Αστεία-Περίεργα-Ενδιαφέροντα Βίντεο & Φωτογραφίες Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Σε ένα τέτοιο κοντάκι σε αριστερές η δεξιές τραβέρσες θα πρέπει να κόβεις ή βάζεις περισσότερο προ σκόπευση ανάλογα την κλίση;
Κώστα το κοντάκι στήνεται έτσι που να πηγαίνει η τουφεκιά εκεί που ΒΛΕΠΟΥΜΕ!
Από κει και μετά είναι θέμα τεχνικής και κίνησης ΜΑΣ.
 
Περίμενα φωτό σου αχαχαχαχα
Μόνο τα σίδερα είναι το θέμα, αν μπορούν να προσαρμοστούν.
Ωραίος
Για τα σίδερα το είπα πιο πάνω....
Δεν γίνεται σε όλα τα όπλα.
Αυτό που έχει μπει φωτό από το νετ,έχει στρεβλή βάση και είναι με εγκάρσιες βίδες.
Είναι από "μαμά"φτιαγμένο για κοντάκι τύπου "s".
 
Πέρα από τη τέχνη που χρειάζεται για να το φτιάξεις και την μέριμνα να μην υπάρξει θραύση στο σημείο που στρίβει η λαβή...αυτό το κοντάκι βολεύει στο κυνήγι;
Πως κατανέμεται η ανάκρουση;
Βολεύει στην επώμιση και στο κουβάλημα στον κυνηγότοπο;
Εμενα προσωπικά βρε Γιάννη, θα μου φαινότανε πιο εύκολο να κλείνω το μάτι παρά να κυνηγάω με ένα τέτοιο κοντάκι...

Βέβαια ο καθείς όπως βολεύεται...
 
Πέρα από τη τέχνη που χρειάζεται για να το φτιάξεις και την μέριμνα να μην υπάρξει θραύση στο σημείο που στρίβει η λαβή...αυτό το κοντάκι βολεύει στο κυνήγι;
Πως κατανέμεται η ανάκρουση;
Βολεύει στην επώμιση και στο κουβάλημα στον κυνηγότοπο;
Εμενα προσωπικά βρε Γιάννη, θα μου φαινότανε πιο εύκολο να κλείνω το μάτι παρά να κυνηγάω με ένα τέτοιο κοντάκι...

Βέβαια ο καθείς όπως βολεύεται...
Σπύρο,το συγκεκριμένο φτιάχτηκε για έναν ηλικιωμένο κύριο που στην ουσία είχε χάσει το κυρίαρχο μάτι του από ωχρά κηλίδα.
Για να επωμισεί από τον άλλο ώμο...δεεενν!
Δε μαθαίνουν τα γέρικα σκυλιά καινούρια κόλπα!🙂
Είχε επιτυχία!
Πολύ πάνω από το αναμενόμενο!
Απ'οτι μου είπε ο γιος του,ο κυριουλης γλύτωσε την κατάθλιψη!
Εκεί που δεν έπιανε όπλο να βγει στο κυνήγι,με το"πατενταρισμενο"πήγαινε πρωί -απογευμα και ήταν χαρούμενος!
Οπότε,ΑΞΙΖΕ!😉
Έπιασε τόπο ο κόπος και ο χρόνος που διατέθηκε για την κατασκευή και προσωπικά το χάρηκα ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΆΡΑ ΠΟΛΥ!
 
Πέρα από τη τέχνη που χρειάζεται για να το φτιάξεις και την μέριμνα να μην υπάρξει θραύση στο σημείο που στρίβει η λαβή...αυτό το κοντάκι βολεύει στο κυνήγι;
Πως κατανέμεται η ανάκρουση;
Βολεύει στην επώμιση και στο κουβάλημα στον κυνηγότοπο;
Εμενα προσωπικά βρε Γιάννη, θα μου φαινότανε πιο εύκολο να κλείνω το μάτι παρά να κυνηγάω με ένα τέτοιο κοντάκι...

Βέβαια ο καθείς όπως βολεύεται...
Σπύρο προφανώς δεν έχεις το πρόβλημα της αντιθετης κυριαρχίας ματιού και χεριού.
Εγώ προσπαθώ πολλά χρόνια να το υπερκεράσω αλλά τίποτα δε λειτουργεί.
Δεν έχεις επιτυχημένες βολές κλείνοντας το κυρίαρχο μάτι και τουφεκόντας με το ζαβό, και μάλιστα με ένα.
Ποτέ δε δούλεψε αυτή η συμβουλή σε εμένα.
Αυτό που με έχει βελτιώσει κάπως είναι να τουφεκάω κανονικά χωρίς να κάνω τίποτα διαφορετικό στα μάτια μου αλλά κάθε φορά να προσπαθώ να διορθώσω την τουφεκιά κάνοντας διορθωτικές προσκοπεύσεις ανάλογα την πορεία του πουλιού και την κίνηση που πρέπει να κάνω εγώ στην επώμιση. Σε συνδυασμό αυτό με ανοιχτότερα τσοκ και λίγο περισσότερα γραμμάρια, δηλαδή σκάγια στο φυσίγγι.
Το κοντάκι S είναι η μόνη μου ελπίδα.
 
Last edited:
Σε ότι αφορά την αντοχή,εννοείται ότι θα πρέπει να αρκεστουμε σε λιγότερα γραμμάρια σκαγιων!
Φροντίζουμε το ξύλο να έχει όσο το δυνατόν σωστά νερά και να γίνεται το "στρίψιμο"γλυκά χωρίς να έχει έντονες γωνίες.
Το ορθόν,να μην υπάρχουν γωνίες!
Μόνο κυρτές επιφάνειες,ραδια.
Το κλώτσημα είναι πιο έντονο,λόγω γωνίας που έρχεται σε επαφή το ξύλο με το ζυγωματικο μας.
Είναι αναπόφευκτα κακά...
Επειδή το έριξα το όπλο μπορώ να πω ότι δε με ξένισε πολύ και είχα επιτυχίες, κλείνοντας το δεξί μάτι,βέβαια!
Ίσως να μη μου ήταν τόσο δύσκολο επειδή ρίχνω και από αριστερά...
 
Σε ότι αφορά την αντοχή,εννοείται ότι θα πρέπει να αρκεστουμε σε λιγότερα γραμμάρια σκαγιων!
Φροντίζουμε το ξύλο να έχει όσο το δυνατόν σωστά νερά και να γίνεται το "στρίψιμο"γλυκά χωρίς να έχει έντονες γωνίες.
Το ορθόν,να μην υπάρχουν γωνίες!
Μόνο κυρτές επιφάνειες,ραδια.
Το κλώτσημα είναι πιο έντονο,λόγω γωνίας που έρχεται σε επαφή το ξύλο με το ζυγωματικο μας.
Είναι αναπόφευκτα κακά...
Επειδή το έριξα το όπλο μπορώ να πω ότι δε με ξένισε πολύ και είχα επιτυχίες, κλείνοντας το δεξί μάτι,βέβαια!
Ίσως να μη μου ήταν τόσο δύσκολο επειδή ρίχνω και από αριστερά...
Γιάννη ο τάκος σίγουρα θα ήταν τουλάχιστον διπλάσιος σε πλάτος από τα κοινά κοντάκια.
 
Γιάννη ο τάκος σίγουρα θα ήταν τουλάχιστον διπλάσιος σε πλάτος από τα κοινά κοντάκια.
Εννοείται!
Σκέψου μόνο ότι η παρέκκλιση από τον άξονα του όπλου είναι κοντά στα 65mm!
Μέτρα την απόσταση από την μια κόρη του ματιού μέχρι την άλλη και θα καταλάβεις...
 
Σπύρο,το συγκεκριμένο φτιάχτηκε για έναν ηλικιωμένο κύριο που στην ουσία είχε χάσει το κυρίαρχο μάτι του από ωχρά κηλίδα.
Για να επωμισεί από τον άλλο ώμο...δεεενν!
Δε μαθαίνουν τα γέρικα σκυλιά καινούρια κόλπα!🙂
Είχε επιτυχία!
Πολύ πάνω από το αναμενόμενο!
Απ'οτι μου είπε ο γιος του,ο κυριουλης γλύτωσε την κατάθλιψη!
Εκεί που δεν έπιανε όπλο να βγει στο κυνήγι,με το"πατενταρισμενο"πήγαινε πρωί -απογευμα και ήταν χαρούμενος!
Οπότε,ΑΞΙΖΕ!😉
Έπιασε τόπο ο κόπος και ο χρόνος που διατέθηκε για την κατασκευή και προσωπικά το χάρηκα ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΆΡΑ ΠΟΛΥ!
Μπράβο Γιάννη. Έτσι πρέπει, έτσι αξίζει.
 
Σπύρο,το συγκεκριμένο φτιάχτηκε για έναν ηλικιωμένο κύριο που στην ουσία είχε χάσει το κυρίαρχο μάτι του από ωχρά κηλίδα.
Για να επωμισεί από τον άλλο ώμο...δεεενν!
Δε μαθαίνουν τα γέρικα σκυλιά καινούρια κόλπα!🙂
Είχε επιτυχία!
Πολύ πάνω από το αναμενόμενο!
Απ'οτι μου είπε ο γιος του,ο κυριουλης γλύτωσε την κατάθλιψη!
Εκεί που δεν έπιανε όπλο να βγει στο κυνήγι,με το"πατενταρισμενο"πήγαινε πρωί -απογευμα και ήταν χαρούμενος!
Οπότε,ΑΞΙΖΕ!😉
Έπιασε τόπο ο κόπος και ο χρόνος που διατέθηκε για την κατασκευή και προσωπικά το χάρηκα ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΆΡΑ ΠΟΛΥ!
ΑΞΙΖΕ...σίγουρα και με το παραπάνω...
Σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζονται και ανορθόδοξες λύσεις...συμφωνώ...
 
Σε ότι αφορά την αντοχή,εννοείται ότι θα πρέπει να αρκεστουμε σε λιγότερα γραμμάρια σκαγιων!
Φροντίζουμε το ξύλο να έχει όσο το δυνατόν σωστά νερά και να γίνεται το "στρίψιμο"γλυκά χωρίς να έχει έντονες γωνίες.
Το ορθόν,να μην υπάρχουν γωνίες!
Μόνο κυρτές επιφάνειες,ραδια.
Το κλώτσημα είναι πιο έντονο,λόγω γωνίας που έρχεται σε επαφή το ξύλο με το ζυγωματικο μας.
Είναι αναπόφευκτα κακά...
Επειδή το έριξα το όπλο μπορώ να πω ότι δε με ξένισε πολύ και είχα επιτυχίες, κλείνοντας το δεξί μάτι,βέβαια!
Ίσως να μη μου ήταν τόσο δύσκολο επειδή ρίχνω και από αριστερά...
Όπως το αντιλαμβάνομαι, πρέπει να φεύγει αισθητά προς τα αριστερά μετά από κάθε τουφεκιά και να θέλει διόρθωση για την επόμενη
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top