Αστεία-Περίεργα-Ενδιαφέροντα Βίντεο & Φωτό - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Είχα την τύχη να τα προλάβω και να τα ζήσω και τα δυο !!! ( ... Μάλλον έχω γεράσει και δεν το έχω συνειδητοποιήσει !!!)
Τάσο, με αυτό το αναγνωστικό έμαθα τα πρώτα μου γράμματα (σχολ. έτος 1967-1968) !!! Το έχω ακόμη σε κάποιο μπαούλο στο χωριό...
Το ένα κ μοναδικό σχολικό βιβλίο που μου είχε κινήσει την περιεργεια να μάθω περισσοτερα, γιατί ίσως είναι το μόνο που ολοι οι παλιοι θυμουνται με νοσταλγία από τα μαθητικά τους χρόνια!

Πριν κάτι χρόνια "Το βήμα" της Κυριακής το είχε επανατυπωσει, το βλέπει η μάνα μου σε διαφήμιση στην τν κ φωναζει όλο συγκίνηση "το βιβλίο μου"....
Να πας να το παρεις, και τι να το κάνεις αφου εχεις το "γνήσιο" τι λεω?
Το θέλω κ αυτο μου λέει.....

Και σε ένα μαγαζί που το έχει ένας ζωγράφος κ πουλαει τα έργα του, είχε βρει το παρακατω..
Ζωγραφική πανω σε ξυλο.....


IMG_20211223_215809.jpg
 
Είχα την τύχη να τα προλάβω και να τα ζήσω και τα δυο !!! ( ... Μάλλον έχω γεράσει και δεν το έχω συνειδητοποιήσει !!!)
Τάσο, με αυτό το αναγνωστικό έμαθα τα πρώτα μου γράμματα (σχολ. έτος 1967-1968) !!! Το έχω ακόμη σε κάποιο μπαούλο στο χωριό...
Όσο για το "όχημα", Κώστα, το είχαμε μέχρι τα 15 μου χρόνια, που "χάσαμε" τον πατέρα μου ... και αναγκαστήκαμε και το δώσαμε (με βαριά καρδιά ... αλλά δε γινόταν αλλιώς).
Το δικό μας ήταν μουλάρι, και παρόλο που τα μουλάρια είχαν τη φήμη ότι ήταν δύστροπα και επικίνδυνα, αυτό ήταν πολύ ήμερο, υπάκουο και έμπιστο. Από μόνο του έσκυβε το κεφάλι για να του βάλω το χαλινάρι !!! Και δυνατό εργαλείο, για όλες τις δουλειές, όργωμα, φόρτωμα - κουβάλημα, βόλτες, ταξίδια, τα πάντα όλα, αδιαμαρτύρητα !!! ... Απίστευτο ζωντανό, δεν το ξεχνώ ποτέ !!!
Στέλιο ο παππούς μου στο χωριό ορεινά στο ν Αχαΐας είχε άλογα και γαϊδαρακο όταν τελείωνα το σχόλιο δημοτικό όλο το καλοκαίρι εκεί την παιρναγα. Αποτελέσματα όταν κατεβενα στο κάμπο που άνοιγαν τα σχολεία να αρρωστενω από την στενοχώρια μου. :)
 
Είχα την τύχη να τα προλάβω και να τα ζήσω και τα δυο !!! ( ... Μάλλον έχω γεράσει και δεν το έχω συνειδητοποιήσει !!!)
Τάσο, με αυτό το αναγνωστικό έμαθα τα πρώτα μου γράμματα (σχολ. έτος 1967-1968) !!! Το έχω ακόμη σε κάποιο μπαούλο στο χωριό...
Όσο για το "όχημα", Κώστα, το είχαμε μέχρι τα 15 μου χρόνια, που "χάσαμε" τον πατέρα μου ... και αναγκαστήκαμε και το δώσαμε (με βαριά καρδιά ... αλλά δε γινόταν αλλιώς).
Το δικό μας ήταν μουλάρι, και παρόλο που τα μουλάρια είχαν τη φήμη ότι ήταν δύστροπα και επικίνδυνα, αυτό ήταν πολύ ήμερο, υπάκουο και έμπιστο. Από μόνο του έσκυβε το κεφάλι για να του βάλω το χαλινάρι !!! Και δυνατό εργαλείο, για όλες τις δουλειές, όργωμα, φόρτωμα - κουβάλημα, βόλτες, ταξίδια, τα πάντα όλα, αδιαμαρτύρητα !!! ... Απίστευτο ζωντανό, δεν το ξεχνώ ποτέ !!!
Λέγαμε να πάρουμε κανένα επικόπτερο για να κουβαλάμε τα γουρούνια μέσα από τα κατσάβραχα αλλά μάλλον σε μουλάρι θα καταλήξουμε.
Δεν χαλάει και αν χαλάσει δεν σκοτώνεσαι ... :)
 
Στην Αγγλία, μια "σταλιά" παιδάκια πάνε για κυνήγι και ρίχνουν κανονικά σε φασιανούς, παπιά, κτλ....!!! Αγοράκια και κοριτσάκια...!!! Ουάου!!!

www.youtube.com/watch?v=-KvVuVdDcUEo_Oo_Oo_O
Αυτό πιστεύω ότι είναι καλό είναι μπροστά όχι σαν εμάς που η περισσότερη είναι οπλοφοβικι. Λόγο της μέσης που με έχει κρεβατοσι ρωτάω εδώ στο χωριό σε ηλικία δικιά μου. Έχει στιχλες να πάω σε πέρασμα για καμιά ώρα ; Γιατί μου λέει ποιός πάει υπάρχουν νέα φυντανια για να πάνε ; Τα έχει φάει ένα ιντερνετ. Εμείς όταν ήμασταν μικροί όλο για κυνήγι είμαστε. Και ξαφνικά συνειδητοποίησα ότι έχει δίκιο. Που είναι τα καινούργια φυντανια .hair. ; Οεοο
 
Αυτό πιστεύω ότι είναι καλό είναι μπροστά όχι σαν εμάς που η περισσότερη είναι οπλοφοβικι. Λόγο της μέσης που με έχει κρεβατοσι ρωτάω εδώ στο χωριό σε ηλικία δικιά μου. Έχει στιχλες να πάω σε πέρασμα για καμιά ώρα ; Γιατί μου λέει ποιός πάει υπάρχουν νέα φυντανια για να πάνε ; Τα έχει φάει ένα ιντερνετ. Εμείς όταν ήμασταν μικροί όλο για κυνήγι είμαστε. Και ξαφνικά συνειδητοποίησα ότι έχει δίκιο. Που είναι τα καινούργια φυντανια .hair. ; Οεοο
Και όχι μόνο αυτο!!!
Τα έχουμε ξαναπεί Τριαντάφυλλε...

ουτε τις διαολιες που κάναμε εμεις δεν κάνουν...........

Όλες οι λάμπες του χωριού είναι γερές κ ανάβουν.....
Μα είναι κατάσταση αυτή???

Που είναι εκείνα τα χρόνια ωραία που δεν δεν αφήναμε τίποτα όρθιο......χαχαχαχα
 
Και όχι μόνο αυτο!!!
Τα έχουμε ξαναπεί Τριαντάφυλλε...

ουτε τις διαολιες που κάναμε εμεις δεν κάνουν...........

Όλες οι λάμπες του χωριού είναι γερές κ ανάβουν.....
Μα είναι κατάσταση αυτή???

Που είναι εκείνα τα χρόνια ωραία που δεν δεν αφήναμε τίποτα όρθιο......χαχαχαχα
Ένα χωριό αναστα. Ωραία χρόνια τότε..love.
 
Πάλευε ο παππούς ο Μήτσος να σε κάνει άνθρωπο αλλά...
Γέροντα...5 εγγόνια είχε.Ελεγε το παιδί που είναι το δεξί μου χέρι βγήκε αριστερόχειρας.Τα καλοκαίρια που κατέβαζα τα πρόβατα στην Νέδα καθότανε στο αλώνι με την γιαγιά μου και της έλεγε...
Κατίνα,3 παιδιά και δεν ήρθαν να αρμεξουν ένα αλλά έκαναν τον διάολο που πάει και τα 300.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top