Κυνηγετική Γωνιά Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Μια γλυκιά καλημέρα και ευχές στους/στις εορτάζοντες. Δεν έφτανε η κακή κυνηγετική χρονιά ηρθε και έδεσε το γλυκό ( το φωνάζουμε χρόνια αλλά η ΚΣΕ κοιμάται τον ύπνο του δικαίου) με όλους αυτούς τους δήθεν οικολόγους που χώθηκαν παντού και αποφασίζουν για εμάς χωρίς εμάς και μας κλείνουν το 45% του νησιού (το οποίο είναι εκτος πόλης) 1671089182899.png
 
https://syrospress.gr/natura-2000-ano-kato-i-syros/?fbclid=IwAR15Vx2C-L9naMs-V2m

Κυρίες και κύριοι, ξεχάσατε πολύ γρήγορα……Όλη η κρατική περιουσία έχει περιέλθει στο ΤΑΙΠΕΔ, δηλαδή στην κατοχή των Δανειστών εδώ και 10 χρόνια περίπου. Οι περιοχές ΝATURA 2000 είναι κρατικές περιοχές. Οι Δανειστές μέσω των όποιων funds (τραπεζικών, οικονομικών, κτηματομεσιτικών κλπ) θέλουν να τις αξιοποιήσουν για να πάρουν πίσω όχι μόνο τα λεφτά που μας δάνεισαν, αλλά και ό,τι περισσότερο μπορούν τα υπόλοιπα 89 χρόνια που απομένουν, διότι αν θυμάστε καλά όλα τα “χρυσαφικά” και “ασημικά” του κράτους έχουν παραχωρηθεί για 99 χρόνια!

Πώς θα βγάλουν λοιπόν χρήμα από τις NATURA 2000 εν προκειμένω; Προστατεύοντας τον Αιγαιόγλαρο όπως χαρακτηριστικά φώναζε ο κ. Σταμάτης Άγας ή τα αλμυρίκια; Μα, στην Ελλάδα μέσω του τουρισμού θα ‘κονομήσουν, άρα τί μένει να κάνουν; Στις δικές τους για ακόμα 89 χρόνια περιοχές να αναγείρουν τουριστικές μονάδες και να πράξουν ό,τι άλλο σκεφτούν. Αυτοί και μόνο αυτοί.
 
Καλημερα σας.... .cofee.

Μια γλυκιά καλημέρα και ευχές στους/στις εορτάζοντες. Δεν έφτανε η κακή κυνηγετική χρονιά ηρθε και έδεσε το γλυκό ( το φωνάζουμε χρόνια αλλά η ΚΣΕ κοιμάται τον ύπνο του δικαίου) με όλους αυτούς τους δήθεν οικολόγους που χώθηκαν παντού και αποφασίζουν για εμάς χωρίς εμάς και μας κλείνουν το 45% του νησιού (το οποίο είναι εκτος πόλης) View attachment 62819
Οι οικολόγοι έχουν αποθρασυνθεί τελείως, αλλά βρίσκουν κ τα κανουν..
Δυστυχώς έχουν αποδειχτεί πολυ πιο "οργανωμένοι" από εμάς..
Αυτός είναι ο νουμερο ένα εχθρός του κυνηγίου κ οχι τα επιβλαβή τα οποία κατά καιρους φροντίζουν να απελευθερώνουν...

Δεν ξέρω τι πρεπει να γίνει αλλά το κακό προχωραει κ αν συνεχίσει ειναι σχεδόν σίγουρο ότι θα "χτυπηθουν" κ άλλες περιοχές τις χώρας..
Ίσως θα έπρεπε να απαιτήσουμε όλοι μαζί από τους συλλόγους μας να κάνουν κάτι για αυτό το θέμα..
Εμείς πρέπει να βρουμε κάποιο τρόπο να κινήσουμε τα νήματα.....

Και κάτι άλλο,
Τις προαλλες μιλαγα με τον ιδιοκτήτη κυνηγομαγαζου κ μου είπε πως τους έχει δωθεί παρατασει έως το τέλος του χρόνου σχετικά με τους νέους κανονισμους ασφάλειας όσο αφορά όπλα κ φυσίγγια, αν αυτό συμβεί δεν θα με συμφέρει καθόλου μου είπε όπως κ πολλους άλλους, όποτε κ θα τα σταματήσουν....

Ας μην γελιόμαστε...
Αυτός ο σκοπός δεν έχει να κάνει με την..... ασφάλεια των πολιτων η την.. Πρόληψη της εγκληματικότητας......

Προσπαθουν με κάθε τρόπο να κάνουν τον κυνηγο να σιχαθεί αυτό που αγαπάει για να φτάσει στο σημείο να το σταματησει......
 
Καλημέρα σας,
Μήπως έχει κανένας καμία ιδέα για το εξής:
Έχω λοιπόν ένα κουτάβι σέττερ 6 μηνών. Δεν έχω τη δυνατότητα να πηγαινω να το ταίζω 2-3 φορές την ημέρα οπότε όπως έκανα και με άλλα κουτάβια του βάζω σχετικά πολύ φαγητό μία φορά την ημέρα. Μερικές φορές έβρισκα να έχουν μείνει κροκέτες και την επόμενη που πήγαινα.
Κροκέτες την επόμενη μέρα έβρισκα στην αρχή που το έβαλα εκεί. Το κουτάβι δεν είναι καθόλου λαίμαργο. Το αντίθετο θα έλεγα. Ανακάλυψα ότι πηγαίνουν οι 2 γάτες του γείτονα και να κάνουν γερά τσιμπούσια με τροφή των 4-5€/kg. Το κουτάβι είναι σε φραγμένο αλλά οι γάτες μπορούν να περνάνε και από τις τρύπες του φράχτη και από πάνω. Η μία μάλιστα έχει παχύνει τόσο πολύ που με το ζόρι χωρεσε να βγεί την τελευταία φορά που τις κυνήγησα.
Εν τω μεταξύ του έχουν πάρει τον αέρα, το γλεντάνε αυτές και αυτός κάθετε στην άκρη και τις κοιτάει. Τι να κάνω; Με το γείτονα δεν μπορεί να γίνει κάτι.
Να κάνω νέα εγκατάσταση για να μην μπορούν να μπουν δεν είναι απλό. Να τον εκπαιδεύσω να τις κυνηγάει; Πώς θα γίνει αυτό; Μην του βγάλουν όμως και κανένα μάτι. Να βάλω κάτι πρόσθετο που θα τις απωθεί στο φαγητό; Υπάρχει κάτι;
 
Καλημερα λεβεντιες, νοτιας σημερα, το χειροτερο μου...
Χρονια πολλα στους Λευτερηδες της παρεας, παντα με υγεια και ευημερια στην ζωη τους.
https://syrospress.gr/natura-2000-ano-kato-i-syros/?fbclid=IwAR15Vx2C-L9naMs-V2m

Κυρίες και κύριοι, ξεχάσατε πολύ γρήγορα……Όλη η κρατική περιουσία έχει περιέλθει στο ΤΑΙΠΕΔ, δηλαδή στην κατοχή των Δανειστών εδώ και 10 χρόνια περίπου. Οι περιοχές ΝATURA 2000 είναι κρατικές περιοχές. Οι Δανειστές μέσω των όποιων funds (τραπεζικών, οικονομικών, κτηματομεσιτικών κλπ) θέλουν να τις αξιοποιήσουν για να πάρουν πίσω όχι μόνο τα λεφτά που μας δάνεισαν, αλλά και ό,τι περισσότερο μπορούν τα υπόλοιπα 89 χρόνια που απομένουν, διότι αν θυμάστε καλά όλα τα “χρυσαφικά” και “ασημικά” του κράτους έχουν παραχωρηθεί για 99 χρόνια!

Πώς θα βγάλουν λοιπόν χρήμα από τις NATURA 2000 εν προκειμένω; Προστατεύοντας τον Αιγαιόγλαρο όπως χαρακτηριστικά φώναζε ο κ. Σταμάτης Άγας ή τα αλμυρίκια; Μα, στην Ελλάδα μέσω του τουρισμού θα ‘κονομήσουν, άρα τί μένει να κάνουν; Στις δικές τους για ακόμα 89 χρόνια περιοχές να αναγείρουν τουριστικές μονάδες και να πράξουν ό,τι άλλο σκεφτούν. Αυτοί και μόνο αυτοί.
Δημητρη, κανεις πολυ καλα και δημοσιοποιεις αυτην την αναρτηση, ετσι μπας και καταλαβουμε το "χαλι" μας.
Θα παρει πολλα χρονια να "ξημερωσει", πρεπει να μαθουμε να σκεφτομαστε Ελληνικα, πρεπει να σταματησουμε να βλεπουμε
το δεντρο (τσεπη) μας και να μαθουμε να κοιταμε το δασος ολοκληρο (κοινωνια). Θελει τον ... χρονο του.pray to God.
 
Καλημέρα σας,
Μήπως έχει κανένας καμία ιδέα για το εξής:
Έχω λοιπόν ένα κουτάβι σέττερ 6 μηνών. Δεν έχω τη δυνατότητα να πηγαινω να το ταίζω 2-3 φορές την ημέρα οπότε όπως έκανα και με άλλα κουτάβια του βάζω σχετικά πολύ φαγητό μία φορά την ημέρα. Μερικές φορές έβρισκα να έχουν μείνει κροκέτες και την επόμενη που πήγαινα.
Κροκέτες την επόμενη μέρα έβρισκα στην αρχή που το έβαλα εκεί. Το κουτάβι δεν είναι καθόλου λαίμαργο. Το αντίθετο θα έλεγα. Ανακάλυψα ότι πηγαίνουν οι 2 γάτες του γείτονα και να κάνουν γερά τσιμπούσια με τροφή των 4-5€/kg. Το κουτάβι είναι σε φραγμένο αλλά οι γάτες μπορούν να περνάνε και από τις τρύπες του φράχτη και από πάνω. Η μία μάλιστα έχει παχύνει τόσο πολύ που με το ζόρι χωρεσε να βγεί την τελευταία φορά που τις κυνήγησα.
Εν τω μεταξύ του έχουν πάρει τον αέρα, το γλεντάνε αυτές και αυτός κάθετε στην άκρη και τις κοιτάει. Τι να κάνω; Με το γείτονα δεν μπορεί να γίνει κάτι.
Να κάνω νέα εγκατάσταση για να μην μπορούν να μπουν δεν είναι απλό. Να τον εκπαιδεύσω να τις κυνηγάει; Πώς θα γίνει αυτό; Μην του βγάλουν όμως και κανένα μάτι. Να βάλω κάτι πρόσθετο που θα τις απωθεί στο φαγητό; Υπάρχει κάτι;
μια χαρα καθονται και τρωνε και πινουν ολα μαζι ,δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα ετσι οπως ειναι τωρα τα πραγματα.
 
Καλημερα σας.... .cofee.

Και κάτι άλλο,
Τις προαλλες μιλαγα με τον ιδιοκτήτη κυνηγομαγαζου κ μου είπε πως τους έχει δωθεί παρατασει έως το τέλος του χρόνου σχετικά με τους νέους κανονισμους ασφάλειας όσο αφορά όπλα κ φυσίγγια, αν αυτό συμβεί δεν θα με συμφέρει καθόλου μου είπε όπως κ πολλους άλλους, όποτε κ θα τα σταματήσουν....

Ας μην γελιόμαστε...
Αυτός ο σκοπός δεν έχει να κάνει με την..... ασφάλεια των πολιτων η την.. Πρόληψη της εγκληματικότητας......

Προσπαθουν με κάθε τρόπο να κάνουν τον κυνηγο να σιχαθεί αυτό που αγαπάει για να φτάσει στο σημείο να το σταματησει......
Αναβολή στην αναβολή πάνε όλα Τάσο . Δεν αλλάζει τίποτα βγάζουν ένα νόμο δεν τον εφαρμόζουν δίνουν μία παράταση στην εφαρμογή , παράταση στην παράταση, μετα έρχονται οι εκλογές το πάμε μετά τις εκλογές και πάει λέγοντας.
Πόσα νομοθετήματα έχουνε πάει πίσω πίσω με αναβολή στην αναβολή για μετά τις εκλογές
Διαχρονική κατάσταση ,μη χαλάσουμε την παράδοση.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top