Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Να κανω μια ερώτηση εδω, μην ανοιγω αλλο θέμα.... Οταν πάμε να ρίξουμε κάποιες βολες με το οπλο μας, συνήθως βάζουμε στη θαλαμη, μονο το φυσιγγι που θέλουμε να δοκιμάσουμε....θεωρείτε οτι υπάρχει διαφορά στην καταπόνηση του οπλου, όταν βάζουμε κ ρίχνουμε μονο το φυσιγγι που δοκιμάζουμε κ το κλείστρο μένει ανοικτό σε σχεση με το να βάζουμε κ ενα 2ο στην αποθήκη κ το οπλο μετα τη βολη να ανεβάσει πανω αυτό το 2ο; (χωρίς να ρίξουμε το 2ο εννοω, απλά το κλείστρο να μην τερματίσει πισω αλλα να φέρει το 2ο πανω στη θαλαμη)...
Επίσης, υπάρχει διαφορά στην ανάκρουση της 1ης κ 2ης περίπτωσης που αναφέρω παραπάνω;
 
Να κανω μια ερώτηση εδω, μην ανοιγω αλλο θέμα.... Οταν πάμε να ρίξουμε κάποιες βολες με το οπλο μας, συνήθως βάζουμε στη θαλαμη, μονο το φυσιγγι που θέλουμε να δοκιμάσουμε....θεωρείτε οτι υπάρχει διαφορά στην καταπόνηση του οπλου, όταν βάζουμε κ ρίχνουμε μονο το φυσιγγι που δοκιμάζουμε κ το κλείστρο μένει ανοικτό σε σχεση με το να βάζουμε κ ενα 2ο στην αποθήκη κ το οπλο μετα τη βολη να ανεβάσει πανω αυτό το 2ο; (χωρίς να ρίξουμε το 2ο εννοω, απλά το κλείστρο να μην τερματίσει πισω αλλα να φέρει το 2ο πανω στη θαλαμη)...
Επίσης, υπάρχει διαφορά στην ανάκρουση της 1ης κ 2ης περίπτωσης που αναφέρω παραπάνω;
Δεν υπάρχει διαφορά στην καταπόνηση.
Ούτε στην ανάκρουση υπάρχει διαφορά που μπορείς να αισθανθείς.

Τι έκανες ή τι σκέφτεσαι να κάνεις ? Θες να δοκιμάσεις τα Federal ? 😂
Όταν δοκιμάζω φυσίγγια πάντα 1 βάζω στην θαλάμη για ασφάλεια.
 
θεωρείτε οτι υπάρχει διαφορά στην καταπόνηση του οπλου, όταν βάζουμε κ ρίχνουμε μονο το φυσιγγι που δοκιμάζουμε κ το κλείστρο μένει ανοικτό σε σχεση με το να βάζουμε κ ενα 2ο στην αποθήκη κ το οπλο μετα τη βολη να ανεβάσει πανω αυτό το 2ο;
Διαφορά στην καταπόνηση του όπλου όχι δεν υπάρχει...


Επίσης, υπάρχει διαφορά στην ανάκρουση της 1ης κ 2ης περίπτωσης που αναφέρω παραπάνω;
Για να ρωτάς μάλλον κάτι έχεις παρατηρησει...

Καταρχήν δεν γνωρίζω τι γίνεται με άλλους μηχανισμους....
Θα σου πω τι εχω παρατηρησει κ τι νιωθω εγω με την mossberg αεριων...

Ας πουμε οτι εχω το οπλο γεμάτο κανονικά με τρία φυσίγγια..
Με το πατημα της σκανδαλης "νιωθω-αισθανομαι" το κλειστρο στον ώμο μου να κινείται πισω-μπρος(απόρριψη καλυκα κ ανέβασμα νέου φυσιγγιου)...
Το ίδιο κ στην δευτερη βολή...
Στην τρίτη βολη αυτή η αίσθηση αλλάζει κ νιωθω ένα κοφτό "τακ" στον ώμο κ αυτό συμβαίνει γιατί το κλειστρο τερματίζει πισω κ μένει εκεί...

Επίσης κάποτε εριξα τρεις απανωτές τουφεκιές με φυσίγγια 3" mag.
Στην πρωτη κ δευτερη τουφέκια καμια ενόχληση, στην τρίτη τουφέκια την άκουσα κάπως.....
 
Last edited:
Δεν εχω παρατηρήσει κατι.. Απλά το ειχα πάντα απορία... Συμφωνώ με τον Τάσο απο πανω...
Έχει τυχει να δω αυτο το φαινόμενο σε κυνηγούς στα διάφορα DVD...
Διαπιστώνω μια αλλαγή στην ώθηση του όπλου ,αλλά κ στην ώθηση που παρουσιαζει ο ώμος του χρηστη κατά την τρίτη βολή...
Να είναι η ιδέα μου?

Αυτό βέβαια είναι ευκολο να το δει κάποιος αν κάτσει δίπλα σε κάποιον με καραμπίνα κ του πει να ρίξει τρεις τουφεκιές, οχι απανωτές για να φανεί καλυτερα.....


Πάντως αυτό που περιέγραψα παραπανω κ αφορά εμένα είμαι απόλυτα βεβαίως ότι συμβαίνει........
 
Η διαφορά στην τελευταία βολή είναι ότι το κλείστρο ασφαλίζει πίσω,ανοιχτό και δεν εκτονώνεται το επανατατικό,ούτε μεταφέρεται η μάζα του κλείστρου προς τα εμπρός.
Φυσικό επακόλουθο είναι να αισθανόμαστε πιο έντονο και κοφτό το λάκτισμα του οπλου.
Το κλείστρο θα τερματισει πίσω στη βάση,σε κάθε περίπτωση.
Φαίνεται κι από τα σημάδια(ασπρισμα)εσωτερικά της βάσης όπως και στην πίσω μεριά του κλείστρου.
Είναι ρυθμισμένο έτσι,στον κύκλο λειτουργίας του όπλου.
Δεν θα τερματίσει με την χρήση "ψοφιου"πυρομαχικου η θα τερματίσει πιο μαλακά η εντονότερα,αναλόγως....
 
Η διαφορά στην τελευταία βολή είναι ότι το κλείστρο ασφαλίζει πίσω,ανοιχτό και δεν εκτονώνεται το επανατατικό,ούτε μεταφέρεται η μάζα του κλείστρου προς τα εμπρός.
Φυσικό επακόλουθο είναι να αισθανόμαστε πιο έντονο και κοφτό το λάκτισμα του οπλου.
Έτσι ακριβώς....
Και μάλιστα μου κάνει εντύπωση που δεν το έχω δει γραμμένο πουθενά σε άρθρα που αναφέρονται γυρω απο τον τρόπο λειτουργίας κ το λάκτισμα στα αυτογεμη...

Βέβαια δεν λεω οτι στην τελευταια τουφεκιά "σπάνε ώμοι" αλλά σίγουρα η διαφορά είναι αντιληπτή απο τον χρήστη...
....Ίσως όχι από όλους.....
 
Με τα αεριων δεν αντιλαμβανομαι καμμια κινηση κλειστρου σε καμμια βολη. Η αισθηση ειναι ξερη, περιπου σαν δικανο (χωρις το αντιστοιχο λακτισμα). Στα αδρανειας αντιλαμβανομαι την κινηση (σε 2 ή 2,5 χρονους ) , το λακτισμα ομως σε εναν , και στην τριτη ξερο , κατι σαν τη βολη των αεριων . :rolleyes: χρειαζομαι ψυχιατρο ; o_O
 
Σωστα τα λετε.....Αυτο που επισεις εχω προσεξει....Σε ολες τις δοκιμες ανεξαρτητα απο τα γραμμαρια
του φυσιγγιου ειτε σε ρελι ειτε σε αστεροειδες ειτε σε 12/70 ή 12/76 τα φυσιγγια ειναι ποιο δυνατα
( ετσι δειχνουν ) απ'οτι στον κυνηγοτοπο !!!
 
Σωστα τα λετε.....Αυτο που επισεις εχω προσεξει....Σε ολες τις δοκιμες ανεξαρτητα απο τα γραμμαρια
του φυσιγγιου ειτε σε ρελι ειτε σε αστεροειδες ειτε σε 12/70 ή 12/76 τα φυσιγγια ειναι ποιο δυνατα
( ετσι δειχνουν ) απ'οτι στον κυνηγοτοπο !!!
Αυτό πιστεύω γίνεται γιατί είσαι συγκεντρωμένος να κάνεις τη βολή. Στον κυνηγότοπο πολλές φορές υπάρχει το απρόοπτο, η ένταση της στιγμής, αδρεναλίνη. Όταν έριξα 40γρ στο χαρτί ένιωσα την ανάκρουση. Στο κυνήγι όσες φορές τα έριξα είτε έριχνα 32γρ είτε 40γρ το ίδιο και το αυτό.
 
Ασφάλεια ως προς τι ?
Αν υπάρχει μόνο ένας πίνακας δεν υπάρχει λόγος να βάλεις 2ο φυσίγγι.
Αν υπάρχουν 2 πίνακες βάζεις 2 και τα ρίχνεις και τα 2 μαζί.

Εννοούσα ότι το όπλο μετά την δοκιμή πρέπει να αδειάζει.
 
Αν το όπλο έχει γεμάτη αποθήκη πχ με 10 φυσίγγια (στο σκοπευτήριο) το λάκτισμα (λογικά) είναι μικρότερο γιατί η μάζα του όπλου είναι μεγαλύτερη.
Όσο αδειάζει η αποθήκη τόσο το λάκτισμα (λογικά) αυξάνει.
 
Last edited:
Στις δοκιμές επίσης πάντα η "αίσθηση" ανάκρουσης αυξάνει, σε σχέση με το κυνήγι ... όχι όμως το πραγματικό της μέγεθος.

Άμα σου έχει φύγει το γρν μέσα απ' τα πόδια σου και του έχεις σκάσει 3, το μόνο που σκέφτεσαι είναι που έχεις το 4ο στο γιλέκο. Πες τα ρε Μπιλ μην τα λέω εγώ 🤣
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top