Καθαρισμός

Το napier bore solvent δε το ξέρω. Το hoppe's 9 πάντως είναι κορυφαίο. Δεν έχω βρει καλύτερο καθαριστικό κάννης. Δοκίμασε το και μετά στα δύσκολα δε θα βάζεις τίποτα άλλο. Γκαραντί.
Το Napier bore solvent ρίχνω λίγο στη βρώμικη κάννη και περνάω την ελικοειδή βούρτσα, αφήνω λίγη ώρα να δράσει και καθαρίζω με χαρτί κουζίνας στουμπωτα. Βγάζει πολύ βρωμιά και η κάννη αστράφτει. Μετά λαδωνω με λάδι όπλου και σκουπίζω ότι περισσεύει με χαρτί κουζίνας πάλι. Θα δοκιμάσω και το hoppe's.
 
Να υποθέσω λοιπόν ότι ο εργαζόμενος της νόρμα είναι τουλάχιστον χημικός με όλες αυτές τις γνώσεις.
Τότε γιατί η Remington στο manual της 1100 συνιστά καθάρισμα της κάννης με Hoppes nitro solvent που περιέχει αμμωνία και τελικό πέρασμα με απλό remoil για προστασία από την υγρασία;
Παραθέτω τα συστατικά του nitro :
View attachment 83319
Προσωπικά ακολουθώ τις οδηγίες της Remington με Hoppes nitro solvent για τον καθαρισμό των δύο αχρωμειωτων καννων που έχω εδώ και 30 χρόνια και δεν υπάρχει το παραμικρό δείγμα σκουριάς εσωτερικά.
Ένας χημικός σίγουρα γνωρίζει τις ιδιότητες της αμμωνίας.Λογικά γνωρίζει και το τρόπο να την απομακρύνεις από το μέταλλο ή να την εξουδετερώσεις.Σίγουρα το Hoppes 9 solvent είναι ένα καταξιωμένο προϊόν.Δεν μίλησα όμως εξαρχής για το συγκεκριμένο προϊόν που όπως αποδεικνύεται από τα στοιχεία που μας παραθέτεις έχει αμμωνία,αλλά τη χημική ένωση αμμωνία.Όπως περιέχουν και άλλα σχετικά προϊόντα.Εφόσον είσαι ευχαριστημένος από τη χρήση του όλα καλά.
 
Last edited:
Μιας και αναφέρθηκε η αμμωνία ας πούμε δύο κουβέντες γιαυτην.
1.Η καθαρή - σκέτη αμμωνία NH3 είναι αέριο και για να χρησιμοποιηθεί εύκολα αναμιγνύεται με νερό και έτσι την έχουμε σε μορφή NH4OH (υδροξειδιο του αμμωνιου) που είναι βάση και αντιδρά χημικά με οξέα και τα εξουδετερωνει όπως επίσης και με άλατα. Με αυτό τον τρόπο εξουδετερωνει τις βλαβερές ουσίες που παράγονται από την καύση της πυριτιδας και δεν τις αφήνει να οξειδωσουν το μέταλλο της κάννης.
2.Η αμμωνία δεν αντιδρά με μέταλλα πάρα μόνο με λίγα σε υψηλές θερμοκρασίες και παρουσία καταλυτών. Δες τε:
Screenshot_20231209_151558_com.huawei.browser.jpg
3. Το ότι η αμμωνία δεν αντιδρά με τον σίδηρο αποδεικνύεται στην πράξη από εμάς τους ανθρώπους. Όλα μας τα κύτταρα είναι γεμάτα με αμμωνιακες ρίζες NH4+ που παράγονται από την διάσπαση των πρωτεϊνών της τροφής μας, επίσης είναι γεμάτα με άτομα σιδήρου που είναι απαραίτητο συστατικό του αίματος μας. Αν λοιπόν αντιδρούσε χημικά η αμμωνία με τον σίδηρο θα τον δεσμευε θα παθαιναμε βαρύτατη σιδηροπενικη αναιμία και τελικά θα πεθαιναμε.
Χρησιμοποιήστε λοιπόν άφοβα τα καθαριστικά όπλων με αμμωνία, απλά αποφυγεται να αναπνεεται τις αναθυμιάσεις και όχι επαφή με το δέρμα όπως ισχύει για όλα τα χημικά υγρά ακόμα και τα λάδια όπλων που χρησιμοποιούμε.
Προσοχή όμως στα καθαριστικά υγρά του σπιτιού με αμμωνία :
1. Καθαρίζουμε με ορθάνοιχτα παράθυρα.
2. Δεν τα αναμιγνύουμε με κανένα τρόπο με υδροχλωρικό οξύ, παράγεται αέριο που είναι θανατηφόρο.

Κατά τα άλλα βάζουμε διάλυμα αμμωνίας στα τσιμπήματα των κουνουπιων και στα γλυκά για να φουσκωσουν!
 
Last edited:
Μιας και αναφέρθηκε η αμμωνία ας πούμε δύο κουβέντες γιαυτην.
1.Η καθαρή - σκέτη αμμωνία NH3 είναι αέριο και για να χρησιμοποιηθεί εύκολα αναμιγνύεται με νερό και έτσι την έχουμε σε μορφή NH4OH (υδροξειδιο του αμμωνιου) που είναι βάση και αντιδρά χημικά με οξέα και τα εξουδετερωνει όπως επίσης και με άλατα. Με αυτό τον τρόπο εξουδετερωνει τις βλαβερές ουσίες που παράγονται από την καύση της πυριτιδας και δεν τις αφήνει να οξειδωσουν το μέταλλο της κάννης.
2.Η αμμωνία δεν αντιδρά με μέταλλα πάρα μόνο με λίγα σε υψηλές θερμοκρασίες και παρουσία καταλυτών. Δες τε:
View attachment 83333
3. Το ότι η αμμωνία δεν αντιδρά με τον σίδηρο αποδεικνύεται στην πράξη από εμάς τους ανθρώπους. Όλα μας τα κύτταρα είναι γεμάτα με αμμωνιακες ρίζες NH4+ που παράγονται από την διάσπαση των πρωτεϊνών της τροφής μας, επίσης είναι γεμάτα με άτομα σιδήρου που είναι απαραίτητο συστατικό του αίματος μας. Αν λοιπόν αντιδρούσε χημικά η αμμωνία με τον σίδηρο θα τον δεσμευε θα παθαιναμε βαρύτατη σιδηροπενικη αναιμία και τελικά θα πεθαιναμε.
Χρησιμοποιήστε λοιπόν άφοβα τα καθαριστικά όπλων με αμμωνία, απλά αποφυγεται να αναπνεεται τις αναθυμιάσεις και όχι επαφή με το δέρμα όπως ισχύει για όλα τα χημικά υγρά ακόμα και τα λάδια όπλων που χρησιμοποιούμε.
Προσοχή όμως στα καθαριστικά υγρά του σπιτιού με αμμωνία :
1. Καθαρίζουμε με ορθάνοιχτα παράθυρα.
2. Δεν τα αναμιγνύουμε με κανένα τρόπο με υδροχλωρικό οξύ, παράγεται αέριο που είναι θανατηφόρο.

Κατά τα άλλα βάζουμε διάλυμα αμμωνίας στα τσιμπήματα των κουνουπιων και στα γλυκά για να φουσκωσουν!
 

Attachments

  • IMG_3565.jpeg
    IMG_3565.jpeg
    200,2 KB · Προβολές: 21
  • IMG_3564.jpeg
    IMG_3564.jpeg
    117,6 KB · Προβολές: 19
Last edited:
Το νερό στο οποίο διαλύεται η αμμωνία για να πάρουμε διάλυμα αμμωνίας αν μείνει σε επαφή με τον σίδηρο τον σκουριάζει. Δεν αντιδρά η αμμωνία με το μέταλλο αλλά το νερό. Γιαυτό η Remington λέει μετά το καθάρισμα και σκούπισμα της κάννης πέρασμα με λαδι.
 
Last edited:
Τα προϊόντα τύπου bore solvent δεν έχουν να πουν πολλά, όταν το όπλο ρίχνει συνήθως φυσίγγια με πλαστικό συγκεντρωτηρα. Όταν έχεις ρίξει όμως καμιά 50 άρια μονόβολα και άλλα τόσα δράμια με μισοταπα, εκεί θέλω να δω τι έχει να προσφέρει το καθε bore solvent. Σε τέτοιες περιπτώσεις, έχω μείνει κι εγώ απόλυτα ευχαριστημένος από το hoppes.
 
Το νερό στο οποίο διαλύεται η αμμωνία για να πάρουμε διάλυμα αμμωνίας αν μείνει σε επαφή με τον σίδηρο τον σκουριάζει. Δεν αντιδρά η αμμωνία με το μέταλλο αλλά το νερό. Γιαυτό η Remington λέει μετά το καθάρισμα και σκούπισμα της κάννης πέρασμα με λαδι.
Σωστό αυτό για το άμεσο σκούπισμα και ότι από μόνη της δεν προκαλεί διάβρωση,θέλει νερό...Παρά όμως το στεγνό σκούπισμα παραμένει αμμωνία πάνω.Αυτή που παραμένει μαζί με τα κατάλοιπα καύσης λειτουργούν υγροσκοπικά.Και να είναι χρωμιομένη άντε στο καλό.
 
Last edited:
Σωστό αυτό για το άμεσο σκούπισμα και ότι από μόνη της δεν προκαλεί διάβρωση,θέλει νερό...Παρά όμως το στεγνό σκούπισμα παραμένει αμμωνία πάνω.Αυτή που παραμένει μαζί με τα κατάλοιπα καύσης λειτουργούν υγροσκοπικά.Και να είναι χρωμιομένη άντε στο καλό.
Πως παραμένει η αμμωνία και τα κατάλοιπα αφού έχουν απομακρυνθεί με το σκούπισμα;
Τίποτα δεν έχει μείνει και η κάννη λάμπει!
 
Πως παραμένει η αμμωνία και τα κατάλοιπα αφού έχουν απομακρυνθεί με το σκούπισμα;
Τίποτα δεν έχει μείνει και η κάννη λάμπει!
Καλημέρα.Το σκούπισμα με πανάκια απομακρύνει το υγρό καθαρισμού που περιέχει την αμμωνία μαζί με τα κατάλοιπα καύσης που πολύ σωστά αναφέρεις τα αδρανοποιεί και είναι διαβρωτικά.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν παραμένει αμμωνία στο μέταλλο.Πολύ σωστά απαραίτητα περνάμε λάδι μετά.Παραμένει όμως αμμωνία κάτω από το λάδι που δεν έχει αδρανοποιηθεί ή απομακρυνθεί παρά το καλό στέγνωμα ή λάδωμα.Την αμμωνία από τα λάδια την αδρανοποιούν χημικά αυτά που όπως ήδη έχω αναφέρει είναι αλκαλικά(π.χ Ballistol Universal).Την απομακρύνει δε από το μέταλλο το ζεστό νερό.Όταν με τις πρώτες βολές το λάδι φύγει-καεί έχουμε την αμμωνία που έχει παραμείνει μαζί με τα κατάλοιπα καύσης που είναι υγροσκοπικά.Τώρα η χρήση λαδιού με Teflon στο κοίλο της κάνης σηκώνει συζήτηση.Αυτό διότι το Teflon στις υψηλές θερμοκρασίες καίγεται και παράγεται Υδροφθορικό οξύ.Εκτιμώ ότι έχω εξαντλήσει την ανάπτυξη της άποψης μου.
 
Το hoppes παιδιά υπάρχει από τον Αδάμ και την Εύα, αν για κάποιο λόγο είχε καταστραφεί μια κάννη στην Αμερική από τη χρήση του θα την είχαν κλείσει την εταιρεία οι χρήστες από τις αποζημιώσεις που θα πλήρωνε, δεν αστειεύονται οι Αμερικάνοι. Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ σε κάθε καθαρισμό, δεν χρειάζεται όταν χρησιμοποιείς φυσίγγια με πλαστικό συγκεντρωτηρα. Όταν βλέπεις την κάννη τίγκα στις μολυβδωσεις από τα γυμνά μονόβολα, ε θα βάλεις hoppes. Καλό σκούπισμα μετά τη χρήση του, ψεκασμα με ένα καλό λάδι ,ξανά σκούπισμα και τέλος. Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.
 
Προσωπικά έχω καταλήξει στο ballistol για πολλούς λόγους και πρώτα από όλα γιατί τα χημικά τα πιάνουμε και περνάνε διαδερμικα στον οργανισμό μας. Όταν τελειώσουν όλα τα λάδια που έχω, θα αγοράζω μόνο ballistol και λίγο hoppes για τα πολύ δύσκολα. Αυτό που δεν μπορεί να αντικατασταθεί με τίποτα άλλο είναι μια ποιοτική, πυκνή ορειχάλκινη βούρτσα
 
Καλημέρα.Το σκούπισμα με πανάκια απομακρύνει το υγρό καθαρισμού που περιέχει την αμμωνία μαζί με τα κατάλοιπα καύσης που πολύ σωστά αναφέρεις τα αδρανοποιεί και είναι διαβρωτικά.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν παραμένει αμμωνία στο μέταλλο.Πολύ σωστά απαραίτητα περνάμε λάδι μετά.Παραμένει όμως αμμωνία κάτω από το λάδι που δεν έχει αδρανοποιηθεί ή απομακρυνθεί παρά το καλό στέγνωμα ή λάδωμα.Την αμμωνία από τα λάδια την αδρανοποιούν χημικά αυτά που όπως ήδη έχω αναφέρει είναι αλκαλικά(π.χ Ballistol Universal).Την απομακρύνει δε από το μέταλλο το ζεστό νερό.Όταν με τις πρώτες βολές το λάδι φύγει-καεί έχουμε την αμμωνία που έχει παραμείνει μαζί με τα κατάλοιπα καύσης που είναι υγροσκοπικά.Τώρα η χρήση λαδιού με Teflon στο κοίλο της κάνης σηκώνει συζήτηση.Αυτό διότι το Teflon στις υψηλές θερμοκρασίες καίγεται και παράγεται Υδροφθορικό οξύ.Εκτιμώ ότι έχω εξαντλήσει την ανάπτυξη της άποψης μου.
Το ότι ένας σκοπευτης που δουλεύει μάλλον σαν πλασιέ σε μια εταιρεία όπλων, αυτόματα αποκτά πτυχίο χημείας και υιοθετείς τις απίθανες θεωρίες του είναι φυσικά δικαίωμα σου.
Εκτιμώ κιεγω ότι εξάντλησα τις πανεπιστημιακες γνώσεις μου περί χημείας.
 
Το ότι ένας σκοπευτης που δουλεύει μάλλον σαν πλασιέ σε μια εταιρεία όπλων, αυτόματα αποκτά πτυχίο χημείας και υιοθετείς τις απίθανες θεωρίες του είναι φυσικά δικαίωμα σου.
Εκτιμώ κιεγω ότι εξάντλησα τις πανεπιστημιακες γνώσεις μου περί χημείας.
Το εργοστάσιο norma είναι στη Σουηδία και δεν παράγει όπλα αλλά φυσίγγια κυνηγιού.Ανήκει πλέον στον όμιλο εταιριών RUAG.Ο εργαζόμενος και όχι πλασιέ είναι χημικός στο εργοστάσιο.Ταυτόχρονα είναι και σκοπευτής.
 
Το εργοστάσιο norma είναι στη Σουηδία και δεν παράγει όπλα αλλά φυσίγγια κυνηγιού.Ανήκει πλέον στον όμιλο εταιριών RUAG.Ο εργαζόμενος και όχι πλασιέ είναι χημικός στο εργοστάσιο.Ταυτόχρονα είναι και σκοπευτής.
Σκοπευτης ναι, χημικός αποκλείεται.
 
Back
Top