Καιρός

Αφου μπουμπουνιζε για κανα μισαωρο σκαει και μια καλη που με ξυπνησε για τα καλα και ανοιγει η τηλεοραση απο μονη της αρχιζε να βγαζει τα δικα της...παει η τηλεοραση....τωρα ριχνει βροχα καλη ελπιζω να κρατησει...
 
Απο αυριο μεσημέρι και μετα εαν κάνει κατι
Δεν είναι καιρός που ευνοεί αυτες τις περιοχές
Ας ρίξει αυτά που τάζει το πρωινό gfs και καλά είναι για αρχή. Πάμε για φθινοπωρινό Σεπτέμβρη επιτέλους. Επίσης φαίνεται να πέφτει στα κανονικά και πιο κάτω από αυτά η θερμοκρασία στις περιοχές που μας στέλνουν πουλιά μετά τις 20 του μήνα. Κάνε ρε μια ψυχρή εισβολή εκεί τέλος Σεπτεμβρίου και στείλε με στον κουβά!!!!
 
Ας ρίξει αυτά που τάζει το πρωινό gfs και καλά είναι για αρχή. Πάμε για φθινοπωρινό Σεπτέμβρη επιτέλους. Επίσης φαίνεται να πέφτει στα κανονικά και πιο κάτω από αυτά η θερμοκρασία στις περιοχές που μας στέλνουν πουλιά μετά τις 20 του μήνα. Κάνε ρε μια ψυχρή εισβολή εκεί τέλος Σεπτεμβρίου και στείλε με στον κουβά!!!!
Τζιμη καλημέρα που χάθηκες,μήπως βρήκες κάνα κοπάδι τρυγόνια κ τα τρως μόνος σου?εκτός τοπικ τώρα.εκτος από τα 150 κέρατα του βαρδινογιαννη βόρεια κ νότια της ΔΙΡΦΗΣ ,συμφώνησε το δημοτικό συμβούλιο για φωτοβολταϊκά στο κάμπο ψαχνα,τριάδας κ δεν τους πήρατε ακόμα με τις πετρες?ΣΕ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΟΝΙΜΕΣ Κ ΠΑΡΑΓΟΥΝ?
 
Τζιμη καλημέρα που χάθηκες,μήπως βρήκες κάνα κοπάδι τρυγόνια κ τα τρως μόνος σου?εκτός τοπικ τώρα.εκτος από τα 150 κέρατα του βαρδινογιαννη βόρεια κ νότια της ΔΙΡΦΗΣ ,συμφώνησε το δημοτικό συμβούλιο για φωτοβολταϊκά στο κάμπο ψαχνα,τριάδας κ δεν τους πήρατε ακόμα με τις πετρες?ΣΕ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΟΝΙΜΕΣ Κ ΠΑΡΑΓΟΥΝ?
Δεν τους παίρνουν με τις πέτρες. Εδώ πάνε μόνοι τους και ψάχνονται πως θα γεμίσουν τα χωράφια τους τζαμαρίες. Βλέπεις η παραγωγή θέλει κόπο. Τα ενοικιάζουν μακροχρόνια λοιπόν η και τα πουλάνε για να βάλουν φωτοβολταϊκά. Έτσι σε λίγο γη πλούσια που έβγαζε τροφή για πολλές χιλιάδες κόσμο θα γεμίσει σίδερα και τζάμια.Τι να πω; Όσο για τα τρυγόνια εκτός από το πρωί του Σαββάτου που πήγα και δεν είδα κανένα, δεν έχω ξαναπάει.
 
Δεν τους παίρνουν με τις πέτρες. Εδώ πάνε μόνοι τους και ψάχνονται πως θα γεμίσουν τα χωράφια τους τζαμαρίες. Βλέπεις η παραγωγή θέλει κόπο. Τα ενοικιάζουν μακροχρόνια λοιπόν η και τα πουλάνε για να βάλουν φωτοβολταϊκά. Έτσι σε λίγο γη πλούσια που έβγαζε τροφή για πολλές χιλιάδες κόσμο θα γεμίσει σίδερα και τζάμια.Τι να πω; Όσο για τα τρυγόνια εκτός από το πρωί του Σαββάτου που πήγα και δεν είδα κανένα, δεν έχω ξαναπάει.
Ότι κ να πω είναι λίγο.κριμα να χαλάσει όλη αυτή η πρασινη ομορφια από τα ψαχνα μέχρι τον παλιουρα.δεν τους φτάνει το καψιμο ,τώρα θέλουν κ την πεδιάδα.
 
Κωλοτουμπιτσα ?
Εμεις τα λεγαμε απο τον Μαιο οτι θα εχουμε χειμωνιατικο χειμωνα 😆
Και εγώ σου έλεγα ότι μακαρι να πέσω έξω. Πρόσεχε όμως. Φθινόπωρο εδώ. Εδώ δεν μας νοιάζει, πέραν των βροχών, τι θα κάνει. Θέλουμε κρυο από πάνω. Κοίτα εδώ απόκλιση από τα κανονικά από πάνω! Δεν γίνεται δουλίτσα έτσι. Πρέπει να αντιστραφεί αυτή η εικόνα για να πούμε ότι θα γίνει κάτι καλό!
gfs-15-120.png
 
Μη λες τετοια εσυ.ξεραθηκε ο τοπος ολος
Το ξερω φιλε μου!Αγροτης ειμαι και εξαρτομαι απο τον καιρο.Η κατασταση ειναι απελπιστικη.Ακομα και οταν πει βροχες,γυρω-γυρω θα βρεξει κι εμεις τιποτα!
 
Back
Top