Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Πριν 6-7 χρόνια δοκίμασα τα εξής φυσίγγια: Remington express long range #4 και federal prairie storm #4. Απόσταση 60m, στόχος τετράδιο 5 θεμάτων, μέγεθος Α4. Έριξα με Browning fusion evolve 71cm inv plus full και με zabala 76cm full. Σε αυτή την απόσταση το Remington έβαλε 9 σκάγια με την Browning και 7 με το zabala. Τα σκάγια είχαν περάσει στο σύνολό τους το μισό τετράδιο και με τα 2 όπλα (εντάξει, δεν μετράω 2-3 σελίδες διάφορα). Το federal από την άλλη έβαλε 18 σκάγια και με τα 2 όπλα και τα σκάγια είχαν σταματήσει στις 3-4 τελευταίες σελίδες (μαζί με το σκληρό εξώφυλλο). Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι από το federal τα σκάγια ήταν ολοστρόγγυλα χωρίς καθόλου σχεδόν παραμόρφωση (είχε φύγει λιιιγο η επιχαλκωση). Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω τις φωτογραφίες που είχα. Φυσικά, δεν κάνω διαφήμιση κάποιου φυσιγγίου, άλλωστε είναι και τα 2 κορυφαια εμπορικά. Μεγάλη εντύπωση μου έκανε η σταθεροτητα τους και τα παραπλήσια αποτελεσματα αν και βληθηκαν από 2 εντελώς διαφορετικες κάννες.Συγνώμη για το κατεβατο αλλά νομίζω ότι ταιριάζει στο συγκεκριμένο topic
 
Last edited:
Back
Top