Αστεία-Περίεργα-Ενδιαφέροντα Βίντεο & Φωτογραφίες Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
δεν το ηξερα ενδιαφερον πείραμα

https://vm.tiktok.com/ZGJgrSjw4/
Είχα διαβάσει ή είχα δει μεγαλύτερο απόσπασμα πριν πολλά χρόνια.
Δεν ασχολήθηκα να τσεκάρω αν είναι αληθινό, γιατί τα συμπεράσματα μου φάνηκαν λογικά.
 
δεν το ηξερα ενδιαφερον πείραμα

https://vm.tiktok.com/ZGJgrSjw4/
Πιστεύω ότι John Calhoun νόμιζε ότι έφτιαξε ένα "ιδανικό κόσμο" για τα ποντίκια, αλλά όπως αποδείχτηκε δεν ήταν.
Ιδανικός κατά τη γνώμη μου θα ήταν αν είχε βάλει και κάποιους θηρευτές μέσα που να σκοτώνουν τα ποντίκια.
Αυτό είναι απαραίτητο. Οι θηρευτές δεν θα επέτρεπαν τη δημιουργία του υπερπληθυσμού των τρωκτικών και κατά συνέπεια δεν θα κατέρρεε η "πολιτεία" τους.
Τους κανόνες στη γη τους βάζει η φύση, όχι οι άνθρωποι.
 
Πιστεύω ότι John Calhoun νόμιζε ότι έφτιαξε ένα "ιδανικό κόσμο" για τα ποντίκια, αλλά όπως αποδείχτηκε δεν ήταν.
Ιδανικός κατά τη γνώμη μου θα ήταν αν είχε βάλει και κάποιους θηρευτές μέσα που να σκοτώνουν τα ποντίκια.
Αυτό είναι απαραίτητο. Οι θηρευτές δεν θα επέτρεπαν τη δημιουργία του υπερπληθυσμού των τρωκτικών και κατά συνέπεια δεν θα κατέρρεε η "πολιτεία" τους.
Τους κανόνες στη γη τους βάζει η φύση, όχι οι άνθρωποι.
Εχει βαση Θαλη αυτο που λες αλλα ισως το πειραμα μαλλον ηθελε να δειξει την επιδραση ως προς τον ανθρωπο μαι την κοινωνια
Ο ανθρωπος ειναι το ανωτερο ον δεν εχει θηρευτες απεναντι του

Αν το σκεφτει καποιος τι θελει ο απλος ανθρωπος;
Οικογενεια και
Ευημερια και αυτο δεν σημαινει πλουτη
Σημαινει να αμοιβεται σωστα για την εργασια του και να μπορει να αντάοκρινεται στις θποχρεωσεις του οι οποιες πρωτα ειναι γονικες κοινωνικες και μετα οτι δηποτε αλλο
Να μπορει ομως ολα αυτα
Και να χει μια α ανεση που ανταποκρινεται στους κοπους του

Δεν θελει πολλα να ζησει ο ανθρωπος
Μαλιστα χρησιμος και πραγωγικος ειναι οταν ακριβως δεν εχει περαν του κανονικου φτανοντας στην πλεονεξια

Αλλα ουτε και το τιποτα που θελουν να του επιβαλουν

Αυτο δεν καταλαβαινουν πιστευω οι μεγαλοι σημερα
Η κοτα με τα χρυσα αυγα σταματησε να τα κανει οταν καποιοι την εσφαξαν νομιζομενοι οτι μεσα θα ηταν τα αυγα μεσα

Ισως και να κανω λαθος
Δεν ξερω
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top