Όπλο που "σκοτώνει" πρασίνια σε κρύα

Όπλα προς επιλογή

  • Remington V3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 23 18,1%
  • Benelli SBE3 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 32 25,2%
  • Mossberg 930 WATERFOWL ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 1 0,8%
  • Franchi Intensity ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 4 3,1%
  • Browning Maxus2 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Winchester SX4 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 10 7,9%
  • Beretta A400 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 26 20,5%
  • Breda 930i ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 0 0,0%
  • Fabarm XLR5 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 12 9,4%
  • Baikal MP-155 ή άλλη της ίδιας εταιρίας

    Votes: 7 5,5%

  • Total voters
    127
  • Poll closed .
Πρέπει να δεις χιονισμένο τον Αγιόκαμπο μέχρι τη θάλασσα τι γίνεται
Έχει κάτι καλές ρεματιές εκεί και παραδόξως έχω πάει με κρύο.
Αν ξέρεις να τις κυνηγήσεις οι τουφεκιές είναι κοντινές και κάνεις πολλές.

Για περπατητό όμως σου μιλούσα όχι για καρτέρι εκεί που υπάρχει τροφή.
 
Πάντως ένα πράγμα να γνωρίζεται οι βόρειοι της Ελλάδος τα -10 και -15 τα χερε συχνά κάποιοι αν κάνει -15 στην Αθήνα οι μισοί θα πεθάνουν η αίσθηση του κρύου ανά τόπο έχει μεγάλη διαφορά .Όπως και τις μεγαλύτερες διαφορές θερμοκρασίας βράδυ με πρωί τις έχω συναντήσει Λάρισα και Τρίπολη έχουν κλίμα πολύ μπουρδέλο .
Γιαννινα.........
 
?????????????????????
Το περίεργο που είναι δεν δουλεύουν όλα όπως πρέπει στις κανες της και σε γενικές γραμμές θα τη θεωρούσαν αποτυχημένη εταιρία στα τσοκ της γι'αυτό και κάνει συχνά πυκνά συνεργασίες στα τσοκ για κάποια μοντέλα της π.χ ςς .Ναι βελτιώνεται πολύ βλητικα μια μπενελι με εξωεργοστασιακα τσοκ .Είναι απλό Μάριε η μπενελι έχει κατώτερη κανη από τις εταιρίες που ανέφερες ότι φοράνε ίδια τσοκ με την Κριό ανέβηκε και άλλη αξιολογηη ήταν η κανη σε συνεργασία με τους Γάλλους παλιά .Ήταν όπλο που κέρδισε της αγορά για την απλότητα και την αξιοπιστία του όχι για τις βλητικες του ικανότητες .Που στους περισσότερους ίσως να μην χρειάζονται καν αφού τα παλαιότερα χρόνια οι πιο πολύ δεν ήξεραν ούτε τι φυσίγγι χωράει μέσα η θαλάμη και λέγανε να ρίξω μαγκουμ ? Η ρίχνει μαγκουμ η αγοράζαμε ότι ναι με την πληθώρα θηραμάτων και βουρ στο πατσά .
 
Το περίεργο που είναι δεν δουλεύουν όλα όπως πρέπει στις κανες της και σε γενικές γραμμές θα τη θεωρούσαν αποτυχημένη εταιρία στα τσοκ της γι'αυτό και κάνει συχνά πυκνά συνεργασίες στα τσοκ για κάποια μοντέλα της π.χ ςς .Ναι βελτιώνεται πολύ βλητικα μια μπενελι με εξωεργοστασιακα τσοκ .Είναι απλό Μάριε η μπενελι έχει κατώτερη κανη από τις εταιρίες που ανέφερες ότι φοράνε ίδια τσοκ με την Κριό ανέβηκε και άλλη αξιολογηη ήταν η κανη σε συνεργασία με τους Γάλλους παλιά .Ήταν όπλο που κέρδισε της αγορά για την απλότητα και την αξιοπιστία του όχι για τις βλητικες του ικανότητες .Που στους περισσότερους ίσως να μην χρειάζονται καν αφού τα παλαιότερα χρόνια οι πιο πολύ δεν ήξεραν ούτε τι φυσίγγι χωράει μέσα η θαλάμη και λέγανε να ρίξω μαγκουμ ? Η ρίχνει μαγκουμ η αγοράζαμε ότι ναι με την πληθώρα θηραμάτων και βουρ στο πατσά .
Είπες τη σωστή κουβέντα....... Πληθώρα θηραμάτων........!!!!! Θυμάμαι νεαρός αν και πάντα μου άρεσε να ασχολούμαι με φυσίγγια και όπλα,δεν καθόμουν να το ψάξω πολύ στην Πέρδικα ας πούμε που είναι σοβαρό θήραμα αλλά ήταν τόσες πολλές που δεν με ενδιέφερε (κακώς βέβαια) αν είχα και κάποιες τραυματισμένες........ Αυτό που με ένοιαζε ήταν καλό σκυλί και χρόνο..,... Να μην χάσω κυνήγι...... Έπαιρνα ότι εφταρια έβρισκα και δρόμο........
 
Το περίεργο που είναι δεν δουλεύουν όλα όπως πρέπει στις κανες της και σε γενικές γραμμές θα τη θεωρούσαν αποτυχημένη εταιρία στα τσοκ της γι'αυτό και κάνει συχνά πυκνά συνεργασίες στα τσοκ για κάποια μοντέλα της π.χ ςς .Ναι βελτιώνεται πολύ βλητικα μια μπενελι με εξωεργοστασιακα τσοκ .Είναι απλό Μάριε η μπενελι έχει κατώτερη κανη από τις εταιρίες που ανέφερες ότι φοράνε ίδια τσοκ με την Κριό ανέβηκε και άλλη αξιολογηη ήταν η κανη σε συνεργασία με τους Γάλλους παλιά .Ήταν όπλο που κέρδισε της αγορά για την απλότητα και την αξιοπιστία του όχι για τις βλητικες του ικανότητες .Που στους περισσότερους ίσως να μην χρειάζονται καν αφού τα παλαιότερα χρόνια οι πιο πολύ δεν ήξεραν ούτε τι φυσίγγι χωράει μέσα η θαλάμη και λέγανε να ρίξω μαγκουμ ? Η ρίχνει μαγκουμ η αγοράζαμε ότι ναι με την πληθώρα θηραμάτων και βουρ στο πατσά .
ποιές "συνεργασίες";
Τα ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΟΜΠΙΛ τσοκ φοράει ΟΛΟΣ ο Ομιλος βερεττα!
ΙΔΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ
οι στάμπες αλλάζουν (αν αλλάζουν) και οι συσκευασίες!

Η Gemini, η Μπριλευ, η καρλσον κ.λ.π. τα ΙΔΙΑ τσοκ (Ben/Ber) έχουν για ΟΛΟΝ τον όμιλο!
 
υπόψη
προσωπικά τα τσοκ του ομίλου τα θεωρώ πολύ μέτρια ποιοτικά
ΟΛΟΥ του ομίλου της ακατανόμαστης
(και τα ρεμ δεν....)
τα Ινβεκτορ της Fn είναι ποιοτικότερης κατασκευής ασχέτως αν είναι ανοιχτότερα του αναγραφόμενου
 
Γιαννινα.........
Είναι αυτό που λέμε το ψιλό και το χοντρό το κρύο
Στο χοντρό μπορεί να έχει πολλά μείον αλλά παλεύεται
Στο ψιλό πέθανες και ας μην έχει μείον σε περονιάζει
Αν φυσάει πεθαίνεις και στις δύο περιπτώσεις topic.
 
υπόψη
προσωπικά τα τσοκ του ομίλου τα θεωρώ πολύ μέτρια ποιοτικά
ΟΛΟΥ του ομίλου της ακατανόμαστης
(και τα ρεμ δεν....)
τα Ινβεκτορ της Fn είναι ποιοτικότερης κατασκευής ασχέτως αν είναι ανοιχτότερα του αναγραφόμενου
Για την βαφή τους εννοείς;
Είναι ανθεκτικότερη και δεν σπάει;
 
Φευγω για δουλειά θα απαντησω το βράδυ,ομιχλη υγρασια οπως θες πέστα ειναι μερες που ριχνεις και ολα τα δεδομενα που ήξερες εχουν αλαξει.
Μην κουράζεσαι να γράφεις ... το ξέρω ... λες να αγόραζα Remington και Federal από καταναλωτική μανία ή σπατάλη ?
Βέβαια τότε δεν ήξερα τα πράγματα που ξέρω τώρα.

Το έχω γράψει άπειρες φορές ... ομίχλη ίσον μειωμένη απόδοση.
Δεν δε σώζει η κάνη, παρά μόνο η αυξημένη αρχική ταχύτητα, οι μειωμένες παραμορφώσεις και το νούμερο σκαγιού.
Απλά όταν είναι καλοκαίρι δυσκολευόμαστε να την πούμε ομίχλη και την λέμε "υγρασία".
Εκεί γίνεται το μπέρδεμα.

Κρύο ακόμα χειρότερα.
Εκεί ρόλο παίζει βασικά η πυρίτιδα ...

Άριστη πυρίτιδα είναι αυτή που σου βγάζει τις ταχύτητες που θες με την ελάχιστη δυνατή μείωση σε χαμηλές θερμοκρασίες με την μικρότερη δυνατή Pmax με δεδομένο κλείσιμο.

Οι αμερικάνικες δεν παίζονται σε αυτό ... έτσι μαθαίνω.
Αν χρειάζεται να την στουπώσεις για να δουλέψει, άλλαξε πυρίτιδα.
Σε νορμάλ θερμοκρασίες όλες καλές είναι.
 
Last edited:
Λοιπόν συνάδελφοι και φίλοι αγαπημένοι. Να προεξοφλεί από την αρχή ότι δεν θέλω να στεναχωρήσω κανένα, πόσο μάλλον να προσβάλλω κάποιον. Επειδή πραγματικά,λόγω άγνοιας μάλλον,έχω κάψει όλα τα κύτταρα του εγκεφάλου μου (από τον βομβαρδισμο γνώσεων και πληροφοριών)θα πω τα εξής. Είναι θεμιτό, ηθελημένα ή άθελα, όλοι να έχουν άποψη για τα όπλα, τίςκανες κλπ. Θεωρώ ότι θα πρέπει να εκφέρουμε άποψη για όπλα (και θεαματικές ντουφεκιες) όταν τα χρησιμοποιούμε εμείς και όχι τι βλέπουμε η μας λένε. Εγώ προσωπικά,έχω το καλύτερο όπλο. Γιατί; Απλώς γιατί μου αρέσει να το βλέπω,μου αρέσει να το ρίχνω............. Βγαίνω στο βουνό η στο βάλτο,χορταινω εικόνες ,ψυχ... αγωγουμε, διασκεδάζω με την παρέα μου (ανθρώπινη η σκυλίσια) καί γυρίζω πίσω ανάλαφρος. Θέλω να πω ότι δεν υπάρχει λόγος να εκθειαζουμε κάτι μετά μανίας και να χαλάμε τις καρδιές μας. Όλα είναι διαφορετικά για τον καθένα μας.
 
Οποίος θέλει μόλις χιονίσει θα με ακολουθήσει να του το αποδείξω και ας μην έχω την ςς αν αντέχει α κυνηγήσει γιατί βλέπω οι περισσότεροι κυνηγάμε το τζάκι μόλις ακούσουν αρνητική θερμοκρασία.
Εκεινη την ςς 1η αναφορα την εχεις αλλα δεν εχω κατσλαβει γιατι τις πούλησες. Περα απο αυτο εαν θελεις απαντάς το ερωτημα εαν η ςς εχε αποτελεσματα στα μειον ηταν διοτι εγω απο 2 πρωταθλητές σκοποβολής εχω καταθεση τους το οπλο δεν σκοτωνει στο μειον δεν προτεινεται δοκιμασμενα για το κυνηγι υδρόβιων. Στην πραξη αποδειχθει τον λογο δεν μπορουν να τον ερμηνευσουν.Στα μικροπουλια παει καλα αυτο μπορω να το καταθεσω και εγω απο δικη μου εμπειρια και μαλιστα ομολογω οτι πέραν του δεοντος.
 
Λοιπόν συνάδελφοι και φίλοι αγαπημένοι. Να προεξοφλεί από την αρχή ότι δεν θέλω να στεναχωρήσω κανένα, πόσο μάλλον να προσβάλλω κάποιον. Επειδή πραγματικά,λόγω άγνοιας μάλλον,έχω κάψει όλα τα κύτταρα του εγκεφάλου μου (από τον βομβαρδισμο γνώσεων και πληροφοριών)θα πω τα εξής. Είναι θεμιτό, ηθελημένα ή άθελα, όλοι να έχουν άποψη για τα όπλα, τίςκανες κλπ. Θεωρώ ότι θα πρέπει να εκφέρουμε άποψη για όπλα (και θεαματικές ντουφεκιες) όταν τα χρησιμοποιούμε εμείς και όχι τι βλέπουμε η μας λένε. Εγώ προσωπικά,έχω το καλύτερο όπλο. Γιατί; Απλώς γιατί μου αρέσει να το βλέπω,μου αρέσει να το ρίχνω............. Βγαίνω στο βουνό η στο βάλτο,χορταινω εικόνες ,ψυχ... αγωγουμε, διασκεδάζω με την παρέα μου (ανθρώπινη η σκυλίσια) καί γυρίζω πίσω ανάλαφρος. Θέλω να πω ότι δεν υπάρχει λόγος να εκθειαζουμε κάτι μετά μανίας και να χαλάμε τις καρδιές μας. Όλα είναι διαφορετικά για τον καθένα μας.
Πολύ σωστά Κώστα και άσχετα με το τι γράφουμε εδώ, στο τέλος όλοι μας πηγαίνουμε για κυνήγι με το δικό μας όπλο και με το φυσίγγι που μας εμπνέει ασφάλεια.

Για να απαντήσω στην αναπάντηση ερώτηση ... ακόμα και να υπάρχουν όλες οι διαφορές του κόσμου και όλα να είναι αλήθεια εγώ εκτιμώ ότι η καλύτερη με την χειρότερη κάνη έχουν μια διαφορά στην δυσμενέστερη περίπτωση γύρω στα 5m μετά τα 36m.
Αυτό είναι δικό μου δεν το έχω κλέψει από πουθενά ... :)
Ρίξτε με ότι όπλο θέλετε αλλά εγώ θα ρίχνω πάντα 5m πιο μπροστά ... ποιές λέτε να είναι οι διαφορές ?
Σας φαίνονται λίγα τα 5m ; κάντε τα 10m ... περισσότερα δεν είναι σε καμία περίπτωση !!!!!

Οπότε τελικά όλες αυτές οι συζητήσεις είναι άσκοπες ...
 
Λοιπόν συνάδελφοι και φίλοι αγαπημένοι. Να προεξοφλεί από την αρχή ότι δεν θέλω να στεναχωρήσω κανένα, πόσο μάλλον να προσβάλλω κάποιον. Επειδή πραγματικά,λόγω άγνοιας μάλλον,έχω κάψει όλα τα κύτταρα του εγκεφάλου μου (από τον βομβαρδισμο γνώσεων και πληροφοριών)θα πω τα εξής. Είναι θεμιτό, ηθελημένα ή άθελα, όλοι να έχουν άποψη για τα όπλα, τίςκανες κλπ. Θεωρώ ότι θα πρέπει να εκφέρουμε άποψη για όπλα (και θεαματικές ντουφεκιες) όταν τα χρησιμοποιούμε εμείς και όχι τι βλέπουμε η μας λένε. Εγώ προσωπικά,έχω το καλύτερο όπλο. Γιατί; Απλώς γιατί μου αρέσει να το βλέπω,μου αρέσει να το ρίχνω............. Βγαίνω στο βουνό η στο βάλτο,χορταινω εικόνες ,ψυχ... αγωγουμε, διασκεδάζω με την παρέα μου (ανθρώπινη η σκυλίσια) καί γυρίζω πίσω ανάλαφρος. Θέλω να πω ότι δεν υπάρχει λόγος να εκθειαζουμε κάτι μετά μανίας και να χαλάμε τις καρδιές μας. Όλα είναι διαφορετικά για τον καθένα μας.
Εύγε‼️
 
Λοιπόν συνάδελφοι και φίλοι αγαπημένοι. Να προεξοφλεί από την αρχή ότι δεν θέλω να στεναχωρήσω κανένα, πόσο μάλλον να προσβάλλω κάποιον. Επειδή πραγματικά,λόγω άγνοιας μάλλον,έχω κάψει όλα τα κύτταρα του εγκεφάλου μου (από τον βομβαρδισμο γνώσεων και πληροφοριών)θα πω τα εξής. Είναι θεμιτό, ηθελημένα ή άθελα, όλοι να έχουν άποψη για τα όπλα, τίςκανες κλπ. Θεωρώ ότι θα πρέπει να εκφέρουμε άποψη για όπλα (και θεαματικές ντουφεκιες) όταν τα χρησιμοποιούμε εμείς και όχι τι βλέπουμε η μας λένε. Εγώ προσωπικά,έχω το καλύτερο όπλο. Γιατί; Απλώς γιατί μου αρέσει να το βλέπω,μου αρέσει να το ρίχνω............. Βγαίνω στο βουνό η στο βάλτο,χορταινω εικόνες ,ψυχ... αγωγουμε, διασκεδάζω με την παρέα μου (ανθρώπινη η σκυλίσια) καί γυρίζω πίσω ανάλαφρος. Θέλω να πω ότι δεν υπάρχει λόγος να εκθειαζουμε κάτι μετά μανίας και να χαλάμε τις καρδιές μας. Όλα είναι διαφορετικά για τον καθένα μας.
Τελικά βαριέσαι να γράφεις όχι ότι δεν το έχεις με τον γραπτό λόγο.
 
........................... Βγαίνω στο βουνό η στο βάλτο,χορταινω εικόνες ,ψυχ... αγωγουμε, διασκεδάζω με την παρέα μου (ανθρώπινη η σκυλίσια) καί γυρίζω πίσω ανάλαφρος. Θέλω να πω ότι δεν υπάρχει λόγος να εκθειαζουμε κάτι μετά μανίας και να χαλάμε τις καρδιές μας. Όλα είναι διαφορετικά για τον καθένα μας.
Συμφωνώ μαζί σου αυτός ο τυφλός οπαδισμός μας τρώει.......

Με μια υποσημείωση:
τι εστί "άποψη";
το να ασπάζεται κάποιος μια ιδεολογία είναι όντως "άποψη", το να έχει κάποιος κάποια ενδυματολογικά γούστα είναι "άποψη", το να προτιμάει κάποιος για τους δικούς του λόγους ένα όπλο είναι "άποψη"!
δικαίωμα του καθενός να γουστάρει ότι θέλει

Όταν όμως έχεις να συγκρίνεις ΑΠΤΑ πράγματα, μετρήσιμα που άπτονται της λογικής και της πραγματικότητας και δύνανται με "μετρηθούν" - συγκριθούν - διαπιστωθούν με ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κριτήρια, τότε δεν πρόκειται περί "άποψης" ή "γνώμης" αλλά περί ΑΛΗΘΕΙΑΣ ή μη!

Δεν μπορεί κάποιος να ισχυρίζεται ότι η γη είναι επίπεδη, ο ήλιος ανατέλλει από την δύση και ο γάιδαρος πετάει και να γίνει σεβαστή η "άποψή" του!
Πολύ δε περισσότερο όταν ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙ άλλους!

Προηγουμένως έγραψα για τα μέτρια ποιοτικά τσοκάκια Μόμπιλ του ομίλου Μπερέττα και τα σύγκρινα με αυτά της ΦΝ
Είπα και κάποιους αντικειμενικούς λόγους - επιχειρήματα
θα περίμενα να γίνει διάλογος με αντεπιχειρήματα: π.χ. "τα μόμπιλ έχουν καλύτερη σύσταση μετάλλου, κρυογενική κατεργασία κ.ο.κ." αντ' αυτού γίνεται με φληναφήματα κι αερολογίες:
αναμένω να βγει κάποιος και να πετάξει ένα: "στο κρύο/ζέστη/υγρασία/ξηρασία/σεισμό/λιμό/καταποντισμό τα μομπιλ σκοτώνουν ενώ τα ινβέκτορ τα φτύνουν και το έχω δει στην "πράξη""!

Αν ήμουν σε καφενείο δεν θα έδινα σημασία, θα έσπαγα και πλάκα, εδώ όμως που ένας γράφει κι 100 διαβάζουν τίθεται ζήτημα ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ... οπότε τι κάνουμε ΟΕΟ;

Απαντούμε ή το αφήνουμε;
ΟΕΟ;

.fff.
 
Back
Top