Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπερα παλικαρια :)
Κοιταζα τον πινακα της εναρξης και συμφωνα με αυτον 57 και σημεραααα .hunter.1.hunter.1αν πανε ολα καλα .well done.
View attachment 589
Τι μου κάνεις ρε Κωστήηηηη...!!!!!
Προχτές βράδυ είδα ότι κυνηγούσα πρώτη μέρα τρυγόνια και κράτησα 3 από ένα κοπάδι που έβοσκε αμέριμνο....goodboy..goodboy..llk..shoot..hunter.1
 
´Εξω απο το μαγαζί μου υπήρχαν δύο νερατζιές , απο αυτές που είχαν φυτέψει οι Δήμοι .
Πριν μερικά χρόνια ένας ηλικιωμένος που δεν γουστάριζε να περνάει την ώρα του στα καφενεία , πέρασε και τις μπόλιασε.
Κάθε χρόνο μαζεύουμε λεμόνια που όχι μόνο φτάνουν για το σπίτι , αλλα μοιράζουμε κιόλας σε γνωστούς και φίλους.
Φέτος τα δέντρα ειναι πραγματικά φορτωμένα , είναι απίστευτο πόσα λεμονια εχουν.

Δυο πρώην νερατζιές λοιπόν που ποτίζονται απο τον Θεούλη , χωρίς φάρμακα , χωρίς ιδιάιτερη φροντίδα , μας δίνουν απλόχερα τόσους πολλούς και ποιοτικούς καρπούς .

Από την άλλη πάμε στην λαίκή και αγοράζουμε λεμόνια Αργεντινής πολύ χαμηλής ποιότητας .
Νομίζω ότι έφτασε ο καιρός να αναθεωρήσουμε πλήρως καποια πράγματα.

Καλημέρα μάγκες μου και καλή συνέχεια....
 
Last edited by a moderator:
´Εξω απο το μαγαζί μου υπήρχαν δύο νερατζιές , απο αυτές που είχαν φυτέψει οι Δήμοι .
Πριν μερικά χρόνια ένας ηλικιωμένος που δεν γουστάριζε να περνάει την ώρα του στα καφενεία , πέρασε και τις μπόλιασε.
Κάθε χρόνο μαζεύουμε λεμόνια που όχι μόνο φτάνουν για το σπίτι , αλλα μοιράζουμε κιόλας σε γνωστούς και φίλους.
Φέτος τα δέντρα ειναι πραγματικά φορτωμένα , είναι απίστευτο πόσα λεμονια εχουν.

Δυο πρώην νερατζιές λοιπόν που ποτίζονται απο τον Θεούλη , χωρίς φάρμακα , χωρίς ιδιάιτερη φροντίδα , μας δίνουν απλόχερα τόσους πολλούς και ποιοτικούς καρπούς .

Από την άλλη πάμε στην λαίκή και αγοράζουμε λεμόνια Αργεντινής πολύ χαμηλής ποιότητας .
Νομίζω ότι έφτασε ο καιρός να αναθεωρήσουμε πλήρως καποια πράγματα.

Καλημέρα μάγκες μου και καλή συνέχεια....
Αν τα πεζοδρόμια της Αθήνας φυτευοντουσαν με λεμονιές θα εξαγαμε τώρα εμείς στην Αργεντινή. Αλλά που μυαλό...
 
Όταν θα μάθαινες τον ναύλο που θα ζήταγε ο πλοιοκτήτης για να τα πάει στην Αργεντινή, θα τα άφηνες να σαπίσουν ... :)
 
1908189_847215805357781_2190496534643948788_n.jpg
σπερααααααααααα.my man.
 
Όταν θα μάθαινες τον ναύλο που θα ζήταγε ο πλοιοκτήτης για να τα πάει στην Αργεντινή, θα τα άφηνες να σαπίσουν ... :)
Αντε να συμπληρώσω κάτι που είμαι σίγουρος ότι το ξέρεις , απλά σου διέφυγε..sarcastic.

Το κόστος μεταφοράς πια δεν είναι τόσο σοβαρό , αμελητέο θα έλεγα αφου το κόστος ανά τόνο σε υπερπόντια ταξίδια είναι σε χαμηλότερα επίπεδα απο ποτέ.

Οι λόγοι είναι άλλοι και φυσικά έχουν να κάνουν με το ευρώ και τηυν Ευρώπη .Μερικές φορές μάλιστα η εξήγηση είναι τόσο απλή που την γνωρίζουν και οι πιο άπειροι οικονομολόγοι.

Ένας τρόπος να μειώσεις τις εισαγωγές και να αυξήσεις τις εξαγωγές είναι μέσω του νομίσματος. Είναι ο λεγόμενος 'προστατευτισμός'.
Αν υποθέσουμε ότι αύριο γυρνάγαμε σε εθνικό νόμισμα , θα είχαμε αμέσως υποτίμηση .
Εδώ ακριβώς ΜαστροΓιώργο είναι όλο το ζουμί.
Μια υποτίμηση αποτρέπει αναγκαστικά τους καταναλωτές να αγοράζουν ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ξένα προϊόντα ενώ κάνει αντίστοιχα τα Ελληνικά πιο ανταγωνιστικά. Αποτέλεσμα τα λεφτά μένουν στον τόπο μας. Η απασχόληση είναι μεγαλύτερη αφού υπάρχει περισσότερη παραγωγή αναγκαστικά για να καλύψει τη ζήτηση και φυσικά αυξάνεται το ενδιαφέρον για εξαγωγές σε λεμόνια , πατάτες , λάδια ...στα πάντα.

Δεν νομίζω οι Ευροβρυκόλακες να θέλουν κάτι τέτοιο ε;;;;
 
Αρκεί όμως να αρχίσουμε να παράγουμε και ανώτερης ποιότητας (τεχνολογικά κυρίως) αγαθά και πιο "πολύπλοκα"... Γιατί πλέον η ζωή δεν είναι όπως το '50-'60 που μπορούσαμε να το κάνουμε αυτό... τώρα έχουμε όπλα, αυτοκίνητα, υπολογιστές και ένα σωρό άλλα τεχνολογικά αγαθά που στην Ελλάδα ούτε βίδα δεν μπορεί να παραχθεί... Το πιο απλό σκεφτείτε, τα ανταλλακτικά που θα μας χρειάζονται για όλα αυτά πόσο θα κοστίζουν... Καλό το πέρασμα σε ένα εθνικό νόμισμα, αλλά υπό τις κατάλληλες προυποθέσεις και συνθήκες. Άμα δεν τις δημιουργήσουμε αυτές θα κάνουμε μια τρύπα στο νέρο
 
Ο καθενας στον τομεα του.
Η Ελλάδα δεν ειναι απαραιτητο να εμπλακει στην παραγωγη προιοντων υψηλης τεχνολογιας .
Θα μπορουσαμε ομως να αναπτυξουμε την αγροτικη μας παραγωγη την κτηνοτροφια την μεταποιηση τον τουρισμο τις υπηρεσιες γενικα.
Ας φτιαχνουν αλλοι λαοι κομπιουτερ αυτοκινητα κλπ και ας τους τροφοδοτουμε εμεις με χιλιαδες προιοντα μοναδικης ποιοτητας
 
Για να μη μας πιάνουν όμως τα οπίσθια με τις τιμές θα χρειαστούν κατάλληλες εμπορικές συμφωνίες... αλλιώς μετά τα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα πχ θα πουλιούνται όσο τώρα τα καινούρια... Ρωσία ή σκανδιναβικές χώρες που λόγω κλίματος δεν μπορούν να παράγουν πολλά πράγματα που παράγουμε εμείς, θα μπορούσαμε να συνάψουμε συμφωνίες... Και να αλληλο-εισάγουμε/εξάγουμε προιόντα σε συμφέρουσες τιμές και για τους δύο...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top