Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
ΟΚ . Και σε ευχαριστω πολυ...
Αυτο λες.

View attachment 65553

Αυτο για να φτασει στην Σαμο....μεταφορικα + αντικαταβολη....θα μου στοιχισει 50 ευρω...
Με 50 ευρω κλεινω 200 τεμαχια τετοια φυσιγγια ή με 50 ευρω βενζινα κανω 10 σβουρες το νησι
βολτα!!!
Δεν σου κρυβω οτι θα το σκεφτω λιγο...και θα αποφασισω...
Συγνωμη εαν σε ταλαιπωρησα φιλε μου!!!
Αυτό λέω κύριε Νίκο. Προς Θεού μην μπείτε σε τέτοια έξοδα. Απλά είπα μήπως τα βρίσκατε χύμα (σε κάποια μαγαζιά τα πολύ ακριβά φυσίγγια τα πουλάνε και με το τεμάχιο). ΥΓ δεν με ταλαιπωρησατε καθόλου! Ίσα ίσα χαίρομαι να ακούω γνώμες και αντιρρήσεις σε τέτοια θέματα!😉
 
Αυτό λέω κύριε Νίκο. Προς Θεού μην μπείτε σε τέτοια έξοδα. Απλά είπα μήπως τα βρίσκατε χύμα (σε κάποια μαγαζιά τα πολύ ακριβά φυσίγγια τα πουλάνε και με το τεμάχιο). ΥΓ δεν με ταλαιπωρησατε καθόλου! Ίσα ίσα χαίρομαι να ακούω γνώμες και αντιρρήσεις σε τέτοια θέματα!😉

Να εισαι παντα καλα φιλε μου !!!

Σιγά σιγά επιστρέφει

Σιγουρα θα επιστρεψει.....Εδω εχουμε γινει ''ζητιανοι'' με το χερι απλωμενο για τα επιδοματα....και
ο μητσοτακης εδωσε 20 ευρω αυξηση στις συνταξεις κατω απο 1000 ευρω...τι να λεμε τωρα,,,,,,μας εσωσε
ο κουλης !!!
Δεν ξερω προς τα που να γυρισω και να αρχισω να μουτζωνω !!!:mad:

ΥΓ. Συγνωμη για το topic.
 
Το ξέρω ότι είναι πάρα πολλά κύριε Νίκο, και μου είχε κάνει τεράστια εντύπωση γι αυτό και αναφέρω τη συγκεκριμένη δοκιμή. Το φυσιγγι είναι 36gr με συγκεντρωτηρα flight control, πάρα πολύ σκληρά σκάγια επιχαλκωμενα συν επινικελωμενα και buffer. Να σημειώσω εδώ, ότι μέτρησα σαν συνολικό αριθμό και αυτά που χτύπησαν στα περιθώρια - περιμετρικά το τετράδιο (με απλά λόγια τις πλευρές του ορθογωνίου)
Αυτά τα federal λες IMG_20230124_095220.jpgIMG_20230124_095241.jpgIMG_20230124_095433.jpgIMG_20230124_095723.jpgIMG_20230124_095813.jpg
 
Είναι της ίδιας λογικής, αλλά με μολύβδινα σκάγια. Παρεμπιπτόντως, τα black cloud πώς σου φανηκαν? Από ατσάλινα έχω ρίξει μόνο lambro biturbo steel και Remington hypersonic
Δεν τα έχω δουλέψει καθόλου, βρεθήκαμε με φίλο και έτυχε να περάσει παπί λίγο πάνω την επιφάνεια του νερού του έριξε πρέπει να πάνω κάτω 45 -50μετρα. Το βαρεσε λες και έπεσε σε τοίχο, όταν έριξε κάτι ιδα στο νερό, όταν πήγε να το πάρει του λέω φέρε τον συγκεντροτηρα να τον δω, του είχαν μείνει στο κουτί κανά 6 κομμάτια, μου λέει πάρτα να δεις πως είναι, επειδή ξέρει ότι γεμίζω. Δεν είναι όλα ατσάλινα 60% είναι επί το βάρος της γομοσης, και είναι σαν Κρόνος τα σκάγια. Για ακριβώς πρέπει να δω της σημείωσης που έχω.
 
Δεν τα έχω δουλέψει καθόλου, βρεθήκαμε με φίλο και έτυχε να περάσει παπί λίγο πάνω την επιφάνεια του νερού του έριξε πρέπει να πάνω κάτω 45 -50μετρα. Το βαρεσε λες και έπεσε σε τοίχο, όταν έριξε κάτι ιδα στο νερό, όταν πήγε να το πάρει του λέω φέρε τον συγκεντροτηρα να τον δω, του είχαν μείνει στο κουτί κανά 6 κομμάτια, μου λέει πάρτα να δεις πως είναι, επειδή ξέρει ότι γεμίζω. Δεν είναι όλα ατσάλινα 60% είναι επί το βάρος της γομοσης, και είναι σαν Κρόνος τα σκάγια. Για ακριβώς πρέπει να δω της σημείωσης που έχω.
Τα σκάγια με το δακτυλίδι τα ονομάζει η εταιρεία flight stopper. Σκοπός τους είναι να κάνουν μεγάλο πλήγμα στους ιστούς του θηράματος. Και εγώ έχω δει πάρα πολύ μακρινές βολές με τα prairie storm, αλλά τα ατσάλινα δεν τα έχω ρίξει ακόμα.
 
ΟΚ . Και σε ευχαριστω πολυ...
Αυτο λες.

View attachment 65553

Αυτο για να φτασει στην Σαμο....μεταφορικα + αντικαταβολη....θα μου στοιχισει 50 ευρω...
Με 50 ευρω κλεινω 200 τεμαχια τετοια φυσιγγια ή με 50 ευρω βενζινα κανω 10 σβουρες το νησι
βολτα!!!
Δεν σου κρυβω οτι θα το σκεφτω λιγο...και θα αποφασισω...
Συγνωμη εαν σε ταλαιπωρησα φιλε μου!!!

μην το πάρεις φίλε μου. καλό φυσιγγι αλλά πολύ ανάκρουση. Εχει δύο στρώσεις σκάγια. Επιχαλκωμενα και επινικελωμενα. εγώ στην θέση σου δεν θα έδινα το 50αρικο στην Φεντεραλ. θα το έβαζα βενζίνη. τα δικά σου είναι καλύτερα ;)
 
Τα σκάγια με το δακτυλίδι τα ονομάζει η εταιρεία flight stopper. Σκοπός τους είναι να κάνουν μεγάλο πλήγμα στους ιστούς του θηράματος. Και εγώ έχω δει πάρα πολύ μακρινές βολές με τα prairie storm, αλλά τα ατσάλινα δεν τα έχω ρίξει ακόμα.
Αυτά που λες με τη τσοκ τα ρίχνεις ;;, ο φίλος που μου τα έδωσε τα έριχνε 5* .
 
Αυτά που λες με τη τσοκ τα ρίχνεις ;;, ο φίλος που μου τα έδωσε τα έριχνε 5* .
Τα ΜΟΛΎΒΔΙΝΑ τα έχω ρίξει με demi και full. Φέτος ήθελα να τα ρίξω με anaconda mid, αλλά μεγάλο θήραμα ΔΕΝ τουφεκισα φέτος...😒 Βέβαια κάποια στιγμή θέλω να τα δω πώς πάνε στον πίνακα με το τσοκ αυτό.
 
μην το πάρεις φίλε μου. καλό φυσιγγι αλλά πολύ ανάκρουση. Εχει δύο στρώσεις σκάγια. Επιχαλκωμενα και επινικελωμενα. εγώ στην θέση σου δεν θα έδινα το 50αρικο στην Φεντεραλ. θα το έβαζα βενζίνη. τα δικά σου είναι καλύτερα ;)
Με την ταχύτητα που έχει στο στόμιο 1500fps (=458m/s) (αυτή τουλάχιστον που δίνει η εταιρεία) και με το συγκεντρωτηρα αυτό που ανοίγει περίπου στα 8-10m (όπως υπολογίζω) είναι σαν να ρίχνεις μονοβολο 36gr. Το βύσμα δεν έχει αμορτισέρ και στις παραμορφώσεις αντιστέκονται τα πολύ σκληρά σκάγια και το buffer
 
Τα ΜΟΛΎΒΔΙΝΑ τα έχω ρίξει με demi και full. Φέτος ήθελα να τα ρίξω με anaconda mid, αλλά μεγάλο θήραμα ΔΕΝ τουφεκισα φέτος...😒 Βέβαια κάποια στιγμή θέλω να τα δω πώς πάνε στον πίνακα με το τσοκ αυτό.
Φίλε Chris Kost ο flitecontrol δεν ενδείκνυται με τσοκ φρένου. Αν κοιτάξεις στην σελίδα της patternmaster, νομίζω το αναφέρει.
 
Φίλε Chris Kost ο flitecontrol δεν ενδείκνυται με τσοκ φρένου. Αν κοιτάξεις στην σελίδα της patternmaster, νομίζω το αναφέρει.
Πολύ σωστά, γι αυτό και δεν το δουλεύω με το code black duck. Η patternmaster αναφέρει ότι έφτιαξε τη σειρά anaconda για αυτό του είδους τα βύσματα. Βέβαια με τον νέο flight control FLEX WAD δουλεύουν και τα φρενατα τσοκ
 
Με την ταχύτητα που έχει στο στόμιο 1500fps (=458m/s) (αυτή τουλάχιστον που δίνει η εταιρεία) και με το συγκεντρωτηρα αυτό που ανοίγει περίπου στα 8-10m (όπως υπολογίζω) είναι σαν να ρίχνεις μονοβολο 36gr. Το βύσμα δεν έχει αμορτισέρ και στις παραμορφώσεις αντιστέκονται τα πολύ σκληρά σκάγια και το buffer

Δλδ μιλαμε για ολιγον τι ''μπουρλοτο''...( 458 ) Δευτερη τουφεκια εχεις ?? ή χανεις τον στοχο ( θηραμα ) απο
κλωτσο που τρως ??
 
Δλδ μιλαμε για ολιγον τι ''μπουρλοτο''...( 458 ) Δευτερη τουφεκια εχεις ?? ή χανεις τον στοχο ( θηραμα ) απο
κλωτσο που τρως ??
Είναι μπουρλότο κύριε Νίκο, αλλά δεύτερη τουφεκιά έχεις κανονικά. Τουλάχιστον με 2 όπλα που το έχω ρίξει, δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. ΌΜΩΣ οπωσδήποτε σωστό κοντάκι και καλή επωμιση. Διαφορετικά...θα πονέσει πολύ ο ώμος!!!
 
Πολύ σωστά, γι αυτό και δεν το δουλεύω με το code black duck. Η patternmaster αναφέρει ότι έφτιαξε τη σειρά anaconda για αυτό του είδους τα βύσματα. Βέβαια με τον νέο flight control FLEX WAD δουλεύουν και τα φρενατα τσοκ
Αυτό που γράφει στο τέλος : "Δεν επιτρέπεται η χρήση με φυσίγγια γυμνοσάλιαγγας" νομίζω εννοεί τα flitecontrol.
https://www.patternmaster.com/produ...onda SSS","","","12ga Remington Black Mamba"]
 
Αυτό που γράφει στο τέλος : "Δεν επιτρέπεται η χρήση με φυσίγγια γυμνοσάλιαγγας" νομίζω εννοεί τα flitecontrol.
https://www.patternmaster.com/products/all-tubes.php?tubes=["","12ga Remington Anaconda","12ga Remington Black Cloud","12ga Remington Classic","12ga Remington Code Black","12ga Remington Anaconda SSS","","","12ga Remington Black Mamba"]
Σαν slug εννοεί τα μονοβολα
 
Σαν slug εννοεί τα μονοβολα
Έχεις δίκιο. Απλά αν δεις, στην περιγραφή του black cloud αναφέρει ότι έχει υπάρξει συνεργασία με την federal και είναι κατάλληλο για βύσματα flite control. Στα anaconda δεν αναφέρει κάτι τέτοιο. Δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει. Αν το βρω, θα το ανεβάσω.
 
Back
Top