Βλητικές δοκιμές

Η προσκόπευση μόνο σε κοντινές αποστάσεις αλλάζει. Μακριά δεν αλλάζει τίποτα. Μόνο κέρδος έχουμε από μείωση ανάκρουσης και ποιότητα τουφεκιάς. Μιας και έβαλες δοκιμή στα 30 μέτρα, παραθέτω αντίστοιχη συγκέντρωση με IC. Πάλι Gemini, μετρημένο ακριβώς στα 2,3/10. Κοντά ή μακριά, οι κατανομές είναι κέντημα.
Εξαιρετικές ντουφεκιές μια απόδειξη το μπορεί να κάνει ένα καλό 28 αρι σε συνδιασμό με μια καλή κανη και ένα ίσως από τα ποιο ταιριαστά και οικονομικά τσοκ για τους στενούς μέχρι 18.4 σχετικά αυλούς.
 
Πολυ εντυπωσιακη ντουφεκια γι αυτη την αποσταση.....
Δεν είναι εντυπωσιακή Βαγγέλη, είναι απόλυτα φυσιολογική. Αρκεί να ξέρουμε τι αγοράζουμε και γιατί. Η ελληνική αγορά, όσο πλούσια είναι σε επιλογές, τόσο φτωχή είναι σε ουσία.
 
Δεν είναι εντυπωσιακή Βαγγέλη, είναι απόλυτα φυσιολογική. Αρκεί να ξέρουμε τι αγοράζουμε και γιατί. Η ελληνική αγορά, όσο πλούσια είναι σε επιλογές, τόσο φτωχή είναι σε ουσία.
Το φυσιγγι αυτο το ριχνω μονιμα στο σκοπευτηριο αλλα το εχω ριξει και σε τσιχλες με αριστα αποτελεσματα.. .
 
View attachment 91544View attachment 91545View attachment 91546

Υ.Γ. Η δοκιμή είναι με S/P Rizzini Hombra 66cm (18.4).

Υ.Γ. Αν και σε προπόνηση στο σκοπευτήριο της Πάτρας, που εριξα 2 κουτάκια, δεν τα πολυβρεικα μαζί τους στην προσκόπευση (δυσκολεύτηκα) αλλα απο σπασίματα, εκανε σωστα κ ταπεινά τη δουλειά του.

Ωπα δεν φταίω εγώ αλλά κερασα ένα τσαγάκι 😅 307 εσυ 338 εγω με ίδια κάννη και ίδιο τσόκ στα ίδια μέτρα 😂🤣😂 με ίδιο φυσίγγι
Αρε BERETTA🥰
 
Last edited:
Βάζω αυτή την δοκιμή όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά απλά για να δούμε πώς ένα ισορροπημένο φυσίγγι (ίσως το φθηνότερο της αγοράς αυτή τη στιγμή) και ένα ταπεινό όπλο χαμηλής χρηματικής κατηγορίας μπορεί να κάνει πράγματα που ίσως πολλοί από εμάς δεν μπορούμε καν να αξιοποιήσουμε.

Beretta A300 Outlander, τσοκ Gemini Mod ported, φυσίγγι NSI GT 28 gr no 8, απόσταση 45 μέτρα μετρημένα.

Το όπλο είναι τελείως απείραχτο, μόνο ένα τσοκακι του 50ευρου φοράει, θεωρητικά ακατάλληλο κιόλας για αυτή την απόσταση.

Όταν γράφω συνέχεια ότι αγαπάω τα αργά φυσίγγια υπάρχει σοβαρός λόγος. Το συγκεκριμένο είναι γύρω στα 390-395 μ/δ.
Σταμάτα θα πάθουν τίποτα με αυτά τα ποσοστά της BERETTA και όχι τίποτα άλλο βαριέμαι την κλάψα τούς 😅
 
Σταμάτα θα πάθουν τίποτα με αυτά τα ποσοστά της BERETTA και όχι τίποτα άλλο βαριέμαι την κλάψα τούς 😅
Ας κλάψουν και ας προβληματιστούν. Πρέπει κάποτε να καταλάβει ο αγοραστής ότι το "ότι πληρώνεις παίρνεις" δεν είναι απόλυτο. Η γνώση έρχεται από την εμπειρία και η εμπειρία αποκτάται από λάθος επιλογές του παρελθόντος. Αρκεί να έχουμε ανοιχτά τα μάτια μας και να μην τσιμπάμε σε φανταχτερά ταμπελάκια.
 
Το ίδιο ακριβώς κι εγώ.
Οσο αφορα τις ταχυτητες........
Καποια στιγμη γεμισα 688 Α1 1,60x32 Νο 10........
Το εριξα στις τσιχλες και ηταν πολυ αποτελεσματικο.........
Πιστευα οτι ηταν γρηγορο αλλα οταν μετρησα ταχυτητα ειχε στο 1,5 m 370m/sec!!!!!!
Δεν το περιμενα,ουτε απο την προσκοπευση το καταλαβα......
Επισης τρια φυσιγγια που κυνηγουσα περδικες πρωτο το sellier belot, red her δευτερο το eley 32 γραμμαρια μαλλινη
και τριτο ενα ροτβαιλ γερμανικο 32 γραμμαρια μαλλινη ηταν απο τα πιο αργα φυσιγγια τις αγορας αλλα στο κυνηγι εδιναν "ρεστα^ κι ας με κοροδευαν που κυνηγαω περδικες με αυτα.. ....
 

Ωπα δεν φταίω εγώ αλλά κερασα ένα τσαγάκι 😅 307 εσυ 338 εγω με ίδια κάννη και ίδιο τσόκ στα ίδια μέτρα 😂🤣😂 με ίδιο φυσίγγι
Αρε BERETTA🥰
Το χοντραινεις τώρα και δεν θέλω καν να βάλω με 3*...
 

Attachments

  • A300 LM.jpg
    A300 LM.jpg
    544,6 KB · Προβολές: 59
Βάζω αυτή την δοκιμή όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά απλά για να δούμε πώς ένα ισορροπημένο φυσίγγι (ίσως το φθηνότερο της αγοράς αυτή τη στιγμή) και ένα ταπεινό όπλο χαμηλής χρηματικής κατηγορίας μπορεί να κάνει πράγματα που ίσως πολλοί από εμάς δεν μπορούμε καν να αξιοποιήσουμε.

Beretta A300 Outlander, τσοκ Gemini Mod ported, φυσίγγι NSI GT 28 gr no 8, απόσταση 45 μέτρα μετρημένα.

Το όπλο είναι τελείως απείραχτο, μόνο ένα τσοκακι του 50ευρου φοράει, θεωρητικά ακατάλληλο κιόλας για αυτή την απόσταση.

Όταν γράφω συνέχεια ότι αγαπάω τα αργά φυσίγγια υπάρχει σοβαρός λόγος. Το συγκεκριμένο είναι γύρω στα 390-395 μ/δ.
Εξαιρετικό φυσίγγι, όπως και ο προκάτοχος του το europe, εμένα μου άρεσε πολύ και το prìma. Δεν έριχνα 28 αρια δε τους είχα εμπιστοσύνη μέχρι πριν 3 χρόνια που τα δοκιμασα με το 690, τα εμπιστεύτηκα τα πουλιά έπεφταν ακαριαια με τσόκ 4* και 3* μάλιστα μια μέρα με 11 φυσίγγια τέτοια πήρα 9 πουλιά, μετά τα δοκίμασα και με τη be diamond που τα πήγαινε κι αυτή κι ετσι τα δούλεψα πολύ όταν είχε μαλακό καιρό. Πράγματι αργό, αλλά κι εμένα αυτά μου αρέσουν, λίγος κρότος μαλακό με αποτελέσματα. Βλέπεις άλλα φυσίγγια πατημένα και μόνο κρότο-κλώτσημα...
 
Το λίγα γρ είναι καθαρά ψυχολογικό θέμα παρά πραγματικό σε απόδοση ,έχω γέμισρι 28 και 27 έχει χρόνια με g3000 και τα έριχνα με την ss στα ορτύκια αποτέλεσμα διαλούσαν τα πουλιά και έτσι τα έριξα στις τσίχλες στα μπασιματα έπειτα .Μετά πάλι κλασικά 32 γρ σχεδόν πάντα.Απλα για λόγους που έχω αναφέρει δεν θέλω να χρησιμοποιώ 10 διαφορετικά φυσίγγια στα κυνήγια γι'αυτό τα εγκατέλειψα .Ποτέ όμως δε ξέρεις ίσως τα ξαναβάλω στο παιχνίδι με τις ντουφέκιες που είδα μιας που κάποιες αλλαγές έφεραν και σωστά αποτελέσματα σε λειτουργία του όπλου μου σε χαμηλά γρ .
 
Last edited:
Η προσκόπευση μόνο σε κοντινές αποστάσεις αλλάζει. Μακριά δεν αλλάζει τίποτα. Μόνο κέρδος έχουμε από μείωση ανάκρουσης και ποιότητα τουφεκιάς. Μιας και έβαλες δοκιμή στα 30 μέτρα, παραθέτω αντίστοιχη συγκέντρωση με IC. Πάλι Gemini, μετρημένο ακριβώς στα 2,3/10. Κοντά ή μακριά, οι κατανομές είναι κέντημα.
Αξιολογη τουφεκιά....
Κ ερωτώμε...βλεπουμε στην προκειμένη, ενα φυσιγγι το οποίο εχει εξερετες κατανομες σε 2 διαφορετικα οπλα κ τσοκ...θεωρω, πως συνεπαγετε στο ολο αποτελεσμα κ η χαμηλη ταχυτητα, για να εχει αυτην την φιλική εικονα σε 2 εντελως διαφορετικα οπλα....
 

Ωπα δεν φταίω εγώ αλλά κερασα ένα τσαγάκι 😅 307 εσυ 338 εγω με ίδια κάννη και ίδιο τσόκ στα ίδια μέτρα 😂🤣😂 με ίδιο φυσίγγι
Αρε BERETTA🥰
Πολυ καλη η τουφεκια, αλλα δεν ανεβασα τη φωτο, για να ανταγωνιστω τις καννες του Beretta....ξερω, πως συμπεριφερονται οι καννες αυτες....

Υ.Γ. Τα 338 σκαγια δικά σου ομως, δεν τα εχεις σε κύκλο των 75cm, να ξερουμε ακριβως το ποσοστο...απλως ειδες το συνολο το σκαγίων στο χαρτόνι Νικόλα....:)

(το χαρτονι αυτο, ειναι 80cm × 1.25cm). :)
 
Πολυ καλη η τουφεκια, αλλα δεν ανεβασα τη φωτο, για να ανταγωνιστω τις καννες του Beretta....ξερω, πως συμπεριφερονται οι καννες αυτες....

Υ.Γ. Τα 338 σκαγια δικά σου ομως, δεν τα εχεις σε κύκλο των 75cm, να ξερουμε ακριβως το ποσοστο...απλως ειδες το συνολο το σκαγίων στο χαρτόνι Νικόλα....:)

(το χαρτονι αυτο, ειναι 80cm × 1.25cm). :)
Expose αλήθειας στους optimaκιδες!
 
Back
Top