Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το συμπερασμα σου θελω και θα σου πω μετα και το δικο μου απο το κυνηγι, στο τονιζω ομως...οχι απο τα χαρτονια αλλα απο το κυνηγι!
Άλεξ ,αυτό που παρατήρησα ,είναι ότι το κιξ σου δίνει κ καλύτερη κατανομή σε σύγκριση με το μαμά,οπότε καλή αγορά ‼️
 
Πολύ καλές ... ειδικά η 45m είναι απίστευτη.
Ο @Prowler® είναι ο ειδικός, εγώ απλός εργάτης είμαι :)
Ειπα μηπως μου πεις δεν ειναι καλες γιατι εχουν φτωχη ισοκανομη...με αυτο το ρημαδι το 35 νο5 ειδα τρελα πραγματα φετος Βασιλη στις φασσες και ημουν με αλλο ατομο μαζι που επιβεβαιωσε τις συγκεκριμενες τουφεκιες.
Πλεον το ριχνω μονο σε ειδικες καταστασεις που ξερω θα ειναι πολυ μακρια τα πουλια, αν κανω παλι δοκιμη δεν θα μετρησω σκαγια, θα στην στειλω να κανεις τα κολπα σου ;)
 
Το χαρτί για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω δεν λέει πάντα την αλήθεια.Πριν πολλά και για αρκετά χρόνια με Lambro Demi n4 κατέβαζα κάτι πάπια σε ημερήσιο κυνήγι πραγματικά από 45+ μέτρα.
Όταν έριξα σε χαρτί στα 40 μέτρα τα κενά ήταν πραγματικά πολλά και αναρωτιομουν πως είναι δυνατόν.
Όπλο breda Ermes 2* 18.3
 
Το χαρτί για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω δεν λέει πάντα την αλήθεια.Πριν πολλά και για αρκετά χρόνια με Lambro Demi n4 κατέβαζα κάτι πάπια σε ημερήσιο κυνήγι πραγματικά από 45+ μέτρα.
Όταν έριξα σε χαρτί στα 40 μέτρα τα κενά ήταν πραγματικά πολλά και αναρωτιομουν πως είναι δυνατόν.
Όπλο breda Ermes 2* 18.3
Βαγγέλη Καλησπέρα!

Διάβασε προσεκτικά τι γράφει το αγγλικό κείμενο(1η και τελευταία(2η) παράγραφος), για τα κενά που βλέπουμε στον πίνακα δοκιμών...

Είναι νομίζω ευκολά κατανοητό πως μπορεί να μας ξεγελάσουν...

Υ.Γ1: όπως συνέβη στην πράξη με τις δοκιμές VS τα κυνήγια σου...

Υ.Γ2: για τις αποστάσεις, το μάτι ξεγελά, κανονικά σίγουρες είναι αυτές μόνο που μετριούνται με μεζούρα...
 

Attachments

Last edited:
Το χαρτί για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω δεν λέει πάντα την αλήθεια.Πριν πολλά και για αρκετά χρόνια με Lambro Demi n4 κατέβαζα κάτι πάπια σε ημερήσιο κυνήγι πραγματικά από 45+ μέτρα.
Όταν έριξα σε χαρτί στα 40 μέτρα τα κενά ήταν πραγματικά πολλά και αναρωτιομουν πως είναι δυνατόν.
Όπλο breda Ermes 2* 18.3
Το κέντρο σκοτώνει μακριά φίλε κ μονο αυτό
 
Βαγγέλη ξέρεις πόσα φυσίγγια ζωγραφιά στον πίνακα θα θέλεις να πετάξεις στον κυνηγοτοπο; Και εγώ δε γνωρίζω το γιατί και δε μ'ενδιαφερει κιόλας.
Αυτό που γράφεις φίλε δεν ισχυει χωρις παρεξήγηση, φυσιγγι με σωστές στο χαρτόνι εικόνες κ σωστή διάτρηση ειναι φονιας
 
Δημητρη δεν αφορά όλα τα φυσιγγια που έχουν καλή εικόνα στον πίνακα ότι δε σκοτώνουν. για μένα η σωστή διάτρηση όπως το πες παίζει μεγαλύτερο ρόλο από την συγκέντρωση.
Η σωστή διάτρηση τρυπάει, ενίοτε σκοτώνει αλλά πολλές φορές τραυματίζει και δεν το θέλουμε αυτό.
Ο συνδιασμός διάτρησης - σωστής κατανομής είναι ο θανατηφόρος.
 
Το χαρτί για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω δεν λέει πάντα την αλήθεια.Πριν πολλά και για αρκετά χρόνια με Lambro Demi n4 κατέβαζα κάτι πάπια σε ημερήσιο κυνήγι πραγματικά από 45+ μέτρα.
Όταν έριξα σε χαρτί στα 40 μέτρα τα κενά ήταν πραγματικά πολλά και αναρωτιομουν πως είναι δυνατόν.
Όπλο breda Ermes 2* 18.3
Το χαρτί (όταν ξέρεις τις παγίδες του) λέει πάντα την αλήθεια.

Δεν χρειάζεται πολύ σκέψη, ... φυσίγγια με την απαιτούμενη διάτρηση αλλά άσχημα σε κατανομή μπορεί να τρυπάνε καλά αλλά δεν σκοτώνουν επαναλαμβανόμενα.
 

Βασίλη μπορείς να κάνεις τα κόλπα σου με το πρόγραμμα και στην παρακάτω τουφεκιά; Έχω περιέργεια να δω τι απόδοση τσοκ θα βγάλει. 1x1 είναι
AZjybEE.jpg
 
Βασίλη μιλάμε για σωστή διάτρηση και όχι υπερδιατρηση
Όλα τα σκάγια θα έχουν την ίδια διάτρηση ;;;
Ποιά είναι η σωστή διάτρηση για ένα πρασίνι στα 40μ ;;;

10, 20, 30 φύλλα καταλόγου ;;;
2 ίντσες βαλλιστικού τζελ ;;;
Υπάρχουν αυτά σε πίνακες ...
Υπάρχουν όμως και κόκκαλα, όπως και θέληση για ζωή.

Αν έχεις σωστές αρχικές και κατανομή σφιχτή θα έχεις κατά 99,9% και την απαιτούμενη διάτρηση όταν χρησιμοποιείς νορμάλ μέγεθος σκαγιού.

Το ιδανικό είναι να μην έχουμε ξετρυπήματα αλλά αυτό δεν γίνεται ...
 
Βασίλη μπορείς να κάνεις τα κόλπα σου με το πρόγραμμα και στην παρακάτω τουφεκιά; Έχω περιέργεια να δω τι απόδοση τσοκ θα βγάλει. 1x1 είναι
AZjybEE.jpg
Δεν βλέπω τις άκρες του χαρτιού οπότε δεν μπορώ να φτιάξω τον κύκλο.
 
Το χαρτί για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω δεν λέει πάντα την αλήθεια.Πριν πολλά και για αρκετά χρόνια με Lambro Demi n4 κατέβαζα κάτι πάπια σε ημερήσιο κυνήγι πραγματικά από 45+ μέτρα.
Όταν έριξα σε χαρτί στα 40 μέτρα τα κενά ήταν πραγματικά πολλά και αναρωτιομουν πως είναι δυνατόν.
Όπλο breda Ermes 2* 18.3
Ήταν πολύ φονικό φυσιγγι κ ιδίως στο νο3 και 4.
Σήμερα βρήκα μερικά ξεχασμένα, αυτά με τον καλυκα Lambro Italy. Μάλλον fiocchi πρέπει να ήταν ο καλυκας.
Τα καινούρια που δοκίμασα έχουν μαλακώσει
 
Ήταν πολύ φονικό φυσιγγι κ ιδίως στο νο3 και 4.
Σήμερα βρήκα μερικά ξεχασμένα, αυτά με τον καλυκα Lambro Italy. Μάλλον fiocchi πρέπει να ήταν ο καλυκας.
Τα καινούρια που δοκίμασα έχουν μαλακώσει
Αυτα που λετε Στελιο ηταν με τζαμακι?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top