Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τι να σχολιάσουμε μέτρησα τώρα αυτά που έχω στα 57.15mm με 1.90 πυριτιδα.
Τι να πω βρε φίλε, εγώ εργάτης σας είμαι, εσείς είστε οι ειδικοί ...
Αααα προ-κομμένος και ο συγκεντρωτήρας του percorso, το ξέχασα ...
 
Α ρε κουφαλιτσα‼️ μια χαρά τφικιες βγαζ‼️
Βαστήξ' να δεις τις υπόλοιπες .... Μιλάμε για μεγάλο χάλι στο μάτι αχαχαχα
Μένουν Lambro biturbo και καφέ, B&P long range, RC4 και Remington express όλα σε #6.

Το Rem σε αμερικάνικο #6, μην ξεχνιόμαστε.

Θα έριχνα τα ίδια και με την 1187 αλλά ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ...
 
Προσέξτε το πάχος του κάλυκα στο σημείο που έχει κοπεί !!! Σχεδόν τριπλάσιο πάχος από τους ευρωπαϊκούς ! (για να μην πούμε και για την ποιότητα του πλαστικού). Δεν είναι παράξενο λοιπόν που οι αμερικάνοι τους αναγομώνουν πάνω από 5 φορές !!!
Γι' αυτό εξάλλου, δεν είναι τυχαία και η μικρή διάμετρος του βύσματος power piston (που πιο χαμηλά, στη φούστα, είναι ακόμη πιο στενή, κάτω από 18 χιλ.) Αν αυτό το βύσμα μπει σε ευρωπαϊκό κάλυκα, φυσικά δεν μπορεί να "σφραγίσει" την πυρίτιδα, αλλά θα υπάρξει μεγάλη διαρροή κόκκων πυρίτιδας προς τα τοιχώματα του κάλυκα.
Επίσης αν προσπαθήσεις να βάλεις ευρωπαϊκό συγκεντρωτήρα σ' αυτόν τον κάλυκα, θα δεις ότι μετά βίας θα φτάσει μέχρι τη μέση περίπου, και εν πάσει περιπτώσει, όσο κι αν πιεστεί δεν πρόκειται να κάτσει κανονικά πάνω στην πυρίτιδα !!!
Στέλιο το πρόσεξα και εγώ.
Μέτρησα το πάχος του κάλυκα του Rem στο σημείο που ενώνεται με τον πάφυλα και στο πάνω σημείο πριν το κλείσιμο.
Κάτω σημείο. 0,71mm-0,73mm
Πάνω σημείο. 0,72mm-0,75mm
Διάμετρος οπής 18,30mm αλλά μην έχεις πολύ εμπιστοσύνη στο τελευταίο νούμερο.

Percorso στα ίδια σημεία.
Κάτω σημείο. 0,40mm-0,50mm
Πάνω σημείο. 0,41mm-0,52mm
Διάμετρος οπής 18,70mm αλλά μην έχεις πολύ εμπιστοσύνη στο τελευταίο νούμερο.
 
ΚΑΛΆ ΚΑΝΈΝΑ ΣΧΌΛΙΟ στις δοκιμές που ανέλυσα;
τς τς τς
Έχεις γίνει εξπέρ.
Δεν έχω σταματήσει να μετράω από το πρωί :)

Brain από εμένα ... δεν είναι προφανές ;;;
Μας λείπει μόνο το επαρκές δείγμα.

Τι να μας πει ο σχωρεμένος ο Winston ;;;
Εμείς θα γίνουμε σιγά σιγά καλύτεροι.
Απλά τώρα φτιάχνουμε και τεστάρουμε τα λογισμικά μας αχαχα
 
ΚΑΛΆ ΚΑΝΈΝΑ ΣΧΌΛΙΟ στις δοκιμές που ανέλυσα;
τς τς τς
...άστον τώρα, μη κάψει καμιά φλάντζα, έχει πάρει ο σκληρός φωτιά!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Υ.Γ: ...του 'στειλα και εγώ μια δοκιμή χθες, μήπως την φτιάξει ...και με σύνδεσε με Κάιρο!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
...άστον τώρα, μη κάψει καμιά φλάντζα, έχει πάρει ο σκληρός φωτιά!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Υ.Γ: ...του 'στειλα και εγώ μια δοκιμή χθες, μήπως την φτιάξει ...και με σύνδεσε με Κάιρο!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Θα στην φτιάξω βρε.
Μην είσαι τζόρας αχαχαχα
 
Last edited:
Το θέμα είναι τι κάνει αυτή η φούστα στον αυλο του κάθε όπλου.
Επειδή έχουμε συζητήσει αρκετές φορές το θέμα της εμφραξης μήπως τελικά κάνουμε λάθος που νομίζουμε ότι υπάρχουν διαφυγες αερίων στα ευρωπαϊκά βυσματα?
IMG_20220221_091602-1.jpgper.jpg

Άσχετο αλλά μου άρεσε πολύ η ιδέα του αμορτισέρ στο percorso.
 
...αφού αυτοί οι μπαγλαμάδες τα δοκιμάζουνε με φουλ , και ο γενικός κανόνας είναι οτι άμα βγάλει έστω 70% είναι καλό( που είναι δηλαδή! ) ...εμάς μας "καλόμαθε" ο Νίκος!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Θα μου τελειώσουν τα μηνύματα ρε σεις ... αλλά θα κάψω ένα μήνυμα, δεν αντέχω ...

Ο Νίκος μας έχει .sex hard. τα πρέκια με τις τουφεκιές του.
Και εμείς με εμπορικά και Benelli προσπαθούμε να πιάσουμε τις τουφεκιές του Νίκου.
Ο μαζοχισμός σε όλο του το μεγαλείο.
Ευτυχώς η καημενούλα τα κατεβάζει τα γρνια.
Αλλά αν δω κανένα 100% θα φύγει αύτανδρη σε κανέναν Κορινθιακό. αχαχα
 
Βαστήξ' να δεις τις υπόλοιπες .... Μιλάμε για μεγάλο χάλι στο μάτι αχαχαχα
Μένουν Lambro biturbo και καφέ, B&P long range, RC4 και Remington express όλα σε #6.

Το Rem σε αμερικάνικο #6, μην ξεχνιόμαστε.

Θα έριχνα τα ίδια και με την 1187 αλλά ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ...
LAMBRO μπλε συναδελφε
 
Θα μου τελειώσουν τα μηνύματα ρε σεις ... αλλά θα κάψω ένα μήνυμα, δεν αντέχω ...

Ο Νίκος μας έχει .sex hard. τα πρέκια με τις τουφεκιές του.
Και εμείς με εμπορικά και Benelli προσπαθούμε να πιάσουμε τις τουφεκιές του Νίκου.
Ο μαζοχισμός σε όλο του το μεγαλείο.
Ευτυχώς η καημενούλα τα κατεβάζει τα γρνια.
Αλλά αν δω κανένα 100% θα φύγει αύτανδρη σε κανέναν Κορινθιακό. αχαχα

Καλη ειναι.....κρατα την !!! Κοντα ειμαστε.....θα της ''βγαλουμε'' τουφεκια φιλε !!!!!

Εκανα δοκιμες....στα 35,5 γραμμαρια Ν3 = 170 σκαγια στα 36,5 μετρα με 3* αστρα...
Οταν τελειωσεις εσυ θα τις ανεβασω.....για να ΔΕΙΣ οτι τον Αμερικανο τον ''παταμε''......οτι ωρα
γουσταρουμε!!!! ;)
 
Last edited:
Βασίλη αν έχεις χρόνο, μπορείς να κάμεις αυτήν ?

Είναι βέβαια στα 20 μέτρα , αλλα από περιέργεια ...

View attachment 42730
Έλα κάπτεν... Τα σκάγια τα έβγαλα λιγότερα αλλά δεν αλλάζει τίποτα, ίσως να υπήρχαν διπλά που τα μέτρησες εσύ.
Αν θες να χρησιμοποιήσω τα δικά σου νούμερα πες μου ...

tratsis.jpg
 

Attachments

  • tratsis1.jpg
    tratsis1.jpg
    410,1 KB · Προβολές: 6
Status
Not open for further replies.
Back
Top