Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
ότι φυσίγγι έχω βρει (ελάχιστα) τα έχω σφάξει και πήρα τα υλικά τους
παλιότερα είχε γραφτεί στον Κυνηγετικό τύπο, επιστολή, όπου έλεγε κάποιος πως βρήκε κοντά στ' αμάξι του ένα φυσίγγι καινουργιο
κάτι δεν του άρεσε το έσφαξε και βρήκε μέσα 4 γρ μπαρούτη (αν θυμάμαι καλά) και ρινίσματα σιδήρου!!!!
"δουλειά" τοπικιστή
 
Ετσι ενας φιλος πριν πολλα χρονια....βρηκε ενα φυσιγγι σε κυνηγοτοπο....το βαζει στην breda (αντιγραφο της 302)....περναει ενα παπι.....ριχνει και δεν ακουγε τπτ...εσκασε η καννη κοντα στη θαλαμη, εσπασε η παπια......Αγιο ειχε μαζι του.....! Του λεω ρε ανθρωπε....τοσα κουτια εχεις στο αμαξι...αυτο που βρηκες εριξες....μου λεει ειχα κουσουρι....αν τα εβρισκα τα εριχνα....
Εχω δει να σπάει όπλο ετσι από φυσίγγια που αγόρασε φιλος σε σακούλα χυμα από Σπάρτη πριν χρόνια δεν θυμάμαι από ποιον τα πειρε... αλλα θυμάμαι με διαφανή σακουλάκι δεμενο από πάνω.
 
Ημερομηνια ληξης δεν εχουν τα φυσιγγια....Ακρει να ειναι προφυλαγμενα απο ηλιο και υγρασια !!
Εχω παρει φασσα με αφοι λαμπρου καφε με κεντρικη συντιξη το βρηκα στα πευκα σε αθλια κατασταση κι ομως δουλεψε οκ αφησε λιγα ακαφτα αλλα εκανε τη δουλεια του και οπλισε και κανονικα το οπλο
 
Εχω παρει φασσα με αφοι λαμπρου καφε με κεντρικη συντιξη το βρηκα στα πευκα σε αθλια κατασταση κι ομως δουλεψε οκ αφησε λιγα ακαφτα αλλα εκανε τη δουλεια του και οπλισε και κανονικα το οπλο

Δεν εγραφες και ενα τζοκερ...με τετοια τυχη....και εκατομμυριουχος γινεσαι φιλαρα μου !!! :)
 
site to upload photos
Εμενα με τρώει το αίμα μου αν είχα ταχογραφο και κάτι να μετράμε διάτρηση.. να συγκρίναμε τα παλια με τα νέα φυσίγγια για ένα φυσίγγι από κάθε κουτί δεν χαλάει η συλλογή... αλλα τα σκάω σε κυνήγι :cool:
Πολυ ωραια συλλογη! Ευγε!
 
Έχω βρει πολλά άριχτα φυσίγγια κάτω.Και σε καλή κατάσταση και σε κακή.Πάντα τα παίρνω μαζί και τα σφάζω στο σπίτι, όπως έχω ανεβάσει εδώ φώτο.Εκτός από ένα 3Α που το είχαμε ανοίξει με φιλαράκι κατευθείαν στον κυνηγότοπο.Μετά στον κάδο.Σιγά μην τα βάλω στο όπλο μου.Τα μόνα που δεν έχω σφάξει είναι 2 winchester που βρήκα στα μπασίματα τσίχλας και ένα ακόμα 3Α( ούτε ξέρω πόσο τέτοια εχω βρει....).Στον πατέρα μου είχε δώσει, ένας που γνωρίστηκαν πρώτη φορά, κάτι φυσίγγια για λαγό,μπεκάτσα με ανάποδα(δεν τα ξέρω συγχωρήστε με) για να κόβουν μακριά όπως έλεγε...Ούτε από αυτά έχω ρίξει κανένα και ούτε πρόκειται....Screenshot_20220919-144833_Gallery.jpgScreenshot_20220919-144835_Gallery.jpg
 
Τασάρα τον πρώτο λαγό που είχα βαρήσει ήταν με ένα rottweil waidmainnsheil που ούτε ξέρω πόσο καιρό το είχε ο πατέρας μου, προτού πάρω άλλα εγώ.Φυλαγμένο πολύ καλά όμως! Τον ξέρανε τον αυτιά!! Κιχ δεν έκανε!
Τάσο, όπως έψαχνα αυτές τις φώτο με τα φυσίγγια έπεσα πάνω.Αυτό ήταν!!!!20220919_151707.jpg
 
Φυσίγγι που μένει σε χωρο χωρις ζεστη , αλλα με υγρασια πχ υπογειο, αποθηκη, αγροικια ή στο χωριο ή εξοχικό που είναι συνήθως κλειστό, μετα απο 20- 25 χρονια είναι πολυ αδύναμο , ενα κλόφφφ ακους και τα σκαγια πανε καμμια 20αρια μετρα και καμμια φορα μενει η ταπα στην κανη. Αντίθετα αν μεινει σε υψηλες θερμοκρασιες πχ ηλιο, εντος αυτοκινητου , σε ντουλαπια πανω απο καλοριφερ κλπ , για καποια λιγα χρονια , ανεβαζει πολυ πιεσεις και ειναι εκρηκτικο-επικινδυνο. (πιστευω οτι δεν επιρεαζεται μονο η πυριτιδα , αλλα κολλανε μεταξυ τους και τα πλαστικα , βυσμα με καλυκα , εμφανιζοντας τρομερη αντισταση )
 
έχω φυσίγγια 40 ετών και δουλεύουν άψογα
διότι είναι άψογα αποθηκευμένα
και φυσίγγια 2 μηνών κάναν αφλογιστίες γιατι βραχήκανε σε βροχή κι ο κατοχός τους δεν μπήκε καν στον κόπο να τα σκουπίσει έστω πάνω στην φυσιγγιοθήκη
το παν είναι να μην πάρει υγρασία το καψούλι
Τo δικό μου ήταν σε τέλεια κατάσταση απλώς δεν πήρε φωτιά μάλλον συμβαίνει με τα Ιταλικά καψουλια
 
Τo δικό μου ήταν σε τέλεια κατάσταση απλώς δεν πήρε φωτιά μάλλον συμβαίνει με τα Ιταλικά καψουλια
συμβαίνει με ΟΛΑ τα καψούλια
να δεις τι αφλογιστίες κάνανε τα ρεμινγκτον τα τελευταία χρόνια
 
Ένα βράδυ την προηγούμενη εβδομάδα έκατσα και γέμισα ένα κουτί φυσίγγια με CSB-6 που είχα κάμποση ακόμη από παλιά. Με τη LEE και τα ογκομετρικά της, χωρίς να ζυγίζω ένα-ένα, παρά μόνο τσεκάρισμα που και που. Με τα συγκεκριμένα bushing η δοσολογία μου βγαίνει γύρω στο 1,22 (+/- 0,01) Χ 25+ κάτι. Με συγκεντρωτήρα Θώδη 27. Καψούλια είχα μερικά 616 και τα έβαλα στα μισά φυσίγγια, και στα υπόλοιπα Cx2000 που έχω πολλά. Σκάγια Νο. 9 (18 στο γραμμάριο) και ρέλιασμα στα 57,70-57,80 χιλ. - σε άκοπους μετ. κάλυκες ...
IMG_20220915_201224.jpgΕπειδή είχα σκοπό να πάω σήμερα στο σκοπευτήριο, σκέφτηκα να κάνω καμιά δοκιμή στον πίνακα, αλλά αντί να πάρω από τα έτοιμα, κάθισα χθες και γέμισα πάλι 8, αλλά ζυγίζοντας ένα-ένα ώστε να είναι απόλυτα όμοια, τα μισά πάλι με 616 και τα άλλα μισά με Cx2000. Για να δω αν κάνει διαφορά το διαφορετικό καψούλι. Και επίσης, για ευκολία μου (για να είναι πιο έντονα τα σημάδια στον πίνακα, και λιγότερα στο μέτρημα, αντί για νο 9 σκάγια έβαλα νο 7,5 (12,5 σκάγια στο γραμμάριο, και με ακριβώς 315 σκάγια σε κάθε φυσίγγι).
Σήμερα, αφού έριξα μια πούλα, πήγα στους πίνακες κι έριξα 4 φυσίγγια, 2 με το 616, και 2 με το Cx2000, με τσοκ Briley SK στα 20m (εκ των υστέρων φάνηκε ότι ήταν λάθος μου, έπρεπε στα 25m), και με LM στα 30m. Έχουμε λοιπόν - αφού πόνεσαν πάλι τα μάτια μου απ' το μέτρημα !!!
1) 616 - CSB-6 1,22 x 25,2 gr - choke SK (0,20) @ 20 m.
IMG_20220921_185231_CSB6_616_SK_20_OK.jpg

2) 616
- CSB-6 1,22 x 25,2 gr - choke LM (0,43) @ 30 m.
IMG_20220921_185122_CSB6_616_LM_30_OK.jpg

3) Cx2000 - CSB-6 1,22 x 25,2 gr - choke SK (0,20) @ 20 m.
IMG_20220921_185928_CSB6_2000_SK_20_OK.jpg

4) Cx2000 - CSB-6 1,22 x 25,2 gr - choke LM (0,43) @ 30 m.
IMG_20220921_185916_CSB6_2000_LM_30_OK.jpg

Καλά λένε ότι οι συγκεντρ. Θώδη τα πάνε μπάλα.! Περίμενα με το 616 να σκορπίζει λίγο περισσότερο από το Cx2000, αλλά εδώ συμβαίνει το αντίθετο, αν και μικρή η διαφορά. Θεώρησα περιττό να τραβήξω τον κύκλο των 76 εκ. αφού σχεδόν όλα τα σκάγια φαίνεται ότι θα έπεφταν μέσα. Χοντρικά, με το μάτι υπολογίζω τις συγκεντρώσεις γύρω στο: 1) 96% - 2) 88% (με το 616) ... και 3) 94% - 4) 86% (με το Cx2000). Με το Cx2000 πάντως μου αρέσουν περισσότερο, και σαν κατανομές.
Υ.Γ. 1. Μου έχουν φύγει λίγο από το κέντρο σχεδόν όλες οι τουφεκιές ... Για να γίνονται σωστές δοκιμές, κανονικά πρέπει να υπάρχει πάγκος και βάση στήριξης του όπλου ... όπως κάνει ο ΝίκοςΠ ...

Υ.Γ. 2.Κάτι έπαθε ο κειμενογράφος μου :mad: και κόλλησε ξαφνικά το "Bold", και δεν επανέρχεται στην κανονική γραφή !!! :confused::mad:
 
Ανεβαζω και εγω κατι δοκιμες που εκανα...Μου εδωσε ο συγκυνηγος ενα kicks smoke full 0,35 mobile που αγορασε για να το δοκιμασω στην ATA...Το τσοκακι στη συσκευασια πανω ειχε αυτοκολλητο χαρτακι και ηταν γραμμενο με το χερι 17,48 mm...Ο αυλος της ΑΤΑ υπολογιζω γυρω στο 18,3 μπορει και λιγοτερο γιατι δυο τσοκακια μαμα εχουν φουστα 18,3...Φυσιγγι τοπικου κατασκευαστη 32γρ. σε Νο8 και Νο6 με GM3 (Θα σφαξω κανενα και θα ανεβασω φωτο οταν ανεβω σοφιτα..)Στο οπλο εχει γινει κωνος γυρω στους 6,5 ποντους αλλα δεν εχει κυνηγηθει ακομη οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη αν εγινε καλυτερο η χειροτερο...Το 8 στα 36,5μ και το 6 στα 50μ κορδελα...IMG_20220914_210810.jpg

IMG_20220914_210702.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top