Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Χρησιμοποιούνται οριακά σκάγια στις αποστάσεις που τουφεκούν.
Ή θέλουμε να χρησιμοποιούμε τα ίδια # σκαγιού σε συγκεκριμένο θήραμα.
Για εμένα εκεί είναι το πρόβλημα.

Τις αρχικές τις φτιάχνεις, δεν είναι πρόβλημα ούτε επηρεάζουν τόσο πολύ.
Η υγρασία επίσης δεν επηρεάζει τις αρχικές.

Δεν πας με #10 σε τσίχλες και #6 σε παπιά όταν οι συνθήκες είναι αντίξοες.
Πας με #8 και #4 ή #2.

Κατεβαίνεις νούμερα μέχρι να έχεις το αποτέλεσμα που θες ... δεν ανεβάζεις αρχικές.

Αρα...κατεβαινοντας νουμερα....Μιλαμε πλεον για αλλο φυσιγγιο...!! :cool:
 
Βασιλη οι μονοβασικες φτηνουν μεντες στην υγρασια...και στους μειον βαθμους...
Εσυ ''συγκεντρωσου''.....και ασε το δουλεμα....!!! :D
Είχες πετύχει ποτέ την παλιά μονοβασικη Αquila που την στήναμε για υδρόβια?
 
Είχες πετύχει ποτέ την παλιά μονοβασικη Αquila που την στήναμε για υδρόβια?

Δεν ξερω για τη παλιά....Μεχρι την προηγουμενη σεζον δεν την ειχα πιασει στα χερια μου...
Την επιασα γιατι γεμιζε ενας νεαρος με αυτην τσιχλοφυσιγγια...Ακουω και διαβαζω καλες κρητικες απο
διαφορα μερη της Ελλαδας...
Αυτο που ξερω ...εδω δεν δουλευε...και οταν του εδωσα και δοκιμασε την Γκρανουλαρ ηθελε να κανει
την αγκουιλα προσαναμα για το τζακι...
Τελικα γεμισε παγανοφυσιγγια !!!
 
Χρησιμοποιούνται οριακά σκάγια στις αποστάσεις που τουφεκούν.
Ή θέλουμε να χρησιμοποιούμε τα ίδια # σκαγιού σε συγκεκριμένο θήραμα.
Για εμένα εκεί είναι το πρόβλημα.

Τις αρχικές τις φτιάχνεις, δεν είναι πρόβλημα ούτε επηρεάζουν τόσο πολύ.
Η υγρασία επίσης δεν επηρεάζει τις αρχικές.

Δεν πας με #10 σε τσίχλες και #6 σε παπιά όταν οι συνθήκες είναι αντίξοες.
Πας με #8 και #4 ή #2.

Κατεβαίνεις νούμερα μέχρι να έχεις το αποτέλεσμα που θες ... δεν ανεβάζεις αρχικές.
Συμφωνώ απόλυτα, ειδικά σε ο,τι έχει να κάνει με τα νούμερα σκαγιων. Εντάξει σε δύσκολες συνθήκες χρησιμοποιώ πιο χοντρά σκάγια.

Απλά, ο μόνος ενδοιασμός που έχω είναι στις αρχικές. Αν δηλαδή με ένα φυσίγγι που σε καλό ας πούμε καιρό, δίνει αρχική 400m/s, στο πολύ κρύο και υγρασία μπορεί να δίνει 350m/s.

Υ. Γ για αυτό στην έναρξη, τους καλοκαιρινούς μήνες έχουμε πολύ ωραίες μακρινές βολές με ψιλά σκάγια. Οι συνθήκες είναι ευνοϊκές και το πλήθος των σκαγιων αυξημένο!😉 Το έχω αναλύσει στην περίπτωση των καρακαξών!!🤣
 
Αυτό είναι το μυστικό για την υγρασία ένα νούμερο πιο χοντρό και ένα τσοκ πιο κλειστό.........
Και 1 και 2 και 3 νούμερα μέχρι να κατεβάζεις τα πουλιά 🤣
Οικονομία θα κάνουμε ?

Αν πάω για φάσσα με κακό καιρό θα πάρω #3 #4 (ότι βρω) και #6. (2 ειδών σκάγια)
Αν πάω για παπιά με κακό καιρό θα πάρω μερικά BB κανένα #0 #1 #2 (ότι βρω) και κάνα #4. (3 ειδών σκάγια)

Όποιος πει ότι είναι πολύ χοντρά τα παραπάνω μάλλον δεν έχει κυνηγήσει με πραγματικά άσχημες συνθήκες ή δεν τουφεκάει πάνω από τα 30m .yel.

Αν τώρα κάποιος θέλει να τουφεκάει παπιά με #6 με οποιονδήποτε καιρό σε οποιαδήποτε ημι-λογική ή παράλογη απόσταση πρέπει να ανεβάσει αρχικές με όλα τα συνεπακόλουθα, buffer κτλ.
Good luck που λένε και στην Καρδίτσα.
 
Συμφωνώ απόλυτα, ειδικά σε ο,τι έχει να κάνει με τα νούμερα σκαγιων. Εντάξει σε δύσκολες συνθήκες χρησιμοποιώ πιο χοντρά σκάγια.

Απλά, ο μόνος ενδοιασμός που έχω είναι στις αρχικές. Αν δηλαδή με ένα φυσίγγι που σε καλό ας πούμε καιρό, δίνει αρχική 400m/s, στο πολύ κρύο και υγρασία μπορεί να δίνει 350m/s.

Υ. Γ για αυτό στην έναρξη, τους καλοκαιρινούς μήνες έχουμε πολύ ωραίες μακρινές βολές με ψιλά σκάγια. Οι συνθήκες είναι ευνοϊκές και το πλήθος των σκαγιων αυξημένο!😉 Το έχω αναλύσει στην περίπτωση των καρακαξών!!🤣
Η υγρασία δεν επηρεάζει τις αρχικές !!!!

50m/s περίπου 1# σκαγιού χοντρότερο.
Πολύ χοντρικά αυτό.
 
Συμφωνώ απόλυτα, ειδικά σε ο,τι έχει να κάνει με τα νούμερα σκαγιων. Εντάξει σε δύσκολες συνθήκες χρησιμοποιώ πιο χοντρά σκάγια.

Απλά, ο μόνος ενδοιασμός που έχω είναι στις αρχικές. Αν δηλαδή με ένα φυσίγγι που σε καλό ας πούμε καιρό, δίνει αρχική 400m/s, στο πολύ κρύο και υγρασία μπορεί να δίνει 350m/s.

Υ. Γ για αυτό στην έναρξη, τους καλοκαιρινούς μήνες έχουμε πολύ ωραίες μακρινές βολές με ψιλά σκάγια. Οι συνθήκες είναι ευνοϊκές και το πλήθος των σκαγιων αυξημένο!😉 Το έχω αναλύσει στην περίπτωση των καρακαξών!!🤣

Οχι ολες οι πυριτιδες...
Την εχω ανεβασει την δοκιμη...
Η Μ92ς Εχασε 45 μετρα απο την αρχικη της ταχυτητα στους μειον 7 βαθμους
Η ΤΕΚΝΑ μονο 5μ/δ απο την αρχικη της...και αυτη στους μειον 7 βαθμους την ιδια ωρα και ημερα η δοκιμη !!!
 
Και 1 και 2 και 3 νούμερα μέχρι να κατεβάζεις τα πουλιά 🤣
Οικονομία θα κάνουμε ?

Αν πάω για φάσσα με κακό καιρό θα πάρω #3 #4 (ότι βρω) και #6. (2 ειδών σκάγια)
Αν πάω για παπιά με κακό καιρό θα πάρω μερικά BB κανένα #0 #1 #2 (ότι βρω) και κάνα #4. (3 ειδών σκάγια)

Όποιος πει ότι είναι πολύ χοντρά τα παραπάνω μάλλον δεν έχει κυνηγήσει με πραγματικά άσχημες συνθήκες.

Αν τώρα κάποιος θέλει να τουφεκάει παπιά με #6 με οποιονδήποτε καιρό σε οποιαδήποτε ημι-λογική ή παράλογη απόσταση πρέπει να ανεβάσει αρχικές με όλα τα συνεπακόλουθα, buffer κτλ.
Good luck που λένε και στην Καρδίτσα.
Πες τα, πες τα Βασίλη, γιατί όταν βλέπουν μερικοί να κυνηγάω φασσες με ν4 και παπιά με ν2-ν0 ή ΒΒ, αρχίζουν το δούλεμα!!!
 
Οχι ολες οι πυριτιδες...
Την εχω ανεβασει την δοκιμη...
Η Μ92ς Εχασε 45 μετρα απο την αρχικη της ταχυτητα στους μειον 7 βαθμους
Η ΤΕΚΝΑ μονο 5μ/δ απο την αρχικη της...και αυτη στους μειον 7 βαθμους την ιδια ωρα και ημερα η δοκιμη !!!
Μάλιστα!! Πραγματικά αμελητέα μεταβολή στην ΤΕΚΝΑ. Στην M92S η διαφορά είναι μεγάλη!

Φυσικά δεν ισχύει για όλες τις πυρίτιδες, αλλά αυτό μας δίνει μια καλή εικόνα!
 
Δεν ξερω για τη παλιά....Μεχρι την προηγουμενη σεζον δεν την ειχα πιασει στα χερια μου...
Την επιασα γιατι γεμιζε ενας νεαρος με αυτην τσιχλοφυσιγγια...Ακουω και διαβαζω καλες κρητικες απο
διαφορα μερη της Ελλαδας...
Αυτο που ξερω ...εδω δεν δουλευε...και οταν του εδωσα και δοκιμασε την Γκρανουλαρ ηθελε να κανει
την αγκουιλα προσαναμα για το τζακι...
Τελικα γεμισε παγανοφυσιγγια !!!
ΔΕΝ γίνεται να χρεώνουμε οποιαδήποτε δυσλειτουργία ενός φυσιγγίου στην πυρίτιδα.Αυτη η καινούργια μόδα έχει πολλούς φανταστικούς δράκους μέσα.Το κάθε setup έχει μια αλληλουχία.
 
Μάλλον Στέλιο εχεις δίκιο...κάτι τέτοιο παίζει...
Γιατί να σου πω την αλήθεια, μου έκανε εντύπωση...
Νομίζω οτι ηταν Ελληνικό το φυσιγγι που λες αλλά δεν θυμάμαι τόσο καλά αυτή την συζήτηση...
Πάντως έχεις δίκιο αν κ είναι ένα όχι συνηθισμένο φαινόμενο..
Ένα παλιο φυσιγγι με μονοβασικη που θυμαμαι να εχω δει κιτρινίλα ηταν το maionchi az20 με C7 (1,70γρ)
Και ελληνικά και ξένα. Δεν ξέρω τι παίζει και δεν συμβαίνει πάντα. Σίγουρα παίζει ρόλο και ο χρόνος που έμεινε το φυσίγγι κλεισμένο.
Έψαξα και βρήκα μερικά, όλα παλιά, τουλάχιστον από 15 έως 25+ χρόνων υπολογίζω ... Όλα με μονοβασικές πυρίτιδες.
Με διβασικές δεν έβαλα, εκεί το κιτρίνισμα το συναντάμε συχνότερα ... μάλλον συμβαίνει πιο εύκολα, πιο έντονα, ή σε συντομότερο χρόνο ...

LAMBRO ΑΣΠΡΟ (παλαιό) 32,5 γρ. με GM3
IMG_20170717_215606.jpg

BERETTA SS SPEED 32 gr.
IMG_20210525_173216.jpg

BERETTA SPECIAL 34 gr. με CSB1 (σύμφωνα και με τις τότε διαφημίσεις της εταιρείας) ...
IMG_20210525_174606.jpg

ΠΥΡΚΑΛ ΜΑΥΡΟ 32 γρ.
IMG_20210525_175747.jpg

RIO GAME LOAD Cal.16 - με CSB1
IMG_20220926_175316.jpg
 
Και ελληνικά και ξένα. Δεν ξέρω τι παίζει και δεν συμβαίνει πάντα. Σίγουρα παίζει ρόλο και ο χρόνος που έμεινε το φυσίγγι κλεισμένο.
Έψαξα και βρήκα μερικά, όλα παλιά, τουλάχιστον από 15 έως 25+ χρόνων υπολογίζω ... Όλα με μονοβασικές πυρίτιδες.
Με διβασικές δεν έβαλα, εκεί το κιτρίνισμα το συναντάμε συχνότερα ... μάλλον συμβαίνει πιο εύκολα, πιο έντονα, ή σε συντομότερο χρόνο ...

LAMBRO ΑΣΠΡΟ (παλαιό) 32,5 γρ. με GM3
View attachment 70700

BERETTA SS SPEED 32 gr.
View attachment 70702

BERETTA SPECIAL 34 gr. με CSB1 (σύμφωνα και με τις τότε διαφημίσεις της εταιρείας) ...
View attachment 70704

ΠΥΡΚΑΛ ΜΑΥΡΟ 32 γρ.
View attachment 70705

RIO GAME LOAD Cal.16 - με CSB1
View attachment 70706
Το βύσμα του Beretta special πώς λέγεται? Το ίδιο έχουν και τα Beretta semi magnum που έχω.
 
ΔΕΝ γίνεται να χρεώνουμε οποιαδήποτε δυσλειτουργία ενός φυσιγγίου στην πυρίτιδα.Αυτη η καινούργια μόδα έχει πολλούς φανταστικούς δράκους μέσα.Το κάθε setup έχει μια αλληλουχία.

Σιγουρα....και συμφωνω !!!
Αλλα ξερεις οτι εχω χιλιαδες δοκιμες στην καμπουρα μου....ψαχνοντας παντα την λεπτομερεια...
Και σου λεω...νορμαλ σετατ με απλη μονοβασικη πυριτιδα στο κρυο σε συνδιασμο με υγρασια
φτυνει μεντες...και στο υπογραφω αυτο !!!

ΥΓ. Μην αρχισεις τις ''τρικλοποδιες''....μιλαω για σεταπ νορμαλ καιρου....και ΟΧΙ σεταπ στημενο για
φουλ υγρασια !!!
 
Έχεις δίκιο σε όλα......
Το σκέφτηκα αργότερα αλλα δεν ηθελα να το.. πιστεψω.....
Γιατί δεν είχε τυχει να δω άλλη φορά ιταλικό καψουλι σε ισπανικά φυσιγγια....
Να βάλω και το Nobelsport O.K. 31 gr. - πολύ παλιό κι αυτό, γύρω στην 25ετία νομίζω.
Και για το κιτρίνισμα (φαίνεται λίγο στη φούστα), αλλά και για το καψούλι: Nobelsport κάλυκας (και βύσμα, και πυρίτιδα) - με καψούλι Fiocchi 616 !!!IMG_20200914_220637.jpg
 
Και 1 και 2 και 3 νούμερα μέχρι να κατεβάζεις τα πουλιά 🤣
Οικονομία θα κάνουμε ?

Αν πάω για φάσσα με κακό καιρό θα πάρω #3 #4 (ότι βρω) και #6. (2 ειδών σκάγια)
Αν πάω για παπιά με κακό καιρό θα πάρω μερικά BB κανένα #0 #1 #2 (ότι βρω) και κάνα #4. (3 ειδών σκάγια)

Όποιος πει ότι είναι πολύ χοντρά τα παραπάνω μάλλον δεν έχει κυνηγήσει με πραγματικά άσχημες συνθήκες ή δεν τουφεκάει πάνω από τα 30m .yel.

Αν τώρα κάποιος θέλει να τουφεκάει παπιά με #6 με οποιονδήποτε καιρό σε οποιαδήποτε ημι-λογική ή παράλογη απόσταση πρέπει να ανεβάσει αρχικές με όλα τα συνεπακόλουθα, buffer κτλ.
Good luck που λένε και στην Καρδίτσα.
δεν διαφωνώ ως προς τα νούμερα αλλα οι ασχημες συνθήκες γονατίζουν το φυσίγγι στην καύση τις πυρίτιδας πως θα το διορθώσω αυτο με ποιο χοντρά σκάγια οταν το σετ υπ εχει ξεψυχισει?
 
Σιγουρα....και συμφωνω !!!
Αλλα ξερεις οτι εχω χιλιαδες δοκιμες στην καμπουρα μου....ψαχνοντας παντα την λεπτομερεια...
Και σου λεω...νορμαλ σετατ με απλη μονοβασικη πυριτιδα στο κρυο σε συνδιασμο με υγρασια
φτυνει μεντες...και στο υπογραφω αυτο !!!

ΥΓ. Μην αρχισεις τις ''τρικλοποδιες''....μιλαω για σεταπ νορμαλ καιρου....και ΟΧΙ σεταπ στημενο για
φουλ υγρασια !!!
Διάλεξε μια μονοβασικη και ασχολησου πάνω της ώστε να δουλεύει σε νορμάλ και αυξημένες απαιτήσεις.Ετσι θα καταλάβεις πως λειτουργεί η πυρίτιδα.Αν δεν καταλάβεις και πας σε άλλη και άλλη θα κυνηγάς την ουρά σου από τις χιλιάδες γενικές δοκιμές.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top