Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Δημητρη τα express ειναι στα περισσοτερα χρονια που υπαρχουν με dupont η οποια ειναι ball powder οπως σχεδον οι περισσοτερες αμερικανες
Αυτη οπως την βλεπω στην φωτο Ευριπιδη ειναι σε στρογγυλα φυλλιδια.Εκτος και αν με ξεγελαει.Οι ball ειναι σε κοκους.Μικρα μπαλακια.Η wintchester εχει τετοιες μπαρουτες.Για την rem δεν ξερω
 
Δεν ειναι ball powder αυτη.Η ball ειναι σε κοκους.Εξου και το ονομα.Δεν ξερω ομως ποια πυριτιδα της remington ειναι.
Η αλλη μαλλον ειναι ΑΟ.Σε ποσα γρμ φυσιγγι ηταν?
Το 5αρι το Αμερικανικο ειναι 4 σε μας.Εχουμε ενα νουμερο διαφορα.Αυτο που μετρησες ομως βγαινει 3αρι και μου κανει εντυπωση η ανομοιομορφια στν rem..
Το Γερμανικο 5αρι ομως ειναι ολα τα λεφτα(3,00mm)Τα "δικα" μας ειναι 2,9χιλ.
Αυτη οπως την βλεπω στην φωτο Ευριπιδη ειναι σε στρογγυλα φυλλιδια.Εκτος και αν με ξεγελαει.Οι ball ειναι σε κοκους.Μικρα μπαλακια.Η wintchester εχει τετοιες μπαρουτες.Για την rem δεν ξερω
Σωστά Δημήτρη αυτές τις ονομάζουν flake powder,την ball τι γεμίζει η winchester αργότερα θα ανεβάσω φώτο να δούμε.
 
Δεν ειναι ball powder αυτη.Η ball ειναι σε κοκους.Εξου και το ονομα.Δεν ξερω ομως ποια πυριτιδα της remington ειναι.
Η αλλη μαλλον ειναι ΑΟ.Σε ποσα γρμ φυσιγγι ηταν?
Το 5αρι το Αμερικανικο ειναι 4 σε μας.Εχουμε ενα νουμερο διαφορα.Αυτο που μετρησες ομως βγαινει 3αρι και μου κανει εντυπωση η ανομοιομορφια στν rem..
Το Γερμανικο 5αρι ομως ειναι ολα τα λεφτα(3,00mm)Τα "δικα" μας ειναι 2,9χιλ.
Δεν βγαινει 3αρι,το 3αρι το Ιταλικο-δικο μας ειναι 3.25mm,εγω εγραψα 3.05mm το remigton οπως κ ολα τα Αμερικανικα 5αρια,το rottweil 5αρι ειναι 3.00mm,κατι σαν 4.5αμισι διμο μας μιας κ το 4αρι μας ειναι στα 3.10mm κ το 5αρι μας στα 2.90mm
Ολα απο πινακες αντιστοιχιας τα πηρα κ απο τα κουτια των φυσιγγιων που επαληθευουν τους πινακες
Ειχα ανεβασει τους πινακες καπου,αν θελεις τους ξανα βαζω να τους εχεις
 
QUOTE="dimar1039, post: 275819, member: 62"]
Η αλλη μαλλον ειναι ΑΟ.Σε ποσα γρμ φυσιγγι ηταν?[/QUOTE]
Του γερμανικού μάλλον mb36 του remington μοιάζει με την 800x η εταιρεία λέει ότι χρησιμοποιεί blended powder. Ναι ο συγκεντρωτηρας είναι ο power piston.
Απο φωτογραφιες που ειδα μαλλον ταιριαζει περισσοτερο με την Α0 που εξηγει κ τις τοσο χαμηλες πιεσεις για 36αρι
 
QUOTE="dimar1039, post: 275819, member: 62"]
Η αλλη μαλλον ειναι ΑΟ.Σε ποσα γρμ φυσιγγι ηταν?

Απο φωτογραφιες που ειδα μαλλον ταιριαζει περισσοτερο με την Α0 που εξηγει κ τις τοσο χαμηλες πιεσεις για 36αρι[/QUOTE]
Παιδια σορρυ,τελικα πιστευω πως ειναι η mbx36 μετα απο πολλες φωτογραφιες, για την ακριβεια τα χρωματα ηταν πρασινα φυλλιδια κ τα υπολοιπα ηταν γκρι-ασημι μεταλλικο γυαλιστερο,αλλα απο αλλη οπτικη γνωνια απο γκρι εφερναν προς το καφετι καπως,οποιος εχει δουλειψει την mbx36 ή Α0 θα ξερει αν ειναι ετσι οπως το λεω
Μοιαζει παρα πολυ με αυτην τη φωτογραφια που την βρηκα απο αρθρο για το baschieri & pellagri mb tricolor 34gr με mbx36
 
Last edited:
Hodgon hi-skor 800x

Την winchester κάπου την έχω καταχωνιασει και δεν μπορώ να την βρώ είναι πάντως η ίδια στην όψη κοκοδεις όπως στο βίντεο.
Φτιάχνονται και οι δύο από την ίδια εταιρεία Hodgon, πάντως παιδιά αν τα remington έχουν την 800x πράγμα που δεν γνωρίζω μιλάμε ότι το φυσιγγι θρύλος γεμίζετε με την ποιό φθηνή πυρίτιδα που κυκλοφορεί στην Αμερική ακόμα και από τις σκοπευτικες.
 
Hodgon hi-skor 800x

Την winchester κάπου την έχω καταχωνιασει και δεν μπορώ να την βρώ είναι πάντως η ίδια στην όψη κοκοδεις όπως στο βίντεο.
Φτιάχνονται και οι δύο από την ίδια εταιρεία Hodgon, πάντως παιδιά αν τα remington έχουν την 800x πράγμα που δεν γνωρίζω μιλάμε ότι το φυσιγγι θρύλος γεμίζετε με την ποιό φθηνή πυρίτιδα που κυκλοφορεί στην Αμερική ακόμα και από τις σκοπευτικες.
Κωνσταντινε αν δεν υπαρχει διχρωμια στην φωτογραφια που ανεβασες ειναι αυτη που ανεβασα κ εγω,σκουρο ανθρακι χρωμα με στρογγυλα φυλλιδια κ οταν γυρισα τον καλυκα δεν επεφτε,ειχε κολλησει μεσα,κ την εξησα για να την βγαλω κ η μιση επεσε σε κομματι
 
Κωνσταντινε αν δεν υπαρχει διχρωμια στην φωτογραφια που ανεβασες ειναι αυτη που ανεβασα κ εγω,σκουρο ανθρακι χρωμα με στρογγυλα φυλλιδια κ οταν γυρισα τον καλυκα δεν επεφτε,ειχε κολλησει μεσα,κ την εξησα για να την βγαλω κ η μιση επεσε σε κομματι
Επισης πριν 2 μηνες περιπου ο φιλος Nikolis ειχε ανεβασει αυτο το post σε μια μου ερωτηση
Κάλυκας Remington Unibody Plastic 70mm t4
Καψουλι Remington 209P
Πυρίτιδα IMR Hi Skor 800X 1,75 (+/-0,02gr)
Συγκεντρωτήρας Power Piston SP12
Σκάγια gr 35,5( ανιχνεύθηκε 35,350gr) n°6
Κλείσιμο : αστέρι 6 πτυχώσεις στα 58,6mm
V0 = 402mt/sec
Πιέσεις 735bar σε αυλό 18.2mm
Τραπεζα δοκιμών Ιταλίας.
Οπότε σε μεγαλύτερους αυλούς η πίεση θα ειναι χαμηλότερη.
 
λοιπον το rem σφαχτηκε και ειναι το ιδιο.πυριτιδα σκουρα ανθρακι σε στρογγυλο σχημα σκαγια γυαλιστερα τα οποια μετρηθηκαν 2,50 χιλ. στα περισσοτερα που μετρησα
oXt2QGv.jpg

tw18fn6.jpg

iwGreoQ.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top