Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγώ την βλέπω πολύ καλή...
Από τα λίγα που ξερω η S4 θέλει συγκεντρωτήρα να την "ηρεμεί", ο Ζ2Μ είναι μια καλή λύση...
Αν θες συγκέντρωση παραπάνω , εγώ θα πειραματιζόμουνα με ψηλότερο κάλυκα και φελλόταπα μέσα στο ποτηράκι...η 18αρι συγκεντρωτήρα+3 χιλ. φελλόταπα , στα 56,5(αυτό θα κάνα!)
Ο κάλυκας είναι 67αρης, αστέρι, και δεν είναι στα χαμηλά της... νομίζω..
Sipe είπαμε Γιάννη!!!
Παρομοιες είναι...μάλλον λίγο πιο προοδευτική η sipe....
Γνώμη μου Στράτο να πας στο 1,60 Χ 34.
Είσαι χαμηλά στο 1,55 και με 615 καψούλι.
Γιώργο δεν το θέλω δυνατό... 390/400 άμα βγάζει είμαι καλυμμένος.
 
Sipe είπαμε Γιάννη!!!
Παρομοιες είναι...μάλλον λίγο πιο προοδευτική η sipe....

Γιώργο δεν το θέλω δυνατό... 390/400 άμα βγάζει είμαι καλυμμένος.
Εγώ 12αρι δεν δουλεύω ... αλλά...

Nobel Sport T4(η Τ3), 684(στην έναρξη - 686 αργότερα), 12/70 , S.G 25 1,60 SIPE X 33(ψιλά) / 34 χονδρά, 6αστερο 58 χιλ. τελικό, 600 bar / 400 μ/δλ., παλιός ιδιογομωτής την ρίχνει στο νησί, Πέρδικα & Κουνέλι , αφρός και πολύ συγκεντρωτική...

Υ.Γ: εγώ την εγγυούμαι, γιατί αυτός που την ρίχνει είναι από τα καλύτερα τουφέκια της Δωδεκάνησου...;)
 
Sipe είπαμε Γιάννη!!!
Παρομοιες είναι...μάλλον λίγο πιο προοδευτική η sipe....

Γιώργο δεν το θέλω δυνατό... 390/400 άμα βγάζει είμαι καλυμμένος.
1.60 ~34 με 686 στα 56,5 7αρι φοβερό drago20~χαρτάκι cal 20 μέσα
 
View attachment 42344View attachment 42345
Αλλη μερα αλος καιρος ιδιο φυσιγγι ,οταν λεμε οτι η ς4 ειναι απο τις καλητερες πυριτηδες ;) ;) ;)
Αυτά είναι... Τα ίδια κ η tekna δεν χρειάζεται να ρίχνεις 2ο φυσίγγι στις δοκιμές.
Νομίζεις ότι χάλασε ο ταχογράφος κ δείχνει το ιδιο.
Οταν παίρνεις 4 φορές συνεχόμενα 411 τι να σκεφτείς?
Σε μικρές-μέτριες μεταβολές καιρού δεν παίρνουν χαμπάρι τπτ.
Είναι κ το χέρι που παίζει ρόλο.
Καμία σύγχρονη μηχανή δεν μπορεί να το πετύχει αυτό.
 
Καλησπέρα μήπως ξέρει κάποιος πως φτιάχνεται ο πίνακας δοκιμών που τον βάφουμε με ωχρά;;; Έχουμε ξεπουληθεί στα χαρτόνια!!!!
Τα αγοραζεις;;; :oops::rolleyes:
Πηγαινε σε μια καβα αναψυκτικών κ ζητα χαρτόνια απο παλετες εμφιαλομενου νερου....
 
Τα αγοραζεις;;; :oops::rolleyes:
Πηγαινε σε μια καβα αναψυκτικών κ ζητα χαρτόνια απο παλετες εμφιαλομενου νερου....
Φίλε Κώστα επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Τα χαρτόνια από παλέτες που λες, για μένα είναι ακατάλληλα για δοκιμή φυσιγγίων, για το λόγο ότι είναι γεμάτα με τα βαθουλώματα, τα αποτυπώματα που αφήνουν τα μπουκάλια.
Ο πίνακας δοκιμής, είτε χαρτόνι είναι, είτε λαμαρίνα, πρέπει να έχει εντελώς επίπεδη επιφάνεια, χωρίς βαθουλώματα, πτυχές, τσαλακώματα κλπ. Αυτές οι ανωμαλίες είναι κουραστικές στο μάτι και δυσκολεύουν αρκετά στο να έχεις σαφή και καθαρή εικόνα της τουφεκιάς και να την εκτιμήσεις σωστά, είτε πρόκειται για απλή οπτική εκτίμηση, είτε για πιο λεπτομερή μελέτη της.
Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τους μεταλλικούς πίνακες, όταν έχουν τουφεκιστεί με βόλια και μονόβολα !!! (Δυστυχώς όχι σπάνιο φαινόμενο στους πίνακες των σκοπευτηρίων)!
Όταν η επιφάνεια είναι τελείως λεία και καθαρή, το πράγμα γίνεται πολύ πιο εύκολο.
Ίσως είναι και ιδιοτροπία μου, αλλά αυτή είναι η άποψη μου ...
 
Καλησπέρα σας. Έκανα μια δοκιμή με τη sipe απόψε στα 34 γραμμάρια ν6 σε 67αρι κάλυκα. Θέλω λίγο ακόμα να αυξήσω το ποσοστό.
Σκέφτομαι 2 λύσεις:
1) πάω σε 68,5-69 κάλυκα με άλλο συγκεντρωτήρα.
2) το αφήνω ως έχει και ρελιαζω στα 56,5.

View attachment 42263
1,60*34καλυκα Nobel sport 12/70/16..καψούλια 686 24 καρδαρα.σκάγια ν6 και κάτω στα παρά πολλά κρύα βάζεις καψούλια cx2000...αυτό είναι ένα πολύ δοκημασμενο σετ απ στα παπια με s4 δοκημασετο και με σιπε και βλέπεις
 
1,60*34καλυκα Nobel sport 12/70/16..καψούλια 686 24 καρδαρα.σκάγια ν6 και κάτω στα παρά πολλά κρύα βάζεις καψούλια cx2000...αυτό είναι ένα πολύ δοκημασμενο σετ απ στα παπια με s4 δοκημασετο και με σιπε και βλέπεις
Ευχαριστώ Ηλία!!!
 
Πάμε να βάλουμε μια σημερινή απογευματινή λιγο πριν νυχτώσει



IMG_20220215_191737.jpg
Ched t4 616 / Mb36 1.80x35gr no7 / z2m18 / 68.5 - 57.35 / βάθος ρελιου 2mm / V1- 409m/sec.
Απόσταση 39 μέτρα ακριβώς με 12 βαθμούς θερμοκρασία κ 65% υγρασία.
Κάννη δοκιμής benelli 71cm 3in αυλός 18.35 με Full στα 17.40. Από τα 370 σκάγια της γόμωσης πήγαν στο χαρτί τα 317.
Υ. Γ. Μάλλον έχει γυρίσει το κοντάκι κ ρίχνω όπου νάναι. Αν βάλω τις άλλες 4 δοκιμές θα πέσει πολύ γέλιο :)
 
Πάμε να βάλουμε μια σημερινή απογευματινή λιγο πριν νυχτώσει



View attachment 42388
Ched t4 616 / Mb36 1.80x35gr no7 / z2m18 / 68.5 - 57.35 / βάθος ρελιου 2mm / V1- 409m/sec.
Απόσταση 39 μέτρα ακριβώς με 12 βαθμούς θερμοκρασία κ 65% υγρασία.
Κάννη δοκιμής benelli 71cm 3in αυλός 18.35 με Full στα 17.40. Από τα 370 σκάγια της γόμωσης πήγαν στο χαρτί τα 317.
Υ. Γ. Μάλλον έχει γυρίσει το κοντάκι κ ρίχνω όπου νάναι. Αν βάλω τις άλλες 4 δοκιμές θα πέσει πολύ γέλιο :)
Ωρεα τουφεμια .hunter. .big smile.
 
Ωρεα τουφεμια .hunter. .big smile.
Γιαννη δικά σου σεταπ είναι. 39 μέτρα χωρις φαρινα γιωτης κ 410μ/δ μια χαρά είναι φίλε.
Η προηγούμενη (προχθεσινή) γάζωσε με 435 κ η συγκέντρωση ήταν ίδια.
Ωραία αίσθηση τουφεκιας κ οι 2.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top