Καθαρισμός

Απλά στραγγίζει το όπλο έστω και απ' τη παραμικρή σταγόνα αν υπάρχει στο πίσω μέρος στη σωλήνα του κοντακιού και δεν μένουν μέσα που μπορεί να προκαλέσει ζημιά στο μέλλον
Υπολογίστε και το συνεχές βάρος 3-4 κιλά του όπλου στο λαστιχένια πέλμα. Το χαλάει πιο γρήγορα.
 
Απλά στραγγίζει το όπλο έστω και απ' τη παραμικρή σταγόνα αν υπάρχει στο πίσω μέρος στη σωλήνα του κοντακιού και δεν μένουν μέσα που μπορεί να προκαλέσει ζημιά στο μέλλον
Δεν είναι τίποτα να βγαίνει το ελατήριο του σωλήνα για καθαρισμό μια φορά κάθε χρόνο όταν κυνηγάς με ένα όπλο, αλλιώς κάθε δύο-τρια χρόνια και πάλι θα δεις ότι είναι πεντακάθαρο!
Πίστεψέ με...
Αρκεί να μήν αδειάζουμε λάδι με την σύριγγα μέσα.
Αρκεί τόσο,όσο ...
 
Δεν είναι τίποτα να βγαίνει το ελατήριο του σωλήνα για καθαρισμό μια φορά κάθε χρόνο όταν κυνηγάς με ένα όπλο, αλλιώς κάθε δύο-τρια χρόνια και πάλι θα δεις ότι είναι πεντακάθαρο!
Πίστεψέ με...
Αρκεί να μήν αδειάζουμε λάδι με την σύριγγα μέσα.
Αρκεί τόσο,όσο ...
Και εγώ είμαι κατά αυτού που το λούζουν με λάδι το όπλο λίγο εκεί που πρέπει αρκεί αλλιώς μόνο ζημιά κανεις
 
Αν είναι Μπενέλι που είναι κατασκευασμένη από ανακυκλωμένα κουτάκια πορτοκαλάδας χωρίς ανθρακικό και κάνει 15€ η κάθε κάννη μπορεί και να στραβωσει.
Αυτό μπορεί να το πάθει και το καλοκαίρι με τις ζεστές όταν την έχεις πολλές ώρες μέσα στο πορτμπαγκάζ και υπερθερμαίνεται, μαλακώνει το ψεύτικο κράμα που είναι η κάννη και αλλοιώνεται.
Με αμερικανικά όπλα όμως που έχουν παχιά μέταλλα στην κάννη και σκληρά δεν παθαίνουν τίποτα. Και σκοτώνουν και καλύτερα.
Επιτέλους έγινε κατανοητό 😂
 
Όσοι εχουμε αποθηκευμένα τα όπλα μας με τη κάνη προς τα κάτω για να μην μένουν τα λάδια στο σωλήνα του κοντακιού υπάρχει κανένα πρόβλημα για τη κάνη που στητιζεται πάνω της το όπλο?? αν γνωρίζει κανείς ας μας πει αν και λίγο χαζή ερώτηση αλλά ποτέ δε ξέρεις 😁
Τίποτα δεν παθαίνουν απλώς βάλε μια εφημερίδα κάτω για να μαζέψει αν στραγγίξει καμία σταγόνα.
 
Αν είναι Μπενέλι που είναι κατασκευασμένη από ανακυκλωμένα κουτάκια πορτοκαλάδας χωρίς ανθρακικό και κάνει 15€ η κάθε κάννη μπορεί και να στραβωσει.
Αυτό μπορεί να το πάθει και το καλοκαίρι με τις ζεστές όταν την έχεις πολλές ώρες μέσα στο πορτμπαγκάζ και υπερθερμαίνεται, μαλακώνει το ψεύτικο κράμα που είναι η κάννη και αλλοιώνεται.
Με αμερικανικά όπλα όμως που έχουν παχιά μέταλλα στην κάννη και σκληρά δεν παθαίνουν τίποτα. Και σκοτώνουν και καλύτερα.
Το πιο δύσκολο κομμάτι ,που εκεί έχουν καταστραφεί πολλες κάννες είναι όταν βγάζεις το όπλο από τη θήκη και όταν το βάζεις πάλι σε αυτή , προσοχή!!
 
Παιδια
Πειτε μου σας παρακαλω
Ποσο εχει εκει ενα σπρει καθαριστικο ναπιερ

Πηγα χτες για κατι φυσιγγια και λεω παρε ενα

Ηταν 17 ευρω!!!
Αν θυμαμαι καλα περσυ ενα που μου εκαναν δωρο και ξεχασαν να βγαλουν την τιμη ηταν 13!

Τι σκατα με ελιολαδο το φτιαχνουν; .hair.
 
Παιδια
Πειτε μου σας παρακαλω
Ποσο εχει εκει ενα σπρει καθαριστικο ναπιερ

Πηγα χτες για κατι φυσιγγια και λεω παρε ενα

Ηταν 17 ευρω!!!
Αν θυμαμαι καλα περσυ ενα που μου εκαναν δωρο και ξεχασαν να βγαλουν την τιμη ηταν 13!

Τι σκατα με ελιολαδο το φτιαχνουν; .hair.
https://alagiannis.gr/el/katharismo...haristiko-oplwn-napier-gun-cleaner-300ml.html
 
Παιδια
Πειτε μου σας παρακαλω
Ποσο εχει εκει ενα σπρει καθαριστικο ναπιερ

Πηγα χτες για κατι φυσιγγια και λεω παρε ενα

Ηταν 17 ευρω!!!
Αν θυμαμαι καλα περσυ ενα που μου εκαναν δωρο και ξεχασαν να βγαλουν την τιμη ηταν 13!

Τι σκατα με ελιολαδο το φτιαχνουν; .hair.
To βρίσκεις τα 300ml 12-14€
 
Το WD40 είναι εξαιρετικό καθαριστικό για το εσωτερικό της κάννης για σκουριές κ.λ.π...αλλά δεν κάνει για λιπανση...

Σε συνδυασμό ομως με ένα ταπεινό λαδάκι ραπτομηχανής για λιπανση και λίγο γράσο λιθιου γενικής χρήσης (για όπου χρειάζεται)...με την προϋπόθεση ότι καθαρίζεται σωστά και επιμελώς ένα όπλο...αρκούν για την πλήρη συντήρηση των μεταλλικών μερών ενός όπλου...
 
50% λαδάκι ραπτομηχανής + 50% άσετον = πολύ καλό καθαριστικό κάννης (εννοείται σκούπισμα καλό μετά τον καθαρισμό και λιπανση)

50% λαδάκι ραπτομηχανής + 50% καθαρή βενζίνη = λεπτορευστο λιπαντικό για όπου απαιτείται, όπως σκάνδαλοθήκες, μηχανισμοί πυροδότησης κ.λ.π (εννοείται βάζουμε μια σταγόνα και άπλωμα με πινελάκι ή οδοντοβουρτσα...

Λαδάκι ραπτομηχανής αυτούσιο= εξαιρετικό λιπαντικό για όλα τα μεταλλικά μέρη...
 
Last edited:
Μετά τον καθαρισμό του όπλου, σξίζει να περαστεί κερί στη μεταλλική/ βάση και τις κάνες/κάνη του όπλου εξωτερικά, για προστασία από την υγρασία;

Δεν το χω δοκιμάσει ποτέ.
Τα λάδια για καθαρισμό είναι και για προστασία ,ένας έλεγχος τακτικά και αναλόγως το όπλο και αυτό είναι ,φυσικά στο ερμάριο και ανάποδα.
 
Back
Top