Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα σε όλους! Τον τελευταίο καιρό αναζητώ καραμπίνα, και ένας γνωστός μου πουλαει μια MP 155 που εχει ρίξει μισό κουτί φυσίγγια.Δεδομένου ότι δεν έχω καθόλου εικόνα από την συγκεκριμένη καραμπίνα, μπορεί κάποιος κάτοχος να μου πει τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτήματα της;
Ευχαριστώ
 
Καλησπέρα σε όλους! Τον τελευταίο καιρό αναζητώ καραμπίνα, και ένας γνωστός μου πουλαει μια MP 155 που εχει ρίξει μισό κουτί φυσίγγια.Δεδομένου ότι δεν έχω καθόλου εικόνα από την συγκεκριμένη καραμπίνα, μπορεί κάποιος κάτοχος να μου πει τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτήματα της;
Ευχαριστώ
Πόσο το δίνει ,το έχεις επωμισει -ρίξει, είναι καινούργιο εμφανισιακά εσωτερικά εξωτερικά;
 
Πόσο το δίνει ,το έχεις επωμισει -ρίξει, είναι καινούργιο εμφανισιακά εσωτερικά εξωτερικά;
300 το δίνει , έχει βγεί 3 φορές για κυνήγι με αυτό και το δίνει γιατι σταματάει το κυνήγι λόγους υγείας , στις φωτογραφίες που μου έδειξαν είναι σε κατάσταση βιτρίνας, απλά για να το δω και να το επωμισω πρέπει να κάνω 100 χιλιόμετρα , γι'αυτό ρωτάω κάποιον κάτοχο να μάθω τα + και τα - του όπλου για να δω αν αξίζει να μεταβώ έως εκεί.
 
300 το δίνει , έχει βγεί 3 φορές για κυνήγι με αυτό και το δίνει γιατι σταματάει το κυνήγι λόγους υγείας , στις φωτογραφίες που μου έδειξαν είναι σε κατάσταση βιτρίνας, απλά για να το δω και να το επωμισω πρέπει να κάνω 100 χιλιόμετρα , γι'αυτό ρωτάω κάποιον κάτοχο να μάθω τα + και τα - του όπλου για να δω αν αξίζει να μεταβώ έως εκεί.
Το πιστόνι είναι ένα αρνητικό που έχει. Ανάλογα με τις γομώσεις το βάζεις στη ρύθμιση βαριές ή ελαφριές γομώσεις για να λειτουργίσει σωστά.
Ένα άλλο είναι ότι τα τσοκ είναι λίγο πιο "ανοιχτές" από τις ονομαστικές που αναφέρουν.
Αυτά ξέρω από αρνητικά. Γενικά είναι τίμιο όπλο για τα χρήματα του.
 
Το πιστόνι είναι ένα αρνητικό που έχει. Ανάλογα με τις γομώσεις το βάζεις στη ρύθμιση βαριές ή ελαφριές γομώσεις για να λειτουργίσει σωστά.
Ένα άλλο είναι ότι τα τσοκ είναι λίγο πιο "ανοιχτές" από τις ονομαστικές που αναφέρουν.
Αυτά ξέρω από αρνητικά. Γενικά είναι τίμιο όπλο για τα χρήματα του.
Ευχαριστώ πολυ Νίκο για τις πληροφορίες!
 
Καλησπέρα σε όλους! Τον τελευταίο καιρό αναζητώ καραμπίνα, και ένας γνωστός μου πουλαει μια MP 155 που εχει ρίξει μισό κουτί φυσίγγια.Δεδομένου ότι δεν έχω καθόλου εικόνα από την συγκεκριμένη καραμπίνα, μπορεί κάποιος κάτοχος να μου πει τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτήματα της;
Ευχαριστώ
Το ντουφεκι το είχα,,,,2013 κατασκευή και ήταν απροβληματιστο. Από όσο θυμάμαι 2 εμπλοκές μου είχε κάνει γιατί δεν την είχα στηρίξει καλά στον ώμο. Τα τσοκ της είναι λίγο πιο ανοιχτά από τον αυλό που γράφει (18.4). Το μεγάλο μείον η βαφή στη βάση που ξεβάφει ευκολα. Θέλει καθάρισμα συχνά γιατί βρωμιζει ευκολα ο μηχανισμός και επίσης είναι λίγο σκληρό στη χρήση!
 
Το ντουφεκι το είχα,,,,2013 κατασκευή και ήταν απροβληματιστο. Από όσο θυμάμαι 2 εμπλοκές μου είχε κάνει γιατί δεν την είχα στηρίξει καλά στον ώμο. Τα τσοκ της είναι λίγο πιο ανοιχτά από τον αυλό που γράφει (18.4). Το μεγάλο μείον η βαφή στη βάση που ξεβάφει ευκολα. Θέλει καθάρισμα συχνά γιατί βρωμιζει ευκολα ο μηχανισμός και επίσης είναι λίγο σκληρό στη χρήση!
Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες!
 
Το πιστόνι είναι ένα αρνητικό που έχει. Ανάλογα με τις γομώσεις το βάζεις στη ρύθμιση βαριές ή ελαφριές γομώσεις για να λειτουργίσει σωστά.
Ένα άλλο είναι ότι τα τσοκ είναι λίγο πιο "ανοιχτές" από τις ονομαστικές που αναφέρουν.
Αυτά ξέρω από αρνητικά. Γενικά είναι τίμιο όπλο για τα χρήματα του.
Το πιστονι δεν το είχα πειράξει και εριχνα από 28 έως 40 (λίγα βέβαια γιατι συνήθως μέχρι 36 ριχνω)απροβληματιστα.
 
Γιώργο,αν το τουφέκι δεν έχει χτυπηθεί, γδαρθεί,στραβωσει, χτύπα το!
Είναι παρωχημένος μηχανισμός και αρκετά "βρώμικος".
Από την άλλη είναι στιβαρή κατασκευή,δεν σε κοροϊδεύει,είναι ότι δείχνει!
Με τα χρήματα που σου ζητάνε θ'αγοραζες 2 άντε 3 ονομαστά τσοκακια!😉
Δεν υπάρχει περίπτωση να κλάψεις τα χρηματα που θα διαθέσεις για να το αποκτήσεις!
 
Έτσι όπως λέει και ο φίλος Γιάννης. Το κύριο να σου κάθετε. Θα σου δόσει χαρές, βάλε τον άσσο και το ντεμι και βάρα. Μην τα κοιτάς ονομαστικές και τέτοια, έχει δύναμη και σταθερότητα σε πολλά περισσότερα φυσίγγια απ ότι αλλά όπλα. Άμα δεν, ψάξε μια γκολντ η μία 1187, κυκλοφορούν ωραία όπλα σ αυτές τις τιμες


Τι κυνήγια κάνεις??
 
Σαν όπλο είναι λίγο πάντα σε λείανση και φινίρισμα, προσωπικά δεν μου αρέσουν οι κλίσεις που δίνει το πέλμα της 155 αλλά όλα γίνονται.

Μην σκέφτεσαι τσοκ κλπ ακόμα, το όπλο είναι σταθερό, αντε να αγοράσεις και κανένα σφιχτό μετεπειτα
 
@George savvou ο κολλητός μου είχε αγοράσει το 2015 μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση το mp153 κάνα 300€. Όταν το πήρε το όπλο έβαλα σημάδι που ήταν το έμβολο και το γύρισα μερικές στροφές προς τις βαριές γόμωσης ώστε να κλωτσά λιγότερο στα magnum δράμια και ρίξαμε τις ποιο ελαφριές που ρίχνει να δούμε αν θα έχει θέμα . Δεν του έκανε καμία εμπλοκή και από τότε δε το πειραξαμε ποτέ ξανά το όπλο. Από συντήρηση μια στο τόσο το κάνει και το όπλο δεν έκανε καμιά φορά εμπλοκή και αν το καθαρίζεις, λαδωνεις δεν θα βγάλει κανένα θέμα σκουριάςη να κολλήσει το τσοκ. Πιστεύω ότι αν σου κάθεται καλά είναι ένα πολύ καλό όπλο που αξίζει περισσότερο από όσο θα πληρώσεις και αν ρίχνεις συγκεκριμένα βάρη γόμωσης ρυθμίζεις το έμβολο εκεί που πρέπει και τέλος.
 
Οτι σου ειπαν τα παιδια παραπανω ισχυει...Το οπλο το εχω απο το '16 σε μαυρη πλαστικια 71cm καννη... για 5 χρονια μου δουλευε απροβληματιστα αν εξαιρεσεις καποιες εμπλοκουλες λογω βιαστικης επωμισης... μετα ειχα καποια θεματα με εμπλοκες και αλλαξα το λαμακι που πατας για να ελευθερωσει φυσιγγιο απο την αποθηκη ολα ενταξει...και αλλαξα και το ελατηριο της σφυρας γιατι μου εκανε αφλογιστιες(δεν εσκαγε το καψουλι...) Το κοστος αυτων που αλλαξα 20ευρω...Απο ντουφεκιες για μενα απο τις καλυτερες που εχω ριξει...τσοκ αξιοπρεπη που ανετα κανεις τα κυνηγια σου(ασχετα που λογω καταναλωτισμου και επηρεασμου εχω αγορασει 5-6 gemini carlsons και brain...)Απο βαφες: η βαση ξεβαφει για πλακα(αλλα δεν τρεχει και τιποτα...) και της καννης οριακα αποδεκτη...Το οπλο σε 71 για τα δικα μου γουστα πολυ μπροστοβαρο εως πολυ...Η μεγαλη μαλακια για μενα το σχημα του κοντακιου στο πισω μερος(κανει V και δεν ειναι ισιο...) που μπαινει το πελμα που σου κανει τη ζωη δυσκολη για να το φερεις στα μετρα σου ακομη δυσκολευομαι ...Βαρος 3.150-3.200 γρ.
Για τα λεφτα που το δινει και στην κατασταση που λες οτι ειναι αξιζει τον κοπο να πας να το επωμισεις και αν δεις οτι σου καθεται αξιζει να το παρεις...
 
Οτι σου ειπαν τα παιδια παραπανω ισχυει...Το οπλο το εχω απο το '16 σε μαυρη πλαστικια 71cm καννη...
Αυτα που λες ειναι λογοι για να μην το παρει φιλε.
Κανει εμπλοκες αρα σου χαλαει το κυνηγι ασχετα αν λες οτι φτιαχνεται οικονομικα
Σκουριαζει -ξεβαφει οχι και τοσο οικονομικη επισκευη
Το πισω μερος του κοντακιου ειναι V λες αρα δυσκολα θα εφαρμοσει απο μονος του καποιο πελμα που σημαινει θα παει σε επαγγελματια - αλλο κοστος εδω.
Αν με ρωτας μακρια απο τετοια οπλα.Καλυτερα κανε λιγη υπομονη γιατι το φτηνο στην τελικη θα σου βγει ακριβο.
Ειμαι παθων γιαυτο στο λεω
 
Οσον αφορα το αρχικο στρωσιμο του οπλου εχει γινει μια μεγαλη παραννοηση που οφειλεται στην μεταφραση του τεχνικου εγχειριδιου στα ελληνικα....Το στρωσιμο γινεται με φυσιγγια μαγκνουμ η φυσιγγια με ελαχιστη γομωση (at least..) 35 gr και οχι "εως 35 γρ." που λεει το τεχνικο εγχειριδιο στα ελληνικα για αυτο αλλωστε και η αναφορα στα φυσιγγια μαγκνουμ αλλιως δεν υπηρχε λογος...
Αφου ριξεις τα 150 του στρωσιματος τοτε γυριζεις τη ροδελα ρυθμισης προς τις βαριες γομωσεις δυο στροφες(two turns...) αν και εγω προτεινω να το γυριζεις ενα κλικ τη φορα και να βλεπεις αν στο ευρος γομωσεων που χρησιμοποιεις κανει το κυκλο λειτουργιας κανονικα και αν ναι αλλο ενα κλικ...ουσιαστικα γυριζοντας προς τις βαριες λιγοστευεις τα αερια που χρησιμοπουνται για πραγματοποιηθει ο κυκλος λειτουργιας με αποτελεσμα λιγοτερες καταπονησεις στο κλειστρο και στο επανατατικο ελατηριο...
 
Αυτα που λες ειναι λογοι για να μην το παρει φιλε.
Κανει εμπλοκες αρα σου χαλαει το κυνηγι ασχετα αν λες οτι φτιαχνεται οικονομικα
Σκουριαζει -ξεβαφει οχι και τοσο οικονομικη επισκευη
Το πισω μερος του κοντακιου ειναι V λες αρα δυσκολα θα εφαρμοσει απο μονος του καποιο πελμα που σημαινει θα παει σε επαγγελματια - αλλο κοστος εδω.
Αν με ρωτας μακρια απο τετοια οπλα.Καλυτερα κανε λιγη υπομονη γιατι το φτηνο στην τελικη θα σου βγει ακριβο.
Ειμαι παθων γιαυτο στο λεω
Εγω του ειπα αυτα που ξερω και αυτα που ειδα απο εκει και περα μονος του θα κρινει και θα αποφασισει...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top