100 000 psi (λίμπρες ανά τετραγωνική ίντσα). Στο Μπέρμιγχαμ δοκίμασαν διάφορα καταστροφικά τέστ για να προκαλέσουν ρήξη στις κάννες το ΙΖ27 και δεν τα κατάφεραν.

Οι βάσεις πριν την κατάργηση της Σοβιετικής Ενωσης κατασκευάζονταν από σφυρήλατα τμήματα. Η μετέπειτα παραγωγή πέρασε σε χύτευση ακριβείας. Η καθε μέθοδος έχει τα υπέρ και τα κατά της, στην ουσία δεν υπήρξε καμία μεταβολή στην αντοχή και αυτό αποδεικνύεται από την προσφορά ΙΖ27 με ραβδωτές κάννες σε διαμετρήματα όπως το 0.30-06 που αναπτύσσει 55 000 PSI χωρίς πρόβλημα.

Οι κώνοι προσαρμογής που έχω μετρήσει σε μερικά ΙΖ27 ήταν 35 χιλιοστά, σε άλλα ήταν μικρότεροι. Πιστεύω ότι η διαφορά εξαρτάται από την κατάσταση του κοπτικού εργαλείου θαλάμης. Το εργαλείο χάνει την κοπτική του ικανότητα με την χρήση και επειδή είναι σχετικά ακριβό εξάρτημα δεν αλλάζεται αν δεν εξαντληθεί. Η επιμήκυνση του κώνου, αν αυτό επιθυμείτε, είναι δυνατή ακόμη και σε χρωμιωμένες κάννες. Αρκετοί οπλουργοί διαθέτουν σύγχρονα εργαλεία επιμήκυνσης κώνων.
Τάσο κι εγώ το είδα και μπορώ να πω ότι από όλο το κείμενο εντύπωση μου έκανε ότι οι κώνοι προσαρμογής είναι περίπου 35 χιλιοστά . Τους είχα για πολύ μικρότερους.Τα υπόλοιπα λίγο πολύ τα ξέραμε. Επίσης σημαντικό είναι το ατσάλι που είναι ισάξιο του 4140. Στην Αμερική μερικά όπλα έγραψαν ιστορία μόνο και μόνο επειδή επειδή οι κάννες τους ήταν από 4140.
 
Καλησπερα στην ωραια ομαδα! Γνωριζει καποιος εαν χρειαζεται αλλαγη το ελατηριο του μπιστονιου (αυτο που βρισκεται εξωτερικα της αποθηκης) της μπ 155
Εχω ριξει περιπου 4.000 φυσιγια την εχω κυνηγισει 3 χρονια κ φετος, περσι τελευταιες μερες μου εκανε εμπλοκες ( καθαρισμενο λαδωμενο) φετος παλι τα ιδια κ σημερα δεν εφερε φυσιγγη η αποθηκη ενω ο καλυκας ςιχε πεταχτει κανονικα κ το κλειστρο ειχε κλεισει κανονικα!
 
Το ελατήριο της αποθήκης το τσεκαρες μήπως θέλει αυτό αλλαγή?
Φιλε δεν νομιζω, πρωτη φορα που δεν μου εφερε φυσιγγι απο την αποθηκη, τις αλλες φορες κολαγε ο αδειος καλυκας στο κλειστρο κ στην κανη λοξα, το τραβας κ οπλιζει κανονικα!
 
Φιλε δεν νομιζω, πρωτη φορα που δεν μου εφερε φυσιγγι απο την αποθηκη, τις αλλες φορες κολαγε ο αδειος καλυκας στο κλειστρο κ στην κανη λοξα, το τραβας κ οπλιζει κανονικα!
Εγώ θα σου πρότεινα να τ αλλάξεις και τα 2
 
Απο οπλογνωσια:

ΑΤΣΑΛΙ ΣΕ ΙΖ27

Χαιρετε κ. Νικήτα,
εχω στην κατοχη μου το baikal mp 27m κ μου γεννηθηκε η εξης απορια:
απο τί ατσάλι ειναι κατασκευασμενες οι κανες κ η βαση του, μηπως γνωριζεται;
Η ερωτηση μου αφορα την κατηγορια-συσταση του ατσαλιου, π.χ. 4140 κ οχι οπως λενε απλα κ γενικα απο χρωμιομολυβδενιουχοχαλυβα

Ευχαριστω εκ των προτερων κ καλη εναρξη σε εσας κ σε ολους του συναδελφους κυνηγους σε Ελλαδα κ Κυπρο

Ξεχασα να σας κανω κ μια ακομη ερωτηση,γνωριζεται ποσα εκατοστα ειναι περιπου ο κωνος συναρμογης των κανων του mp 27m;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Απαντώ με επιφύλαξη διοτι η Baikal δεν απάντησε ποτέ σε γραπτά ερωτήματα που τις απηύθυνα. Μια φορά έτυχε να συνομιλήσω με έναν μηχανικό τους φιλοξενούμενο της τότε αντιπροσωπείας στην Ελλάδα, δια μέσω διερμηνέα.

Επίσης βασίζομαι σε αναφορές των τεχνικών της Τράπεζας Δοκιμών του Μπέρμγχαμ οι οποίοι υπέβαλαν ένα ΙΖ27 σε εξαντλητικές δοκιμασίες.

Το ατσάλι των καννων είναι κάτι ισάξιο του 4140 σε αντοχή, δηλαδή έχει αντοχή άνω των 100 000 psi (λίμπρες ανά τετραγωνική ίντσα). Στο Μπέρμιγχαμ δοκίμασαν διάφορα καταστροφικά τέστ για να προκαλέσουν ρήξη στις κάννες το ΙΖ27 και δεν τα κατάφεραν.

Οι βάσεις πριν την κατάργηση της Σοβιετικής Ενωσης κατασκευάζονταν από σφυρήλατα τμήματα. Η μετέπειτα παραγωγή πέρασε σε χύτευση ακριβείας. Η καθε μέθοδος έχει τα υπέρ και τα κατά της, στην ουσία δεν υπήρξε καμία μεταβολή στην αντοχή και αυτό αποδεικνύεται από την προσφορά ΙΖ27 με ραβδωτές κάννες σε διαμετρήματα όπως το 0.30-06 που αναπτύσσει 55 000 PSI χωρίς πρόβλημα.

Οι κώνοι προσαρμογής που έχω μετρήσει σε μερικά ΙΖ27 ήταν 35 χιλιοστά, σε άλλα ήταν μικρότεροι. Πιστεύω ότι η διαφορά εξαρτάται από την κατάσταση του κοπτικού εργαλείου θαλάμης. Το εργαλείο χάνει την κοπτική του ικανότητα με την χρήση και επειδή είναι σχετικά ακριβό εξάρτημα δεν αλλάζεται αν δεν εξαντληθεί. Η επιμήκυνση του κώνου, αν αυτό επιθυμείτε, είναι δυνατή ακόμη και σε χρωμιωμένες κάννες. Αρκετοί οπλουργοί διαθέτουν σύγχρονα εργαλεία επιμήκυνσης κώνων.
αυτο ηταν δικο μου μηνυμα στον κ.Νικητα
 
iz 27 ,magnum, 72,5 εκ .κανες,1-3 τσοκαρισματα κ αυτομ.εξολκεις ,δισκανδαλο απο αυλο μαλλων με 18,4,τιμη 200 ευρο να το παρω?
εχω το ιδιο με απλοθς εξολκεις κ ονομαστικο αυλο 18.4mm,μετα το κοντακι κ την αφαιρεση των πλαϊων απο τις κανες το οπλο εχει πολυ ωραιο ζυγισμα κ με εχει βολεψει οσο κανενα αλλο,αυτα ειναι προσωπικα γουστα βεβαια,δεν θα το αλλα ευκολα με κανενα κοντα στα 1000€,εβαλα αντιβαρο κ στο κοντακι κ του εκανα το ζυγισμα που ηθελα
 
iz 27 ,magnum, 72,5 εκ .κανες,1-3 τσοκαρισματα κ αυτομ.εξολκεις ,δισκανδαλο απο αυλο μαλλων με 18,4,τιμη 200 ευρο να το παρω?
Αν σε ενδιαφέρει, πρώτα απ΄όλα έλεγξε καλά τους αυτόματους εξολκείς για τη σωστή λειτουργία τους, γιατί εκφράζονται αρκετά προβλήματα κατά καιρούς...
 
Last edited:
Κοίτα τα κλειδιά του, έλεγξε τα με και χωρίς την πάπια. έλεγξε τη βάση για τπτ ρωγμούλες. το ίδιο εσωτερικά τις κάννες. η γενική εξωτερική του κατάσταση θα σου δείξει και τη συντήρησή του. πάρε το και ρίξτο, να δεις αν είναι λειτουργικό. ρίξε αρκετά φυσίγγια. από αυτά που προορίζεις να το κυνηγησεις. θα δεις εκεί και πως πάνε οι εξολκείς. αν θες τους απορρυθμίζεις πάντως.
αν όλα πάνε καλά πάρτο... είναι καλή τιμή. για καρτέρια θα είναι ό,τι πρέπει!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top