Καιρός

Το θυμάμαι...
Ρίχναμε χύμα νερό με τις γεωτρήσεις σε αυλές και ταράτσες.
Κοιμομασταν έξω .
Στην Αθήνα πέθαιναν σαν τα κοτόπουλα.
Δεν υπήρχαν κλιματιστικά τότε.
Και εγω τι θυμάμαι όχι με λεπτομέρειες όμως.... ήμουν και 13 χρόνον τοτε όλοι μέρα στην θάλασσα ειμασταν
 
Μην συγκρίνεται ανόμοια πράγματα. Τότε επρόκειτο για μεγάλους καύσωνες που είχαν διάρκεια αρκετές μέρες και μετά οι θερμοκρασίες επεφταν στα κανονικα. Τώρα εδώ και 1μιση μήνα βρισκόμαστε σταθερά πάνω από τα κλιματικά στις θερμοκρασίες. Οι μέσοι όροι βγάζουν θερμοκρασίες ρεκόρ προς τα πάνω... Είμαστε δηλαδή σε slow cooker και όχι σε φούρνο...
Και στην δυτική Ευρώπη έχουν δροσούλα συνεχόμενη το ίδιο διάστημα.
 
Ειπαμε , ο πλανητης ειναι σε τροχια ανοδου θερμοκρασιας.
Αν κοψουμε τα πλαστικα καλαμακια , τα κλιματιστικα με παλιο φρεον, τα ντιζελοκινητα αυτοκινητα και βαλουμε περισσοτερες ΑΠΕ τα επομενα χρονια θα κοιμομαστε τον Αυγουστο με κουβερτες.
 
Ειπαμε , ο πλανητης ειναι σε τροχια ανοδου θερμοκρασιας.
Αν κοψουμε τα πλαστικα καλαμακια , τα κλιματιστικα με παλιο φρεον, τα ντιζελοκινητα αυτοκινητα και βαλουμε περισσοτερες ΑΠΕ τα επομενα χρονια θα κοιμομαστε τον Αυγουστο με κουβερτες.
Στον Άγιο Πέτρο κοιμάσαι μόνιμα με κουβέρτες!
 
εχω μπρωστααα στο σπιτιμου εναν γεροπλατανοοο τουλαχιστων 200ετων τα τσιτσικια κανουνε παρτη ωπος και η ζεστηηηη να παω να ριξω κανα δυο τουφεκιες στον πλατανο με 9ακιααα να δω πωσα θα παισουνεεεεε .terror. .big smile. αντε καλο γαμοκαλοκαιρη να εχουμεεεεεε,,τα ορτυκια τον σευτεβρη θα τα κυνηγησουμε με τετειες θερμωκρασιεςςςς.hair.
 
Τα δικά μας δέντρα Παναγιώτη δεν είναι συνηθισμένα στις παρούσες συνθήκες. Οι Τυνησιοι ίσως έχουν κάποια ποικιλία που αντέχει στην ξερα και στη ζέστη.
Το ξέρω.
Αυτήν την περίοδο βογκανε τα δικά μας .
Κάποια στιγμή,νομίζω, πρέπει να βρεξει να ξεδιψάσουν από το φύλλωμα.
 
Το ξέρω.
Αυτήν την περίοδο βογκανε τα δικά μας .
Κάποια στιγμή,νομίζω, πρέπει να βρεξει να ξεδιψάσουν από το φύλλωμα.
Δειχνει κάποιες βροχές 25 με 27 αλλά ως τότε θα τις πάρεις πίσω για εμάς 100%. Πιο βόρεια θα ριξει.
 
Τα δικά μας δέντρα Παναγιώτη δεν είναι συνηθισμένα στις παρούσες συνθήκες. Οι Τυνησιοι ίσως έχουν κάποια ποικιλία που αντέχει στην ξερα και στη ζέστη.
Το κορονεικο δεν ξέρω αν αντέχει η δικές μας ντόπια ποικιλία που έχουμε αντέχει και καλά μάλιστα....
 
Ειναι πολυ πιθανο αττικη και ευβοια να μην ριξει ουτε σταγονα μεσα στην βδομαδα,εχει δικιο η πατριδα,το εχει κανει αλωστε τοσες φορες,μολις φτανει κοντα τα παιρνει ολα πισω,το ασχημο ειναι οτι απο το σ,κ το αλλο και μετα για μερες (δεν ξερω ακριβως ποσες συνεχομενες)ερχονται μελτεμια7,8 μποφορ στο αιγαιο!
 
Ειδικα για εμας εδω στο Ληλαντιο η προβλεψη για δηθεν βροχη μοιαζει με κακογουστο αστειο.
Ουτε θυμαμαι ποτε εβρεξε με ποτιστκη βροχη τελευταια φορα,
Ολα υποφερουν...φυτα και δεντρα.
Αν συνεχιστει αυτη η καταρα πολυ φοβαμαι οτι θα φτασουμε σε ακραια σεναρια οσον αφορα την τιμη του νερου και την χρηση του απο μη αγροτες.
Οσον αφορα τους αγροτες , ειναι για κλαματα..ηδη στην Κωπαιδα καποιοι πηγαν νυχτα και ανοιξαν το φραγμα με αποτελεσμα να φυγει το νερο και να μη μπορουν να ποτισουν τις καλιεργειες .
 
αφυστε παιδες το τι βλεπουνε τα ματακιαμου μιας και δουλευω με προγραμα στην ΔΕΥΑΒ,,απο πληρωφοριες που ειχαμε οτι κανουνε μπαι μπας στα ρολογια και κλεβουνε νερο σε καπια χωρια για να ποτιζουνε τα μπαξεδακιατους μεσα στα σπιτιατους 1 στρεμα καιιι μπαξεδακι το λεςςς .think. .hair.,,μωλις αρχησανε να πευτουνε τα πρωστιμα 500αρα μας λεγανε θα το ταποσουμε τωραααα,,αλα εμης ταποναμε εκεινη την ωρα και επαιρνε και το πρωστιμοοοο.big smile.,,δεν μπωρουνε να καταλαβουνε οτι αρχησαμε να λεμε το νερο νερακιιι και πρεπη να κανουμε σωστη διαχειρισηηηηηηη;)ΑΧΧΧΧΧ ΕΛΛΗΝΑΡΑΑΑΑΑ.hair.
 
,απο πληρωφοριες που ειχαμε οτι κανουνε μπαι μπας στα ρολογια και κλεβουνε νερο ...
Πριν μερικα χρονια, πελατης ευκαταστατος :
- Θελω να ερθεις να μου κανεις ενα by pass στο ρολοι.
- Απαγορευεται...
- Το ξερω, αλλα θελω για να ποτιζω το γκαζον.
- Αν δεν μπορεις να πληρωσεις το νερο, μην εχεις γκαζον.
Και εφυγα...σιγουρα ομως θα το εκανε το by pass με αλλον.
Ειπαμε, αυτοι ειμαστε.
 
Back
Top