Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Εξαιρετικά τρελή Νίκο ,δεν έχω δει πιο γρήγορο από αυτό που έριξα στα 70 σε σύγκριση με όσα απλα έριχνα στα 36 μέτρα‼️ο τενεκές πήρε τρεις τούμπες πριν καταλάβω τι έγινε‼️
Επίσης όταν μιλάμε για μενουσες σε αυτό ,είναι αυτές οι μενουσες του μονοβολου‼️

Καλημερα και απο εδω !!!
Αυτη την απαντηση ''εψαχνα'' και ας μην εχεις νουμερα....Το οτι εχει μενουσες του μονοβολου
τα λεει ολα Γιαννη μου !!!
 
Με v0=400 υπολόγισε στα 50m γύρω στα 300-330

Καλημερα Βασιλη μου!!!
Μικρη την βλεπω...ισως να κανω και λαθος....Αλλα εαν εχει 300 -330 στα 50 μετρα στα 90 -100 τι θα
εχει ???

Το εχω ξανα γραψει.....Πριν μια δεκαετια αυτα που δοκιμασα οτι ''γουσταραν'' εκαναν...εννοω οτι το
βυσμα δεν γυριζε σε συγκεκριμενα μετρα... με 10 φυσιγγια και βολες ( εμπορικα ) ακρη δεν βγαλαμε.
Ρωσικη ρουλετα ηταν. Με αυτο το στησιμο ασχοληθηκα πολυ λιγο...Δεν με ενδιεφεραν αυτα τα μετρα...
ουτε με ενδιαφερουν....Αυτα τα μετρα ( 100-120 ) θελουν ''χερια''....και εγω ειμαι ''κουλός''....σε αυτα τα μετρα.
Δεν ξερω τι κανουν τα σημερινα....Ευχομαι να ειναι καλυτερα απο αυτα που δοκιμασα εγω φιλε !!!

ΥΓ.Τα βιντεο συγχωρα με....αλλα δεν τα πιστευω !!
 
Καλημερα Βασιλη μου!!!
Μικρη την βλεπω...ισως να κανω και λαθος....Αλλα εαν εχει 300 -330 στα 50 μετρα στα 90 -100 τι θα
εχει ???

Το εχω ξανα γραψει.....Πριν μια δεκαετια αυτα που δοκιμασα οτι ''γουσταραν'' εκαναν...εννοω οτι το
βυσμα δεν γυριζε σε συγκεκριμενα μετρα... με 10 φυσιγγια και βολες ( εμπορικα ) ακρη δεν βγαλαμε.
Ρωσικη ρουλετα ηταν. Με αυτο το στησιμο ασχοληθηκα πολυ λιγο...Δεν με ενδιεφεραν αυτα τα μετρα...
ουτε με ενδιαφερουν....Αυτα τα μετρα ( 100-120 ) θελουν ''χερια''....και εγω ειμαι ''κουλός''....σε αυτα τα μετρα.
Δεν ξερω τι κανουν τα σημερινα....Ευχομαι να ειναι καλυτερα απο αυτα που δοκιμασα εγω φιλε !!!

ΥΓ.Τα βιντεο συγχωρα με....αλλα δεν τα πιστευω !!
Γύριζαν όντως όπου ήθελαν.
Η ταχύτητα έχει υπολογιστεί για μονόβολο.
Καλά κάνεις και δεν πιστεύεις βίντεο :)
 
Φίλε μου αν δεν ρίξεις από μόνος σου ,ότι κ να πω εγώ περίσσευει....ν.4 στα 70 μέτρα ντενεκε πήρε τρεις τούμπες ,διάσπαρτος από σκάγια διαμπερη...κ τρύπα στη μέση 5+εκατ. Πιο γρήγορο από ότι ένα γρήγορο 36γρ.στα 36 μέτρα‼️
Εχω ριξει τετοιο δικο μου !! δεν εχει καποια χριση για μενα οποτε το αφηνω και δεν ασχολουμαι με τετοια ! Τωρα για τις μενουσες που λες στον τενεκε οσο πιο ακουνητος μεινει ο τενεκες τοσο πιο μεγαλες ταχυτητες εχεις την ωρα της προσκρουσης !!!
 
Εχω ριξει τετοιο δικο μου !! δεν εχει καποια χριση για μενα οποτε το αφηνω και δεν ασχολουμαι με τετοια ! Τωρα για τις μενουσες που λες στον τενεκε οσο πιο ακουνητος μεινει ο τενεκες τοσο πιο μεγαλες ταχυτητες εχεις την ωρα της προσκρουσης !!!
Ε‼️ φυσιγγι είπαμε είναι κ όχι ο Ζορό που έκοβε λαμπάδες κ δεν έπεφταν‼️
 
Ε‼️ φυσιγγι είπαμε είναι κ όχι ο Ζορό που έκοβε λαμπάδες κ δεν έπεφταν‼️
Εχω ριξει φυσιγγι σε τενεκε στα 36 μετρα και δεν κουνηθηκε καθολου !!! Αφου ειπα τι σκατα εκανα ρε ο μαλακας και οταν πηγα ηταν τριπιτηρι διαμπερες !!
 
Ατσάλια, δράμια ή μολύβδινα σκάγια έριξες ;
Αστο στα δραμια δεν κουνιεται καθολου στα δικα μου !!! Μονοβολο εχω ριξει αλλα δεν θυμαμαι !!! Καπακι απο μελισσι στηριγμενο σε κλαδι απο πουρναρι δεν πεφτει κατω αν εχεις πολυ διατρυση !!! Στα δραμια !!
 
Αστο στα δραμια δεν κουνιεται καθολου στα δικα μου !!! Μονοβολο εχω ριξει αλλα δεν θυμαμαι !!! Καπακι απο μελισσι στηριγμενο σε κλαδι απο πουρναρι δεν πεφτει κατω αν εχεις πολυ διατρυση !!! Στα δραμια !!
Λογικό ...
 
Σχετικά με τα 100 metri στο βίντεο η άκρη του συγκεντρωτηρα είναι επίπεδη με γείσο και μοιάζει με αυτή του 60 metri. Στα πρώτα που είχα πάρει και εγώ όταν είχαν πρωτοβγει (με πενιχρά αποτελέσματα λόγω μη σταθερότητας απόδοσης) η μύτη του συγκεντρωτηρα ήταν οβάλ πομπε. Αν έχω φυλάξει κανένα θα βάλω φωτογραφία.
 
Απόσταση 36,5m.
Ο λαγός σε πραγματικό περίπου μέγεθος.
Μικρός εσωτερικός μπλε κύκλος = άριστη σκοπευτική ικανότητα.
Μεγάλος εξωτερικός μπλε κύκλος = κακή σκοπευτική ικανότητα.
Πράσινος και κόκκινος κύκλος έχουν την ίδια διάμετρο 76cm.

170 σκάγια (#3 - 36gr) με συγκέντρωση 30% σημαίνει 51 σκάγια στον κύκλο 76cm.
Ο λαγός λέμε ότι θέλει 90 σκάγια στον κύκλο ... (δεν είναι λάθος ... δεν τον τουφεκάμε πάντα πλάγια)
Βάζω 51 σκάγια εντός κύκλου, άλλα 51 εκτός κύκλου και τα υπόλοιπα είναι χαμένα.

Δείτε τις τουφεκιές με καλή σκοπευτική ικανότητα ... υπάρχει περίπτωση να φύγει ο λαγός ? ... ναι αλλά μικρή ...
Δείτε και αυτές με κακή σκοπευτική ικανότητα. Αρκετές περισσότερες να μας φύγει.

Τα μεγάλα θηράματα χάνονται από λάθη σκόπευσης μέτρων, όχι εκατοστών, ούτε από συγκέντρωση.
Χάνονται επίσης από έλλειψη ισχύος :)



Δείτε και στα 60m πάλι με 30% συγκέντρωση.
Δείτε πως μεγαλώνει το σκοπευτικό σφάλμα !!!! (μπλε κύκλοι)
Αν είσαι κέντρο πάλι δεν φεύγει αν υπάρχει απόθεμα ισχύος.
Βάλτε όπου θέλετε 51 σκάγια στον κύκλο στην τύχη και προσπαθήστε να μην είναι κανένα πάνω στον λαγό.
Θα δυσκολευτείτε πάρα πολύ. :)

ΕΥΓΕ!!!

θα περίμενα βέβαια από τους φίλους συμμετέχοντες στο θέμα, περισσότερα επαινετικά σχόλια και ευχαριστίες προς τον φίλο μας τον Βασίλη που μπήκε στον κόπο να φτιάξει αυτά τα άκρως διαφωτιστικά βιντεάκια......
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top