Βλητικές δοκιμές

Όταν έφτιαξαν αυτές της Κάννες,της έφτιαξαν για ρίχνουν καλύτερα το ίδιο φυσσγγι ως προς τον αντίπαλο,όσο γίνεται.Και απλά εμπορικά την υιοθετήσαμε η άλλες για να πιάσουν κάνα πελάτη παραπάνω.Οτι κάνουν το κάνουν αόριστα,καλύτερη διατρηση,καλύτερη συγκέντρωση στο μέσο όρο στη χειροτερη.Τι θα τους πεις ότι ρίχνουν το ίδιο?Δεν μπορείς,γιατί δεν ρίχνουν το ίδιο,και στο φιναλε,ο ίδιος ο αγοραστής από τι στιγμή που δει αυτή τη μικρή διαφορά,τι θέλει.Και στην επόμενη αγορά θα έχει το μικρόβιο για την καλύτερη τουφεκιά.
Ρίχνουν καλύτερα τα ψιλάααααααα, δεν ρίχνουν τα χοντρά και τα σκληράαααααααα, οι διαφορές εκεί μικραίνουν και δεν βγάζεις συμπέρασμα.
Η ιστορία ξεκίνησε με τους σκοπευτές που ρίχνουν #7,5++ και ψάχνουν το σκάγι.
Εκεί παίζεται το παιχνίδι, γι αυτό δουλεύουν τα R&D.
Ακόμα και μια ελάχιστη διαφορά για αυτούς είναι βάθρο ή εξέδρα.
Και οι εταιρίες το εκμεταλεύονται δεόντως.
Για αυτούς έχει νόημα, όχι για τους κυνηγούς και ειδικά για χοντρό θήραμα από πέρδικα δηλαδή και πάνω.
Εσείς το λέτε βλητική υπεροχή, εγώ το λέω βλητική υπεροχή της τσίχλας.
Χαίρω πολύ ότι ο μεγάλος κώνος σφίγγει τα ψιλά σκάγια στα ανοιχτά και μέσα τσοκ.
Αλλά στα ψιλά δεν έχει νόημα να σφίξεις την τουφεκιά γιατί τα πλια τα τουφεκάς σχετικά κοντά, τα σκάγια είναι πολλά και η ανοιχτή τουφεκιά διορθώνει λάθη.
Αν τα τουφεκάς μακριά σφίγγεις το τσοκ ή βάζεις ένα φρενάτο.
Αλλά το μακρυά έχει και άλλα θέματα, δεν είναι μόνο η κατανομή.
Λύσεις υπάρχουν πάντα, αρκεί να εντοπίσεις το πρόβλημα.
Δεν είναι "αγόρασα ή άλλαξα ένα όπλο και καθάρισα".

Αν μου πεις διαφορά διάτρησης και συγκέντρωσης σε #4-#3 μεταξύ benelli και optima θα γράψω ότι η moss 935 .sex hard.την optima αλλά ο Σαράντος κράτησε την Benelli.
.my man.

Αυτο που μετάνιωσα είναι ότι δεν έριξα ποτέ νικέλε σε δοκιμές διατρησεις .Αλλά όλα αυτά θα μείνουν πίσω σε λίγα χρόνια με την κατάργηση των μολυβδινων. Στο ατσάλι η διατρήσεις με της δοκιμές που έκανα εγώ είναι πολύ σταθερές καρμπον,καμμία σχέση με τα μολύβδινα .
Νομίζω χοντρικά x1.5 είναι η διάτρηση στα νίκελ, ο Νίκος ξέρει καλύτερα.

Με τα ατσάλια θα πάθουν όλοι εγκεφαλικά.

Κάτσε να έρθουν τα βολφράμια στον Νίκο να πάθεις κολούμπρα.
Πολύ πιο βαριά, σφαιρικά και δεν παραμορφώνονται.
Με #6 τρυπάς παπί στα 100m.

1694502244641.png
 
Έριξε ο Βαγγέλης και τον βγάλατε τρελό κλίκα αντί μπερεττα ποιος να τα βάλει με εσάς εδώ μέσα🤣🤣🤣

Nικολα...''μπερετακιας'' ειμαι και εγω!!!
Μην ξανα πεις για ''κλικα''...δεν υπαρχει κλικα ....Αληθεια υπαρχει φιλε !!!
Πιες το τσαγακι σου απο την ΜΠΕΝΕΛΙ...και χαλαρωσε !!! :D 🥰

εικόνα_Viber_2022-05-15_11-04-48-746.jpg

εικόνα_Viber_2022-04-28_11-30-03-695.jpg

εικόνα_Viber_2022-05-15_11-06-00-108.jpg

Και για να μην πιστεψεις οτι βγηκαν τυχαια οι τουφεκιες....
Παρε και δυο με το ΒΟΙΤΟ !!!:)

εικόνα_Viber_2022-05-02_10-45-51-496.jpg

εικόνα_Viber_2023-03-25_17-47-37-597.jpg
Ασε τις καννες....για εμας που γεμιζουμε ΟΛΕΣ ΙΔΙΕΣ ειναι....Οπως και για τα καλά εμπορικα φυσιγγια !!!:)
Το μισο φυσιγγιο...ειναι η ποιοτητα των σκαγιων....:)

ΥΓ. Το αλευρι δεν ''ακυρωνει'' τις καννες....Την παραμορφωση των σκαγιων ''ακυρωνει''...σε μεγαλο βαθμο !!!
Και ποιοτητα σκαγιων = συγκεντρωση -ταχυτητα - διατρηση....Αυτο εχω δει εγω. !!:)
 
Ρίχνουν καλύτερα τα ψιλάααααααα, δεν ρίχνουν τα χοντρά και τα σκληράαααααααα, οι διαφορές εκεί μικραίνουν και δεν βγάζεις συμπέρασμα.
Η ιστορία ξεκίνησε με τους σκοπευτές που ρίχνουν #7,5++ και ψάχνουν το σκάγι.
Εκεί παίζεται το παιχνίδι, γι αυτό δουλεύουν τα R&D.
Ακόμα και μια ελάχιστη διαφορά για αυτούς είναι βάθρο ή εξέδρα.
Και οι εταιρίες το εκμεταλεύονται δεόντως.
Για αυτούς έχει νόημα, όχι για τους κυνηγούς και ειδικά για χοντρό θήραμα από πέρδικα δηλαδή και πάνω.
Εσείς το λέτε βλητική υπεροχή, εγώ το λέω βλητική υπεροχή της τσίχλας.
Χαίρω πολύ ότι ο μεγάλος κώνος σφίγγει τα ψιλά σκάγια στα ανοιχτά και μέσα τσοκ.
Αλλά στα ψιλά δεν έχει νόημα να σφίξεις την τουφεκιά γιατί τα πλια τα τουφεκάς σχετικά κοντά, τα σκάγια είναι πολλά και η ανοιχτή τουφεκιά διορθώνει λάθη.
Αν τα τουφεκάς μακριά σφίγγεις το τσοκ ή βάζεις ένα φρενάτο.
Αλλά το μακρυά έχει και άλλα θέματα, δεν είναι μόνο η κατανομή.
Λύσεις υπάρχουν πάντα, αρκεί να εντοπίσεις το πρόβλημα.
Δεν είναι "αγόρασα ή άλλαξα ένα όπλο και καθάρισα".

Αν μου πεις διαφορά διάτρησης και συγκέντρωσης σε #4-#3 μεταξύ benelli και optima θα γράψω ότι η moss 935 .sex hard.την optima αλλά ο Σαράντος κράτησε την Benelli.
.my man.


Νομίζω χοντρικά x1.5 είναι η διάτρηση στα νίκελ, ο Νίκος ξέρει καλύτερα.

Με τα ατσάλια θα πάθουν όλοι εγκεφαλικά.

Κάτσε να έρθουν τα βολφράμια στον Νίκο να πάθεις κολούμπρα.
Πολύ πιο βαριά, σφαιρικά και δεν παραμορφώνονται.
Με #6 τρυπάς παπί στα 100m.

View attachment 79053
Τώρα δεν σε φοβάμαι γράφεις σωστά,Έχεις στρώσει,δεν θα σε πειράξω άλλο.Αστο Βασίλη η τελευταία μου ελπίδα ήταν ο υπερδιευρημενος αυλός,να δαμάσει πιέσεις να κάνει την διαφορά,αλλά Τζιφός.Το πρόβλημα είναι ότι έχουν μεν 10αρα κάννη,αλλά το 12αρη φυσσιγγι δεν ...Δεν έχουν καμμία διαφορά από της άλλες βελτιωμένες,εγώ αν της πάταγε δεν θα το πουλούσα.Βασιλιας στο χρονογράφο είναι να βγάζει καλύτερα νούμερα.downrange όλα ίδια.Εγω την δική μου μπενελλι μια Μοντεφελτρο 18,45 αυλό, την έδιωξα από το 2007,αυτή δεν εινάι δική μου.Και δεν θέλω συμβατικές Κάννες αν ποτέ επιστρέψω,και τώρα με τα ατσάλια.Που είναι το φτηνό Σκάι που θα δουλεύεται.Θελω να έχει περισσότερο χώρο .
 
Nικολα...''μπερετακιας'' ειμαι και εγω!!!
Μην ξανα πεις για ''κλικα''...δεν υπαρχει κλικα ....Αληθεια υπαρχει φιλε !!!
Πιες το τσαγακι σου απο την ΜΠΕΝΕΛΙ...και χαλαρωσε !!! :D 🥰

View attachment 79050

View attachment 79051

View attachment 79052

Και για να μην πιστεψεις οτι βγηκαν τυχαια οι τουφεκιες....
Παρε και δυο με το ΒΟΙΤΟ !!!:)

View attachment 79054

View attachment 79055
Ασε τις καννες....για εμας που γεμιζουμε ΟΛΕΣ ΙΔΙΕΣ ειναι....Οπως και για τα καλά εμπορικα φυσιγγια !!!:)
Το μισο φυσιγγιο...ειναι η ποιοτητα των σκαγιων....:)

ΥΓ. Το αλευρι δεν ''ακυρωνει'' τις καννες....Την παραμορφωση των σκαγιων ''ακυρωνει''...σε μεγαλο βαθμο !!!
Και ποιοτητα σκαγιων = συγκεντρωση -ταχυτητα - διατρηση....Αυτο εχω δει εγω. !!:)
Μα με το αλεύρι τα bums ρίχνουν το ίδιο,πως δεν την ακυρωνει την κάννη.
 
Αλήτες😆

Που ''κολλαει'' το αλητες ???


Ένας άνθρωπος άχρηστος,το χρησιμοποιούν η πυγμάχοι για έναν αντίπαλο,που ξέρουν ότι θα τον νικήσουν.

Παλι δεν σε ''πιανω''....δλδ το αλευρι ειναι αρχηστο εννοεις ???
Μονο αχρηστο δεν ειναι....αλλα ας το παρακαμψουμε...
Οταν εχουμε πολυ καλη ποιοτητα σκαγιων...οι καννες δεν ειναι ολες ιδιες ??
Και εαν μου πεις για αποκλισεις 1-2%...γιατι θα γελαω...με την καλη εννοια παντα !!
 
Που ''κολλαει'' το αλητες ???




Παλι δεν σε ''πιανω''....δλδ το αλευρι ειναι αρχηστο εννοεις ???
Μονο αχρηστο δεν ειναι....αλλα ας το παρακαμψουμε...
Οταν εχουμε πολυ καλη ποιοτητα σκαγιων...οι καννες δεν ειναι ολες ιδιες ??
Και εαν μου πεις για αποκλισεις 1-2%...γιατι θα γελαω...με την καλη εννοια παντα !!
Εννοεί ότι κ τα άχρηστα όπλα(κάνες) ....με αλεύρι γίνονται ισάξια με τα καλά.....όντως με ένα ΚΑΛΟ σκάγι οι συμπεριφορές θα είναι ίδιες‼️
*Βασικά οι Αμερικάνοι εφεύραν το μπαφερ ,για χρησιμοτητα στο κυνήγι γαλοπούλας,επιθυμητή η κλειστή τουφεκιά(για κεφάλι)
Στα απλαντ (περάσματα)κυνήγια ()τους δε νομίζω να βάζουν μπαφερ,εκεί θέλουν κέντρο+ περιφέρεια‼️
 
Εννοεί ότι κ τα άχρηστα όπλα(κάνες) ....με αλεύρι γίνονται ισάξια με τα καλά.....όντως με ένα ΚΑΛΟ σκάγι οι συμπεριφορές θα είναι ίδιες‼️
*Βασικά οι Αμερικάνοι εφεύραν το μπαφερ ,για χρησιμοτητα στο κυνήγι γαλοπούλας,επιθυμητή η κλειστή τουφεκιά(για κεφάλι)
Στα απλαντ (περάσματα)κυνήγια ()τους δε νομίζω να βάζουν μπαφερ,εκεί θέλουν κέντρο+ περιφέρεια‼️
Τζωνι κόψαμε της Κάννες μας για να κυνηγισουμε και είδαμε θηράματα,βάζοντας τσοκ.Τα αλευρια είναι για ειδικά κυνήγια εκεί τα δουλευαμε.Μεγαλης αξίας,αλλά ειδικά φυσίγγια.
 
Nικολα...''μπερετακιας'' ειμαι και εγω!!!
Μην ξανα πεις για ''κλικα''...δεν υπαρχει κλικα ....Αληθεια υπαρχει φιλε !!!
Πιες το τσαγακι σου απο την ΜΠΕΝΕΛΙ...και χαλαρωσε !!! :D 🥰

View attachment 79050

View attachment 79051

View attachment 79052

Και για να μην πιστεψεις οτι βγηκαν τυχαια οι τουφεκιες....
Παρε και δυο με το ΒΟΙΤΟ !!!:)

View attachment 79054

View attachment 79055
Ασε τις καννες....για εμας που γεμιζουμε ΟΛΕΣ ΙΔΙΕΣ ειναι....Οπως και για τα καλά εμπορικα φυσιγγια !!!:)
Το μισο φυσιγγιο...ειναι η ποιοτητα των σκαγιων....:)

ΥΓ. Το αλευρι δεν ''ακυρωνει'' τις καννες....Την παραμορφωση των σκαγιων ''ακυρωνει''...σε μεγαλο βαθμο !!!
Και ποιοτητα σκαγιων = συγκεντρωση -ταχυτητα - διατρηση....Αυτο εχω δει εγω. !
Η τελευταια νομίζω δεν πρεπει να ληφθεί υπ όψη κε Νίκο ,φαινεται το τάμα στη
Παναγιά
 
Τζωνι κόψαμε της Κάννες μας για να κυνηγισουμε και είδαμε θηράματα,βάζοντας τσοκ.Τα αλευρια είναι για ειδικά κυνήγια εκεί τα δουλευαμε.Μεγαλης αξίας,αλλά ειδικά φυσίγγια.
Και τα μπενελλια,άμα έχεις ένα σωστό κοντάκι,δεν ρίχνει ένα μέτρο πάνω από το θήραμα , στο πεδίο δεν είναι bum.Αλλα και γενικά η συμβατικές Κάννες bums είναι με συμβατικά φυσίγγια σε δοκιμές,όχι στο πεδίο αν ρίχνουν εκεί που βλέπεις.
 
Η τελευταια νομίζω δεν πρεπει να ληφθεί υπ όψη κε Νίκο ,φαινεται το τάμα στη
Παναγιά

Η Παναγιά το ευλογησε.....αλλα η καλη ποιοτητα σκαγιων...δεν πηγε ''περιπατο'''....εχει μαλλιασει η γλωσσα μου
να το λεω....
Το μισο φυσιγγιο....ειναι η καλη ποιοτητα σκαγιων Γιαννη μου !!!

ΥΓ. Βγαζω απιστευτες τουφεκιες....οταν εχω καλα σκαγια....Και δεν εννοω μονο συγκεντρωσεις - ταχυτητες-
διατρηση.....Εννοω οτι μπορω και βγαζω τουφεκια οπως εγω την θελω...δλδ να εχει ομοιομορφη κατανομη
και στα λιγα γραμμαρια...η να μην εχει εντονο κεντρο...αλλα γεματη περιφερεια....
Ολα αυτα τα σκαγια τα οριζουν...φιλε !!!

ΥΓ. Οταν με το καλο...φερει ο Στελιος τα ''καλά''...πιστευω...θα δουμε αλλα εργα...και οι καννες θα πανε
περιπατο.... με την καλη εννοια το λεω....!!!
 
Ποιος τα γκαμει τα τφεκια ρε σαμ....καλά τα χόμπυ όταν όλα τα άλλα είναι τακτοποιημένα ‼️εδώ δεν ξέρουμε τι θα μας βρει την επόμενη μέρα‼️(Αγία Τριάδα,Κόρδα,Μαραθέα,Παλαμάς,βλοχος,κεραμίδι,κοσκινας,μεταμόρφωση, Μακρυχώρι,προάστιο)τεράστια ζημιά οι άνθρωποι‼️
ποιος τα γκαμει,απλα χαζοβιολιζουμε για να ξεχνιόμαστε ‼️
 
Ποιος τα γκαμει τα τφεκια ρε σαμ....καλά τα χόμπυ όταν όλα τα άλλα είναι τακτοποιημένα ‼️εδώ δεν ξέρουμε τι θα μας βρει την επόμενη μέρα‼️(Αγία Τριάδα,Κόρδα,Μαραθέα,Παλαμάς,βλοχος,κεραμίδι,κοσκινας,μεταμόρφωση, Μακρυχώρι,προάστιο)τεράστια ζημιά οι άνθρωποι‼️
ποιος τα γκαμει,απλα χαζοβιολιζουμε για να ξεχνιόμαστε ‼️
Γιαννη φιλε δεν ξερουμε τι θα μας βρει το επομενο δευτερολεπτο !! Οχι την επομενη μερα!!!
 
Ποιος τα γκαμει τα τφεκια ρε σαμ....καλά τα χόμπυ όταν όλα τα άλλα είναι τακτοποιημένα ‼️εδώ δεν ξέρουμε τι θα μας βρει την επόμενη μέρα‼️(Αγία Τριάδα,Κόρδα,Μαραθέα,Παλαμάς,βλοχος,κεραμίδι,κοσκινας,μεταμόρφωση, Μακρυχώρι,προάστιο)τεράστια ζημιά οι άνθρωποι‼️
ποιος τα γκαμει,απλα χαζοβιολιζουμε για να ξεχνιόμαστε ‼️
Τι πλάκα μας κάνουμε ακριβώς όπως είπες να ξεχνιόμαστε με αυτά που συμβαίνουν γύρω μας.
 
Back
Top