Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Από 1/1/22 όλα τα όπλα πρέπει να έχουν αριθμό κανης, αριθμό βάσης, και αριθμό κλείστρου
Δεν παιζόμαστε με τίποτα.
Μπορεί να μην κατασκευάζουμε όπλα, επιβάλλουμε όμως κανονισμούς στους κατασκευαστές.
Σιγά μην ασχοληθεί η Remington και ο κάθε Αμερικάνος κατασκευαστής με τις δικές μας (ίσως και EU) ηλιθιότητες.
Το πολύ-πολύ, να έρχονται τα όπλα εδώ όπως κατασκευάζονται και οι αριθμοί να μπαίνουν εδώ. Από ποιόν άραγε;
Όπως κάτι αντίστοιχο συμβαίνει με τις σφραγίδες δοκιμής που μπαίνουν κατά την εισαγωγή τους σε χώρες της CIP, αφού δοκιμαστούν φυσικά στα αντίστοιχα Proof House.
Τείνει να εκλείψει και το επάγγελμα του πεταλωτή. Να δούμε ποιός θα χτυπάει τα νούμερα.
 
Δεν υπάρχει λόγος να ταιριάξεις αριθμούς.
Μόνο αν πέφτει χέρι για εφαρμογές ή βολεύει στην διαδικασία παραγωγής που το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο.

@Panagiotis K.
Ούτε ο καθένας βάζει ότι κάνη θέλει σε όποια βάση θέλει.
Μέσα το όπλο έχει χαρτί που γράφει το ζευγάρι βάσης κάνης.
Πχ η δική μου είχε αυτό.

View attachment 53555
Θέλω να πω στην διάρκεια της παραγωγής όχι μετά όταν είναι στο εργοστάσιο τα αυτοκόλλητα που έχεις είναι το barcode όταν το όπλο είναι στο κουτί και το χτυπάει το σύστημα. Δηλαδή το εργοστάσιο βγάζει 1000 κάνες και 1000 βάσης και 1000 κλείστρα τα χτυπάει αριθμούς της παραγωγής. Μετά ο υπάλληλος πέρνει ένα από το κάθε είδος και τα βάζει στο κουτί και εκεί τα κωδικοποιεί και βγάζει αυτά τα αυτοκόλλητα που έχεις εσυ Βασίλη. Και τα αντίστοιχα βάζει εξωτερικά του κουτιού για να υπάρχει αντιστοιχία.
 
Δεν παιζόμαστε με τίποτα.
Μπορεί να μην κατασκευάζουμε όπλα, επιβάλλουμε όμως κανονισμούς στους κατασκευαστές.
Σιγά μην ασχοληθεί η Remington και ο κάθε Αμερικάνος κατασκευαστής με τις δικές μας (ίσως και EU) ηλιθιότητες.
Το πολύ-πολύ, να έρχονται τα όπλα εδώ όπως κατασκευάζονται και οι αριθμοί να μπαίνουν εδώ. Από ποιόν άραγε;
Όπως κάτι αντίστοιχο συμβαίνει με τις σφραγίδες δοκιμής που μπαίνουν κατά την εισαγωγή τους σε χώρες της CIP, αφού δοκιμαστούν φυσικά στα αντίστοιχα Proof House.
Τείνει να εκλείψει και το επάγγελμα του πεταλωτή. Να δούμε ποιός θα χτυπάει τα νούμερα.
Καλά είμαστε απίστευτοι και εμείς αλλά και αυτή στην ευρωπαϊκή ένωση στο να κάνουν τα πάντα δύσκολα και με πολύ γραφειοκρατία
 
Να πας να αγορασεις καινουργιο οπλο και να εχει με τα σημερινα δεδομενα, τρεις διαφορετικους αριθμους λες και ειναι κωδικος ανταλλακτικου, θα βαρεθουν και οι υπευθυνοι στα οπλα να γραφουν και αν γινει και κανενα λαθος και δεν το παρεις χαμπαρει να τρεχεις......
 
Δεν παιζόμαστε με τίποτα.
Μπορεί να μην κατασκευάζουμε όπλα, επιβάλλουμε όμως κανονισμούς στους κατασκευαστές.
Σιγά μην ασχοληθεί η Remington και ο κάθε Αμερικάνος κατασκευαστής με τις δικές μας (ίσως και EU) ηλιθιότητες.
Το πολύ-πολύ, να έρχονται τα όπλα εδώ όπως κατασκευάζονται και οι αριθμοί να μπαίνουν εδώ. Από ποιόν άραγε;
Όπως κάτι αντίστοιχο συμβαίνει με τις σφραγίδες δοκιμής που μπαίνουν κατά την εισαγωγή τους σε χώρες της CIP, αφού δοκιμαστούν φυσικά στα αντίστοιχα Proof House.
Τείνει να εκλείψει και το επάγγελμα του πεταλωτή. Να δούμε ποιός θα χτυπάει τα νούμερα.
Καλά είμαστε απίστευτοι και εμείς αλλά και αυτή στην ευρωπαϊκή ένωση στο να κάνουν τα πάντα δύσκολα και με πολύ γραφειοκρατία
Μπορεί να το κάνουν και επίτηδες.
Μείωση εισαγωγών μέσω εμποδίων.
Στις v3 χτυπιέται τώρα νούμερο στην κάνη ;

Αυτό με το νούμερο στο κλείστρο είναι κουταμάρα.
Έπονται κοντάκι, σκανδαλοθήκη, αποθήκη κτλ

Η χαρά των τρελογιατρών :)
 
Θέλω να πω στην διάρκεια της παραγωγής όχι μετά όταν είναι στο εργοστάσιο τα αυτοκόλλητα που έχεις είναι το barcode όταν το όπλο είναι στο κουτί και το χτυπάει το σύστημα. Δηλαδή το εργοστάσιο βγάζει 1000 κάνες και 1000 βάσης και 1000 κλείστρα τα χτυπάει αριθμούς της παραγωγής. Μετά ο υπάλληλος πέρνει ένα από το κάθε είδος και τα βάζει στο κουτί και εκεί τα κωδικοποιεί και βγάζει αυτά τα αυτοκόλλητα που έχεις εσυ Βασίλη. Και τα αντίστοιχα βάζει εξωτερικά του κουτιού για να υπάρχει αντιστοιχία.
Σόρρυ λάθος.
Απλά παλιότερα λεγόταν ότι ο Έλληνας αντιπρόσωπος μπορεί να αλλάζει κάνες εδώ στην Ελλάδα.
Άλλη δουλειά δεν είχε να κάνει :)
Δεν γίνονται αυτά όταν αγοράζεις καινούργιο σφραγισμένο όπλο.
 
Σόρρυ λάθος.
Απλά παλιότερα λεγόταν ότι ο Έλληνας αντιπρόσωπος μπορεί να αλλάζει κάνες εδώ στην Ελλάδα.
Άλλη δουλειά δεν είχε να κάνει :)
Δεν γίνονται αυτά όταν αγοράζεις καινούργιο σφραγισμένο όπλο.
Γίνεται πολύ εύκολα γιατί είχαν πιάσει και κάποιον και του πήραν την αντιπροσωπεία ο αντιπρόσωπος μπορεί και παραγγέλνει ολόκληρο όπλο χωρίς κάνη και μπορεί να βάλει επάνω ότι θέλει όπως και τα χαρτιά που έχεις από την εταιρία είναι αυτοκόλλητα άνετα ξεκολλάει και κολλάει επάνω άλλο.
 
Last edited:
βαλε καμια φωτο παναγιωτη ...ετσι να γουσταρουμε
Θα γίνει και αυτό είμαι Γρεβενά ακόμη δεν έχω κατέβει το έχει φίλος μου το όπλο αυτά όλα έγιναν τηλεφωνικά που ανέφερα στην αγορά του όπλου 2 ώρες μέσα στο κατάστημα ήταν :)
 
Θα γίνει και αυτό είμαι Γρεβενά ακόμη δεν έχω κατέβει το έχει φίλος μου το όπλο αυτά όλα έγιναν τηλεφωνικά που ανέφερα στην αγορά του όπλου 2 ώρες μέσα στο κατάστημα ήταν :)
Μεσω τηλ. αποφασισες ποιο θα παρεις?
 
Και να σκεφθείς ακόμη απάντηση δεν έχω πάρει στο γιατί το όπλο στο εργοστασιακό site είναι με κριό κάνη και στην παρουσίαση το ίδιο και εδώ έρχεται με απλή. Απάντηση σοβαρή δεν έχω πάρει ακόμη θα δεχόμουν μια απάντηση έστω ότι ο αντιπρόσωπος το έχει ζητήσει έτσι για να είναι ποιο οικονομικό αλλά δεν πήρα απάντηση. Από Ιταλία μεριά δεν ξέρω αν απάντησε στο mail που είχαμε στείλει.
 
Τα
Μεσω τηλ. αποφασισες ποιο θα παρεις?
Τα είχα δει δυο φορές ουτος η άλλος τα όπλα και το είχα πληρώσει κιόλας, το θέμα με το κλείστρο δεν το ήξερα ευτυχώς ο φίλος μου είχε πάρει πρόσφατα και το ήξερε αλλιώς ίσως έτρεχα τώρα
 
Last edited:
Να κάνω και εγώ καμία προπόνηση σιγά σιγά μαζί με τον Κώστα γιατί θα έχει πολύ απορτ στα παπιά φέτος .yel. .yel..very funny.View attachment 53556
Θαύμα -θαυμα ε ρε benelli χάλασες την αποκλειστικότητα που την είχε ο Ένας καί Μοναδικός.
 
Σόρρυ λάθος.
Απλά παλιότερα λεγόταν ότι ο Έλληνας αντιπρόσωπος μπορεί να αλλάζει κάνες εδώ στην Ελλάδα.
Άλλη δουλειά δεν είχε να κάνει :)
Δεν γίνονται αυτά όταν αγοράζεις καινούργιο σφραγισμένο όπλο.
Και όμως αυτό κάνει . Ιδίως οι επετειακές βγαινουν όλες 66αρες αν εσυ θέλεις 71 θα πάρει από τις σκέτες και θα σου βάλει .Και ο νοων νοειτω.
 
Δεν υπάρχει λόγος να ταιριάξεις αριθμούς.
Μόνο αν πέφτει χέρι για εφαρμογές ή βολεύει στην διαδικασία παραγωγής που το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο.
Για να ταιριάζουν κάποιος λόγος θα υπάρχει,μπορεί να είναι πολιτική της εταιρείας να υπάρχει ίδιος αριθμός βάσης-κάννης για κάποιο λόγο
Ενδεχομένως να μην είναι τόσο δύσκολο όπως το φανταζόμαστε αλλιώς σιγά μην έμπαιναν σε αυτή την διαδικασία για όπλα μαζικής παραγωγής
Δεν ξέρω για αυτές που φτιάχνονται στην Πορτογαλία εάν ισχύει το ίδιο γιατί αυτές που έχω είναι Βελγίου
 
Για να ταιριάζουν κάποιος λόγος θα υπάρχει,μπορεί να είναι πολιτική της εταιρείας να υπάρχει ίδιος αριθμός βάσης-κάννης για κάποιο λόγο
Ενδεχομένως να μην είναι τόσο δύσκολο όπως το φανταζόμαστε αλλιώς σιγά μην έμπαιναν σε αυτή την διαδικασία για όπλα μαζικής παραγωγής
Δεν ξέρω για αυτές που φτιάχνονται στην Πορτογαλία εάν ισχύει το ίδιο γιατί αυτές που έχω είναι Βελγίου
Η δικια μου που ειναι Πορτογαλιας ο ιδιος ειναι...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top