Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν μου ειπες τι σε χαλασε και με εβγαλες μεθυσμενο Ηλια
Το οτι τα μπαικαλ ειναι τερατα αντοχης;
Το οτι τα ξυλα τους μπορουσαν να ειναι καλυτερα;
Το οτι θα εκλειναν αλλες εταιρειες;
Η οτι μοιαζουν με ποιντερ κλεισμενα σε κλουβι;
Εγω για ολα εχω απαντηση
Εσυ εχεις για καποιο ερωτηση;
 
Μάλιστα κε διαχειριστα το χιούμορ δεν αγοράζεται ούτε πωλείται ούτε είναι κατανοητό από όλους για αυτό το ρητό λέει ότι τα ραδιόφωνα τα αλεξίπτωτα και τα μυαλά δουλεύουν καλύτερα ανοιχτά .Όσο για την απάντηση μου ηταν η καταλληλότερη που μπορουσα να δώσω διαβάζοντας το κείμενο πολύ προσεχτικά σεβόμενος τον γραφοντα για τις απόψεις του
Το χιούμορ σου κράτα το να το κάνεις από κοντά σε αυτούς που σε γνωρίζουν....
Ούτε διαχειριστής είμαι...ούτε τον δικηγόρο του Χρύσανθου έκανα.....για την παιδεία σου και τους τροπους σου λέω...αλλά πρέπει να το ξαναγραψω για να το καταλάβεις.
 
Σηκωσε τα φιλε μου
Δεν σε κραταει κανενας
Εαν νομιζεις οτι σε εταιρικο επιπεδο το να εβαζε ξυλα κατηγοριας 1 στα οπλα της η μπαικαλ θα αλαζαν την τιμη παραπανω απο 200 ευρω και αν νομιζεις οτι καποιος που δινει 500 να το παρει δεν θα εδινε 700 για να το παρει με καλυτερα ξυλα τοτε κατ εμενα γελιεσαι
Η αποψη μου ειναι οτι η εταιρεια με απλο ξυλο καρυδια βαθμου 1 θα πουλουσε πολυ περισοτερα κοματια
Δικαιουμε να την εχω
Θα εφτιαχνε και την ομορφια και το κεντρο βαρους τους
Φίλε μου τα 200 πού εύκολα μπορούν να γίνουν 500 ανάλογα τις ορέξεις του εισαγωγέα μιλάς για την Ελλάδα ,για τα εκατομμύρια Φτωχούς Ρώσους για τα πολλά εκατομμύρια χαμηλού εισοδήματος κυνηγούς όλου του κόσμου;Άσε που τα καλύτερα ξύλα θα έπρεπε να ακολουθήσουν πιο περιποιημένη βάση και κάννες οπότε πάει μακριά η βαλίτσα.
 
Εγω παλι ωια καποιο λογο τα οπλα τα βλεπω απο το θεμα αντοχης
Ισως που τα θεωρω εργαλεια και τα εργαλεια μου τα θελω να με εξυπηρετουν παντα με την σωστη συντηρηση
Η ομορφια με ενδιαφερει αλλα παντα εβαζα σαν προτεραιοτητα την στιβαροτητα και την αντοχη
Λατρευω την γραμμη του μπαικαλ το βαρος και την στιβαροτητα του
Ειμαι σιγιυρος οτι εαν γιαυτο το οπλο ελεγε η εταιρεια θα αυξησουμε το κοστος μας τοσο και την τιμη μας τοσο ωστε να μην ξεφυγει σε τιμη αλλα να ειναι ελκυστικο σε ξυλα και εφαρμογες το οπλο αυτο θα κλεινε πολλες εταιρειες
Εαν η προσβαση σε ενα νεο κοντακι ηταν ευκολη υποθεση και με 400 ευρω μπορουσα να χω ενα κοντακι βαθμου 1 στα μετρα μου θα ειχα σιγιυρα αυτο το οπλο στην συλλογη μου
Γιατι 500 αγορα και 400 ξυλα και εφαρμογες για ενα πλαγιο της αντοχης του και της στιβαροτητας του δεν βρισκεις πουθενα αλλου στον ανταγωνισμο στα οπλα μεχρι 1200 ευρω.
Λυπαμε οταν βλεπω ενα πλαγιο μπαικαλ γιατι ειναι σαν βλεπω ενα ποιντερ να το χουν κλεισει σε σαλονι!
Κανενας δεν θελει ενα ποιντερ που μεγαλωσε σε σαλονι
Ενω ειναι φτιαγμενο και μπορει να οργωνει καθε τεραιν χωρις να πει στοπ.
Δεν θα συγκρινεις φυσικα ενα μπαικαλ με ενα πχ χολαντ
Ειναι αλλο το ενα αλλο το αλλο
Αλλα ενα μπαικαλ με ομορφα ξυλα θα κανε πολλους να το βαλουν στην συλλογη τους και να κυνηγησουν μαζι του ακομη και αν μπορουσαν να εχουν και χολαντ
Γιατι το ενα ειναι και για πρεστιτζ
Το αλλο ειναι για να κυνηγας χωρις να λυπασαι !!!
Screenshot_20210218-213527.png
 
Φίλε μου τα 200 πού εύκολα μπορούν να γίνουν 500 ανάλογα τις ορέξεις του εισαγωγέα μιλάς για την Ελλάδα ,για τα εκατομμύρια Φτωχούς Ρώσους για τα πολλά εκατομμύρια χαμηλού εισοδήματος κυνηγούς όλου του κόσμου;Άσε που τα καλύτερα ξύλα θα έπρεπε να ακολουθήσουν πιο περιποιημένη βάση και κάννες οπότε πάει μακριά η βαλίτσα.
Παιδια
Ειπα ξυλα κατηγοριας 1
Νομιζω ολοι ξερουμε τι ειναι αυτο
Οταν αγοραζω ενα ζαμπαλα με ξυλα τετοια και μικροτερης κατηγοριας αλλα σιγουρα πιο καλα απο ενος τυπικου μπαικαλ νομιζω οτι ανετα μπορουσε η εταιρεια μπαικαλ να βαλει κατι τετοιο
Ξερω πολυ καλα απο κοστολογηση
Θα μπορουσε πολυ ευκολα να βαλει καποιο ξυλο καλυτερο
Απλα ο σκοπος και η κουλτουρα της εταιρειας δεν ηταν αυτη
Ηταν ενα αθανατο οπλο προσιτο προς ολους σε μια εποχη που η ομορφια ηταν δευτερη και η χρηστικοτητα πρωτη!
Οι επιχειρησεις εξελισονται
Η μπαικαλ δεν εχει τιποτε να εξελιξει απο πλευρας στιβαροτητας
Απο πλευρας παρουσιασης εχει ομως
Λεω απλα οτι με ξυλα κατηγοριας 1 θα αυξανε τις πωλησεις της
οΝομαζεται φεισλιφτ

Αυτο πιστευω

Και αυτο δειχνουν ολα τα μοντελα της αγορας στα προιοντα οποιασδηποτε κατηγοριας και μορφης

Δεν αλαζω σε κανενα αποψεις

Αν ειναι να αλλαξω κατι προτιμω να ειναι η δικη μου αντιληψη

Αλλα για να αλλαξει πρεπει να πειστω με επιχειρηματα και οχι σηκωμενα χερια

οταν βγηκαν τα τουρκικα οπλα
Με χαμηλη αξια και πανεμορφα ξυλα
Ολοι τα θαυμασαμε
Εαν δεν ηταν τουρκικα οι 9 στους δεκα θα τα χαμε παρει
Δεν μας κρατησε πισω η αξια τους
Ουτε η μηνδοκιμασμενη ποιοτητα τους σε πρωτο σταδιο. Μας κρατησε η προελευση τους
Γιατι λοιπον να μην επερνε ο μεσος κατανάΛωτης ενα μπαικαλ με ξυλα κατηγοριας 1 στα 700 ευρω;
 
Last edited:
Δεν μου ειπες τι σε χαλασε και με εβγαλες μεθυσμενο Ηλια
Το οτι τα μπαικαλ ειναι τερατα αντοχης;
Το οτι τα ξυλα τους μπορουσαν να ειναι καλυτερα;
Το οτι θα εκλειναν αλλες εταιρειες;
Η οτι μοιαζουν με ποιντερ κλεισμενα σε κλουβι;
Εγω για ολα εχω απαντηση
Εσυ εχεις για καποιο ερωτηση;
Συμφωνώ σε όλα όσα λες στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος.
 
Γιατι φιλε η οραση ειναι μια απο τις αισθησεις που δυστυχως καθοριζει πολλα πραγματα οπως την ενοια της αισθητικης αν πήγαιναν όλα βάση τι χρειάζομαι και τι απο οτι βλεπω μπορεί να μου φανεί χρήσιμο θα ήταν η ζωή αλιως πιθανόν καλύτερη για μενα και πιο λογική αλλά λιγότερο όμορφη έτσι το μάτι με το τι βλέπει ο κάθε ενας σε ενα όπλου είναι εντελως υποκειμενικό ασχέτως αν αυτό είναι σωστό ή όχι και εξάλλου πιο μπορεί να βάλει κανόνα στο γούστο του άλλου και εγώ μετά ΑΠΟ τόσα όπλα που έχω αγοράσει κατάλαβα ότι πέταξα τσάμπα πολλά λεφτά κατουσιαν και ότι στην ουσια εκτος απο το οτι εχω την εμπειρία οτι εριξα με πολλα διαφορετικα και διαπιστωσα τις δυνατοτητες τους δεν νομιζω οτι κανενα με εκανε να νιωσιω κατι το τρομερο για να δικαιολογησει την διαφορα τιμης του απο ενα ρωσικο φθηνο δικανο μονο εικονα που δυστυχως επικρατεί στη ζωη.
 
Σίγουρα η αισθητική και η "απτή ποιότητα" δεν υποτιμούνται και δεν παραγράφονται.
Όμως πάντα και παντού προέχει η ουσία, το αποτέλεσμα.

Αν αυτά τα δύο συνδυαστούν αρμονικά τόσο το καλύτερο. Όμως έχει κόστος. Και δεν το μπορεί ο καθένας.

Αν μπορείς να πληρώσεις και τα δύο, είναι το ιδανικό και μακάρι να το μπορούν οι περισσότεροι.

Αν όμως αναγκαστείς να επιλέξεις ένα απ΄ τα δύο, πιστεύω ότι η ουσία πρέπει να είναι δεύτερη....
 
Μην πευτεται στη λουμπα να κρινεται μια εταιρεια απο τις επιλογες που κανει ο αντιπροσωπος της εταιρειας.Στην Ελλαδα οι εμποροι μαθαν την εποχη των τελωνειων να εισαγουν τα πιο φθηνα και γυμνα μοντελα για να πουλαν πιο ευκολα.Αυτο ισχυε και στα αυτοκινητα και σε οτιδηποτε αλλο.Στην Ελλαδα λοιπον φερνανε το κλασσικο 72 εκ 1-3 αστρα και ξυλα σανιδιας.Κατα καιρους ερχοταν κατα λαθος και κανενα με ξυλα καρυδιας (ενα τετοιο εχω στα χερια μου του 90) αλλα μεχρι εκει.Η μονη" ανησυχια" των εισαγωγεων ηταν η εισαγωγη πριν απο 15-20 χρονια του ποζε με τα 2 ζευγαρια κανες.Στο εξωτερικο ομως υπηρχαν επιλογες ειτε κανων ειτε τσοκαρισματων ειτε ποιοτητας ξυλων.Την εποχη της Σοβιετικης ενωσης αλλοι ηταν οι λογοι π ου δεν εφθαναν πολλα τετοια οπλα στην Ευρωπη.Τωρα που υπαρχει το διαδυκτιο μαθαμε τις δυνατοτητες της εταιρειας με μοντελα που τα ονομαζουμε "εκθεσιακα" "ειδικες κατασκευες" κλπ.Το θεμα ειναι οτι ο μηχανισμος τους απεδειξε οτι ειναι αθανατος επι δεκαετιες και σε διαφορα τερεν.Και αφου ο κατασκευαστης μπορει εναποκειται στον αντιπροσωπο να παραγγειλει οτι βελτιωση θελειΑλλα δεν νομιζω να εχει κανενας τετοιες ανησυχτες στην Ελλαδα.
 
Συμφωνώ σε όλα όσα λες στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος.
Ηλία μιας και δεν σε γνωρίζω, δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτά που γράφεις είναι χιούμορ, ειρωνία ή κάτι άλλο. Θα σου πω όμως κάτι που φαίνεται σε εμένα και θαρρώ και σε πολλά μέλη. Έχεις εμπάθεια με τα μπαικάλ. Για κάποιο λόγο δεν τα γουστάρεις και καλά κάνεις. Αλλά το να παραθέτεις την άποψη σου μέχρι να προσπαθείς να την επιβάλλεις μειώνοντας τη γνώμη των άλλων έχει τεράστια διαφορά. Επειδή λοιπόν αρκετές φορές έχεις έρθει σε αντιπαράθεση με άλλα μέλη για τα συγκεκριμένα όπλα θα ήθελα να σε παρακαλέσω για τελευταία φορά να σέβεσαι την άποψη των άλλων.

Συνεχίζουμε με baikal team...
 
Μην πευτεται στη λουμπα να κρινεται μια εταιρεια απο τις επιλογες που κανει ο αντιπροσωπος της εταιρειας.Στην Ελλαδα οι εμποροι μαθαν την εποχη των τελωνειων να εισαγουν τα πιο φθηνα και γυμνα μοντελα για να πουλαν πιο ευκολα.Αυτο ισχυε και στα αυτοκινητα και σε οτιδηποτε αλλο.Στην Ελλαδα λοιπον φερνανε το κλασσικο 72 εκ 1-3 αστρα και ξυλα σανιδιας.Κατα καιρους ερχοταν κατα λαθος και κανενα με ξυλα καρυδιας (ενα τετοιο εχω στα χερια μου του 90) αλλα μεχρι εκει.Η μονη" ανησυχια" των εισαγωγεων ηταν η εισαγωγη πριν απο 15-20 χρονια του ποζε με τα 2 ζευγαρια κανες.Στο εξωτερικο ομως υπηρχαν επιλογες ειτε κανων ειτε τσοκαρισματων ειτε ποιοτητας ξυλων.Την εποχη της Σοβιετικης ενωσης αλλοι ηταν οι λογοι π ου δεν εφθαναν πολλα τετοια οπλα στην Ευρωπη.Τωρα που υπαρχει το διαδυκτιο μαθαμε τις δυνατοτητες της εταιρειας με μοντελα που τα ονομαζουμε "εκθεσιακα" "ειδικες κατασκευες" κλπ.Το θεμα ειναι οτι ο μηχανισμος τους απεδειξε οτι ειναι αθανατος επι δεκαετιες και σε διαφορα τερεν.Και αφου ο κατασκευαστης μπορει εναποκειται στον αντιπροσωπο να παραγγειλει οτι βελτιωση θελειΑλλα δεν νομιζω να εχει κανενας τετοιες ανησυχτες στην Ελλαδα.
Σε βιντεάκια στο tube από άλλες χώρες δεν διαφέρουν εμφανισιακά με αυτά που πωλούνται εδώ ,πάντως το δικό μου 43 έχει πιο σκουρα ξύλα και νίκελ βάση, μου αρέσει και δεν βλέπω να του λείπει κάτι εκτός ότι δεν βγαίνει αριστερό.
 
Σε βιντεάκια στο tube από άλλες χώρες δεν διαφέρουν εμφανισιακά με αυτά που πωλούνται εδώ ,πάντως το δικό μου 43 έχει πιο σκουρα ξύλα και νίκελ βάση, μου αρέσει και δεν βλέπω να του λείπει κάτι εκτός ότι δεν βγαίνει αριστερό.
Το μόνο λειτουργικό επί της ουσίας που λείπει από τα Baikal είναι το αριστερό κοντάκι. Ευτυχώς οι καινούριες παρτίδες έρχονται χωρίς κλίση ή τουλάχιστον έτυχε σε μένα
 
Το μόνο λειτουργικό επί της ουσίας που λείπει από τα Baikal είναι το αριστερό κοντάκι. Ευτυχώς οι καινούριες παρτίδες έρχονται χωρίς κλίση ή τουλάχιστον έτυχε σε μένα
Είσαι τυχερός να το χαίρεσαι.
 
Το "πρόβλημα" με τα Baikal δεν είναι η ποιότητα των ξύλων αλλά οι διαστάσεις τους (ειδικά στο κοντάκι) και οι γραμμές τους σαν συνολική εικόνα εμφάνισης του όπλου. Στα δικά μου μάτια τουλάχιστον.
"Πρόβλημα" το οποίο μπορεί εύκολα να λυθεί με έναν απλό επαναπρογραμματισμό του αντιγραφέα ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΣΤΟΣ.
Αναφέρομαι, κατά βάση, στα πλαγιόκαννα.
 
Last edited:
Το "πρόβλημα" με τα Baikal δεν είναι η ποιότητα των ξύλων αλλά οι διαστάσεις τους (ειδικά στο κοντάκι) και οι γραμμές τους σαν συνολική εικόνα εμφάνισης του όπλου. Στα δικά μου μάτια τουλάχιστον.
"Πρόβλημα" το οποίο μπορεί εύκολα να λυθεί με έναν απλό επαναπρογραμματισμό του αντιγραφέα ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΣΤΟΣ.
Αναφέρομαι, κατά βάση, στα πλαγιόκαννα.
Εεεε σιγα...ο "Ανωδυνος" μου ειναι κουκλι...προσεχε τα λογια σου.yel.
 

Attachments

  • AF5DF4B0-E050-434B-86F5-2FB8CA363363.jpeg
    AF5DF4B0-E050-434B-86F5-2FB8CA363363.jpeg
    199 KB · Προβολές: 40
Σε βιντεάκια στο tube από άλλες χώρες δεν διαφέρουν εμφανισιακά με αυτά που πωλούνται εδώ ,πάντως το δικό μου 43 έχει πιο σκουρα ξύλα και νίκελ βάση, μου αρέσει και δεν βλέπω να του λείπει κάτι εκτός ότι δεν βγαίνει αριστερό.
Τα ρωσικά baikal από αρκετά παλια ερχόντουσαν με διάφορες "αποχρώσεις" και διέθεταν κ ξυλα οξιας κ καρυδιάς...
Θυμάμαι καποτε ενας έψαχνε να αγοράσει ένα baikal κ χρειάστηκε να ανοίξει μερικά κουτιά μέχρι να βρει την "απόχρωση" που θα του αρεσε...
Το ίδιο κ τα μήκη των κοντακιων( με βακελιτη, οχι πελμα) τα οποια έχουν μετρηθεί από 35,5 έως και 37,5mm...
Όποτε, είναι λάθος αυτό που πιστευουν κάποιοι ότι τα baikal είχαν μόνο ξυλο οξιάς κ κοντό κοντακι...
Ψάξιμο ήθελε........
 
Το "πρόβλημα" με τα Baikal δεν είναι η ποιότητα των ξύλων αλλά οι διαστάσεις τους (ειδικά στο κοντάκι) και οι γραμμές τους σαν συνολική εικόνα εμφάνισης του όπλου. Στα δικά μου μάτια τουλάχιστον.
"Πρόβλημα" το οποίο μπορεί εύκολα να λυθεί με έναν απλό επαναπρογραμματισμό του αντιγραφέα ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΣΤΟΣ.
Αναφέρομαι, κατά βάση, στα πλαγιόκαννα.
Είχα δει στο shotgunsworld μετατροπή με προσθήκη στο πιστολε προς τα κάτω ,τονισμα της παλάμης και διαφορετικό κόψιμο στις ψάθες ,και το αποτέλεσμα άλλο όπλο.Ποιος να στα κάνει αυτά και πόσο;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top