Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
2,5/10 ακριβώς.

Αυτή είναι στα 30 μέτρα με 28 γραμμάρια 8αρι. Καλουτσικη για πιάτα, φτωχή για τσίχλα. Με ψιλοτερα σκάγια γαζωνει όμως σε λογικές αποστάσεις.

Θα δεις ότι η ΜΩΚ (μέγιστη ωφέλιμη κατανομή) πρακτικά ισούται με τον κύκλο. Μία φτωχότερη συγκέντρωση δεν θα το κάνει αυτό. Άρα αυτή η τουφεκιά συγχωρεί περισσότερα σκοπευτικά λάθη.😉
 

Attachments

  • received_893338701634361.jpeg
    received_893338701634361.jpeg
    460,2 KB · Προβολές: 66
Last edited:
Γιατί Νίκο?
Τι έχεις δει?

''Καταλοιπα'' απο το παρελθον Γιαννη μου....τοτε που εκλεινα σε δυο σταδια....Ποτε δεν ειχα ''καρμπον''
φυσιγγιο...
Τωρα βεβαια εαν κανεις χρηση 3του Σταδιου.....''αλλαζει'' το πραγμα...δεν το εχω ψαξει ουτε θελω..αλλα
στο μυαλο μου μεσα εχει μεινει αυτο το 57,8....και με πιανει αλεργια φιλε !!!
Το 99% των φυσιγγιων μου ειναι ρελιασμενα στα 56,5 και στα 57 χιλιοστα... :)
 
''Καταλοιπα'' απο το παρελθον Γιαννη μου....τοτε που εκλεινα σε δυο σταδια....Ποτε δεν ειχα ''καρμπον''
φυσιγγιο...
Τωρα βεβαια εαν κανεις χρηση 3του Σταδιου.....''αλλαζει'' το πραγμα...δεν το εχω ψαξει ουτε θελω..αλλα
στο μυαλο μου μεσα εχει μεινει αυτο το 57,8....και με πιανει αλεργια φιλε !!!
Το 99% των φυσιγγιων μου ειναι ρελιασμενα στα 56,5 και στα 57 χιλιοστα... :)
Όπως το λες!
Το 3ο στάδιο κάνει την διαφορά!🙂
 
Κύριε Νίκο, έχω ακόμα λίγη mg2, λίγη mb32 και περίπου 400 γρ m92s.
Έλεγα μηπως κάψω και την Μ92s να μη λήξει 😂.

ΟΚ...Παρε ενα με ΜΒ32....για αρχη...θα δω και τι αλλο εχω θα σου στειλω.

εικόνα_Viber_2021-01-03_17-39-10.jpg
εικόνα_Viber_2021-01-03_17-39-38.jpg

MG2 - ΡΕΛΙ.

εικόνα_Viber_2021-12-18_12-38-02-212.jpg
εικόνα_Viber_2021-12-18_12-38-08-223.jpg
εικόνα_Viber_2021-12-18_12-38-14-931.jpg
Σεταπ MG2.
CX2000-2,15X39,1,5 αλευρι - SG-magnum-N5 - TZAMAKI 68,5 -63.
Κοβεις το ποτηρι του βυσματος 2 χιλιοστα στο επανω μερος ωστε τα σκαγια να στο ιδιο υψος με το ποτηρι...
Οτι δεν καταλαβες με ρωτας. Κωστη.
Σε Μ92ς δεν εχω κατι σε ρελι...
 
Last edited:
2,5/10 ακριβώς.

Αυτή είναι στα 30 μέτρα με 28 γραμμάρια 8αρι. Καλουτσικη για πιάτα, φτωχή για τσίχλα. Με ψιλοτερα σκάγια γαζωνει όμως σε λογικές αποστάσεις.

Θα δεις ότι η ΜΩΚ (μέγιστη ωφέλιμη κατανομή) πρακτικά ισούται με τον κύκλο. Μία φτωχότερη συγκέντρωση δεν θα το κάνει αυτό. Άρα αυτή η τουφεκιά συγχωρεί περισσότερα σκοπευτικά λάθη.😉

Δεν την βλεπω την ''ρουφιανα'' την συγκεντρωση ....ουτε την κατανομη...Δεν μου ''ανοιγει''....η φωτο λογω
υπολογιστη.
Εγω ετοιμασα ομως κατι 7,5ρια στα 28 γραμμαρια με ΑΛΕΥΡΙ....και να δω τι γελια θα κανουμε δασκαλε !!! :)

ΥΓ. Εχω πει πολλες φορες.....Οταν ο ανθρωπος κανει σχεδια....ο Θεος γελαει !!!:cool:
Εδωσε απαγορευτικο...δεν φευγω την Τριτη απο το νησι....Αλλα την πεμτη το μεσημερι...ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ !!!.pray to God.
 
Δεν την βλεπω την ''ρουφιανα'' την συγκεντρωση ....ουτε την κατανομη...Δεν μου ''ανοιγει''....η φωτο λογω
υπολογιστη.
Εγω ετοιμασα ομως κατι 7,5ρια στα 28 γραμμαρια με ΑΛΕΥΡΙ....και να δω τι γελια θα κανουμε δασκαλε !!! :)

ΥΓ. Εχω πει πολλες φορες.....Οταν ο ανθρωπος κανει σχεδια....ο Θεος γελαει !!!:cool:
Εδωσε απαγορευτικο...δεν φευγω την Τριτη απο το νησι....Αλλα την πεμτη το μεσημερι...ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ !!!.pray to God.
Δεν πειράζει. Καμιά φορά η αναμονή το κάνει πιο γλυκό.
 
ΟΚ...Παρε ενα με ΜΒ32....για αρχη...θα δω και τι αλλο εχω θα σου στειλω.

View attachment 62427
View attachment 62428

MG2 - ΡΕΛΙ.

View attachment 62430
View attachment 62431
View attachment 62432
Σεταπ MG2.
CX2000-2,15X39,1,5 αλευρι - SG-magnum-N5 - TZAMAKI 68,5 -63.
Κοβεις το ποτηρι του βυσματος 2 χιλιοστα στο επανω μερος ωστε τα σκαγια να στο ιδιο υψος με το ποτηρι...
Οτι δεν καταλαβες με ρωτας. Κωστη.
Σε Μ92ς δεν εχω κατι σε ρελι...
Ευχαριστώ πολύ κύριε Νίκο, το σεταπ με την mg2 μου το είχατε στείλει και το έχω μόνιμα μαζί μου.
Σκοτώνει και πολύ μακρυά!!!
 
Κύριε Νίκο, έχω ακόμα λίγη mg2, λίγη mb32 και περίπου 400 γρ m92s.
Έλεγα μηπως κάψω και την Μ92s να μη λήξει 😂.

Και με βυσμα με την ΜΒ32 Κωστη μου!!
Νρο 6 σκαγια μολυβδινα.

εικόνα_Viber_2020-10-26_18-16-13.jpg
εικόνα_Viber_2020-10-26_18-16-42.jpg
Ν5 Απλα σκαγια μολυβδινα.

εικόνα_Viber_2020-10-26_18-24-05.jpg
εικόνα_Viber_2020-10-26_18-24-28.jpg

Και ενα σεταπ ακομα με mg2 ...με ποιο ευκολο στησιμο...
CX2000-1,95X38,5+1,5 αλευρι - Drago17+0,5 xαρτακι cal 20 ( βελανιδοχαρτο ) Ν4 -Ν3 -Ν5-68,5 -63 ΜΕ
ΤΖΑΜΑΚΙ...
Αναλογα το νουμερο σκαγιων και το παχος απο χαρτακι cal20...Πρεπει ο Κενος απατητος χωρος να ειναι
στα 6 χιλιοστα με το τζαμακι επανω στα σκαγια!!
V1,5-399m/s 35 ΜΕΤΡΑ φουλ τσοκ Ν3 σκαγια - 184 - 173=94,5% συγκεντρωση.

Καλη επιτυχια Κωστή !!! :)
 
Και με βυσμα με την ΜΒ32 Κωστη μου!!
Νρο 6 σκαγια μολυβδινα.

View attachment 62434
View attachment 62436
Ν5 Απλα σκαγια μολυβδινα.

View attachment 62437
View attachment 62438

Και ενα σεταπ ακομα με mg2 ...με ποιο ευκολο στησιμο...
CX2000-1,95X38,5+1,5 αλευρι - Drago17+0,5 xαρτακι cal 20 ( βελανιδοχαρτο ) Ν4 -Ν3 -Ν5-68,5 -63 ΜΕ
ΤΖΑΜΑΚΙ...
Αναλογα το νουμερο σκαγιων και το παχος απο χαρτακι cal20...Πρεπει ο Κενος απατητος χωρος να ειναι
στα 6 χιλιοστα με το τζαμακι επανω στα σκαγια!!
V1,5-399m/s 35 ΜΕΤΡΑ φουλ τσοκ Ν3 σκαγια - 184 - 173=94,5% συγκεντρωση.

Καλη επιτυχια Κωστή !!! :)
Ευχαριστώ κύριε Νίκο!! Ο καιρός δεν είναι για κυνήγι αλλά είναι ιδανικός για να κλείσω μερικά φυσιγγια!!!
 
2,5/10 ακριβώς.

Αυτή είναι στα 30 μέτρα με 28 γραμμάρια 8αρι. Καλουτσικη για πιάτα, φτωχή για τσίχλα. Με ψιλοτερα σκάγια γαζωνει όμως σε λογικές αποστάσεις.

Θα δεις ότι η ΜΩΚ (μέγιστη ωφέλιμη κατανομή) πρακτικά ισούται με τον κύκλο. Μία φτωχότερη συγκέντρωση δεν θα το κάνει αυτό. Άρα αυτή η τουφεκιά συγχωρεί περισσότερα σκοπευτικά λάθη.😉
Όπως το είπες ..φτωχή για τσίχλα. Βλέπω συχνά τέτοιες τσιχλοτουφεκιες εδώ , αλλά δεν κρίνω για να μην απογοητεύσω. Η ΤΣΙΧΛΑ ΘΕΛΕΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ . Δικος μας θέμα το πως θα την πετύχουμε. Με ψιλά σκάγια, με γραμμάρια, με στενά τσοκ, με το να βάζουμε το κέντρο της τουφεκιές συχνά πάνω στο πουλί, με τουφεκιές κοντά . ,!!! Με όλα μαζί .....αλλά συγκέντρωση
 
Όπως το είπες ..φτωχή για τσίχλα. Βλέπω συχνά τέτοιες τσιχλοτουφεκιες εδώ , αλλά δεν κρίνω για να μην απογοητεύσω. Η ΤΣΙΧΛΑ ΘΕΛΕΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ . Δικος μας θέμα το πως θα την πετύχουμε. Με ψιλά σκάγια, με γραμμάρια, με στενά τσοκ, με το να βάζουμε το κέντρο της τουφεκιές συχνά πάνω στο πουλί, με τουφεκιές κοντά . ,!!! Με όλα μαζί .....αλλά συγκέντρωση
Με ν.10 ‼️ τρελές αποστάσεις για τσίχλα‼️(μην ξαναγράψω πάλι ότι,πρόλαβα να στρίψω τσιγάρο‼️ ώσπου να πέσει μια γερακοτσιχλα‼️ κ γίνω κουραστικός‼️)
 
Η τσιχλα ειναι η μεγαλη ''δασκαλα'' στον κυνηγοτοπο....για μενα....
Κατεληξα στο να προτιμω της συγκεντρωτικες τουφεκιες που τις ριχνω με 4*αστρα ετσι ''σπαω'' την
συγκεντρωση....και παραλληλα διορθωνω καποιες αστοχιες μου και την ψυχολογια μου.

Κακα τα ψεματα .....εαν σημαδευεις τον γα'ι'δαρο και πεφτει ο μπακαλης δεν σε σωνει κανενα φυσιγγιο
και κανενα οπλο !!!
Μονο δασκαλος σκοποβολης μπορει να σε βοηθησει....
Και ''μαλαματενιο'' φυσιγγιο να ριξεις....οταν δεν σημαδευεις...χαραμι θα παει !!!

ΥΓ. Τα κλειστα τσοκ ειναι για σκοπευταραδες...σε κινουμενο στοχο !!!
 
Κύριε Νίκο, έχω ακόμα λίγη mg2, λίγη mb32 και περίπου 400 γρ m92s.
Έλεγα μηπως κάψω και την Μ92s να μη λήξει 😂.


Κωστη μου με Μ92ς μπορω να σου βγαλω σεταπ και στησιμο σε ρελι.....Αλλα 1ον. Δεν μπορω να το δοκιμασω και
2ον. Δεν ξερω τι ''ψαρια'' θα πιασει...
Απο θεμα ασφαλειας προβλημα δεν θα εχεις...
Απλα εαν το θελεις...γραψε μου ποσα γραμμαρια και τι Νρο σκαγιων θελεις φιλε μου !!!
 
Κωστη μου με Μ92ς μπορω να σου βγαλω σεταπ και στησιμο σε ρελι.....Αλλα 1ον. Δεν μπορω να το δοκιμασω και
2ον. Δεν ξερω τι ''ψαρια'' θα πιασει...
Απο θεμα ασφαλειας προβλημα δεν θα εχεις...
Απλα εαν το θελεις...γραψε μου ποσα γραμμαρια και τι Νρο σκαγιων θελεις φιλε μου !!!
Κύριε Νίκο, μην μπαίνετε σε φασαρία.
Έχω ενα το οποίο το άφησα στο 2,25gr m92s x39gr N5 +1,5 αλευρι με cx2000 και ελληνικό lb6 6mm Φελλό cal 20 και ταπακι.
Παραπάνω φοβήθηκα να το πάω σε πυρίτιδα.
ΔΕΝ ΤΟ ΈΧΩ ΔΕΙ ΚΆΠΟΥ,ΔΕΝ ΤΟ ΈΧΩ ΜΕΤΡΉΣΕΙ, ΟΎΤΕ ΕΊΜΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΙΔΙΟΓΟΜΩΤΗΣ-ΜΗΝ ΠΆΡΩ ΚΑΝΈΝΑΝ ΣΤΟ ΛΑΙΜΌ ΜΟΥ.

Κρατάει συγκέντρωση στα 40 μέτρα που το δοκίμασα απλά δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να το ρίξω σε ΘΗΡΑΜΑ για να δω τι κάνει...
 
Κύριε Νίκο, μην μπαίνετε σε φασαρία.
Έχω ενα το οποίο το άφησα στο 2,25gr m92s x39gr N5 +1,5 αλευρι με cx2000 και ελληνικό lb6 6mm Φελλό cal 20 και ταπακι.
Παραπάνω φοβήθηκα να το πάω σε πυρίτιδα.
ΔΕΝ ΤΟ ΈΧΩ ΔΕΙ ΚΆΠΟΥ,ΔΕΝ ΤΟ ΈΧΩ ΜΕΤΡΉΣΕΙ, ΟΎΤΕ ΕΊΜΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΙΔΙΟΓΟΜΩΤΗΣ-ΜΗΝ ΠΆΡΩ ΚΑΝΈΝΑΝ ΣΤΟ ΛΑΙΜΌ ΜΟΥ.

Κρατάει συγκέντρωση στα 40 μέτρα που το δοκίμασα απλά δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να το ρίξω σε ΘΗΡΑΜΑ για να δω τι κάνει...

Πολυ ''φορτωμενο'' σε πυριτιδα σε βρισκω ( κατα την γνωμη μου ).Αυτο ειναι για μειον βαθμους..
Σε νορμαλ καιρο θα το εκανα 2,05-2,10 χ39+1,5 αλευρι -68,5 -63.
Χωρις να ειμαι εμπειρος.....αλλα πανω απο ολα η ασφαλεια Κωστη μου !!! ;) :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top