Αστεία-Περίεργα-Ενδιαφέροντα Βίντεο & Φωτογραφίες Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Συμβαινανε και αυτά και επειδή έχω νυχτοπερπατησει και από τη καλή και από την ανάποδη ,ότι πάντα οι περισσότερες κυκλοφορουσαν με στηδεςπου ,δεν τις ενοχλούν και νιώθουν ασφάλεια και εξαλου έχουν πολλά κοινά που δεν επιτρέπεται να αναφέρω τόσα που δε φαντάζονται πολλοί (ανοιχτοί όλοι σε όλα κυριολεκτικά).
 
Η Ελληνική γλώσσα στα κινέζικα και ιαπωνικά (σύμφωνα με την wikipedia (εδώ).

Ο ιαπωνικός όρος 悟り σατόρι, που μεταφράζεται ως "πεφωτισμένος", αποτελείται από
  • τον κινεζικό χαρακτήρα 悟 - προφέρεται γου στα μανδαρινικά κινέζικα και σημαίνει κατανόηση
  • και τη συλλαβή χιραγκάνα り- προφέρεται ρι'

Άρα η ελληνική αναφώνηση γούρι = πεφωτισμένος Ιάπωνας
=> όταν χυθεί καφές ή κρασί στο τραπεζομάντηλο, και κάποιος πει γούρι, γούρι, ψάξτε για έναν πεφωτισμένο Ιάπωνα

ΥΓ: ...:rolleyes:
 
Να δεις που έχω δει μέσα στο νεκροταφείο του Σχιστού δίπλα μου δύο φορές και τη μια κοιμόταν σε ένα τάφο που είχε φυτρώσει χορτάρι πάνω σκέφτηκα να του σκάσω μια μπουνιά στο κεφάλι αλλά δεν το έκανα ειμαστε
για τρισάγιο τον τσιγκλισαμε με ένα ξυλαράκι και σηκώθηκε και έφυγε πολύ χαλαρά.Δε λέω για τις πέρδικες τις έχω πετύχει 4/5 φορές να κοταριζουν ανάμεσα στους τάφους.
 
Το μπουρδέλο εκεί είναι?Του έριξα με Λάμπρο και μόλις το έφερα στο σπίτι την κοπανησε!
τωρα τι να σου πω? κοιταω και ολα τα κουτια που εχω ειναι λαμπρο... και δεν τα διαλεξα εγω, νουμερα ελεγα
και αυτοι μου έδιναν
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top