Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αχαχαχα μαγος εισαι.με 12χ65 και 6,45 και sipeeeeee
εισαι φιλε πολύ μπαναλ , ακου σιπε , παλιος ιδιογομωτης εισαι , γιατι δεν φτιαχνεις την δικη σου πυριτιδα ? την ΦΩΤΟΒΟΛΙΔΕΞ ας πουμε , ξεκινα μαγειρεμα
 
Οσοι κυνηγάμε ή κυνηγήσαμε αυτο το θήραμα, ζούμε για τη μία η δύο ώρες του ντορού και τα τελευταία δύο λεπτα πριν το γιατάκι.
Ελπίδα,τσιρίδες, τρέμουλο,παγωμα του χρόνου που σου παγώνει το αίμα και το βλέμμα, μια κοφτή τουφεκιά και χαμόγελο ή ελπίδα για την επόμενη φορά ή πλαγιά.
Τελευταίο και καλύτερο αφήνω το τσίπουρο(χωρίς γλυκάνισο εννοείται) και την παρέα.

Αντε και να εχουμε μια όμορφη χρονιά!!
Απάνω σας!!
 
Οσοι κυνηγάμε ή κυνηγήσαμε αυτο το θήραμα, ζούμε για τη μία η δύο ώρες του ντορού και τα τελευταία δύο λεπτα πριν το γιατάκι.
Ελπίδα,τσιρίδες, τρέμουλο,παγωμα του χρόνου που σου παγώνει το αίμα και το βλέμμα, μια κοφτή τουφεκιά και χαμόγελο ή ελπίδα για την επόμενη φορά ή πλαγιά.
Τελευταίο και καλύτερο αφήνω το τσίπουρο(χωρίς γλυκάνισο εννοείται) και την παρέα.

Αντε και να εχουμε μια όμορφη χρονιά!!
Απάνω σας!!
Με 2 κουβεντες ταπες ολαααααα
 
Οσοι κυνηγάμε ή κυνηγήσαμε αυτο το θήραμα, ζούμε για τη μία η δύο ώρες του ντορού και τα τελευταία δύο λεπτα πριν το γιατάκι.
Ελπίδα,τσιρίδες, τρέμουλο,παγωμα του χρόνου που σου παγώνει το αίμα και το βλέμμα, μια κοφτή τουφεκιά και χαμόγελο ή ελπίδα για την επόμενη φορά ή πλαγιά.
Τελευταίο και καλύτερο αφήνω το τσίπουρο(χωρίς γλυκάνισο εννοείται) και την παρέα.

Αντε και να εχουμε μια όμορφη χρονιά!!
Απάνω σας!!
.congrats..congrats.
 
Θα ηθελα να καταθεσουμε τις αποψεις μας για το τι οπλα φυσιγγια νουμερα σκαγιων τσοκ κτλ χρησιμοποιουμε στην εναρξη. Κουβρντα να γινεται και να μαθαινουν και οι νεοι. Επισης σε τι μερη κυνηγαμε και που ψαχνουμε λαγους αυτην την εποχη..
Ζωηρεψτε κυριοι...
 
Λοιπόν σαν κυρίως λαγοκυνηγος νεος ομως με τις λιγες γνωσεις μου απαντω:
Έχουμε και λέμε το τουφέκι είναι η winchester sx3 ξύλινα μέρη 71 εκ (με εχει βολεψει πολυ παντως στο λαγο μου καθεται καλα το οπλο) φυσίγγια τωρα στην έναρξη 1ο 6αρι mythos pb το χειμώνα 4χ6 remington (ειμαι Καβάλα στα σκυλια) 2ο remington pheasant no 5 ή 4 και 3ο nsi lepre
Εμείς έναρξη θα πάμε σε ελατο 800 Μ υψόμετρο καθώς η δροσιά που έχει εκεί είναι μεγαλύτερη και βοηθάει πιο πολύ την Ιχνηλασία ... Τέλος και βασικότερο τα εργαλεία είναι πάντα Ελληνικοι ιχνηλάτες (χωρις να θελω να υποτιμισω καποια αλλη φυλή)!!!

3 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑΑ
 
Αντε αδερφια καλη αρχη αυριο.
Βασιλη Μανο.....στο κεφαλιιιιι ειναι ο στοχος :)
Ολο το αλλο κομματι στην βολη ξεχάστε το κ θα τον παρετε τουμπες.

Αυριο οποις φιλος παρει λαγο θελω φωτογραφικη ανταποκριση κ την τηγάνια απ τα συκωτακια με το κρασάκι διπλα αλλιως καημενοι αλημονο σας .sarcastic.
 
Ποσο αληθεια αυτο που λεει για τις 3 ντουφεκιες τις περισσότερες φορες οντως αυτο συμβαίνει...
Ψυχραιμία μεγάλη θέλει στο καρτέρι,Για να βγει σωστή η σκόπευση..
Ξέρω κυνηγό που ενώ ερχετε ο λαγός για πάνω του,τον αρχίζει από τα 60μ στα σμπάρα ο λαγός στρίβει κ στο τέλος περνει τα αρχι..του...sarcastic..sarcastic.
 
Εγώ ακολουθω πιστα τις οδηγίες του παππού... όταν ο Λαγός φευγει κι η τουφεκιά είναι από πίσω ρίχνεις στα αυτιά όταν η τουφεκιά είναι Τραβερσα μια παλάμη μπροστά κι όταν έρχεται πάνω σου αρχικά τον αφήνεις να πλησιάσει αρκετά και σημαδεύει τα μπροστινα πόδια αυτά (όλα αυτά βέβαια σε συνάρτηση με την αποσταση) αν υπάρχει κάποια άλλη Οδηγία θα θελα πολύ να την ακούσω όντας άπειρος σχετικά Μόλις 4 λαγούς εχω τουφεκαει

Εγώ δεσμεύομαι αύριο θα έχει ανταπόκριση
 
Οπως στα λεει ο παππους αλλα εγω επειδη εμαθα με δυσκολο τροπο αφου ο παππους μου εμαθε τα μυστικα αλλα στην βολή παντα βιαζομουν θα σου πω το εξης.
Στο λαγο ο στοχος ειναι το κεφαλι.
Μάλλον λαθος το σημειο αναφορας ειναι το κεφαλι.
Αμα ρίχνεις στο κορμι επειδη ειναι μεγαλο η βοκη σου θα ναι πισω.
Αμα σου ρχετε ο λαγος απ το καρτερι πανω σου κατσε αγαλμα.
Αμα δεν κινηθεις μπορει και πανω σου να δωσει.
Οταν ερθει κοντα εκει που σε περνει να τον παρεις και το εδαφος σου επιτρεπει να ριξει αμα ερχετρ πανω σου θα ριξεις στα ποδια.
Αν φευγει απο εσενα στα αυτια.
Και αμα ειναι πλευρο αμα εισαι στο κεφαλι περνα το και ριξε.
Η ταχύτητα του θα σου κανονισει την προσκοπευση.
Ο λαγος ειναι πολυ πιο αργος απο μια περδικα.
Απλα επειδη τρεχει στο έδαφος νομιζεις οτι πεταει.

Αμα σου βγει ξαφνικα στο σήκωμα θα αρχίσει τα ζικ ζακ ειδικα ο αρσενικος.
Αν σε περνει ο τοπος ασε τον να ισιωσει.
Μην φοβασαι και στα 40 να παει πεφτει με τα σκαγια σου.
Ο θυληκος ισιωνει πιο γρηγορα και χει τα αυτια ψηλα.
Ο αρσενικός συνηθως τα χει κατω.
Αμα πεξεις λαγο θα κοιτάξεις αν ειναι αρσενικος.
Εαν ναι κοιταξε την περιμετρο κοντα του πολυ πιθανον να ναι εκει ο θυληκος.
Στον αρσενικο ισως να μην βρεις καθισια.
Πιανει πρόχειρα τρεχοντας τον θυληκο.
Αν σου φυγει μπροστά και δεν μπορουν να τον βρουν τα σκυλιά κοίταξε να δεια εαν βρεις καθισια.
Εαν οχι η εαν βρεις και αυτη εχει το χωμα μπροστα και οχι στα πλαγια τοτε ηταν αρσενικος και ψαξε και τον θυληκο.
Ο αρσενικος συνηθως ξεσερνει γιατι πιανει προχειρα αμα τρεχει τον θυκηκο καο τον βρει αλλου η μερα.

Προσπαθα να σε ψυχραιμος και να ριξεις οταν εχεις βολη.
Μην φοβασε εκτος και αν εχεις συνεχομενο πυκνο μπροστά η πολυ ψηλο βολη κανεις και μετα απ το πουρναρωτο.
Εχεις περιθωριο.

Πες μου τι καιρο εχετε σήμερα εκει που θα πατε αυριο και τι καιρο αναμενετς αύριο γενικα και τι εδαφος ειναι να σου πω περιπου πιυ θα ψαξεις.
 
Σκοπευτικες οδηγιες εννουσα αλλα και οι υπολοιπες καλοδεχουμενες .well done. Αυριο για την εποχη θα εχει πολυ καλο καιρο για ιχνηλασια http://www.meteo.gr/meteoplus/cf.cfm?city_id=68 εμεις θα ανεβουμε σε υψομετρο περιπου 800-1000 ελατο,, απο οτι εχω καταλαβει εσεις ειστε απο κυπρο δεν ξερω αν εχετε τετοια μερη να πω επισης οτι αυτο με τους λαγους να πιανει κοντα ο ενας με τον αλλον εδω σε εμας συμβαινει αλλα δυστυχως τις πρωτες μερες στα μερη που ο πληθυσμος τους ειναι καλος μετα μειωνωνται και και κανουν δρομλογια, αυτες οι πληροφοριες με τον διαχωρισμο των φυλων συμφωνα με τη συμπεριφορα πολυ χρησιμες τις περισσοτερες δεν τις εχω ξανακουσει...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top