Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ίσως του έχει φύγει λίγο αριστερά Σπύρο...αν το ρίξει σε μεγαλύτερο χαρτί θα βάλει σωστα το κέντρο της τουφεκιας στη μέση του κύκλου και θα ανέβει και το ποσοστό του.
Δεν μίλησα για το ποσοστό Στράτο...για την μη ομοιόμορφη κατανομή σχολίασα...
 
Μάλιστα! Οπότε δεν κερδίζουμε κάτι σε σύγκριση με το πάρα πολύ σκληρό επιμεταλλωμενο μολύβδινο σκάγι... Οπότε, με λίγα λόγια είναι θέμα νομοθεσίας...
Το 11,3 απέχει βέβαια πολύ από το 12,0 αλλά υπερέχει επίσης πολύ από το 10,7 με 10,9 που έχουν τα συνηθισμένα επιμεταλλωμενα, αν συνυπολογισεις την πάρα πολύ μεγάλη σκληρότητα, τότε πρόκειται για πολύ διαφορετικό σκαγι.
 
mg2_tungsten_40_magnum-2.jpg

MG2 TUNGSTEN 40 MAGNUM (line: TUNGSTEN)(+) COMPARE

GaugeHead BrassCasePowderLeadWadShot TypeCrimpBoxShotgun Chamber (mm)
1220 mm76 mm (3 inch)MG240 g (1 2/5 oz)PC6 - 5*5/10076, 89
+ INFO
This cartridge guarantees exceptional performances for extreme shot at long distances with shotgun in magnum and extramagnum version.
We recommend the use with "steel shot" approved shotguns
 
Στο ίδιο φόρουμ μέτρησαν και τα διαφημιζομενα σκληρά μολυβδινα, τα ίδια και εκεί, μεγάλες ή μικρότερες αποκλίσεις, με μία ή δύο εξαιρέσεις. Σε ιταλικό τώρα φόρουμ που ένας έκανε το ίδιο δεν βρήκε απλά αποκλίσεις σε επιτρεπτά όρια, αλλά τα περισσότερα ήταν βαφτισμενα σκληρά.
 
Δεν μίλησα για το ποσοστό Στράτο...για την μη ομοιόμορφη κατανομή σχολίασα...
Το κατάλαβα . Απλά λέω οτι αν εκεί που φαίνονται τα πολλά σκάγια είναι το κέντρο της τουφεκιας δεν είναι σωστή η αποτύπωση . Αν το χαρτί ήταν 1,20*1,20 θα μπορούσαμε να δουμε καλύτερα την τουφεκιά.
 
Το 11,3 απέχει βέβαια πολύ από το 12,0 αλλά υπερέχει επίσης πολύ από το 10,7 με 10,9 που έχουν τα συνηθισμένα επιμεταλλωμενα, αν συνυπολογισεις την πάρα πολύ μεγάλη σκληρότητα, τότε πρόκειται για πολύ διαφορετικό σκαγι.
Εντάξει, ισχύει, απλά θέλω να πω ότι με ένα σκάγι αμερικάνικο με 6% αντιμόνιο και πολύ σκληρή επιμετάλλωση (+buffer) πιστεύω ότι θα έχουμε παρόμοια βλητικά αποτελέσματα. Προφανώς, δεν το εξειδικευω στο θέμα στήσιμο φυσιγγίου, καθώς δεν έχω τέτοια γνώση, αλλά πιο πολύ αναφέρομαι στις ιδιότητες του υλικού σε πρακτική εφαρμογή. Θεωρητικά, ναι, τα hevishot υπερέχουν! Hands down όπως λένε οι Αμερικάνοι!!
 
mg2_tungsten_40_magnum-2.jpg

MG2 TUNGSTEN 40 MAGNUM (line: TUNGSTEN)(+) COMPARE

GaugeHead BrassCasePowderLeadWadShot TypeCrimpBoxShotgun Chamber (mm)
1220 mm76 mm (3 inch)MG240 g (1 2/5 oz)PC6 - 5*5/10076, 89
+ INFO
This cartridge guarantees exceptional performances for extreme shot at long distances with shotgun in magnum and extramagnum version.
We recommend the use with "steel shot" approved shotguns
Σε αυτό τον πίνακα αναφέρομαι στο προηγούμενο ποστ μου!
 
Η πρώτη με τον Giovanni η καλύτερη με πολύ μικρή διαφορά από αυτήν με τον Ηλιόπουλο...
Αυτες τις 2 δεν τις πειραζω καθολου....π.χ στα μπασιματα τσιχλας ετσι κι αλλιως με 1 ή 2* πάντα παω...;)
Η τελευταία με τον Drago θέλει λίγο ψάξιμο έχει άναρχη κατανομή...
Η τελευταια συμφωνω...εχει συσωματωσεις...αλλα τις εβαλα τον Drago εσκεμενα να δω που φτανει σε ταχυτητα κ να ξερω που να βαδίσω κατα Μ.Ο. με σκληρο βυσμα στα ορια της πυριτιδας....θα τη μοντάρω στην πορεία...;)
Κωστα με το 3ο σταδιο που πατας καλητερα να εισαι απο 11,5 χιλ και πανω μεχρι 12-12,5 ,εκτος απο τα παααρα πολυ μαλακα βυσματα !!!
Το 3ο τωρα ξεκινησα κ το ψαχνω εντατικα να σου πω την αληθεια...
 
Αυτες τις 2 δεν τις πειραζω καθολου....π.χ στα μπασιματα τσιχλας ετσι κι αλλιως με 1 ή 2* πάντα παω...;)

Η τελευταια συμφωνω...εχει συσωματωσεις...αλλα τις εβαλα τον Drago εσκεμενα να δω που φτανει σε ταχυτητα κ να ξερω που να βαδίσω κατα Μ.Ο. με σκληρο βυσμα στα ορια της πυριτιδας....θα τη μοντάρω στην πορεία...;)

Το 3ο τωρα ξεκινησα κ το ψαχνω εντατικα να σου πω την αληθεια...
Την Drago την έχω στο μυαλό μου...
Θέλω μια πυρίτιδα που να "στέκει" ανάμεσα στην Α1 και την PSB5...
Ιδανική η D20...αλλά βλέπω από τις δοκιμές σου ότι η Drago δεν είναι μακριά...
 
Last edited:
Ιδανική η D20..
Ξύνεις πληγή....αλλα...να'χαμε να λέγαμε...χλωμο το κοβω να ερχεται ξανα στα χερια μας...είδωμεν ομως...
Θέλω μια πυρίτιδα που να "στέκει" ανάμεσα στην Α1 και την PSB5...
Κοιτα...στα 28 δουλευει η Drago...εχω 1 σεταπ σε αναμονη με 3 διαφορετικα βυσματα...δεν εχω σκοπο να κατσω πλεον να ανακαλυψω κ πολλα σεταπ με αυτην καθως την πειρα αποκλειστικα για μικρα φτερωτα.. ταβανι εχει τα 33 ΒΙΑΝ 34 (με προσοχή)...
 
Να σου εξηγησω το γιατί . Απο τοτε που αρχισα να κανω δοκιμες ( πολλα χρονια πριν ) παντα τα ψιλα
σκαγια ( Ν8,5- 9 ) τα δοκιμαζα στα 30 μετρα με 3* αστρα....Απο Ν7 και κατω στα 35 μετρα παλι με 3* αστρα
και στα 50 με φουλ τσοκ....
Ετσι εχω ολες μου τις δοκιμες....και ετσι βγαζω εγω τα συμπερασματα μου...βλεποντας το αρχειο μου.
Τωρα υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις απο δοκιμες και δικες μου και φιλων....

Τα 36,5 μετρα τα εχουν θεσπισει οι εταιρειες....αλλα σε αυτα τα μετρα...τα ποσοστα τους ειναι πολυ ποιο
πισω απο τα δικα μου...

Δικο μου σεταπ και τουφεκια που εχει κατω απο 75% με 3* στα 35 μετρα...παει στα αζητητα και στα
σκουπιδια...

Ειτε λαθος...ειτε σωστο παντα ετσι δοκιμαζα και δοκιμαζω..και δεν θα το αλλαξω...
Αλλωστε εχω δικα μου μετρα συγκρισης.....και δικα μου ''γουστα''.....και ''θελω''.....
Μην θεωρησεις ''επιθετικο'' το γραπτο μου...καθε αλλο παρα αυτο δεν θελω....απλα σου εξηγησα τον λογο
που κανω τις δοκιμες σε αυτα τα μετρα οσο καλυτερα μπορουσα .... :)
Κ.Νίκο δεν το έγραψα αυτό για να σας μηδενίσω την δοκιμή! Κάθε άλλο. Εσείς έχετε τους λόγους σας και είναι σεβαστότατοι. Εγώ είμαι μιας άλλης λογικής και αυτό σεβαστό αφού και οι δύο μας είμαστε ευχαριστημένοι!
Απλά πολλοί συνάδελφοι βλέπουν αυτές τις δοκιμές αλλά δεν παρατηρούν τα μέτρα με αποτέλεσμα να βγάζουν λάθος συμπεράσματα για τα δικά τους φυσίγγια και δοκιμές.
 
Κ.Νίκο δεν το έγραψα αυτό για να σας μηδενίσω την δοκιμή! Κάθε άλλο. Εσείς έχετε τους λόγους σας και είναι σεβαστότατοι. Εγώ είμαι μιας άλλης λογικής και αυτό σεβαστό αφού και οι δύο μας είμαστε ευχαριστημένοι!
Απλά πολλοί συνάδελφοι βλέπουν αυτές τις δοκιμές αλλά δεν παρατηρούν τα μέτρα με αποτέλεσμα να βγάζουν λάθος συμπεράσματα για τα δικά τους φυσίγγια και δοκιμές.

Καλημερα φιλε μου !!! Το ξερω οτι δεν το εργαψες για μηδενισεις τις δοκιμες μου. Σεβαστες ολες οι αποψεις
και για μενα...
Απο την μερια μου θεωρω τα 30 μετρα μια καλη αποσταση για δοκιμες φυσιγγιων τσιχλας με 3* αστρα...
τωρα εαν δεν μπορουν σε αυτα τα μετρα καποιοι συναδελφοι να βγαλουν τα συμπερασματα τους... δεν
μπορω να κανω κατι....
Στα 30 μετρα ( πραγματικα μετρα και οχι βηματα )...βλεποντας την αποδοση του φυσιγγιου ....επιλεγεις το
αναλογο τσοκ ή τα μετρα που εχει το φυσιγγιο...
Αυτη ειναι η δικη μου λογικη.... και ετσι κανω τις δοκιμες μου... χωρις να σημαινει οτι εχω το δικιο με
το μερος μου...
Ο καθε ενας μας δοκιμαζει στα μετρα που κυνηγαει...απλα πραγματα...
 
Καθε βυσμα σε ''νορμαλ'' σεταπ....εχει την δικη συγκεντρωση και κατανομη...
Αυτο αλλαζει και καθε φορα ειναι διαφορετικο στο ιδιο βυσμα και για το καθε βυσμα οταν αλλαζουμε
δοσολογια και τον χρονο καυσης με το καψουλι που επιλεγουμε .
Οταν λοιπον ψαχνουμε μια πυριτιδα ή καποιο σεταπ....καθε αλλαγη που κανουμε εχουμε και διαφορετικα
αποτεσματα.

Και για του λογου το αληθες....Ανεβαζω καποιες δοκιμες με ΙΔΙΟ ΒΥΣΜΑ με διαφορετικες δοσολογιες
και καψουλια....ψαχνοντας την καθαρη καννη χωρις καταλοιπα και ''σταχτη'' με το νεο λοτ της Granular / 21405.

εικόνα_Viber_2023-05-19_18-55-55-841.jpg
εικόνα_Viber_2023-05-19_18-56-29-331.jpg
εικόνα_Viber_2023-05-19_18-57-17-347.jpg
εικόνα_Viber_2023-05-19_18-58-09-348.jpg
εικόνα_Viber_2023-05-19_18-58-59-705.jpg
 
Στο ψάξιμο της Drago (×32).
Έστεισα κάποια φυσίγγια, δοκιμή στη δοκιμή με διάφορες βυσματώσεις, οι οποίες δεν μου εδωσαν το 70+% οπου ζητάω...

68.5 (CH.T1)
CX2000 1.55×30 Giovani 22 (3ο st.) No:8½ (6*) 57.50mm K.X 10.5mm

View attachment 72338
View attachment 72337
View attachment 72335
Το ίδιο έφτιαχνα με d20 μόνη διαφορά το καψουλι,έβαζα 688....... Πολύ καλό φυσίγγι.....
 
Και εγώ θα πω καλοπροαιρετα πως συμφωνώ με τον Νικηφορο πως όλες οι δοκιμές καλό είναι για να μπορούμε να συγκρίνουμε, να γίνονται στα 36,5 μέτρα ακριβώς, με εξαίρεση τα φυσίγγια ειδικής χρήσης, όπως τα μεγάλης διασποράς που τα δοκιμάζουμε σε όποια απόσταση θεωρούμε πιο ενδεικτική, και τα πολύ μεγάλων αποστάσεων που αφού τα δοκιμάσουμε στα 36,5 , τα δόκιμαζουμε και στα 50 μέτρα.
 
Και εγώ θα πω καλοπροαιρετα πως συμφωνώ με τον Νικηφορο πως όλες οι δοκιμές καλό είναι για να μπορούμε να συγκρίνουμε, να γίνονται στα 36,5 μέτρα ακριβώς, με εξαίρεση τα φυσίγγια ειδικής χρήσης, όπως τα μεγάλης διασποράς που τα δοκιμάζουμε σε όποια απόσταση θεωρούμε πιο ενδεικτική, και τα πολύ μεγάλων αποστάσεων που αφού τα δοκιμάσουμε στα 36,5 , τα δόκιμαζουμε και στα 50 μέτρα.
Εγώ πάλι δέχομαι την χρηστικότητα των 36,5 μέτρων κ την ευκολία στη σύγκριση των αποτελεσμάτων αλλά σαν προσωπική επιλογή διαφωνώ με αυτή...
Προτιμώ τον πιο πρακτικο, στο δικό μου μυαλό, συνδυασμό που θέλει να δοκιμάζω το κάθε τσοκ ανάλογα με την απόσταση που προορίζεται με το εκάστοτε φυσίγγι...
Γενικά προτείνω τα 25 μέτρα με 4 άστρα, τα 30 η 35 με τρία άστρα, τα 40 με 2 άστρα... Πιο σφιχτό Τσοκ σπάνια χρησιμοποιώ οπότε τα δύο άστρα είναι το ταβάνι μου κ από εκεί κ πέρα παίζω με το φυσίγγι μέχρι κ τα 60 μέτρα που δοκιμάζω... Γενικά προτείνω για τον μέσο κυνηγό να δοκιμάζει σε αποστάσεις κ σύσφιξεις που αντιμετωπίζει κ στο κυνήγι... Αρκεί να κρατά τους συνδυασμούς αυτούς σταθερούς για να έχει μέτρο σύγκρισης στα διάφορα φυσίγγια...
Πίνακες που αναφέρουν τι πρέπει να αποδίδει ένα σωστό τσοκ με ένα σωστό φυσίγγι σε κάθε πιθανή απόσταση υπάρχουν πολλοί για να βγεί ένα συμπέρασμα...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top