Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Καποτε κι εγω εκλεινα το ματι, μετα το εψαξα και αρχισα να τουφεκαω διοφθαλμα στα φτερωτα, στο λογω παλι εκλεινα ματι να μη γινει καμια στραβη γιατι ποιος ακουγε τον μπαρμπα μου μετα.
Σιγα σιγα προσπαθουσα να ριχνω στα παντα με ανοιχτα τα ματια, συν κατι επωμισεις στο σπιτι και στο κυνηγι οταν ημουν καρτερι και εδω και μερικα χρονια μονο διοφθαλμα παντα και παντου
Και εγώ κάπως έτσι το γύρισα στην διόφθαλμη. Με έμαθαν απο μικρό μονόφθαλμα οι συγγενείς και φίλοι γιατί δεν υπήρχαν γνώσεις τότε. Κάποια στιγμή μετά απο διάβασμα στο κυνηγεσία & κυνοφιλία έμαθα την διόφθαλμη και είπα να το δοκιμάσω στις τσίχλες. Τότε καταλάβα ότι η διόφθαλμη σκόπευση ειναι καλύτερη γιατί ήταν πιο εύκολο να υπολογίσω την προσκόπευση την απόσταση και την ταχύτητα του θηράματος και ενώ πριν κάποιες φορές δυσκολευόμουν να πάρω κάποια θηράματα με την διόφθαλμη έγιναν όλα πιο εύκολα. Απο τότε το γύρισα στην διόφθαλμη αλλά στον λαγό λόγο ανασφάλειας σημαδευα μονόφθαλμα. Τώρα πλέον μετά απο αποχή 10 χρόνων περίπου απο το κυνήγι είναι σαν να ξεκίνησα απο την αρχή και σημαδεύω πλέον μόνο διόφθαλμα αφου φυσικά όλα τα όπλα μου πλέον είναι στα μέτρα μου και μου έρχονται καλά.
 
Οταν ημουν στρατιώτης στη Σάμο και φυλαγα καταμεσήμερο στα σκηνακια σκοπιά αρχές Ιουνίου και έβλεπα φασσες να περιφέρονται νόμιζα ότι είχα πάθει παράκρουση από τον ήλιο και την κατσαρόλα στο κεφαλι... κυριε Νίκο στα Ρογγια κοντά ηταν.....

Αυτα πεθαναν...Τωρα πεφτει πολυ κλαμα Δημητρη μου !!!

Μου λενε οι παλιοι....Τελευταια χρονια που εγινε αυτο ηταν το 1983....εγω δεν το προλαβα..ηρθα
στην Σαμο το 1987.
Η πρωτη φασσα του κοπαδιου ηταν επανω στην Σαμο....και η τελευταια επανω στην Τουρκια...
Χιλιαδες πουλια....εσπαγαν τα κλαρια απο τις Ελιες και απο τα πευκα απο το βαρος τους!!!
Επεφταν σε ελαιωνα και τον ρημαζαν....Και ολα αυτα ειναι αληθεια....
Τωρα....σου μιλαω....για πολυ κλαμα !!!:confused:
 
Αυτα πεθαναν...Τωρα πεφτει πολυ κλαμα Δημητρη μου !!!

Μου λενε οι παλιοι....Τελευταια χρονια που εγινε αυτο ηταν το 1983....εγω δεν το προλαβα..ηρθα
στην Σαμο το 1987.
Η πρωτη φασσα του κοπαδιου ηταν επανω στην Σαμο....και η τελευταια επανω στην Τουρκια...
Χιλιαδες πουλια....εσπαγαν τα κλαρια απο τις Ελιες και απο τα πευκα απο το βαρος τους!!!
Επεφταν σε ελαιωνα και τον ρημαζαν....Και ολα αυτα ειναι αληθεια....
Τωρα....σου μιλαω....για πολυ κλαμα !!!:confused:
Μα τι λέτε ρε παιδιά. Εγώ στην Κρήτη την δεκαετία του 2000 και για 10 χρόνια που κυνηγούσα είδα όλες και όλες 5-6 φάσες στην ζωή μου και άλλα τόσα τρυγόνια. Οι φάσες σίγουρα ήταν ντόπιες γιατί τις έβλεπα πάντα στην ίδια περιοχή. Αλλα δεν τις κυνηγούσε και κανένας. Τετοιες καταστάσεις με κοπάδια ούτε σε τσίχλες δεν έχω δει απο το 1990+ που με έσερναν στο κυνήγι παιδάκι οι παππουδες μου.
 
Μα τι λέτε ρε παιδιά. Εγώ στην Κρήτη την δεκαετία του 2000 και για 10 χρόνια που κυνηγούσα είδα όλες και όλες 5-6 φάσες στην ζωή μου και άλλα τόσα τρυγόνια. Οι φάσες σίγουρα ήταν ντόπιες γιατί τις έβλεπα πάντα στην ίδια περιοχή. Αλλα δεν τις κυνηγούσε και κανένας. Τετοιες καταστάσεις με κοπάδια ούτε σε τσίχλες δεν έχω δει απο το 1990+ που με έσερναν στο κυνήγι παιδάκι οι παππουδες μου.

Οπως ακριβως τα λεω Μανωλη.....Τις φασσες μεσα σε τσουβαλια τις κουβαλαγαν...ΜΙΑ τουφεκια
( στα καθιστα ) 10 φασσες κατω...
Καρατσεκαρισμενο απο πολλους κυνηγους που ρωτησα....δεν λενε ψεματα...!!!!

Ασε το 2000 ...για το 1983 και πριν λεω...
 
Οπως ακριβως τα λεω Μανωλη.....Τις φασσες μεσα σε τσουβαλια τις κουβαλαγαν...ΜΙΑ τουφεκια
( στα καθιστα ) 10 φασσες κατω...
Καρατσεκαρισμενο απο πολλους κυνηγους που ρωτησα....δεν λενε ψεματα...!!!!

Ασε το 2000 ...για το 1983 και πριν λεω...
Εγώ το μακρινό....2005 τις είχα δει. 5-6 πουλιά ηταν! Όσο για τα κοπάδια που λες κύριε Νίκο. Δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο καθώς τα ίδια ακριβώς μου λέει και ο συνονόματος σου πατέρας μου για εκείνα τα ενδοξα θηραματικα χρονια.
 
Εγώ το μακρινό....2005 τις είχα δει. 5-6 πουλιά ηταν! Όσο για τα κοπάδια που λες κύριε Νίκο. Δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο καθώς τα ίδια ακριβώς μου λέει και ο συνονόματος σου πατέρας μου για εκείνα τα ενδοξα θηραματικα χρονια.

Το εχω τσεκαρει Δημητρη μου....Αληθεια λενε...χωρις να υπερβαλουν....Εχω ρωτησει πολλους κυνηγους
και σοβαρους ανθρωπους...
Σταματουσαν και δεν εριχναν αλλες....δεν μπορουσαν να τις μεταφερουν...
Οποιον παλιο κυνηγο ρωτησεις στην Σαμο....τα ιδια θα σου πει φιλε μου !!
 
Εγώ το μακρινό....2005 τις είχα δει. 5-6 πουλιά ηταν! Όσο για τα κοπάδια που λες κύριε Νίκο. Δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο καθώς τα ίδια ακριβώς μου λέει και ο συνονόματος σου πατέρας μου για εκείνα τα ενδοξα θηραματικα χρονια.
Πολλές φορές σε χρονιές μεγάλων χιονοπτώσεων στα βουνά του Ταύρου οι φάσσες έρχονται
για φαγητό απο Τουρκία στην Κύπρο κι'είτε μένουν για λίγο καιρό εδώ είτε επιστρέφουν αυθημερόν .
Πολλές φορές παλαιότερα (δεκαετία 80) είδα φάσσα προπομπό να κάνει την αναγνωριστική γύρα καί
να επιστρέφει καί μετά απο λίγη ώρα ν'αρχίσουν να πέφτουν τα κοπάδια .
 
Πολλές φορές σε χρονιές μεγάλων χιονοπτώσεων στα βουνά του Ταύρου οι φάσσες έρχονται
για φαγητό απο Τουρκία στην Κύπρο κι'είτε μένουν για λίγο καιρό εδώ είτε επιστρέφουν αυθημερόν .
Πολλές φορές παλαιότερα (δεκαετία 80) είδα φάσσα προπομπό να κάνει την αναγνωριστική γύρα καί
να επιστρέφει καί μετά απο λίγη ώρα ν'αρχίσουν να πέφτουν τα κοπάδια .
Και σε εμας λαμπη το ίδιο γίνεται τα χιονια μας λείπουν πουλια έχει.
 
Μερικες δοκιμες με βολια 4/0 ολες στα 50 πραγματικα μετρα ...με απλη βυσματωση...χωρις
''ταρζανιες''.....και πανω απο ολα ασφαλή !!!!


View attachment 53078

View attachment 53079

View attachment 53080

View attachment 53081

View attachment 53082
Αυτά τα 4/0 ή BB στο αμερικάνικο είναι πολύ θανατηφόρα ... σας το είπα ...
Δεν βρίσκω ΒΒ Federal μολύβδινα σαν αυτά που έριχνα αλλιώς θα αγόραζα ένα κουτάκι.
Δεν χρειάζονται τόση ταχύτητα Νίκο ... με 350m/s στο 1,5μ και στους μείον 20 βαθμούς θερίζουν ότι βρουν μπροστά τους μέχρι τα 80μ τα καθαρόαιμα αχαχαχα ;)
.hunter.
 
Last edited:
Αυτά τα 4/0 ή BB στο αμερικάνικο είναι πολύ θανατηφόρα ... σας το είπα ...
Δεν βρίσκω ΒΒ Federal μολύβδινα σαν αυτά που έριχνα αλλιώς θα αγόραζα ένα κουτάκι.
Δεν χρειάζονται τόση ταχύτητα Νίκο ... με 350m/s στο 1,5μ και στους μείον 20 βαθμούς θερίζουν ότι βρουν μπροστά τους μέχρι τα 80μ τα καθαρόαιμα αχαχαχα ;)
.hunter.
https://www.kalkantzakos.com/Product/2081/70vola,-fusiggia-rottweil

https://www.ionex.gr/kynigetika-eid...-club-dramia-66vola--2-3/4--cal12-p-4103.html

https://www.skroutz.gr/s/17637975/Rottweil-Express-47βολα-10τμχ.html
 
Last edited:
Αυτά τα 4/0 ή BB στο αμερικάνικο είναι πολύ θανατηφόρα ... σας το είπα ...
Δεν βρίσκω ΒΒ Federal μολύβδινα σαν αυτά που έριχνα αλλιώς θα αγόραζα ένα κουτάκι.
Δεν χρειάζονται τόση ταχύτητα Νίκο ... με 350m/s στο 1,5μ και στους μείον 20 βαθμούς θερίζουν ότι βρουν μπροστά τους μέχρι τα 80μ τα καθαρόαιμα αχαχαχα ;)
.hunter.
Και ταχύτητα χρειάζεται και βυσματοση ψαγμενη για να πας στα πραγματικά 80.τωρα οποίος εχει γνώσεις και ταχύτητες βγαζει και ασφαλεις μένει.στα μετρα που δοκιμάζεται χαρτια και ντενεκεδες δεν χρειάζονται ββ βασιλη αυτα πευτουν και με ποιο ψηλα!!
 
Αυτά τα 4/0 ή BB στο αμερικάνικο είναι πολύ θανατηφόρα ... σας το είπα ...
Δεν βρίσκω ΒΒ Federal μολύβδινα σαν αυτά που έριχνα αλλιώς θα αγόραζα ένα κουτάκι.
Δεν χρειάζονται τόση ταχύτητα Νίκο ... με 350m/s στο 1,5μ και στους μείον 20 βαθμούς θερίζουν ότι βρουν μπροστά τους μέχρι τα 80μ τα καθαρόαιμα αχαχαχα ;)
.hunter.


Το ξερω Βασιλη μου !!!! Εχω κανει πολλες δοκιμες....και ξερω την πραγματικη διατρηση που εχουν αναλογα
την αρχικη ταχυτητα...
Αυτο το 12χιλιοστα που γραφω επανω σε εναν στοχο...δεν ειναι η πραγματικη διατρηση....12 χιλιοστα ηταν
το βιβλιο πισω απο τον στοχο....που το περασαν τα βολια λες και ηταν χαλβας...και το εκανα ''χαρτοπολεμο'' !!
Ξεκινησα απο ''χαμηλα'' και μετα του εδωσα λιγα γκαζια παρα πανω !!!

ΥΓ. Λες να διαβασουμε....τιποτα για -150 - 200 μετρα με βολια ???

εικόνα_Viber_2020-12-31_10-31-20.jpg

εικόνα_Viber_2020-12-31_10-31-57.jpg
εικόνα_Viber_2020-12-31_10-33-07.jpg
 
Και ταχύτητα χρειάζεται και βυσματοση ψαγμενη για να πας στα πραγματικά 80.τωρα οποίος εχει γνώσεις και ταχύτητες βγαζει και ασφαλεις μένει.στα μετρα που δοκιμάζεται χαρτια και ντενεκεδες δεν χρειάζονται ββ βασιλη αυτα πευτουν και με πιο ψιλα!!
Το ξέρω το τελευταίο ...

Στα 80m Κώστα μονό παπί χτυπάς μόνο από τύχη, ότι φυσίγγι και όπλο να έχεις.
Αυτό πιστεύω φίλε (τουλάχιστον στα εμπορικά) ... στα κοπάδια είναι πολύ πιο εύκολο μιας και είναι δοκιμασμένο.
3 πεντάδες = 3*5*100 = 1500 σκάγια στον αέρα !!!
Ασύμφορο μεν, αλλά αποτελεσματικό.

Από ιδιογόμωση δεν γνωρίζω συγκεντρώσεις σε αυτές τις αποστάσεις.
Ταχύτητα μην το λες ... δεν είναι απαραίτητη.

Το ξέρω ότι κάποιοι θα διαφωνήσουν αλλά πριν διαφωνήσουν, να μου βάλουν μια δοκιμή στα 80m όχι για να δω την συγκέντρωση αλλά με βάση αυτή να υπολογίσω με πόσα δέκατα της μοίρας ακρίβεια τουφεκάνε.
 
Αυτά τα 4/0 ή BB στο αμερικάνικο είναι πολύ θανατηφόρα ... σας το είπα ...
Δεν βρίσκω ΒΒ Federal μολύβδινα σαν αυτά που έριχνα αλλιώς θα αγόραζα ένα κουτάκι.
Δεν χρειάζονται τόση ταχύτητα Νίκο ... με 350m/s στο 1,5μ και στους μείον 20 βαθμούς θερίζουν ότι βρουν μπροστά τους μέχρι τα 80μ τα καθαρόαιμα αχαχαχα ;)
.hunter.
Θα σου στείλω μια φωτό να πάρεις ματάκο‼️επί εποχής μουσιου‼️κεντ.πλατεια‼️30+χρονων‼️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top