Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σήμερα στη δουλειά ήταν ένα παλικάρι που πάει λαϊκές.
Έχει τα περιβόλια του έξω από την Χαλκίδα.
Μου λέει, με έχουν ρημαξει τα γουρούνια .
Το βράδυ τα τουφέκισα αλλά δεν πήρα κανένα.
Του λέω , το νου σου μη φωνάξουν οι γύρω ( έχει εξοχικά ) την αστυνομία και σε πάνε μέσα.
Μου λέει , τι μέσα, καταστρέφομαι!
Εδώ έχουν βάλει καλώδια με ρεύμα περιμετρικά των καλλιεργειών. Αλλά και πάλι θα τρυπώσουν. Είναι ατελείωτα και αυξάνονται εν ριπή οφθαλμού. Τις προάλλες 3 σκροφες εσερναν πάνω από 30 μικρά χωρίς ρίγες πλέον. 3 μέρες μετά άλλες 2 βοσκουσαν σε μποστάνι άτυχου συγχωριανου στις 8 το απόγευμα και είχαν καμιά 15αρια κουμπαραδες μαζί τους....
 
Εδώ έχουν βάλει καλώδια με ρεύμα περιμετρικά των καλλιεργειών. Αλλά και πάλι θα τρυπώσουν. Είναι ατελείωτα και αυξάνονται εν ριπή οφθαλμού. Τις προάλλες 3 σκροφες εσερναν πάνω από 30 μικρά χωρίς ρίγες πλέον. 3 μέρες μετά άλλες 2 βοσκουσαν σε μποστάνι άτυχου συγχωριανου στις 8 το απόγευμα και είχαν καμιά 15αρια κουμπαραδες μαζί τους....
Δεν καταλαβαίνουν ούτε από ρεύμα ούτε από τίποτα. Συρματόπλεγμα που σε τρυπάει για πλάκα σε πασάλους 1,5μ και μου τα σήκωσαν σαν να βγάζεις καλαμάκι από την άμμο. 4 σειρές στο παλούκι περασμένες.
 
Δεν καταλαβαίνουν ούτε από ρεύμα ούτε από τίποτα. Συρματόπλεγμα που σε τρυπάει για πλάκα σε πασάλους 1,5μ και μου τα σήκωσαν σαν να βγάζεις καλαμάκι από την άμμο. 4 σειρές στο παλούκι περασμένες.
Μα το λεω πιο πάνω :ΘΑ ΤΡΥΠΩΣΟΥΝ...
 
Σήμερα στη δουλειά ήταν ένα παλικάρι που πάει λαϊκές.
Έχει τα περιβόλια του έξω από την Χαλκίδα.
Μου λέει, με έχουν ρημαξει τα γουρούνια .
Το βράδυ τα τουφέκισα αλλά δεν πήρα κανένα.
Του λέω , το νου σου μη φωνάξουν οι γύρω ( έχει εξοχικά ) την αστυνομία και σε πάνε μέσα.
Μου λέει , τι μέσα, καταστρέφομαι!
Να το φράξει!!!!!
Εγώ τα έφραξα και δε ξαναμπήκαν.
 
Να το φράξει!!!!!
Εγώ τα έφραξα και δε ξαναμπήκαν.
Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει, αυτό το ξέρει ο ίδιος.
Γιατί ούτε στην τσέπη του είμαι ούτε την μορφολογία των χωραφιών του ξέρω.
Γιατί αν σκεφτώ ένα χωράφι με ελιές που έχω εγώ , αν έπρεπε να το φραξω θα έπρεπε πρώτα να πουλήσω το σπίτι μου .
 
Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει, αυτό το ξέρει ο ίδιος.
Γιατί ούτε στην τσέπη του είμαι ούτε την μορφολογία των χωραφιών του ξέρω.
Γιατί αν σκεφτώ ένα χωράφι με ελιές που έχω εγώ , αν έπρεπε να το φραξω θα έπρεπε πρώτα να πουλήσω το σπίτι μου .
Στις ελιές προσφέρουν τσάμπα φρεζαρισμα. Θα σου βγάλω φωτογραφίες τον χειμώνα και μιλάμε επαγγελματική δουλειά.. Αν έχει ανεβολιο όμως για να τον ξεθαψουν μπορεί να σηκώσουν την ελιά στον αέρα!
 
Βάζω χθες να δω ένα βίντεο με κυνήγι αγριογούρουνου και έρχεται εκείνη την ώρα ο μικρός (2 ετών) και το παρακολουθεί καλά καλά. Τι είναι μπαμπά μου λέει, κυνήγι αγριογούρουνου του λέω. Έρχεται σήμερα που έβλεπα κυνήγι πάπιας και μου λέει «μπαμπά αγούρουνο είναι; Είναι αγούρουνο;» Ακόμα γελάω ρε μάγκες. Τι αθώα πλάσματα γεννιόμαστα :D
 
Βάζω χθες να δω ένα βίντεο με κυνήγι αγριογούρουνου και έρχεται εκείνη την ώρα ο μικρός (2 ετών) και το παρακολουθεί καλά καλά. Τι είναι μπαμπά μου λέει, κυνήγι αγριογούρουνου του λέω. Έρχεται σήμερα που έβλεπα κυνήγι πάπιας και μου λέει «μπαμπά αγούρουνο είναι; Είναι αγούρουνο;» Ακόμα γελάω ρε μάγκες. Τι αθώα πλάσματα γεννιόμαστα :D
Eτσι ειναι τα παιδια, προσπαθησε να το χαρεις βλεποντας το να μεγαλωνει.
 
Χθες έκανα μεταφορά στα μελισσια την νύχτα. Παραλίγο ο πατέρας μου που προπορευοταν να γίνει μαμουνια με ένα 70αρι-80αρι στις 21:10...Για εκατοστά δεν κοπανησε πάνω στο αμάξι.
Στον δρομο της επιστροφής και ξεκινώντας μερικα μέτρα έξω από το χωριό πρέπει να είδα σε διαφορετικά σημεία διπλα στον δρομο πάνω από 50 γουρούνια..Μέχρι και στις μαδαρες λακες στην Δίρφη είδα γουρούνια . Δεν έχουν σταματημό πλέον. Προχθές στο χωριό ποτιζε η μάνα μου τα παρτέρια και ήρθαν στις 8μιση το απόγευμα πίσω από το σπίτι!!! Χεστηκε η καημένη η μάνα μου και μπήκε στο σπίτι! Κλείδωσε κιόλας.....
 
Χθες έκανα μεταφορά στα μελισσια την νύχτα. Παραλίγο ο πατέρας μου που προπορευοταν να γίνει μαμουνια με ένα 70αρι-80αρι στις 21:10...Για εκατοστά δεν κοπανησε πάνω στο αμάξι.
Στον δρομο της επιστροφής και ξεκινώντας μερικα μέτρα έξω από το χωριό πρέπει να είδα σε διαφορετικά σημεία διπλα στον δρομο πάνω από 50 γουρούνια..Μέχρι και στις μαδαρες λακες στην Δίρφη είδα γουρούνια . Δεν έχουν σταματημό πλέον. Προχθές στο χωριό ποτιζε η μάνα μου τα παρτέρια και ήρθαν στις 8μιση το απόγευμα πίσω από το σπίτι!!! Χεστηκε η καημένη η μάνα μου και μπήκε στο σπίτι! Κλείδωσε κιόλας.....
Θέλουν προσοχή μεγάλη, ειδικά οι μάνες με τα μικρά είναι άκρως επικίνδυνες.
 
Θέλουν προσοχή μεγάλη, ειδικά οι μάνες με τα μικρά είναι άκρως επικίνδυνες.
Μικρά πολλά!! Από κουμπαραδες με ριγα μέχρι και μεγαλούτσικα 15-20 κιλά ζωντανά. Και δεν φοβούνται τα αυτοκίνητα. Σαν τα μουρλα κάθονται μέσα στο δρόμο. Αν τρέχεις τον ήπιες...τέλος...
 
Χθες έκανα μεταφορά στα μελισσια την νύχτα. Παραλίγο ο πατέρας μου που προπορευοταν να γίνει μαμουνια με ένα 70αρι-80αρι στις 21:10...Για εκατοστά δεν κοπανησε πάνω στο αμάξι.
Στον δρομο της επιστροφής και ξεκινώντας μερικα μέτρα έξω από το χωριό πρέπει να είδα σε διαφορετικά σημεία διπλα στον δρομο πάνω από 50 γουρούνια..Μέχρι και στις μαδαρες λακες στην Δίρφη είδα γουρούνια . Δεν έχουν σταματημό πλέον. Προχθές στο χωριό ποτιζε η μάνα μου τα παρτέρια και ήρθαν στις 8μιση το απόγευμα πίσω από το σπίτι!!! Χεστηκε η καημένη η μάνα μου και μπήκε στο σπίτι! Κλείδωσε κιόλας.....
Τσάμπα κρέας ώρες δεν θα πεινάσει κανένας σας ....με 10 μόνοβολα έβγαλες το κρέας για δύο χρονια
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top