Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ο πατέρας μου έλεγε, μικρός δεν είχε φάει μπεκάτσα ποτέ.
Με τα κάρα τις πήγαιναν οι παππούδες στα κυνηγομάγαζα και τις πουλούσαν για τον επιούσιο ή έπαιρναν υλικά για γέμισμα.

Μεσολόγγι παλιότερα αν δεν χτύπαγες τίποτα στον δρόμο της επιστροφής ήταν πλανόδιοι και γέμιζες το πόρτ μπαγκάζ άνετα
🤣

Αλισβερίσι τέτοιο υπάρχει και στην θάλασσα.
Γυρνάς άψαρος, βρίσκεις καίκι με ψάρια, το γεμίζεις το σκάφος, χαλαρά.

Συμπέρασμα ... Αν έχεις λεφτά, κυνήγια υπάρχουν 🤪
Αχ ΠΑΣΟΚ ωραία χρόνια. .sarcastic.
 
Κατέβηκα για απογευματινό, δεν βρήκα τελικά κοτσυφια, βρηκα εναν τενεκέ καινούριο ε δεν θα τον άφηνα έτσι, κορδέλα δεν υπήρχε μέτρησα 45 μεγάλα βήματα κι έριξα με 3* με rotweill γερμανικό ,αυτά σε δεκάδα, 6 άρι και καπάκι 40 βηματα με 9 αρι jordan. Οπλο be diamond. Την τουφεκιά με τα 9 αρια την εριξα πιο πολύ για να δω συγκεντρωση ας ειναι μικρή η επιφάνεια του τενεκέ.
 

Attachments

  • 20221224_161553.jpg
    20221224_161553.jpg
    474,5 KB · Προβολές: 68
  • 20221224_161032.jpg
    20221224_161032.jpg
    497,4 KB · Προβολές: 69
Last edited:
Το λοιπόν...
Ο "σιδεριας "η mossberg,έκοβε κώλους από κατασκευής!
Το ίδιο έκανε και μια 500 χραπα χρουπα,που είχα πιο παλιά και τώρα είναι στα χέρια φίλου.
Κανένα από τα όπλα μου δεν είναι σκορποσκαγιαστρα!
Λόγω ιδιογομωσης έχουν δοκιμαστεί όλα!
Έχω ξαναπεί ότι το καλοφτιαγμένο φυσιγγι,με ότι κάνη και να το ρίξεις,είναι το λιγότερο ΚΑΛΟ!
Όταν "πείραξα" την κάνη της mossberg,έριξα μπακαλιστικα σε ένα παλιο πληντυριο 3 τουφεκιές (μια σε κάθε πλευρά).
Από τότε και μετά,δεν έχω βιδωσει τσοκακι,σ'αυτη την κάνη,πάνω από 6/10!!
Στο κυνήγι,ότι βάλω σε τουφεκιά,απλά "χωνεύει"!
Δεν την πολυκυνηγαω επειδή είναι 3.800 ,για να ζυγίσει στοιχειωδώς!
Μόνο κάνα καρτέρι και κατά προτίμηση,ανοιχτό καρτέρι.
Bill,η σκορποσκαγιαστρα θα είναι πάντα σκορποσκαγιαστρα!
Μπορεί να "μαζευτεί" κάμποσο,με καλό φυσιγγι...
Για πάρα πέρα,θέλει άλλα κόλπα.🙂
Γιάννη ένα κώνο θέλει η moss τίποτα άλλο και είναι θάνατος το ίδιο έκανα και εγώ στην 930 και έχω πάθει
 
Κατέβηκα για απογευματινό, δεν βρήκα τελικά κοτσυφια, βρηκα εναν τενεκέ καινούριο ε δεν θα τον άφηνα έτσι, κορδέλα δεν υπήρχε μέτρησα 45 μεγάλα βήματα κι έριξα με 3* με rotweill γερμανικό ,αυτά σε δεκάδα, 6 άρι και καπάκι 40 βηματα με 9 αρι jordan. Οπλο be diamond. Την τουφεκιά με τα 9 αρια την εριξα πιο πολύ για να δω συγκεντρωση ας ειναι μικρή η επιφάνεια του τενεκέ.
Φίλε καλησπέρα μάλλον σκέφτομαι για αυτό το όπλο σε 71 η 66 το έχεις
Είσαι ευχαριστημένος
 
Φίλε καλησπέρα μάλλον σκέφτομαι για αυτό το όπλο σε 71 η 66 το έχεις
Είσαι ευχαριστημένος
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Το όπλο το αγόρασα φέτος σε μια χρονιά που δεν έχει και τσίχλες που κυρίως τώρα πια κυνηγάω. Παρόλα αυτά έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα. Το όπλο εργονομικά είναι άψογο πολύ ωραία λαβή, αλλά και το κράτημα στην πάπια είναι εξίσου καλό. Ελαφρύ όπλο καλά ζυγισμένο για καραμπίνα, ίσως πιο ελαφρύ μπροστά απο οτι είχα συνηθίσει και είναι και ο λόγος που το πήρα 71 γιατί 66 το αισθανόμουνα παρα πολύ ελαφρύ μπροστά. Λειτουργικά είναι άψογο, η ανάκρουση για benelli είναι χαμηλή, σίγουρα χαμηλότερη απο οτι άλλο benelli είχα παλιότερα λόγω το comfort 3, δεν είναι όμως τόσο χαμηλή όσο μια beretta a400 kick off ή έστω μια maxus. Η ποιότητα των πλαστικών είναι ότι καλύτερο εχω δει σε πλαστικό και γενικότερα του όπλου κορυφαία. Η δε βαφή best πραγματικά είναι best, δεν μασάει τίποτα... Βλητικά τώρα εγω της φοράω το μαμά τσοκ 3* δεν έχω κάποιο παραπονο χωρίς να εχω όμως κάνει τις μακρινές τουφεκιές του 690 με τον συνδυασμό 3*-4* αλλά αυτό δεν το λέω με ασφάλεια γιατί αφενός το 690 το χω 6 χρόνια έχει γίνει προέκταση του χεριού μου κι αφετέρου εχω επιχειρήσει πολλές τουφεκιές σε όλες τις αποστάσεις και τροχιές. Γι αυτό το κομμάτι θέλω να το δώ ακόμα για να σιγουρευτώ.
 
Last edited:
Έτσι μου έρχεται να τα "στήσουμε" με ένα αντίστοιχο του κυρίου Νίκου!

Δοκιμαστε το....και κανετε συγκριση με οποιο θελεις απο αυτα που
σου εδωσα δασκαλε.
ΥΓ. Καλα Χριστουγεννα και παντα με υγεια να εχουμε!!! :)
 
Θα συμφωνήσω και με τους δύο γιατί τα έχω δει με τα μάτια μου το 1966.Την εποχή των περασμάτων από τρυγόνια τα κατέβαζαν με τα κοφίνια στην κεντρική αγορά του νησιού και τα κρεμούσαν στα τσιγκελια και τον μπαλαντζη με μια αρμαθιά τρυγόνια μια δραχμή να τραβήξεις το μπαλάκι.Τοτε όμως μεγάλο ρόλο έπαιζε και το γεγονός του μικρού αριθμού των κυνηγών καθώς επίσης και της φτώχειας ώστε να πουλούν τα τρυγόνια για να αγοράσουν υλικά.
Τι είναι ο μπαλαντζής με το μπαλάκι;
 
Τι είναι ο μπαλαντζής με το μπαλάκι;
Ένα είδος εργασίας στα δύσκολα χρόνια. Συνήθως ήταν άνθρωποι οι οποίοι δεν μπορούσαν να εργαστούν στις βαριές εργασίες. Γυρνούσαν από καφενείο σε καφενείο ακόμη και στις ταβέρνες και μέσα σε μια πάνινη σακούλα είχαν μέσα 99 μπαλάκια ξύλινα αριθμημένα. Τραβούσες μέσα από την σακούλα ένα μπαλάκι ( αφού πρώτα είχες καθορίσει το θα παίξεις δλδ π.χ 10 γραμμή ) και έβγαζες ένα από τα 10-11-12 κέρδιζες.Εχω κερδίσει με ένα μόνο τράβηγμα ολόκληρο το καλαθάκι με φυστίκια Αιγίνης χάρηκα με την τύχη μου αλλά στεναχωρήθηκα γιατί ήταν ΆμεΑ και δεν το πήρα .
Τι είναι ο μπαλαντζής με το μπαλάκι;
 
Σαν κανη ναι σαν μηχανισμός είναι κάτι από sx4 και Browning γενηκα είναι καλύτερο από την Remington 1100 σαν μηχανισμός βλητικα τα ίδια σχεδόν
Ο ήχος από τις οπές εκτόνωσης αερίων σε ενοχλεί;
Καθάρισμα ανά πόσα φυσίγγια χρειάζεται;
 
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Το όπλο το αγόρασα φέτος σε μια χρονιά που δεν έχει και τσίχλες που κυρίως τώρα πια κυνηγάω. Παρόλα αυτά έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα. Το όπλο εργονομικά είναι άψογο πολύ ωραία λαβή, αλλά και το κράτημα στην πάπια είναι εξίσου καλό. Ελαφρύ όπλο καλά ζυγισμένο για καραμπίνα, ίσως πιο ελαφρύ μπροστά απο οτι είχα συνηθίσει και είναι και ο λόγος που το πήρα 71 γιατί 66 το αισθανόμουνα παρα πολύ ελαφρύ μπροστά. Λειτουργικά είναι άψογο, η ανάκρουση για benelli είναι χαμηλή, σίγουρα χαμηλότερη απο οτι άλλο benelli είχα παλιότερα λόγω το comfort 3, δεν είναι όμως τόσο χαμηλή όσο μια beretta a400 kick off ή έστω μια maxus. Η ποιότητα των πλαστικών είναι ότι καλύτερο εχω δει σε πλαστικό και γενικότερα του όπλου κορυφαία. Η δε βαφή best πραγματικά είναι best, δεν μασάει τίποτα... Βλητικά τώρα εγω της φοράω το μαμά τσοκ 3* δεν έχω κάποιο παραπονο χωρίς να εχω όμως κάνει τις μακρινές τουφεκιές του 690 με τον συνδυασμό 3*-4* αλλά αυτό δεν το λέω με ασφάλεια γιατί αφενός το 690 το χω 6 χρόνια έχει γίνει προέκταση του χεριού μου κι αφετέρου εχω επιχειρήσει πολλές τουφεκιές σε όλες τις αποστάσεις και τροχιές. Γι αυτό το κομμάτι θέλω να το δώ ακόμα για να σιγουρευτώ.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε αν όλα πάνε καλά
Ίσως το παρω σύντομα
Έχω σε 66 τη rafaello s lusso
Και μάλλον θα παω για71
 
Όλα το ίδιο Βαγγέλη.
Μέχρι 80% με κοινά εμπορικά.
Καλά Χριστούγεννα.
Με τη διαφορά ότι αλλά το 80% το έχουν με 3* μαμά και κάποια το 80% με foul η extra foul after market τσοκ ,αλευρια και τα συναφή........
Χρόνια πολλά!!!!!
 
Μιλάτε για όπλα και για σκοτώματα αλλά την βασική ερώτηση δεν την έχει απαντήσει κανένας.
2 ίδια φυσίγγια που ρίχνονται με διαφορετικό όπλο ή και τσοκ και βγάζουν παρόμοιες κατανομές ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΗΣΗ ;;;

Αν δεν έχουν, τι ψάχνουμε τα όπλα ;
Τα φυσίγγια πρέπει να βρούμε.
 
Με τη διαφορά ότι αλλά το 80% το έχουν με 3* μαμά και κάποια το 80% με foul η extra foul after market τσοκ ,αλευρια και τα συναφή........
Χρόνια πολλά!!!!
Αυτά που έχουν το 80% με τα 3* με το full πόσο βγάζουν ;
Πάλι 80% ;
Ή μήπως βγάζουν 90% ;
 
Last edited:
Back
Top