Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπερα! Πριν 15 λεπτα γυρισα! Σημερα ειχε απνοια! Υγρασια πιο πολυ απο την αλλη φορα σιγουρα γιατι ειχε βρεξει πιο πριν..θερμοκρασια χαμηλοτερη γυρω στους 17..ηθελα να παρω βιντεο ολη τη φαση αλλα ελειπε το παιδι διπλα που θα ερχοταν αν του ελεγα,την αλλη φορα δεν πειραζει..
Φυσιγγι:Remington premier cooper plate 42,5gr N5 (3,05mm,6 σκαγια/γρ,255 συνολο γομωσης)
Αποσταση:60 μετρα (μετρημενα με κορδελα)
Τσοκ:full 10/10 μετρημένο με παχύμετρο.απλο mobilchoke.
Οπλο:benelli Centro 66cm
lmFhB8b.jpg

venetato και skyfall, βάζω αυτη τη Τουφεκιά σαν σημείο αναφοράς για το Αυριανό μας Meeting.
Γιάννη πρεπει να μην τουφεκας κάτω απο τα 50 μετρα στο μέλλον εισαι ο ιδανικός longrangeshooter με τα εργαλεία σου
 
venetato και skyfall, βάζω αυτη τη Τουφεκιά σαν σημείο αναφοράς για το Αυριανό μας Meeting.
Γιάννη πρεπει να μην τουφεκας κάτω απο τα 50 μετρα στο μέλλον εισαι ο ιδανικός longrangeshooter με τα εργαλεία σου
Παυλο δεν νιωθω αληθεια ετσι γιατι δεν εχουμε καταρχην αυτα τα κυνηγια που ριχνεις πολλες τετοιες μακρυνες τουφεκιες (φασσα-παπι) .. εγω ειμαι ενας απλος περπατητος τσιχλοκυνηγος που να σου πω την αληθεια αποφευγω να ριχνω στο περπατητο που κανω πανω απο 30 μετρα..απλα ριχνω βολες σε στοχους ακαδημαικα πιο πολυ να γινετε συζητηση και γιατι εριξα 2 λαγους φετος με αυτα τα φυσιγγια σε τετοιες αποστασεις σε κυνηγι με σκυλια και την μια φορα ,που ηταν πραγματικα πολυ μακρια, ο λαγος πηρε τουμπα αλλα συνεχισε πολυ λαβωμενος,και τον προλαβαν τα σκυλια..μου εκανε εντυπωση τοτε η δυναμη αυτου του φυσιγγιου γιατι ειχα 4 αστρα ...και λεω απο μεσα μου τοτε αν ειχα full τι θα γινοταν..
 
εγω παιδες σε τετοιες αποστασεις δεν σηκωνω οπλο.....60 μετρα ειναι παρα πολλα.....την τσιχλα θα την βλεπεις μπουρμπουνι......
Κώστα σηκώνει μεγαλη συζήτηση αυτο που λες..εγω συμφωνώ μαζί σου..αλλα πανω στην ένταση του κυνηγιού,εχω σηκώσει σε λαγό..δεν εχω εμπειρία σε τετοιες βολές γιατι τα θηράματα που σηκώνουν ΠΟΛΛΕΣ μακρινές βολές φασσα-Παπί δεν υπάρχουν εδω..
 
Γιάννη, πάμε για 70 μέτρα ... .bike. Αυτά είναι τα καλά της Κρήτης ... .sarcastic. Εμείς μόνο σκοπευτήριο και 50 μέτρα max ... :( Για παραπάνω φοβάμαι μην με πάρουν είδηση και φάω κόκκινη κάρτα .sarcastic.
Παμε και 70 Γιώργο..με Remington nitro turkey magnum N2 53gr...τα καλα των χωριών θα λες...παντως ειναι τρελή αποσταση τα 60..θα θελει και καμια προσκοπευση 15μετρα μπροστα...
 
venetato και skyfall, βάζω αυτη τη Τουφεκιά σαν σημείο αναφοράς για το Αυριανό μας Meeting.
Γιάννη πρεπει να μην τουφεκας κάτω απο τα 50 μετρα στο μέλλον εισαι ο ιδανικός longrangeshooter με τα εργαλεία σου
Φερε κανα depon για πριν και κανα famous για μετα και θα δεις......my man.
 
Παμε και 70 Γιώργο..με Remington nitro turkey magnum N2 53gr...τα καλα των χωριών θα λες...παντως ειναι τρελή αποσταση τα 60..θα θελει και καμια προσκοπευση 15μετρα μπροστα...
Έχω ρίξει σε τενεκέ λαδιού στα 60 μέτρα και φαίνεται σαν κουτάκι από αναψυκτικό :) Όχι φίλε, εγώ κάτω από 4 νούμερο δεν βάζω πλέον, ακόμα και στην χήνα. Όποιος ξέρει καλά τι κάνει το νούμερο 4, θα με καταλάβει.
 
Έχω ρίξει σε τενεκέ λαδιού στα 60 μέτρα και φαίνεται σαν κουτάκι από αναψυκτικό :) Όχι φίλε, εγώ κάτω από 4 νούμερο δεν βάζω πλέον, ακόμα και στην χήνα. Όποιος ξέρει καλά τι κάνει το νούμερο 4, θα με καταλάβει.
Σιγουρα κατι θα ξερεις για να το λες..εγω οπως ειπα δεν εχω εμπειρία στα χονδρά και μακρυά..το οτι εχω ρίξει σε 5-6 λαγούς μακρια δεν λεει κατι...
 
Παμε και 70 Γιώργο..με Remington nitro turkey magnum N2 53gr...τα καλα των χωριών θα λες...παντως ειναι τρελή αποσταση τα 60..θα θελει και καμια προσκοπευση 15μετρα μπροστα...
Δεν ειμαι σιγουρος αλλα το ν2 το αμερικανικο ειναι 3,9χιλ η 4χιλ
 
Δεν ειμαι σιγουρος αλλα το ν2 το αμερικανικο ειναι 3,9χιλ η 4χιλ
Εδω ειναι ο πίνακας που τα βλεπω και εγω..εχω μετρήσει μερικά σκαγια και με παχύμετρο..οι Αμερικανοί δεν παίζουν οτι λενε ειναι ακρίβεια στα σκαγια που περιέχει ενα φυσιγγι τους..ολα τα σκαγια τους τα βλεπεις συμμετρικότατα επισης..
gxuPsaK.jpg
 
Εδω ειναι ο πίνακας που τα βλεπω και εγω..εχω μετρήσει μερικά σκαγια και με παχύμετρο..οι Αμερικανοί δεν παίζουν οτι λενε ειναι ακρίβεια στα σκαγια που περιέχει ενα φυσιγγι τους..ολα τα σκαγια τους τα βλεπεις συμμετρικότατα επισης..
gxuPsaK.jpg
Νομιζω το 2 τους ειναι κατι μεταξη 1 και 0 με τα δικα μας μετρα.για τα 70 μετρα ειναι απλα τελειο.my man.
 
Ετσι για να αναψω λιγο τα αιματα.πριν λιγο καιρο ρωτησα αν τα τσοκ φρενου δουλευουν σε καννη με πορτινγ και περιμενα μια απαντηση ρε παιδια.
πςιιτ φιλε , ξερω την απαντηση αλλα δεν εχω επισημους αριθμούς , να το πω η δεν μετραει ???????
 
Last edited by a moderator:
πςιιτ φιλε , ξερω την απαντηση αλλα δεν εχω επισημους αριθμούς , να το πω η δεν μετραει ???????
Ποιους επισημους αριθμους ρε μητσο κατι σε ψιλο long ψαχνω,α και να σκοτωνω λιγο ποιο μακρια απο το 2μαμα
 
Ετσι για να αναψω λιγο τα αιματα.πριν λιγο καιρο ρωτησα αν τα τσοκ φρενου δουλευουν σε καννη με πορτινγ και περιμενα μια απαντηση ρε παιδια,τι εγινε στερεψαν οι γνωσεις τοσους γνωστες εχουμε εδω μεσα....
Μια χαρά δουλεύουν οι porting καννες με ported chokes. Τα αυτιά σου δεν ξέρω αν θα δουλεύουν καλά μετά από λίγο καιρό και αν σου λέμε porting και ακούς sporting :)
 
Ετσι για να αναψω λιγο τα αιματα.πριν λιγο καιρο ρωτησα αν τα τσοκ φρενου δουλευουν σε καννη με πορτινγ και περιμενα μια απαντηση ρε παιδια,τι εγινε στερεψαν οι γνωσεις τοσους γνωστες εχουμε εδω μεσα....
θαλαμη 70 χιλιοστών αχρωμιωτη γυαλισμενη κωνικη , κωνος 5 εκ με τρομερο γυαλισμα και οσο το δυνατον μικρη κλιση , αχρωμιωτος αυλος 18,55 , 81 η 86 εκ μηκος , πορτινγκ στη κανη με κλιση προς τα πισω στις τρυπες , πορτινγκ στα τσοκ , τσοκ με οσο πιο μεγαλο παραλληλο κομμματι μετα το κωνικο , και πολλες δοκιμες ν απαντρευτει το φυσιγγι με την κανη , και το τελευταιο και σημαντικοτερο , κοντακι χειροποιητο , το απόλυτο οπλο , για τα αυτακια και το θορυβο λιγο βαμβακι
 
θαλαμη 70 χιλιοστών αχρωμιωτη γυαλισμενη κωνικη , κωνος 5 εκ με τρομερο γυαλισμα και οσο το δυνατον μικρη κλιση , αχρωμιωτος αυλος 18,55 , 81 η 86 εκ μηκος , πορτινγκ στη κανη με κλιση προς τα πισω στις τρυπες , πορτινγκ στα τσοκ , τσοκ με οσο πιο μεγαλο παραλληλο κομμματι μετα το κωνικο , και πολλες δοκιμες ν απαντρευτει το φυσιγγι με την κανη , και το τελευταιο και σημαντικοτερο , κοντακι χειροποιητο , το απόλυτο οπλο , για τα αυτακια και το θορυβο λιγο βαμβακι
Αυτο το 86 μηκος πολυ μου αρεσει.....
 
Καλησπερα! Πριν 15 λεπτα γυρισα! Σημερα ειχε απνοια! Υγρασια πιο πολυ απο την αλλη φορα σιγουρα γιατι ειχε βρεξει πιο πριν..θερμοκρασια χαμηλοτερη γυρω στους 17..ηθελα να παρω βιντεο ολη τη φαση αλλα ελειπε το παιδι διπλα που θα ερχοταν αν του ελεγα,την αλλη φορα δεν πειραζει..
Φυσιγγι:Remington premier cooper plate 42,5gr N5 (3,05mm,6 σκαγια/γρ,255 συνολο γομωσης)
Αποσταση:60 μετρα (μετρημενα με κορδελα)
Τσοκ:full 10/10 μετρημένο με παχύμετρο.απλο mobilchoke.
Οπλο:benelli Centro 66cm
lmFhB8b.jpg
Γιάννη, η κάννη της CENTRO σου, συνεχίζει να με ξαφνιάζει και να με εντυπωσιάζει...
Έχω δει πολλές ντουφεκιές από μαμά κάννη και τσοκ BENELLI και η δικιά σου μπορώ να πω ότι όντως υπερτερεί σε πυκνότητα ντουφεκιάς...
Αν σου είναι εύκολο και μιας και η 303 έχει παρόμοια χαρακτηριστικά (αυλός-τσοκ) με την CENTRO, κανε μια ταυτόχρονη δοκιμή με το ίδιο τσοκ και φυσίγγιο, να δούμε αν και τι διαφορά στην ντουφεκιά υπάρχει...
 
Αν σου είναι εύκολο και μιας και η 303 έχει παρόμοια χαρακτηριστικά (αυλός-τσοκ) με την CENTRO, κανε μια ταυτόχρονη δοκιμή με το ίδιο τσοκ και φυσίγγιο, να δούμε αν και τι διαφορά στην ντουφεκιά υπάρχει...
Σπύρο, βλέπω να τον ρίχνεις έξω, τα φυσίγγια που ρίχνει μέχρι τώρα ο Γιάννης είναι μπαμ και ... τάλαρο .sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top