Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ένα γρήγορο φυσίγγι Τάσο στα 35 θα τον τρυπήσει....και μπορεί και στα 40....
Αλλά σε αυτή τη περίπτωση όλα τα κάνει το τουφέκι....
Νομίζω εχει πολυ ζωηρά χτυπήματα η τουφεκια του Αλεξ σε αυτά τα μετρα με ν6...
60m 3* μαμά Ιδιογόμωση 40γρ νο 2



41m 3* μαμά καραμανίδης 35γρ νο 5 nickel
Γιατί στην πάνω φωτο δεν έχεις μαρκάρει όλα τα σκάγια η συμβαίνει κάτι άλλο?
Είναι ξανατουφεκισμενο το χαρτόνι?
 
Για φασα καλά είναι στο παπί με τίποτα το γαργαλαει
Νουμερο 6 σε αυτα τα μετρα....δεν εχουν νοημα Αλεξ....εγω βλεπω τρυπα...στο επανω μερος...δεν εχει
σημασια αυτο....
Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι τα 6ρια στα 50 μετρα εχουν ''ξεψυχισει'' φιλε!!
 
to PSB1 του Ρουμελιωτη βγαζει 700 bar, οσα το Λαμπρο μπλε στα ιδια γραμμαρια. Ειναι ενα απο πιο δυνατα φυσιγγια στα 34γρ , μην το υποτιματε (για τη διατρηση λεω), επισης μην υποτιματε το KICKS F (ή μαλλον καντε το, κατω απο τα 30 μ)
Απο μονα τους δεν υπαρχουν υπερκαταπληκτικα οπλα, τσοκ, φυσιγγια κλπ
Υπαρχουν ομως υπερ-απιστευτοι συνδυασμοι αυτων. Ας τους βρουμε.
 
Καπου εχει μπερδευτει το θεμα με τα σκαγια και πολυ μαλιστα...αλλα δεν θα κατσω παλι να κανω αναλυσεις και να γραψω εμπειριες δικες μου αλλα και φιλων που εχουμε παει μαζι για φασσες πολλες φορες.
Οποιος νομιζει το νο6 οτι δεν επαρκει στη φασσα ριχνει νο5 νο4 ακομα και νο1, εγω τις καπνιζω κοντα μακρια με το νο6 παντως
 
60m 3* μαμά Ιδιογόμωση 40γρ νο 2



41m 3* μαμά καραμανίδης 35γρ νο 5 nickel

Βρε φιλε εχω καποιες αποριες....και αν θελεις μου τις λυνεις....
Η 1η απορια μου .Στα 60 μετρα γιατι εριξες με 3*** αστρα ??? Θα το εκανες και στο κυνηγι ???
Μια γομωση 40 γραμμ. Ν2 εχει 168 σκαγια μεσα σε τι καλυκα το εκλεισες ...12/70 ή 12/76 ??
Εχεις μια αποτυπωση με 62 η 64 σκαγια επανω...δλδ εισαι περιπου στο 40% με 3*** στα 60 μετρα !!!!
Ειχα ριξει ενα ΙMPERIAL - Μαγκνουμ Ν2 - 52 γραμμαρια σκαγια -Καναδεζικο .
Στα 40 μετρα με φουλ τσοκ μαμα ...μου εδωσε μονο 65,5% συγκεντρωση...
Αρα το δικο σου σεταπ ειναι θαυμασιο....Εχεις την καλωσυνη να μου το γραψεις ??

ΥΓ. Μηπως η βολη και η δοκιμη εγινε σε υψομετρο 2000 μετρα ?? Και αυτο σαν απορια το γραφω.
 
Καπου εχει μπερδευτει το θεμα με τα σκαγια και πολυ μαλιστα...αλλα δεν θα κατσω παλι να κανω αναλυσεις και να γραψω εμπειριες δικες μου αλλα και φιλων που εχουμε παει μαζι για φασσες πολλες φορες.
Οποιος νομιζει το νο6 οτι δεν επαρκει στη φασσα ριχνει νο5 νο4 ακομα και νο1, εγω τις καπνιζω κοντα μακρια με το νο6 παντως

Αλεξ , τιποτα δεν εχει μπερδευτει φιλε......θεμα ενεργειας σκαγιου και διατρησης ειναι...απλα πραγματα...
 
Αλεξ , τιποτα δεν εχει μπερδευτει φιλε......θεμα ενεργειας σκαγιου και διατρησης ειναι...απλα πραγματα...
Καλα οκ...αν τυχει και βρεθουμε ποτε και παμε για φασσες θα δεις σε τραβερσες ποσο μακρια κοβει το νο6 και αν πεφτουν ξερες η οχι, τωρα οτι και να γραφουμε δεν εχει ουσια...απλα κανεις ενα λαθος που ειναι πολυ μεγαλος λαθος...εισαι κατηγορηματικος και απολυτος σε θεματα που δεν πρεπει!
Σου λεω οτι πεφτουν στα 60 με νο6 και επιμενεις οτι τις γαργαλαει...μπορει να πιστευεις οτι επειδη δεν γεμιζω λεω βλακειες και δεν μπορω να υπολογισω-μετρησω αποσταση αλλα σου λεω οτι εχεις λαθος!
Ουτε και ειμαι ο μοναδικος που παιρνει πουλια με νο6 σ'αυτα τα μετρα, η τουφεκια στον πατο του τενεκε που εβαλα αν παρει φασσα θα την καπνισει ανετα, 17 σκαγια εχει βαλει σε μια τοσο μικρη επιφανεια, το δυσκολο ειναι να μπορεσεις να στειλει την τουφεκια εκει πρεπει!!!
 
Βρε φιλε εχω καποιες αποριες....και αν θελεις μου τις λυνεις....
Η 1η απορια μου .Στα 60 μετρα γιατι εριξες με 3*** αστρα ??? Θα το εκανες και στο κυνηγι ???
Μια γομωση 40 γραμμ. Ν2 εχει 168 σκαγια μεσα σε τι καλυκα το εκλεισες ...12/70 ή 12/76 ??
Εχεις μια αποτυπωση με 62 η 64 σκαγια επανω...δλδ εισαι περιπου στο 40% με 3*** στα 60 μετρα !!!!
Ειχα ριξει ενα ΙMPERIAL - Μαγκνουμ Ν2 - 52 γραμμαρια σκαγια -Καναδεζικο .
Στα 40 μετρα με φουλ τσοκ μαμα ...μου εδωσε μονο 65,5% συγκεντρωση...
Αρα το δικο σου σεταπ ειναι θαυμασιο....Εχεις την καλωσυνη να μου το γραψεις ??

ΥΓ. Μηπως η βολη και η δοκιμη εγινε σε υψομετρο 2000 μετρα ?? Και αυτο σαν απορια το γραφω.
Γεια σου Κ. Νικο.
Αυτο το φυσιγγι το εχω για λαγο. Οποτε το βαζω ως τριτο αν ξεμακρυνει να τον κρατησει. Επίσης το εβαλα για να δουμε ολοι οτι ενα σετ απ μπορει να αδικει ενα οπλο και ενα αλλο να το απογειωνει...
Το υψόμετρο ηταν γυρω στα 600 μετρα και ο καλυκας 12/70.

Για το σετ απ δε θελω να ακουστω ως παράξενος αλλα ως σωστός. Και εξηγω. Δεν ειναι δικό μου φυσίγγι. Μου το εδωσε ενας καλός φίλος, μου το εμπιστευτηκε ουσιαστικα και μου ζητησε να μην το δωσω αλλού.
Το σέβομαι και επειδη τοτε συμφωνησα, το θεωρω ατιμο να το δωσω αθετωντας τον λόγο μου, ποσο ακόμη και σε δημόσια θέα.

Θα δωσω όμως ως καλοπροαίρετη ενδειξη συμπεριφοράς ενα πολύ ωραίο ρελιαστό δικό μου με μεγαλη συγκέντρωση.
12/64,5 PSB2 - uee- 1.80x34 drago - 59.9 ρελι.
Ενα ωραιο και σφιχτό σετ απ.
 
Γεια σου Κ. Νικο.
Αυτο το φυσιγγι το εχω για λαγο. Οποτε το βαζω ως τριτο αν ξεμακρυνει να τον κρατησει. Επίσης το εβαλα για να δουμε ολοι οτι ενα σετ απ μπορει να αδικει ενα οπλο και ενα αλλο να το απογειωνει...
Το υψόμετρο ηταν γυρω στα 600 μετρα και ο καλυκας 12/70.

Για το σετ απ δε θελω να ακουστω ως παράξενος αλλα ως σωστός. Και εξηγω. Δεν ειναι δικό μου φυσίγγι. Μου το εδωσε ενας καλός φίλος, μου το εμπιστευτηκε ουσιαστικα και μου ζητησε να μην το δωσω αλλού.
Το σέβομαι και επειδη τοτε συμφωνησα, το θεωρω ατιμο να το δωσω αθετωντας τον λόγο μου, ποσο ακόμη και σε δημόσια θέα.

Θα δωσω όμως ως καλοπροαίρετη ενδειξη συμπεριφοράς ενα πολύ ωραίο ρελιαστό δικό μου με μεγαλη συγκέντρωση.
12/64,5 PSB2 - uee- 1.80x34 drago - 59.9 ρελι.
Ενα ωραιο και σφιχτό σετ απ.

Κατ'αρχην σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση....και το σεταπ σου.!!!!
Δευτερον....πολυ καλα κανεις και δεν αθετεις τον λογο σου.....Πες ομως στον καλο σου φιλο...οτι τα
σεταπ δεν κρατικα μυστικα....και η γνωση πρεπει να μοιραζεται....για μενα ειναι απαρεδεκτος...
Παμε παρακατω....το σεταπ του μονο μαγικο δεν ειναι.....Για εχεις αυτη την αποτυπωση στα 60
μετρα με 3*** αστρα....μετρηστε ταχυτητα.....το σεταπ ''σερνεται'' !!!!
 
Καλα οκ...αν τυχει και βρεθουμε ποτε και παμε για φασσες θα δεις σε τραβερσες ποσο μακρια κοβει το νο6 και αν πεφτουν ξερες η οχι, τωρα οτι και να γραφουμε δεν εχει ουσια...απλα κανεις ενα λαθος που ειναι πολυ μεγαλος λαθος...εισαι κατηγορηματικος και απολυτος σε θεματα που δεν πρεπει!
Σου λεω οτι πεφτουν στα 60 με νο6 και επιμενεις οτι τις γαργαλαει...μπορει να πιστευεις οτι επειδη δεν γεμιζω λεω βλακειες και δεν μπορω να υπολογισω-μετρησω αποσταση αλλα σου λεω οτι εχεις λαθος!
Ουτε και ειμαι ο μοναδικος που παιρνει πουλια με νο6 σ'αυτα τα μετρα, η τουφεκια στον πατο του τενεκε που εβαλα αν παρει φασσα θα την καπνισει ανετα, 17 σκαγια εχει βαλει σε μια τοσο μικρη επιφανεια, το δυσκολο ειναι να μπορεσεις να στειλει την τουφεκια εκει πρεπει!!!

Αλεξ ....αυριο εαν δεν φυσαει....θα σου βαλω δοκιμη με Ν6 σκαγια ΝΙΚΕΛ στα 60 μετρα...με την
διατρηση τους.....και θα καταλαβεις γιατι σε ορισμενα θεματα ειμαι κατηγορηματικος.
 
Αλεξ ....αυριο εαν δεν φυσαει....θα σου βαλω δοκιμη με Ν6 σκαγια ΝΙΚΕΛ στα 60 μετρα...με την
διατρηση τους.....και θα καταλαβεις γιατι σε ορισμενα θεματα ειμαι κατηγορηματικος.
Μη κανεις τον κοπο φιλε, απο δοκιμες ειμαι χορτατος, εχω χαλασει ουτε κι εγω ξερω ποσα φυσιγγια σε δοκιμες, στην τουφεκια που εβαλα σημερα φαινεται αν εχει δυναμη το φυσιγγι απ το αποτυπωμα στον τενεκε, ουτε και περιμενω δοκιμες αλλων για να δω αν σκοτωνει το νο6 με το ολο στησιμο μου ( οπλο τσοκ φυσιγγι ) στα 60 μετρα
 
Ανεβάζω 2 φωτό. Η πρώτη με 6αρι επινικελωμενο σε αστέρι (408 V1) και η δεύτερη σε ρελιαστο με απλά μολυβδινα 6αρια για την εναρξη.πυρίτιδα mbx32 στα 36 μέτρα και τα δύο. Είχα άλλη μια στα 40 μέτρα με 6αρι που είχε τρυπήσει το τενεκέ αλλά δε την βρίσκω.... αν δε κάνω λάθος την είχα ανεβάσει παλιότερα.
P00204-165137.jpg
P91024-180026(1)(1).jpg
 
Κατ'αρχην σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση....και το σεταπ σου.!!!!
Δευτερον....πολυ καλα κανεις και δεν αθετεις τον λογο σου.....Πες ομως στον καλο σου φιλο...οτι τα
σεταπ δεν κρατικα μυστικα....και η γνωση πρεπει να μοιραζεται....για μενα ειναι απαρεδεκτος...
Παμε παρακατω....το σεταπ του μονο μαγικο δεν ειναι.....Για εχεις αυτη την αποτυπωση στα 60
μετρα με 3*** αστρα....μετρηστε ταχυτητα.....το σεταπ ''σερνεται'' !!!!
Να πω κατι τελευταιο επίσης σε οτι αφορα τον φιλο μου.
Προτίμησα να πω οτι δε θελω να προδώσω την εμπιστοσύνη καποιου που μου εκανε ενα δωρο. Θα μπορουσα να πω μια δικαιολογία και να απεφευγα την απάντηση.
Στο λέω και μόνο γιατι το ΄΄απαραδεχτος΄΄ που ειπες για καποιον που δεν ειναι παρων στην κουβεντα μας και δεν μπορει να απαντησει, με ενόχλησε.
Πολύς κόσμος καταφερε και εφτιαξε πράγματα με πολυ προσπάθεια ενω ισως αντιμετώπιζε σιωπή απο αλλούς και δεν τον βοήθησαν. Πεταξε χρημα , χρόνο και πολυ προσπαθεια και εισεπραξε αποτελεσμα. Αν αυτος, θελει να δινει βοηθεια σε φίλους ή σε κόσμο που ισως πιστευει οτι το αξίζει, για εμενα ειναι απολυτα δεκτό.
Στο λεω γιατι εχω συναντησει και εγω κόσμο που δεν σε βοηθάει και είναι κριμα να μιλαμε ασχημα για κάποιον ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ όπου εκείνος κρίνει.

ΥΓ. Το φυσιγγι σκοτωνει άψογα πάντως.
ΥΓ2. Υπαρχει κόσμος που φτιάχνει φυσιγγια για ακόμη μεγαλύτερες αποστασεις, με μεγαλυτερες συγκεντρώσεις και φονικότητα.
 
Last edited:
Ανεβάζω 2 φωτό. Η πρώτη με 6αρι επινικελωμενο σε αστέρι (408 V1) και η δεύτερη σε ρελιαστο με απλά μολυβδινα 6αρια για την εναρξη.πυρίτιδα mbx32 στα 36 μέτρα και τα δύο. Είχα άλλη μια στα 40 μέτρα με 6αρι που είχε τρυπήσει το τενεκέ αλλά δε την βρίσκω.... αν δε κάνω λάθος την είχα ανεβάσει παλιότερα.
View attachment 23014
View attachment 23015
Στρατο ο τενεκες ειναι στα 36 μετρα με το φουλ του οπλου και classica 32 no6 εχει κανει καπου 30 τρυπες
20190901_100524.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top