Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγώ ένα έχω να πω ....με κόβω να αρχίζω ιδιογομωση ‼️ φυσιγγαρες‼️ Μπράβο Νίκο μπράβο για όλα‼️

Ξεκινα εσυ....και εγω διπλα σου θα ειμαι εαν το θελεις!!! :)

Αδικουνται οι τουφεκιες Τζονι....Πολλα τα μετρα για 28 - 33 - 36γραμμαρια σκαγια...Χοντρα τα σκαγια
και λιγα....Αυτα τα μετρα με αυτο το νουμερο σκαγιων θελει 42+γραμμαρια για να εισαι οκ στο κυνηγι φιλε!!
 
Χαλασα ποτε χατηρι φιλου ?? Θα κανω Τακη μου....θελω να δω και εγω τι θα δωσουν...λιγη
υπομονη φιλε!!!
Σ' ευχαριστώ κύριε Νίκο,προκαταβολικά...
Αναμονή λοιπόν να δούμε στα 30 μέτρα με 3* 8,5αρια η 9αρια στα 32g
Και αν είναι δυνατόν χωρίς Αλευρα και κόντρα δόσεις...
 
Το θεμα ειναι ομως αντικιμενικα εαν παρουμε μια αλλη μπερεττα και.μια αλλη ρεμη τα αποτελεσματα να ειναι αναστροφα και να ειναι καλυτερη η ρεμη ΑΝΤΙΚΙΜΕΝΙΚΑ ΜΕ ΝΟΥΜΕΡΑ ΠΑΝΤΑ οχι εμενα μου αρεσει αυτο γι αυτο Νικο παρε και την αλλη να γουσταρουμε λιγο ακομα
 
θα τις μελετησω αργοτερα , αλλα τι φυσιγγια φτιαχνεις ρε Νικο !!!!!!!! 60%, 50μ, με 3* και με μεγαλες ταχυτητες

Δεν καβαλαω το καλαμι οτι και να λες....και βεβαια σε ευχαριστω.....αλλα ΟΛΟΙ μπορουν να βγαλουν
τετοιες τουφεκιες .... φιλε μου!!!! :)
 
Σ' ευχαριστώ κύριε Νίκο,προκαταβολικά...
Αναμονή λοιπόν να δούμε στα 30 μέτρα με 3* 8,5αρια η 9αρια στα 32g
Και αν είναι δυνατόν χωρίς Αλευρα και κόντρα δόσεις...

Το αλευρι στο Ν8,5 ηταν ειδικη παραγγελια....απο εναν πολυ καλο φιλο...να το δοκιμασω σε αυτα τα
μετρα...
Τα αλλα δεν εχουν αλευρι....ετοιμα κλεισμενα τα εχω...28 με Ας και 32γραμμαρια με SIPE.... :)

Θα σε φωναξω να μετρησεις τα σκαγια στην αποτυπωση......exciting.
 
Δεν καβαλαω το καλαμι οτι και να λες....και βεβαια σε ευχαριστω.....αλλα ΟΛΟΙ μπορουν να βγαλουν
τετοιες τουφεκιες .... φιλε μου!!!! :)
Κ. Νικ μπραβο για όλα , εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερουν οι βλητικες διαφορες γιατι οτι και οπλο να αποφασισω να εχω με αυτο θα εναρμονιστώ ...ΑΛΛΑ η προσπαθια που καταβαλεις αξιζει ενα τεραστιο μπραβο και οχι για να καβαλησεις το καλαμι, απλα η γνωση αν δεν μοιραστεί δεν θα μεινει για παντα .... Και ψωμι να δεις πως γινεται αμα δεν ζυμωσεις εσυ ο ιδιος, ψωμι δεν θα φας ...αυτο λιγοι το καταλαβαίνουν και για αυτο εσυ μοιραζεις αυτη την γνωση και σε ευχαριστουμε
 
Κ. Νικ μπραβο για όλα , εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερουν οι βλητικες διαφορες γιατι οτι και οπλο να αποφασισω να εχω με αυτο θα εναρμονιστώ ...ΑΛΛΑ η προσπαθια που καταβαλεις αξιζει ενα τεραστιο μπραβο και οχι για να καβαλησεις το καλαμι, απλα η γνωση αν δεν μοιραστεί δεν θα μεινει για παντα .... Και ψωμι να δεις πως γινεται αμα δεν ζυμωσεις εσυ ο ιδιος, ψωμι δεν θα φας ...αυτο λιγοι το καταλαβαίνουν και για αυτο εσυ μοιραζεις αυτη την γνωση και σε ευχαριστουμε
Γτ ρε φιλε αυτοι που εχουν ρεμη δε ζυμωνουν και δε ξερουν ???
 
Μπράβο φίλε πολύ καλή προσπάθεια και φυσίγγια επίσης και όπως τις πιο πολλές φορές οι μύθοι είναι μύθοι που όταν κάνεις σωστή επαλήθευση καταρρίπτονται είμαι περίεργος αν εριχνες με καμιά κριο που εγώ έχω δει οτι κάνει ακόμα πιο σφιχτές ντουφεκιες τι θα γινόταν.
 
Γτ ρε φιλε αυτοι που εχουν ρεμη δε ζυμωνουν και δε ξερουν ???
χααχα εγω λεω για τον κοσμο που δεν λεει σε αυτους που προσπαθουνε να γεμισουν φυσιγγια το πως να γεμισουν και γενικα τα "μυστικα" και οχι για το ποιος εχει ρεμι μπενελι κ.α ... Αυτα δεν τα δινω καν βαση αχαχα

Και αυτο που υποννοω ειναι οτι και ετοιμο σεταπ να σου δωσουν αν δεν κατσεις να το φτιαξεις εσυ , να το ριξεις με το όπλο σου προκοπή δεν θα δεις
 
και μην ακουσω οτι εγινε σαν αυτο με τα φυσιγγια που σκωτονουν αυτα με τις χαλια κατανομες καλυτερα
Διαφωνώ Τόλη τα φυσίγγια με τις χάλια κατανομές σκοτώνουν πολύ καλά !!!
Απλώς πρέπει να είσαι μάγκας να καρφώσεις το ανεμοσκορπισμένο σκάγι στο μάτι.

Εμείς που δεν είμαστε μάγκες θα πάρουμε την κουρτίνα νούμερο 2 ... με τις πυκνές κατανομές που δεν σκοτώνουν καλά όταν βαράς στον γάμο του καραγκιόζη :)
 
Να πω και εγω αυτα που ειδα με τα δικα μου οπλα.Εχω στην κατοχη μου μια ρεμι 1100 full magnum 76cm εισαγωγη απο Αμερικη απο το 1997 εως το 2009,Την κυνηγησα 12 χρονια.Την εβαλα κοντρα με beretta 303 18,5 και 18,3 full choke ,spoze breda 18,4 ,skb καραμπινα 2/3'4 71cm και πολλα αλλα μοντελα....,σε πινακα και σε διατρηση της πηρε ολες κατα κρατος.Αλλα πολυ εμπλοκη και βαρια πολυ για περπατητο.Ετσι το 2009 πηρα την benelli super sport 71cm και την αλλη μερα κιολασ πηγα να τις συγκρινω με μεγαλη αγωνια για να δω διαφορες.και με την σιγουρια οτι η ρεμι για αλλη μια φορα θα επιβεβαιωση αυτο που εβλεπα παντα.Οι δοκιμες με παρα πολλα φυσιγγια απο 40 ανα 10 μετρα μεχρι 80 μετρα σε χαρτονι σε βιβλιο και σε ντενεκεδες.Λοιπον εβαλα για αρχη τον ασσο μαμα στην ss σε ολα τα μετρα ηταν κατα 15% καλυτερη κατανομη η ss και ειδικα στα 80μετρα με 2αρια κατα 50% οπως επισης και σε διατρηση.Λεω δεν μπορει τοσο μεγαλη διαφορα?Βαζω το 2 στην ss και φτου παλι απο την αρχη.Εκει σε καποια φυσιγγια με 2% καλυτερη κατανομη η ρεμι μιλαμε για 3 σκαγια.και σε διατρηση το ιδιο πανω κατω αλλου η ρεμι αλλου η ss.εκει ψιλομπερδευτικα λιγο.Ετσι κατεληξα να εχω πανω το 2 μονιμα στην ss γιατι λεω πανω κατω ειναι τα ιδια με την ρεμι αλλα χωρις εμπλοκες και φυσικα λιγοτερο βαρος.Κυνηγετικα ομως μπορει στον πινακα και σε βιβλιο με 2 τσοκ να ειχα τα ιδια αποτελεσματα στο κυνηγι με την ρεμι τα θηραματα λαγο και φασσα κυριως τα επερνα με πολυ πιο ανεση και χωρις ριγα με γκουμουτσα σκοπευτικα να σημαδευεις ελεφσντα, μονο που το γυρνουσα στο περιπου να σημαδευω ολα τα θηραματα διπλωναν.λες και εριχνα με 5 τσοκ ενω με την ss ferrari στο μαγουλο σκοπευτικα γαματα και πρεπει να ειμαι πολυ απολυτα πανω στο θηραμα ειδικα στα 3 πρωτα χρονια σκοπευτικα ζοριστικα παρα πολυ....Εκει δεν μπορουσα να δωσω εξηγηση με τιποτα πως τα καταφερνε η ρεμι μιλαμε για πολυ ανεση...Τωρα η ss μετα τα κικς που πηρα εγινε πυροβολο ...Αλλα παλι τις κατανομες του φιλου μου alex76 με ρεμι δεν της ειδα...επι χαρτου...Τα συμπερασματα δικα σας
 
Last edited:
Διαφωνώ Τόλη τα φυσίγγια με τις χάλια κατανομές σκοτώνουν πολύ καλά !!!
Απλώς πρέπει να είσαι μάγκας να καρφώσεις το ανεμοσκορπισμένο σκάγι στο μάτι.

Εμείς που δεν είμαστε μάγκες θα πάρουμε την κουρτίνα νούμερο 2 ... με τις πυκνές κατανομές που δεν σκοτώνουν καλά όταν βαράς στον γάμο του καραγκιόζη :)
Α γεια σου θα πετυχενουμε αυτα με το αλεξισφαιρο
 
Και 2 παρατηρήσεις απο τα χειρόγραφα.
1. Πολύ σταθερές ταχύτητες !!!! Εξαιρετικά σταθερές. Ο Νίκος δεν αστειεύεται.
2. Στο δεύτερο φύλλο αν δεν κάνω λάθος το 10% παίξιμο στην συγκέντρωση της Rem. Είναι φυσιολογικό κατ' εμένα.
Θεωρώ σε όλα τα όπλα μπορεί να γίνει.
Δεν φταίει το όπλο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top