Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Για άνοιξε ένα μπας και έχει ελληνικό συγκεντρωτήρα....
Έχουν πέσει στα χέρια μου 2κουτια falcocci 32gr 8αρια και 1κουτακι σε 7 για δοκιμή,το απόγευμα άμα αδειασω θα πάω να κάνω δοκιμές σε χαρτόνι,εχτές πάντως το απόγευμα σε κουρουνες που έριξα 5φυσιγγια αυτές που βαρεσα τις ξεκαρφωσε ,εχω δώσει και μερικά falcocci στον Κώστα (Grieko 13) να σφάξει που ξέρει από αυτά τα πράγματα γιατί εγώ δεν κατέχω,θα μας πει ο Κώστας όταν μπορέσει και τα ανοίξει....
 
Eφεραν κ εδω τα falcocci tipo uno 32γρ,κοιταξα το κουτι αλλα δεν ξερω κατι δεν μου κάθεται καλα για το αν ειναι Ιταλικά οπως λενε η οχι...
Ουτε στο ιντερνετ βρηκα κατι..
Γεμιζει αρκετους τυπους φυσιγγιων και να μην υπαρχει μια διαφήμιση η αναφορα..
Μπορει να κανω κ λαθος..
2 κουτια ειχα βρει στο σκοπευτηριο στην Κομοτηνη ριγμενα,σε καποιο καταστημα τουλαχιστον εδω δεν τα εχω συναντησει
Απο ονομα παντως σκιζουν .yel.
 
Mια παρατηρηση που εχω κανει εδω κ χρονια κ πιστευω οτι ισως να το εχετε προσεξει κ εσεις.
Πολλες φορες τα τσιχλοφυσιγγα μικρων κατασκευαστων έχουν το χαρακτηριστικο οτι ειναι δυνατα παρολα τα λιγα γραμμαρια(κ ας λεει ο κατασκευαστης 600 bar πιεση..) κ συνηθως βγαζουν καλύτερες τουφεκιες πανω στο θηραμα απο οτι καποιου "μεγαλυτερου"κατασκευαστη κ φυσικα με καλύτερη τιμη..
Πιστευω οτι κανουν καποια αλχημεια..
Η ταιμπανε λιγο παραπανω πυριτιδα η βαζουν λιγοτερη κ τα πατανε..
Τι πιστεύετε??Η ιδιογομωτες ας βοηθησουν..
 
Τάσο κάποιοι μικροί κατασκευαστες που ενδιαφέρονται για το "γόητρο" βάζουν λίγο παραπάνω πυρίτιδα κ γι αυτό κ τα φυσιγγια τους δουλεύουν καλά με δυσκολους καιρούς... Καποιοι άλλοι πάλι, ίσως για να μειώσουν το κόστος, βάζουν λιγότερη πυρίτιδα κ ρελιαζουν πιο χαμηλα για να βγάλει το φυσιγγι αρχικές ταχύτητες κ τις πιέσεις που πρέπει... Άλλη σχολή η μία, άλλη η άλλη...
 
Άλλη σχολή η μία, άλλη η άλλη...
Τα αποτελεσματα ως προς τις τουφεκιες θα ειναι τα ιδια κ στις δυο περιπτωσεις??
Επισης οταν τα σκαγια κανουν "εξογκωμα"στο φυσιγγι (φαίνεται καθαρα οτι σε αυτο το σημειο ο καλυκας δεν ειναι λειος..)σημαινει υπερβολικο πατημα?? Εκτος απο μικρο κατασκευαστη μου εχει τυχει κ στα heavy load 42,oλη η κασετινα το ιδιο..
 
Στο κρύο θα δουλέψουν κ τα δύο καλά, αυτό με την παραπάνω πυρίτιδα ίσως καλύτερα... Στη ζέστη το πολύ πατημένο μάλλον θα σκορπισει κ θα καταστρέφει τα σκαγια χωρίς λόγο... Δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση, είναι λεπτές οι γραμμές για να απαντήσεις θεωρητικά... Εγω προσωπικά βλέπω καλύτερα το να έχει παραπάνω πυρίτιδα από το να είναι πιο πιεσμενο...
Τα εξογκωματα από τα σκαγια είναι άλλη περίπτωση... Παίζει ρόλο η σκληρότητα του συγκέντρωτηρα, το νούμερο των σκαγιων... Δεν είναι κατά ανάγκη δείγμα πιεσμενου φυσιγγιου...
 
Τα αποτελεσματα ως προς τις τουφεκιες θα ειναι τα ιδια κ στις δυο περιπτωσεις??

Στο κρύο θα δουλέψουν κ τα δύο καλά, αυτό με την παραπάνω πυρίτιδα ίσως καλύτερα... Στη ζέστη το πολύ πατημένο μάλλον θα σκορπισει κ θα καταστρέφει τα σκαγια χωρίς λόγο... Δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση, είναι λεπτές οι γραμμές για να απαντήσεις θεωρητικά... Εγω προσωπικά βλέπω καλύτερα το να έχει παραπάνω πυρίτιδα από το να είναι πιο πιεσμενο...
Αν θέλεις να δώσεις αυξημένη ταχύτητα σε μια γόμωση, η αύξηση της ποσότητας της πυρίτιδας είναι κατά τη γνώμη μου μονόδρομος. Έχω σοβαρές αμφιβολίες αν μόνο το περισσότερο πάτημα (βαθύτερο, σφιχτότερο ρέλιασμα) θα δώσει μεγαλύτερη ταχύτητα, τουλάχιστον σε αξιόλογο βαθμό. Ότι θα δώσει αυξημένες πιέσεις αυτό είναι σίγουρο, αλλά δεν υπάρχει ευθεία αναλογία πιέσεων και ταχύτητας. Μην ξεχνάμε ότι όταν λέμε για πιέσεις, π.χ. 650 ή 740 Bar κλπ. στην ουσία πρόκειται για τη μέγιστη πίεση (Pmax) που αναπτύσσεται κατά την πυροδότηση του συγκεκριμένου φυσιγγίου, και η οποία διαρκεί για ένα απειροελάχιστο χρονικό διάστημα του συνολικού χρόνου κάννης. Δεν είναι σταθερή σε όλη τη διάρκεια της κίνησης της γόμωσης μέσα στην κάννη, επομένως δεν είναι σταθερή και η επιτάχυνση.
Το βαθύτερο πάτημα-ρέλιασμα (χωρίς αύξηση της πυρίτιδας) θα αυξήσει στιγμιαία τη μέγιστη πίεση, αλλά κατόπιν αυτή θα πέσει με πιο γρήγορο ρυθμό (Σε σχέση με ένα νορμάλ σετ-απ). Το συνολικό παραγώμενο έργο λοιπόν, έχω τη γνώμη ότι θα παραμείνει σχεδόν το ίδιο.
Απλά η αυξημένη μέγιστη πίεση δίνει αρχικά λίγο μεγαλύτερη ώθηση στη γόμωση, μια διαφορά όμως που στη συνέχεια εξανεμίζεται επειδή η πίεση πέφτει γρηγορότερα. Προκαλεί όμως αντίστοιχα και αυξημένη αίσθηση ανάκρουσης κι έτσι δημιουργεί την ψευδαίσθηση ότι πρόκειται για πιο δυνατό και "φορτωμένο" φυσίγγι.
 
Καλησπέρα στην ομάδα.... Πρωτη δοκιμη χτες με την αφινιτυ το super kill trap 24gr....πρωτο φυσιγγι πρωτη εμπλοκή.... Πληρη απογοητευση λες και εριξα με φλομπερ....μπηκαν ξανα στο κουτι και θα πανε για σφαξιμο....
Πάρε benelli να σωθείς!!!χαχαχαχαχ εμένα η γριά πάντως τα ρίχνει και αυτά και του Κενταύρου τα τραπ!
 
Πάρε benelli να σωθείς!!!χαχαχαχαχ εμένα η γριά πάντως τα ρίχνει και αυτά και του Κενταύρου τα τραπ!
Τα 24 αρια του lambro τα ριχνεινκανονικα....μονο σε αυτα το εκανε και απο το λακτισμα αμφιβαλω αν εχει πανω απο Ι, 25 μπαρούτι.... Χαχαχαχαχ
 
Τα 24 αρια του lambro τα ριχνεινκανονικα....μονο σε αυτα το εκανε και απο το λακτισμα αμφιβαλω αν εχει πανω απο Ι, 25 μπαρούτι.... Χαχαχαχαχ
Καλά δεν λέει κάτι και να μην ρίχνει ένα συγκεκριμένο 24αρι αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί τα ρίχνει η δικιά μου που είναι και παλιά....αν δεν κάνω λάθος πρέπει να τα έχει ρίξει και ο πατέρας μου με την benelli!
 
Καλά δεν λέει κάτι και να μην ρίχνει ένα συγκεκριμένο 24αρι αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί τα ρίχνει η δικιά μου που είναι και παλιά....αν δεν κάνω λάθος πρέπει να τα έχει ρίξει και ο πατέρας μου με την benelli!
Σε αλλο φιλο το μ2 δεν τα εριχνε.....τα δικα μου με πυριτιδα σκοπευτικη στο Ι,40 και 30 τα ριχνει αερα....
 
Πάρε benelli να σωθείς!!!χαχαχαχαχ εμένα η γριά πάντως τα ρίχνει και αυτά και του Κενταύρου τα τραπ!

επίσης BENELLI CENTRO ( αγορασμένο πριν 15 χρόνια τουλάχιστον) τα 24γρ. κένταυρος TRAP , χωρίς κανένα πρόβλημα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top