Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
τωρα που ειδα τι κανουν τα σκληρα και τα 10 ρακια θα ψηνω .yel. .yel. .yel. .yelling..yelling..yelling.
Όταν το σκάγι με την πρόσκρουση γίνει πίτα ... δεν τρυπάει τίποτα, ειδικά τενεκέ.
Μικρό ρόλο παίζει η αρχική.
Το buffer βοηθά πολύ ... το σφιχτό τσοκ επίσης λίγο, αλλά όλο το παιχνίδι παίζεται στα σκάγια.
Πολύ επίσης βοηθά να τα κρατήσεις ενωμένα κάποια μέτρα στην αρχή αλλά είναι δύσκολο να το κάνεις σταθερά και επαναλαμβανόμενα στην ίδια απόσταση μου φαίνεται.
 
Είναι κουτό να κλέβει κάποιος σε δοκιμές ... δείχνει μικρότητα.
Να κάνει κάποιος ένα λάθος οκ ... αλλά δεν μπορεί να κάνει συνέχεια λάθη.

Έκανα κάποιους υπολογισμούς ... πιστεύω ότι τρυπάει με κανονικά 5άρια στα 38μ, έκανα λάθος πριν.
Κάποια σκάγια τουλάχιστον ...
Νομίζω είναι ζήτημα σκαγιών στον Στέλιο.
Παίζει να ήταν κ η υγρασία η να είναι λάθος τα μέτρα.
Τυχαία εβαλα στα 38.5 μέτρα... Είδα μια απόσταση που μου άρεσε για Βολή
Μετά μέτρησα με το παρακάτω. Κ η μπούκα ακριβώς στο 1.5m από τη μέση του μετρητη
IMG_20230119_173329.jpg
 
Παίζει να ήταν κ η υγρασία η να είναι λάθος τα μέτρα.
Τυχαία εβαλα στα 38.5 μέτρα... Είδα μια απόσταση που μου άρεσε για Βολή
Μετά μέτρησα με το παρακάτω. Κ η μπούκα ακριβώς στο 1.5m από τη μέση του μετρητη
View attachment 65276
Αν όταν πάτησες να μετρήσει έβλεπες την κουκίδα στον τενεκέ δεν είναι λάθος.
Αν μέχρι να μετρήσει, μετακινήθηκε, είναι λάθος.
Αυτά τα μηχανήματα μου την σπάνε γιατί σε αυτή την απόσταση δεν μπορείς να δεις καλά την κουκίδα ... αν κάνει αντανάκλαση στον τενεκέ ίσως φαίνεται ... πάρε ταινία και μέτρα την αύριο να μας φύγει η απορία.
 
Όσο το υλικό που θέλουμε να τρυπήσουμε γίνεται σκληρότερο πχ τενεκές το σκάγι παίζει τον βασικό ρόλο.
Δεν τρυπάμε όμως τενεκέδες στο κυνήγι.

Πάντα πρέπει να υπάρχει μια αναφορά ... δηλαδή ένα φυσίγγι και ένα #σκαγιού που μας αρέσει για συγκεκριμένο θήραμα ...
Με αυτό συγκρίνουμε.
Μπορεί να κάνω και λάθος ...

Καλό βράδυ ...
 
Αν όταν πάτησες να μετρήσει έβλεπες την κουκίδα στον τενεκέ δεν είναι λάθος.
Αν μέχρι να μετρήσει, μετακινήθηκε, είναι λάθος.
Αυτά τα μηχανήματα μου την σπάνε γιατί σε αυτή την απόσταση δεν μπορείς να δεις καλά την κουκίδα ... αν κάνει αντανάκλαση στον τενεκέ ίσως φαίνεται ... πάρε ταινία και μέτρα την αύριο να μας φύγει η απορία.
Με πολύ φως στο περιβάλλον δεν μετράει. Πρέπει να πέσει ο ήλιος για να βλέπεις την κουκίδα.
Το ζήτημα είναι ένα. Το θήραμα θα πέσει με αυτές τις τουφεκιες μέχρι τα 40 μέτρα με αυτές τις συνθήκες θερμοκρασίας-υγρασιας ή θα μας κουνάει το μαντήλι;
 
Όταν το σκάγι με την πρόσκρουση γίνει πίτα ... δεν τρυπάει τίποτα, ειδικά τενεκέ.
Μικρό ρόλο παίζει η αρχική.
Το buffer βοηθά πολύ ... το σφιχτό τσοκ επίσης λίγο, αλλά όλο το παιχνίδι παίζεται στα σκάγια.
Πολύ επίσης βοηθά να τα κρατήσεις ενωμένα κάποια μέτρα στην αρχή αλλά είναι δύσκολο να το κάνεις σταθερά και επαναλαμβανόμενα στην ίδια απόσταση μου φαίνεται.
Οταν εχεις σκληρο και καλης ποιοτητας σφαιρικο σκαι δεν χρειαζεσαι πολυ σφιχτο τσοκ
 
Με πολύ φως στο περιβάλλον δεν μετράει. Πρέπει να πέσει ο ήλιος για να βλέπεις την κουκίδα.
Το ζήτημα είναι ένα. Το θήραμα θα πέσει με αυτές τις τουφεκιες μέχρι τα 40 μέτρα με αυτές τις συνθήκες θερμοκρασίας-υγρασιας ή θα μας κουνάει το μαντήλι;
Ανετα!!
 
Οι τουφεκιες ηταν με Μερκελ, ειχε ριξει και ο Παυλος με την μπρεντα και το black duck στα 45 μετρα καποια νο5 που μερικα ειχαν τρυπησει τον τενεκε, ειχα ριξει κι εγω τοτε με το Κικς του Ρουμελιωτη το τεκνα σε νο5 που ηταν δυνατο και τον ειχαν τρυπησει και εκεινα στα 46 μετρα, αλλα ηταν αρκετα δυνατο το φυσιγγι.

46 μετρα μου εδειχνε το αποστασιομετρο και τοσα εγραψα κι εγω τοτε, δεν πρεπει να εχω αλλο τετοιο φυσιγγι, αλλα θα ριξω μια ματια.

Τωρα το να κατσει να κλεψει καποιος στη δοκιμη το θεωρω τραγικο, αν εχω ακομα καποιο τετοιο φυσιγγι, θα μετρησω με μετροταινια 45 μετρα και θα το ριξω να δουμε αν οντως τον τρυπαει η αν το αποστασιομετρο εγραφε μαλακιες τοτε.
 
Οι τουφεκιες ηταν με Μερκελ, ειχε ριξει και ο Παυλος με την μπρεντα και το black duck στα 45 μετρα καποια νο5 που μερικα ειχαν τρυπησει τον τενεκε, ειχα ριξει κι εγω τοτε με το Κικς του Ρουμελιωτη το τεκνα σε νο5 που ηταν δυνατο και τον ειχαν τρυπησει και εκεινα στα 46 μετρα, αλλα ηταν αρκετα δυνατο το φυσιγγι.

46 μετρα μου εδειχνε το αποστασιομετρο και τοσα εγραψα κι εγω τοτε, δεν πρεπει να εχω αλλο τετοιο φυσιγγι, αλλα θα ριξω μια ματια.

Τωρα το να κατσει να κλεψει καποιος στη δοκιμη το θεωρω τραγικο, αν εχω ακομα καποιο τετοιο φυσιγγι, θα μετρησω με μετροταινια 45 μετρα και θα το ριξω να δουμε αν οντως τον τρυπαει η αν το αποστασιομετρο εγραφε μαλακιες τοτε.
48 μέτρα με 5αρι και κόσκινο όπως η εικόνα που ανέβασε είναι υπερβολή Αλέξη! Άλλο το να τον τρυπήσουν κάποια σκάγια κι άλλο να τον κάνουν σουρωτηρι. Δεν συμφωνείς;
 
Οι τουφεκιες ηταν με Μερκελ, ειχε ριξει και ο Παυλος με την μπρεντα και το black duck στα 45 μετρα καποια νο5 που μερικα ειχαν τρυπησει τον τενεκε, ειχα ριξει κι εγω τοτε με το Κικς του Ρουμελιωτη το τεκνα σε νο5 που ηταν δυνατο και τον ειχαν τρυπησει και εκεινα στα 46 μετρα, αλλα ηταν αρκετα δυνατο το φυσιγγι.

46 μετρα μου εδειχνε το αποστασιομετρο και τοσα εγραψα κι εγω τοτε, δεν πρεπει να εχω αλλο τετοιο φυσιγγι, αλλα θα ριξω μια ματια.

Τωρα το να κατσει να κλεψει καποιος στη δοκιμη το θεωρω τραγικο, αν εχω ακομα καποιο τετοιο φυσιγγι, θα μετρησω με μετροταινια 45 μετρα και θα το ριξω να δουμε αν οντως τον τρυπαει η αν το αποστασιομετρο εγραφε μαλακιες τοτε.
Ίσως με παραπάνω ταχυτητα να τρυπάει Αλεξ. Του Ρουμελιώτη θα είχε κ γκάζια κ καλά σκάγια.
Αν βάλεις κ τη Ρεμ στην εξίσωση...
 
48 μέτρα με 5αρι και κόσκινο όπως η εικόνα που ανέβασε είναι υπερβολή Αλέξη! Άλλο το να τον τρυπήσουν κάποια σκάγια κι άλλο να τον κάνουν σουρωτηρι. Δεν συμφωνείς;
Ε ναι ειναι καπως...απλα υπεθεσα μηπως ηταν εξωτικο το φυσιγγι οπως επισης και οι καννες του Μερκελ.

Αυτη ηταν η δικη μου τουφεκια
aTbSN6A.jpg
 
Στα πόσα μέτρα;
46 εγραφε το μαραφετι Λεο, ηταν μακρια παντως, αν με εκλεψε σας κλεβω κι εγω...
Οταν βρω ευκαιρια ομως θα τσεκαρω στα 45 με μετροταινια να δω αν οντως μπορει να τρυπησει ο τενεκες, αν δεν εχω το συγκεκριμενο με τεκνα θα ριξω με mb36 36γρ του ιδιου που ειναι κι αυτο δυνατο η το αλλο που εχει με m92s
 
46 εγραφε το μαραφετι Λεο, ηταν μακρια παντως, αν με εκλεψε σας κλεβω κι εγω...
Οταν βρω ευκαιρια ομως θα τσεκαρω στα 45 με μετροταινια να δω αν οντως μπορει να τρυπησει ο τενεκες, αν δεν εχω το συγκεκριμενο με τεκνα θα ριξω με mb36 36γρ του ιδιου που ειναι κι αυτο δυνατο η το αλλο που εχει με m92s
Σε πιστεύω Αλέξη. Εμένα δεν τα έκανε αυτά ούτε με 4αρι στα 45 μετρημένα με λέιζερ και με φυσίγγι δυνατό με φουλ αντιμόνιο.
 
46 εγραφε το μαραφετι Λεο, ηταν μακρια παντως, αν με εκλεψε σας κλεβω κι εγω...
Οταν βρω ευκαιρια ομως θα τσεκαρω στα 45 με μετροταινια να δω αν οντως μπορει να τρυπησει ο τενεκες, αν δεν εχω το συγκεκριμενο με τεκνα θα ριξω με mb36 36γρ του ιδιου που ειναι κι αυτο δυνατο η το αλλο που εχει με m92s
Όλα δυνατά του συγκεκριμένου...
Τι ταχύτητες έχουν;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top