Αύξηση στις τιμές των φυσιγγίων

  • Thread starter Thread starter tsakalos
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Για όσους μένουν κοντά σε κυνηγότοπους, το πρόβλημα είναι η αύξηση στα φυσίγγια.
Για όσους μένουν μακριά, το πρόβλημα είναι η αύξηση στο κόστος μετακίνησης.
Για τους δεύτερους είναι και τα φυσίγγια.Εκτος και αν βγαίνουν 2-3 φορές τον μήνα.
 
Εγώ έχω μείνει πολλές φορές στο αυτοκίνητο και χρόνια πίσω που ήταν καλύτερα όπως και πηγαίναμε παρέα 2/3/4 μαζί στη πλειοψηφία των κυνηγιων με μαγαζιερα πίσω για τα σκυλιά κτλ.Γιατι έτσι το γουστάραμε.Τα πράγματα πλέον τώρα γίνονται δυσκολότερα για την πλειοψηφία,αλλά όποιος έχει ένα αμάξι που είναι οικονομικό στη κατανάλωση και παρεούλα με έναν ακόμη η και δύο προσέχοντας λίγο το πώς και πού ρίχνει το κυνήγι είναι εφικτό για τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα η αλλιώς 4/5 4 ημέρα τη σεζόν εντός Ελλάδος με παρέα σε σωστά μέρη και οικονομικά δωμάτια πάλι είναι εφικτό το πάω μοναχός η δύο για τσίχλες 300 χιλιόμετρα απόσταση με αυτοκίνητο που καεί πολύ αυτό θα εκλείψει γιατί θα πληρώνεις τη τσίχλα 10€ τη μία.Ουτε γιαυτούς που είναι δίπλα σπίτι είναι εύκολο γιατί αν η χρονιά έχει πουλιά και πηγαίνουν 3/4 φορές την εβδομάδα ρίχνοντας 7/8 κουτιά φυσίγγια μετά θα πέσει κλάμα.
 
Αυτος που εχει το κυνηγι τροπο ζωης, το απολαμβανει και με 5 φυσιγγια στην τσεπη.
Αν είχα τον κυνηγότοπο δίπλα μου ναι.Αλλα έστω και ένα νομό να αλλάξω και δεν έχω την δυνατότητα να το κάνω συνέχεια δεν θα πάω με 5 φυσίγγια εννοείτε.Μην υπερβάλλουμε.
 
Αν είχα τον κυνηγότοπο δίπλα μου ναι.Αλλα έστω και ένα νομό να αλλάξω και δεν έχω την δυνατότητα να το κάνω συνέχεια δεν θα πάω με 5 φυσίγγια εννοείτε.Μην υπερβάλλουμε.
Μελετησε το λιγο..δεν υπερβαλω.
 
Άμα πας με 5 φυσίγγια για αγριογούρουνο ντόκτορ κλάφτα Χαράλαμπε... Χώρια του ότι μια καλή πεντάδα δράμια πλέον έχει ένα 20ρικο στο νερό.
Ναι ρε φίλε.... Είδα προχθες 21.5 πεντάδα ΑΤ!!!!
Κ ελληνικά...!!!! 4+ ευρό το κομμάτι!!!!
Έλεος!!!!
 
Ναι ρε φίλε.... Είδα προχθες 21.5 πεντάδα ΑΤ!!!!
Κ ελληνικά...!!!! 4+ ευρό το κομμάτι!!!!
Έλεος!!!!
Τότε μην μπείς καν στον κόπο να δεις τα winchester θα σε πίασει καρδιά, τα μαύρα μου είχαν αφήσει καλή εντύπωση τα κόκκινα δε μόνο για cardio ήταν. Τα Remington τα 3'' τα δεκάβολα με το μπάφερ ήταν φωτιά, πλέον δεν βρίσκεις πουθενά.
 
Τότε μην μπείς καν στον κόπο να δεις τα winchester θα σε πίασει καρδιά, τα μαύρα μου είχαν αφήσει καλή εντύπωση τα κόκκινα δε μόνο για cardio ήταν. Τα Remington τα 3'' τα δεκάβολα με το μπάφερ ήταν φωτιά, πλέον δεν βρίσκεις πουθενά.
Τα μαύρα ακόμα και στην Βουλγαρία πλέον έχουν 13€ από 8€ πριν 4-5 χρόνια
 
Κάνουμε καλαμπουρι αλλά ένα κουτί τσιχλοφυσιγγα έχει πάει 10 ευρώ.

Από 6.20 το 2022.

Δεν ξέρω ποιος θα πάει να πάρει δύο τρία κιβώτια όπως γινότανε.

Το βλέπω δύσκολο.

Το 22 αγόρασα νομίζω 1500 φυσίγγια κάπου στα 440 ή 460 ευρώ δε θυμάμαι ακριβώς αλλά είχε μέσα και 36 και 34 και 30 γραμμάρια φυσίγγια.

Για να τα αγοράσεις αυτά σήμερα θα χρειαστούν πάνω από 700 ευρώ.
 
Back
Top