Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτα που λες ειναι λογοι για να μην το παρει φιλε.
Κανει εμπλοκες αρα σου χαλαει το κυνηγι ασχετα αν λες οτι φτιαχνεται οικονομικα
Σκουριαζει -ξεβαφει οχι και τοσο οικονομικη επισκευη
Το πισω μερος του κοντακιου ειναι V λες αρα δυσκολα θα εφαρμοσει απο μονος του καποιο πελμα που σημαινει θα παει σε επαγγελματια - αλλο κοστος εδω.
Αν με ρωτας μακρια απο τετοια οπλα.Καλυτερα κανε λιγη υπομονη γιατι το φτηνο στην τελικη θα σου βγει ακριβο.
Ειμαι παθων γιαυτο στο λεω
+1000
 
Αμα ειναι με ξύλινο κοντάκι δεν έχεις πρόβλημα με το πέλμα γιατί είναι ίσιο κ βρίσκεις εύκολα ότι θες, όσο για το μπροστοβαρο με 66π κανη είναι υποφερτό, βάζοντας μια θήκη για φυσιγγια στο κοντακι κ βάζοντας 2 γεμάτα στο πίσω (που χρειάζονται για ώρα ανάγκης) μέρος ζυγίζετε μια χαρά, γιατι το "αζυγιστο όπλο είναι κ βαρυ"
 
Αμα ειναι με ξύλινο κοντάκι δεν έχεις πρόβλημα με το πέλμα γιατί είναι ίσιο κ βρίσκεις εύκολα ότι θες, όσο για το μπροστοβαρο με 66π κανη είναι υποφερτό, βάζοντας μια θήκη για φυσιγγια στο κοντακι κ βάζοντας 2 γεμάτα στο πίσω (που χρειάζονται για ώρα ανάγκης) μέρος ζυγίζετε μια χαρά, γιατι το "αζυγιστο όπλο είναι κ βαρυ"
Ένα κομμάτι μολύβι από αυτά που χρησιμοποιούν για κόλληση οι υδραυλικοί μέσα στο κοντάκι .
 
Έτσι όπως λέει και ο φίλος Γιάννης. Το κύριο να σου κάθετε. Θα σου δόσει χαρές, βάλε τον άσσο και το ντεμι και βάρα. Μην τα κοιτάς ονομαστικές και τέτοια, έχει δύναμη και σταθερότητα σε πολλά περισσότερα φυσίγγια απ ότι αλλά όπλα. Άμα δεν, ψάξε μια γκολντ η μία 1187, κυκλοφορούν ωραία όπλα σ αυτές τις τιμες


Τι κυνήγια κάνεις??
Κυνηγάω τσίχλες, και σκέφτομαι φέτος να ξεκινήσω και πάπιες!
 
Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες ! Η αλήθεια είναι ότι τα αρνητικά που αναφέρθηκαν παραπάνω δεν με πειράζουν αν σκεφτούμε την τιμή και την κατάσταση στην οποία πωλείται το οπλο.Επόμενη κίνηση μου λοιπόν να πάω να την δω και από κοντά και εφόσον μου κάθεται καλά θα την αγοράσω!
 
Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες ! Η αλήθεια είναι ότι τα αρνητικά που αναφέρθηκαν παραπάνω δεν με πειράζουν αν σκεφτούμε την τιμή και την κατάσταση στην οποία πωλείται το οπλο.Επόμενη κίνηση μου λοιπόν να πάω να την δω και από κοντά και εφόσον μου κάθεται καλά θα την αγοράσω!
Αν σου αρέσει και σου κάθεται καλά να την αγοράσεις και να είσαι γερός να την λειώσεις!
 
Να δω τι άλλο θα του βάλουμε για να γίνει όπλο! Πήγαινε πάρε ένα σούπερ ποζε μπαικαλ να σωθείς!
Το έχω 9 σχεδόν χρόνια το ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟ σουπερποζέ ΒAIKAL magnum και ως τώρα είμαι ευχαριστημένος, δόξα τω Θεώ!!
 
Κανει εμπλοκες αρα σου χαλαει το κυνηγι ασχετα αν λες οτι φτιαχνεται οικονομικα
Αυτα τα εκανε το δικο μου, αλλοι συναδελφοι απο εδω μεσα που το εχουν δεν εχουν αναφερει κατι...και να μην αρχισω να αναφερω οπλα των 1500-2000 ευρω που κανουν εμπλοκες...
Ειμαι παθων γιαυτο στο λεω
Με τι οπλο αν επιτρεπεται και δεν εχεις προβλημα να το αναφερεις...
Σκουριαζει -ξεβαφει οχι και τοσο οικονομικη επισκευη
Αν δεν σε πειραζει οπτικα δεν χρειαζεται επισκευη γιατι δεν επηρεαζει τη λειτουργικοτητα του οπλου...εμενα δεν με ενοχλει και το εχω αφησει ετσι....(και η benelli που εχω αν εχει πρωινη δροσια και δεν τη σκουπισεις την καννη σε δυο μερες εχει πεταξει μπιμπικια...)
Το πισω μερος του κοντακιου ειναι V λες αρα δυσκολα θα εφαρμοσει απο μονος του καποιο πελμα που σημαινει θα παει σε επαγγελματια - αλλο κοστος εδω.
Αυτο ειναι οντως θεμα αλλα εχω δει και αλλα οπλα ακριβοτερα να εχουν τετοιο τελειωμα στο κοντακι(δεν ξερω τι μ@λακια μοδα ειναι αυτη?...)
Τα οπλα ευτυχως η δυστυχως ειναι ζαριά...
 
....(και η benelli που εχω αν εχει πρωινη δροσια και δεν τη σκουπισεις την καννη σε δυο μερες εχει πεταξει μπιμπικια...)
Τόσα χρόνια δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο στη Μπενέλλι μου και έχει φάει πολλές υγρασίες και δεν είμαι καθόλου υστερικός με την καθαριότητα.
 
Τόσα χρόνια δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο στη Μπενέλλι μου και έχει φάει πολλές υγρασίες και δεν είμαι καθόλου υστερικός με την καθαριότητα.
Εμενα φιλε μου συμβαινει και μαλιστα οταν το παρατηρησα επαθα πλακα...αλλα και το φιλαρακι μου με raffaello crio εχει ενα πανακι εμποτισμενο ελαφρως με λαδι και την σκουπιζει μετα απο καθε κυνηγι τυχαιο...?Εγω για τα οπλα μου λεω αυτα που βλεπω ειτε καλο ειτε κακο...
 
Εμενα φιλε μου συμβαινει και μαλιστα οταν το παρατηρησα επαθα πλακα...αλλα και το φιλαρακι μου με raffaello crio εχει ενα πανακι εμποτισμενο ελαφρως με λαδι και την σκουπιζει μετα απο καθε κυνηγι τυχαιο...?Εγω για τα οπλα μου λεω αυτα που βλεπω ειτε καλο ειτε κακο...
Ευχαριστώ gian. Χρήσιμο που το αναφέρεις. Ελπίζω να μην το πάθω και εγώ.
 
Ευχαριστώ gian. Χρήσιμο που το αναφέρεις. Ελπίζω να μην το πάθω και εγώ.
Τιποτα φιλε να'σαι καλα..εχω ενα ATA prince armi(αντιγραφη beretta 303) μονο για πασαλο δεν το εχω χρησιμοποιησει ακομη(ανοιγω δρομους σε βατσουνιες κλπ...) παρολα αυτα η κανη του δεν εχει πεταξει την παραμικρη σκουρια και απορω πως ο αντιγραφεας επιτυγχανει καλυτερο αποτελεσμα απο το πρωτοτυπο?
 
Παρόλα αυτά ένα πανάκι με λάδι εξωτερικά πάντα το κάνω και ας μην έχω τουφεκίσει.
Καλό το πανάκι, αρκεί να μην έχει λάδι 😀
Το πανάκι καθαρίζει τα χοντρά της υγρασίας, και τα ψιλά θα εξατμιστούν.
Το φιλμ λαδιού που θα αφήσει το πανί με λάδι, θα εγκλωβίσει πάνω στο μέταλλο τη μικροϋγρασία και δε θα εξατμίζεται γιατί δεν θα είναι σε επαφή με τον ατμοσφαιρικό αέρα.
 
Εμενα φιλε μου συμβαινει και μαλιστα οταν το παρατηρησα επαθα πλακα...αλλα και το φιλαρακι μου με raffaello crio εχει ενα πανακι εμποτισμενο ελαφρως με λαδι και την σκουπιζει μετα απο καθε κυνηγι τυχαιο...?Εγω για τα οπλα μου λεω αυτα που βλεπω ειτε καλο ειτε κακο...
Αυτό με το λαδομενο πανακι σε στεγνή κάννη μετά την έξοδο είναι πολύ καλό ,όταν είναι χρωμιωμενη η κάννη εσωτερικά δεν χρειάζεται πολλά .
 
Τιποτα φιλε να'σαι καλα..εχω ενα ATA prince armi(αντιγραφη beretta 303) μονο για πασαλο δεν το εχω χρησιμοποιησει ακομη(ανοιγω δρομους σε βατσουνιες κλπ...) παρολα αυτα η κανη του δεν εχει πεταξει την παραμικρη σκουρια και απορω πως ο αντιγραφεας επιτυγχανει καλυτερο αποτελεσμα απο το πρωτοτυπο?
Πιθανό να έχει εξωτερικά μαύρη χρωμιωση.
 
Καλό το πανάκι, αρκεί να μην έχει λάδι 😀
Το πανάκι καθαρίζει τα χοντρά της υγρασίας, και τα ψιλά θα εξατμιστούν.
Το φιλμ λαδιού που θα αφήσει το πανί με λάδι, θα εγκλωβίσει πάνω στο μέταλλο τη μικροϋγρασία και δε θα εξατμίζεται γιατί δεν θα είναι σε επαφή με τον ατμοσφαιρικό αέρα.
Έχω την εντύπωση ότι πρώτα στεγνώνεις το όπλο αν βραχεί και μετά περνάς λαδωμένο πανάκι.
 
Έχω την εντύπωση ότι πρώτα στεγνώνεις το όπλο αν βραχεί και μετά περνάς λαδωμένο πανάκι.
Αν στεγνώσεις το όπλο, δεν καταλαβαίνω γιατί μετά να το αλείψεις με λάδι :rolleyes:
Δε βρισκω κανένα όφελος.

Το έχουμε συζητήσει εδώ μέσα πολλές φορές. Ξέρω ότι όλοι διαφωνείτε. Έχετε μια ανεξήγητη για μένα λαδολαγνεία

scan0005-1.jpg
 
Με τι οπλο αν επιτρεπεται και δεν εχεις προβλημα να το αναφερεις...
Λοιπον το πρωτο οπλο που αγορασα ηταν ενα ποζε μπαικαλ καινουριο του 2011 τα προβληματα που εβγαλε τα εγραψα 3-4 σελιδες πριν.Το οπλο κοστισε 600 ευρω,η πλαστικη θηκη 50 και 2 τσοκακια GEMINI αλλα 50(γιατι τα δικα του 5* και 4* δεν... ) σε οπλουργο για τις βλαβες που εβγαλε αλλα 50. Α! Βαλε αλλα 50 για εφαρμογη μετρων.Συνολο μου βγηκε 800 και το εδωσα γιατι μετα τις βλαβες δεν μου εκανε κεφι.Ποσο το εδωσα; 300 ευρω και δινω αλλα 500 απο πανω και πηρα το fabarm gamma 2 sporting γαματο οπλο κανω ομως τη μαλακια και το δινω για να παρω το beretta 686 δινοντας αλλα 300 απο πανω.Σε μια δεκαετια εδωσα πανω 1700-1800 ευρω γιατι και στα αλλα 2 εκανα εξοδα για να τα φερω στα μετρα μου και καταληξα να εχω το 686 15ετιας που αξιζε 1000 ευρω.Τι εκανα;ΥΠΟΜΟΝΗ εβαλα στοχο για καινουριο οπλο browning ή beretta κοντα στα 1800 περισοτερο πηγαινα για το 525
Οταν επιασα στα χερια μου ομως το 725 τοτε καταλαβα οτι τα αλλα ηταν κουτσουρα.Η τιμη του ομως αλμυρη 2450.Αυτη τη φορα ομως δεν βιαστηκα, μαζεψα το ποσο και το πηρα.Αυτη ειναι η δικια μου ιστορια με οπλα που αγορασα.Παραλληλα εχω στην κατοχη μου το πλαγιοκαννο που ξεκινησα να κυνηγαω απο τα 14 μου ενα Zamacola Hermanos.Το οπλο ειναι 50-60 ετων και δεν εχει βγαλει καποια βλαβη.Προς θεου δεν λεω να ξοδεψει καποιος τοσα λεφτα αλλα με λιγη υπομονη μπορει να μαζεψει λιγα λεφτα ακομα και να παρει καποιο οπλο καλυτερης ποιοτητας
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top