Καθαρισμός

Υπάρχουν και διαφορά νίτρο διαλύματα στα κυνηγητικά μαγαζιά που κάνουν την κάννη να λάμπει με 2-3 περάσματα.
Σε αχρωμίωτες κάννες δεν κάνει, το νίτρο επιταχύνει την διάβρωση.
 
Υπάρχουν και διαφορά νίτρο διαλύματα στα κυνηγητικά μαγαζιά που κάνουν την κάννη να λάμπει με 2-3 περάσματα.
Σε αχρωμίωτες κάννες δεν κάνει, το νίτρο επιταχύνει την διάβρωση.
Νικολή, τίποτα δεν παθαίνουν...;)
Ένα πέρασμα με έναν δυαλύτη για αδρανοποιηση και ένα clp και τέλος.
Αυτό που δεν θέλει το αχρωμιωτο είναι το υπερβολικό τρίψιμο ώστε να μην αφαιρούμε την πολυπόθητη πατίνα :)
 
Νικολή, τίποτα δεν παθαίνουν...;)
Ένα πέρασμα με έναν δυαλύτη για αδρανοποιηση και ένα clp και τέλος.
Αυτό που δεν θέλει το αχρωμιωτο είναι το υπερβολικό τρίψιμο ώστε να μην αφαιρούμε την πολυπόθητη πατίνα :)
Δεν αντιλέγω Γιώργο, γνωρίζω ότι το νίτρο διαβρώνει μπορεί και 5-6 φορές περισσότερο απο το νερό.
Απεναντίας η Ρεμί κάπου διάβαζα προτείνει διαλύματα με νίτρο για καθαρισμό που σίγουρα εμπεριέχουν και άλλες ουσίες που θα κόβουν την δράση του νιτρου, σκέφτομαι κάπως έτσι την δράση του προϊόντος. Για δώσε πληροφορίες για τους αδρανοποιητές, clp ή αν έχει πέσει στα χέρια σου τέτοιο προϊόν, αναγράφεται στην ταμπέλα του πια συστατικά περιέχει ;
 
Εγω παιδια ειχα να καθαρισω την καραμπινα μου απο τις 2 Φλεβαρη και την καθαρισα πριν κανενα μηνα..ειχα ριξει περιπου 200 + φυσιγγια σχεδον ολα διασπορας με ελικοειδη..μαυριλα σαν μπουρι απο ξυλοσομπα..αυτο που εκανα ηταν το εξης εβρεξα πρωτα ενα πανακι με hoppes9 powder solvent και το περασα απο την καννη..οχι οτι εκανε τιποτα..μετα πηρα δραστικα μετρα..ψιλο ατσαλομαλλο τυλιγμενο στην ορευχαλκινη βουρτσα και ψεκασμενο με το hoppes και περασμα μεσα στην καννη με το χερι αρκετες φορες..το τι εβγαλε κατω δεν λεγεται καρβουνιαρης κανονικος αλλα εγινε γυαλο..τελος περασμα με flitz και ενα λεπτο φιλμ ballistol και ειναι σαν να πηρα τωρα την καννη
 
Νικολή δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ με την χημική σύνθεση των nitros διαλυμάτων του εμπορίου. Αυτό που έχω διαπιστώσει εμπειρικά είναι ότι κάποια είναι πιο ήπια όπως το hoppes και κάποια πιο "σκληρά" όπως το outers που μέχρι τώρα χρησιμοποιώ.
Αυτό που προσέχω είναι να μην έρχεται σε επαφή με την εξωτερική επιφάνεια της κάννης και γενικότερα των μετάλλων. Από εκεί και πέρα μετά τον καθαρισμό του κοίλου της κάννης με nitro, περνάω ένα βρεγμένο πανάκι με White spirit και τέλος κάνω ένα πέρασμα με clp λάδι (clean, lubricant, protection ) όπως το g96. Αυτήν την διαδικασία ακολουθώ μόνο μια φορά τον χρόνο στο αχρωμίωτο μου, το οποίο έχει φτάσει σε εξαιρετικό βαθμό λείανσης, ειδικά όσον αφορά την κάτω του κάννη, που ρίχνει και πολλαπλάσια φυσίγγια της επάνω.
Στα όπλα που έχω με χρωμιωμένη κάννη δεν βρίσκω τον λόγο να χρησιμοποιώ nitro, δεν χρειάζεται. Η εξαιρετική βούρτσα της Bisley ή της Parker είναι ικανή για ένα εκτυφλωτικό καθάρισμα. Ακόμα όμως και αν μας φθαρεί δεν τρέχει τίποτα γιατί μπορούμε να προμυθευτουμε σε εξευτελιστική τιμή από Κίνα μέσω ebay, ατσαλόμαλλο grade 0000, το οποίο τυλιγουμε στην βούρτσα και κάνουμε εξαιρετική δουλειά.
Το πόσο εύκολα καθαρίζει η κάννη μας ή όχι έχει μα κάνει με τον βαθμό λείανσης είτε του ατσαλιου είτε του χρωμίου. Στην παλιά altair για παράδειγμα που η ποσότητα του χρωμίου είναι μεγαλύτερη και σε καλύτερη λείανση από την 391, δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα καθαρισμού. Πάντα με ένα πανάκι λαδωμένο με το πιο φθηνό λάδι συντήρησης η κάννη γινόταν γυαλί. Η 391 τα πρώτα δύο-τρία χρόνια, με δυσκόλευε κάποιες φορές στην αφαίρεση κάποιων καταλοίπων λόγο μάλλον στην μικρότερη ποσότητα χρωμίου και στην ίσως και όχι τόσο εξαιρετική λείανση. Αυτό με την χρήση χάθηκε και τώρα και αυτή αστράφτει με ένα απλό πέρασμα.
Γενικά για μένα οι κάννες είναι σαν τους πετρελαιοκινητήρες, που λένε ότι όσο πιο πολύ δουλεύουν, τόσο καλύτεροι γίνονται. Αν μου λέγαν να διαλέξω ανάμεσα σε δύο κάννες, μια καινούρια και μια που έχει ρίξει ένα εκατομμύριο φυσίγγια, σίγουρα θα διάλεγα την δεύτερη.
Υ.Γ. Το κορυφαίο, για μένα, παγκοσμίως καθαριστικό clp, είναι το brake free, αλλά απλησίαστο από θέμα τιμής. Μετά έρχεται το g96. Αυτό που δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω που πολλοί αναφέρονται πώς είναι καλό είναι το pro-7. Εμένα προσωπικά δεν με ενθουσίασε καθόλου ως προς το...clean, της υπόθεσης.
 
Εγώ χρησιμοποιούσα το βαλιστολ που το θεωρώ πάρα πολύ καλό. Το σταμάτησα μόνο και μόνο για το άρωμα του. Ειδικά σε κλειστό χώρο μυρίζει πάρα πολύ. Από πέρσι έχω που δοκίμασα το Napier που και αυτό είναι αρκετά καλό και δεν μυρίζει κιόλας. Νιτρο για την χρωμιωμενη καννη δεν αγόρασα ποτε. Αν θέλω βαθύτερο καθαρισμό βάζω μπρασο. Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν ότι ενώ η καννη φαινόταν καθαρή μετά από καθάρισμα με λάδι, άμα βάλεις μπρασο έβγαζε μαυρίλα. Και φυσικά μετά το μπρασο ξαναπερναμε λάδι
 
Είμαι απο αυτούς που πιστέυω πως όσο πιο συχνά καθαρίζουμε το όπλο, τόσο πιο έυκολα καθαρίζει αλλά και το διατηρούμε και σε καλύτερη κατάσταση σε τυχόν μεταπώληση κλπ.Αυτός είναι ο λόγος που πούλησα 3 όπλα σε τιμή τσουχτερή για τους αγοραστές, εις γνώση τους όμως γιατί τα όπλα ήταν σε κατάσταση βιτρίνας. Κάθε σκ λοιπόν τον χειμώνα βγαίνω για κυνήγι και μόλις γυρίσω την Κυριακή φτιάχνω καφεδάκι και πιάνω το όπλο. clp στην κάννη, το αφήνω να δράσει και πιάνω το υπόλοιπο οπλο. αφου τελειώσω με τον κορμό βιδώνω την ορειχαλκινη τρίχινη βούρτσα και κάνω 5-6 περάσματα. Επειτα βιδώνω την θηλιά στον καθαριστήρα και με πανια περναω μέχρι να καθαρίσει. Σπάνια μένει κάτι, όταν όμως μείνει δύο είναι ή μάλλον 3 οι λύσεις. Ξάνα λιγο clp μέσα ή τυλιγμένο στη βούρτσα ατσαλόμαλλο (εγώ δεν το πολυκάνω γιατί γεμίζει η βούρτσα ατσαλόμαλλα που βγαίνουν δύσκολα, ή νίτρο με ένα πανάκι (χρησιμοποιώ εναν τύπο ημίρευστο gel,) πέρασμα με πανί να φύγει η μαυρίλα και μετά καλό πέρασμα με clp, ή αφού έχω περάσει λάδι 1-2 φορές με την ελικοειδή ορειχάλκινη βούρτσα (γιατι υπάρχει και ατσάλινη) που έχει μέσα το σέτ.
Οσο αφορά τα clp λάδια έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα με καλύτερα όπως είπε και ο Γιώργος τα g96 και break free.
Τώρα τελευταία αγόρασα ένα σετ καθάρισμου basic bisley ξύλινο και πήρα έξτρα την βούρτσα την πυκνή που προορίζεται για τον κώνο, η οποία πράγματι αξίζει τα λεφτά της.
Όσο για bisley parker απο οτι κατάλαβα είναι ίδιες εταιρείες
.
Το πόσο εύκολα καθαρίζει η κάννη μας ή όχι έχει μα κάνει με τον βαθμό λείανσης είτε του ατσαλιου είτε του χρωμίου. Στην παλιά altair για παράδειγμα που η ποσότητα του χρωμίου είναι μεγαλύτερη και σε καλύτερη λείανση από την 391, δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα καθαρισμού. Πάντα με ένα πανάκι λαδωμένο με το πιο φθηνό λάδι συντήρησης η κάννη γινόταν γυαλί. Η 391 τα πρώτα δύο-τρία χρόνια, με δυσκόλευε κάποιες φορές στην αφαίρεση κάποιων καταλοίπων λόγο μάλλον στην μικρότερη ποσότητα χρωμίου και στην ίσως και όχι τόσο εξαιρετική λείανση. Αυτό με την χρήση χάθηκε και τώρα και αυτή αστράφτει με ένα απλό πέρασμα.

Αυτό ακριβώς βλέπω κι εγώ με το beretta. Καθαρίζουν οι κάννες του πιο δύσκολα απο την xlr, αλλά χαλάλι του!

 
Μιας και ετοιμαζομαι να αγοράσω την πρωτη μου καραμπίνα θα ήθελα τις γνώσεις σας !!!
Έχω ακούσει οτι πρεπει να απομακρυνθούν όλα τα εργοστασιακά λάδια απο το όπλο .
Υπάρχει κάποιο καθαριστικό για να γίνει αυτό ; ( έχω ακούσει απο καθαριστικό καρμπυρατέρ και φρένων έως white spirit και βενζίνη ) Μήπως αρκεί ενα σκούπισμα με πανί ;
 
Θα σου πρότεινα μίγμα 50/50, από ενα λίτρο, white spirit, και λαδί atf κοκκινο αυτοματου σασμαν(αμα θες μαζεις και λιγο μηχανης 10-40 ή οτι θες μεσα). καθαριζει και οταν στεγνωσει μένει μόνο το λάδι, και αρα λιπαινει. δεν χρειαζεται εξτρα λιπανση. δοκιμασμενο σε καραμπίνα με βαφη παραλλαγης, δεν διεβρωσε τιποτα. δοκιμασμενο σε πλαγιοκανο με μαυρη βαση, και ποζε με ασημενια βαση... βουτηχθηκαν μεσα οι μηχανισμοι και αφηθηκαν 2 λεπτα, δεν διαβρωθηκε τιποτα( εσταζε μιαααα μαυριλααα οταν τα εβγαλα). αφου στεγνωσαν και πηρα με ενα πανι τα παραπανησια, με το ιδιο πανι σκουπισα ξυλινα κοντακια, παπιες.. γυαλιζουν..
 
Αυτό που χρησιμοποιούν στα καντήλια ;;;
Θέλει προσοχή με την βαφή του όπλου;

αυτό είναι ναι ,,,μη το φοβάσαι ,,,,και το ed's red που λέει ο Ευθύμης είναι πολύ καλό,με αυτό καθαρίζω κάννες και βάση και αν χρειαστεί προσθέτω καθαρό ασετον από φαρμακείο για λιωμένο πλαστικό μέσα στην κάννη,απλά πρέπει να μαζεψεις τα υλικά να το φτιάξεις ( δεν είναι τίποτα δυσκολο )
 

Κάτι παρόμοια με αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί ή αυτά είναι μονάχα για το εσωτερικό της κάννης;
Αρχικά θα το καθαρισω με παραφινέλαιο μιας και θα κανει κηδείες στα θηράματα να ανάβει και καντήλι χε χε χε
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !!!
 
Μια ερώτηση θέλω να κάνω το πιστόνι αερίων καθώς και το ποτηράκι που μπαίνει το πιστόνι πως καθαρίζονται ; Το υπόλοιπο όπλο το έχω κανει με wd40 που έκανα και το δικαννο αλλά κάπου άκουσα οτι σε αυτά δεν πρεπει να υπάρχει λάδι καθόλου , μιας και το wd40 αφήνει λίγο λάδι αν το χρησιμοποιησω και το καθαρίζω μετα με πανί θα υπάρχει πρόβλημα ;
 
Back
Top