Λαγός Αρχείο

Status
Not open for further replies.
αυτο με τα καρτερια πονεμενη ιστορια...τι να διαβασουν ρε παιδια ;;...οι περισσοτεροι δεν εχουν βγαλει ποτε δικο τους σκυλι...δεν πανε καν εκπαιδευτικα να δουν ποιες διαδρομες ακολουθει το θηραμα, τι φωνες κανει το σκυλι οταν ειναι κοντα στο θηραμα και ετοιμαζεται να το σηκωσει, οταν διωκει κοντα ή μακρια το λαγο...πως λοιπον να αποδωσουν και τα αναλογα;.....ασε που οι περισσοτεροι δεν κατανοουν τι σημαινει καρτερι...εχω κατσει 3 ωρες στην ιδια σαρα να περιμενω ...μουδιασανε τα χερια μου και τα ποδια μου...
βαζεις τον αλλο καρτερι εδω και τον βρισκεις στην ηγουμενιτσα.....τι κανεις εδω ρε συ του λες;;;;...........νομιζα οτι....(απαντα)...τι νομιζες ρε μπαγκλαμα;;;.....εδω σου ειπα να κατσεις;;;,...

πριν 20 χρονια εχει παει ο πατερας μου με εναν συναδελφο για λαγο....τον σηκωνουν και τους φευγει...που πηγατε ρωταω τον πατερα μου....μου λεει πηγαμε εκει και ο λαγος εφυγε προς τα εκει...ωραια του λεω, αυριο πρωι θα το φαει το κεφαλακι του...ξεκιναμε και 300 μετρα πριν το σημειο που θα αμολουσαμε τα σκυλια, λεω του πατερα μου που οδηγουσε, αφησε με εδω.....εδω μου λεει;...τι να κανεις εδω;;;...αφησε με εδω του λεω και κατεβαινω απο το αμαξι....πιανω καρτερι σε ενα δρομο, πανε απο πανω και αμολανε τα σκυλια....εδω εκει πουθενα ντορος απο το λαγο...καποια στιγμη τα σκυλια εχουν φτασει στο καρτερι μου απο πανω 60-70 μετρα....βλεπω τον 3ο της παρεας και βγαινει στο καρτερι μου...του λεω ΚΑΤΣΕ ΕΔΩ......και φευγω να παω διπλα 50 μετρα στην αλλη στροφη...δεν προλαβαινω να φτασω και ακουω το ριξιμο απο τα σκυλια και πηγαινουν καρφι πανω στο καρτερι μου (απο τα lidl) ..περιμενω, περιμενω να ακουσω τουφεκια ...τιποτα ..περνανε τα σκυλια κατω και χανονται χαμηλα διωκοντας...φτανω στο καρτερι και βλεπω τον αλλον 200 μετρα μακρια....αντε γεια...κολωνα να ηταν θα κοπαναγε πανω της ο λαγος.....απο τοτε βλεπει λαγο μονο σε φωτο αυτος....
Τωρα υπάρχει το τζιπιες πάνε 2 φορές στον ίδιο βλέπουν που περνάει ο λαγος και βάζουν το αμάξι η το καρεκλάκι και τον περιμένουν...
Δυστυχώς την μεγαλύτερη ζημιά την κανει στο λαγο το τζιπιες από όλα τα κυνήγια...
 
Τωρα υπάρχει το τζιπιες πάνε 2 φορές στον ίδιο βλέπουν που περνάει ο λαγος και βάζουν το αμάξι η το καρεκλάκι και τον περιμένουν...
Δυστυχώς την μεγαλύτερη ζημιά την κανει στο λαγο το τζιπιες από όλα τα κυνήγια...
Το gps πως βοηθα στο παραδειγμα αυτο Νικολα;
Αφου μπορει να γινει χωρις αυτο
Δηλαδη εαν εχει το στιγμα του τοπου στο gps σημαινει κανεις ζημια;
Εκτος και αν δεν καταλαβα ακριβως τι λες

Αν καταλαβα παντως δεν ειναι τοσο ευκολο να φευγει παντα απο το ιδιο σημειο πλεον
Εμαθαν και τα ζωα να προσαρμοζονται

Οποταν αλλιως το κανουν αυτοι που ειναι κρεατοσυλλεκτες
Πολλα ατομα πολλα σκυλια και κλεισιμο ολου του τοπου περιμετρικα σε μεγαλη αποσταση
Που θα παει; Δεν εχει διαφυγη
 
Το gps πως βοηθα στο παραδειγμα αυτο Νικολα;
Αφου μπορει να γινει χωρις αυτο
Δηλαδη εαν εχει το στιγμα του τοπου στο gps σημαινει κανεις ζημια;
Εκτος και αν δεν καταλαβα ακριβως τι λες

Αν καταλαβα παντως δεν ειναι τοσο ευκολο να φευγει παντα απο το ιδιο σημειο πλεον
Εμαθαν και τα ζωα να προσαρμοζονται

Οποταν αλλιως το κανουν αυτοι που ειναι κρεατοσυλλεκτες
Πολλα ατομα πολλα σκυλια και κλεισιμο ολου του τοπου περιμετρικα σε μεγαλη αποσταση
Που θα παει; Δεν εχει διαφυγη
Κουβέντες λαγαδων... παει η σκυλα Καβάλα τον περνάει εκεί και εκεί γραμμή στο τζιπιες κατσε εκεί και εκεί και περίμενε.. όπως το παραδοσιακό.. αλλα στο παραδοσιακό το κάνεις σε έναν τόπο που τον ξέρεις χρόνια... ενώ με το μηχανάκι σε 2 φορές να πας αποθήκευση την διαδρομή και τελος...
 
Κουβέντες λαγαδων... παει η σκυλα Καβάλα τον περνάει εκεί και εκεί γραμμή στο τζιπιες κατσε εκεί και εκεί και περίμενε.. όπως το παραδοσιακό.. αλλα στο παραδοσιακό το κάνεις σε έναν τόπο που τον ξέρεις χρόνια... ενώ με το μηχανάκι σε 2 φορές να πας αποθήκευση την διαδρομή και τελος...
Και μιλαμε για λαγαδες 2 αντε 3 ατομα και ισοποσα σκυλια;
Εαν ναι…..
Ακουε πολλα πιστευε λιγα
Αυτο που λενε δεν μπορει να ειναι παντα το ιδιο και σταθερο
Αν παντα και ανελειπως εχουν λαγο στο δισακι ΙΣΩΣ κατι αλλο πεζει

Επειδη εχω και εικονα και αντιληψη γιαυτο σου λεω
Το τι εχω δει να κανουν δεν το βαζει ο νους σου!
 
Και μιλαμε για λαγαδες 2 αντε 3 ατομα και ισοποσα σκυλια;
Εαν ναι…..
Ακουε πολλα πιστευε λιγα
Αυτο που λενε δεν μπορει να ειναι παντα το ιδιο και σταθερο
Αν παντα και ανελειπως εχουν λαγο στο δισακι ΙΣΩΣ κατι αλλο πεζει

Επειδη εχω και εικονα και αντιληψη γιαυτο σου λεω
Το τι εχω δει να κανουν δεν το βαζει ο νους σου!
Πολλα παίζουν αλλά ότι βοηθάει βοηθάει και σε ξενω τόπο ετσι το κάνουν...
Τωρα όλα γίνονται για να μπει στο σακούλι..
 
Α
Πολλα παίζουν αλλά ότι βοηθάει βοηθάει και σε ξενω τόπο ετσι το κάνουν...
Τωρα όλα γίνονται για να μπει στο σακούλι..
Αποψε να σου πω πραματα που μου εχουν τυχει για να δεις αμα ο αλλος παει για το σακουλι τι σημαινει!
Ουτε gps θελει ουτε τιποτα!
Αμα ειναι σακουλας ειναι σακουλας!
Τελος
 
Νικολα
Ειμαι για λαγο σε ορεινο χωριο
Εχουμε δει ενα αυτοκινητο να μας βλεπει απο μακρυα αλλα δεν δινουμε σημασια
Ξερεις τι εκαναν;
Εβλεπαν με τα κυαλια
Μολις ειδα τα σκυλια να σφιγγουν πηραν το αυτοκινητο ηρθαν απο τον αγροτικο και πρκαραν μπροστα μας στα 20 μετρα κατεβηκαν και αμολησαν
Ομως τα αδικα δεν ευλογιυνται!
Βαρεσαμε τον λαγο διπλα τους εντελως σχεδον με το που κατεβηκαν

Ειμαι σε αλλο χωριο
Ειμαστε ατα τελευταια του λαγου
Ερχετε ενα αυτοκινητο απο τον πανω δρομο μας περναει στνεχιζει παει καμια 100 μετρα σταματανε στο σταυρωμα καια αρχιζουν να ριχνουν πετρες σε ενα κομματι πυκνο, βγαινει ο λαγος τον χανουν και μπαινιυν μεσα και πανε παρακατω
Οι τυποι ειχαν σημαδια που θα εβρισκαν τον λαγο
Βλεποντας αλλους να πηγαινουν προς αυτον ετρεξαν να πανε πρωτοι
Χωρις σκυλια χωρις τιποτα
Και ακολουθως συνεχισαν να πανε προς αλλον λαγο που ηξεραν

Γιαυτο σου λεω
Αμα ο αλλος ειναι της τσαντας δεν εχει αναγκη ουτε gps ουτε τιποτα
Δεν κυνηγαει
Κλεβει……
 
Εχει πολλούς τέτοιους... Παμε Σάββατο σε ενα μέρος.. Βγάζουμε το λαγο και μας φευγει... Παμε Κυριακή.. Πιάνουμε το μερος 20 λεπτά πριν φεξει... Μετα απο ενα τέταρτο έρχεται ενας τύπος και σταματαει ακριβως δίπλα μας... Ειχα ερθει εχθες εδώ μας λέει... Γελάσαμε και μειναμε εκει.. Φεγγει, αμολαμε το σκυλί και με το που πηδαει απο το κασονι πιανει ντορο....τον βαζει κατω και σε ενα λεπτό μου βγαινει στο δρόμο και τον κτυπαω... Παραταω λαγο σκυλί και παω στον λαλακα... Ελα ρε παπαρα του λεω να παρεις το λαγο σου... Εκοψε περα και εξαφανίστηκε... Φεύγουμε και παμε 150 μετρα παραπέρα.. Ο ηλιθιος εκει.. Γυρω γυρω... Βγάζουμε 2ο λαγο του ριχνω ενα οπλο στο πεταμα και τον παιρνω και αυτον.... Θεια δικη;....
 
Κουβέντες λαγαδων... παει η σκυλα Καβάλα τον περνάει εκεί και εκεί γραμμή στο τζιπιες κατσε εκεί και εκεί και περίμενε.. όπως το παραδοσιακό.. αλλα στο παραδοσιακό το κάνεις σε έναν τόπο που τον ξέρεις χρόνια... ενώ με το μηχανάκι σε 2 φορές να πας αποθήκευση την διαδρομή και τελος...
Ισχύει αυτό αλλά τα θηράματα δεν είναι τηλεκατευθυνόμενα ...
Για εμένα πολύ περισσότερη ζημιά κάνουν 10 σκυλιά και 10 νοματαίοι χωρίς gps παρά μια νορμάλ σε αριθμό ατόμων και σκυλιών παρέα με gps.

Δεν ξέρω σε άλλα μέρη τι γίνεται αλλά στα δικά μας αν δεν έχεις καλά σκυλιά λαγό δεν χτυπάς εύκολα ακόμα και 500 μηχανήματα να έχεις.
Αν έχεις αιθέρες σκυλιά χρειάζεσαι το gps όχι για να χτυπήσεις τον λαγό αλλά για να μην χάσεις τα σκυλιά σου.
Αν έχεις κοπρίτες ... αυτοσχεδιάζεις.
 
και παει η τριαρα συνεφο και της κλανουνε τον τζωκο!
Καλημερα
Μπα
Μια χαρα τις ριχνουν φιλε μου και μετα πανε και ποζαρουν και κανουν τουα περδικαδες……

Και το χειροτερο ειναι οτι ακριβως επειδη δεν φευγει ιδρωτας να τις παρουννδεν σταματανε ουτε στο οριο….
 
Ισχύει αυτό αλλά τα θηράματα δεν είναι τηλεκατευθυνόμενα ...
Για εμένα πολύ περισσότερη ζημιά κάνουν 10 σκυλιά και 10 νοματαίοι χωρίς gps παρά μια νορμάλ σε αριθμό ατόμων και σκυλιών παρέα με gps.

Δεν ξέρω σε άλλα μέρη τι γίνεται αλλά στα δικά μας αν δεν έχεις καλά σκυλιά λαγό δεν χτυπάς εύκολα ακόμα και 500 μηχανήματα να έχεις.
Αν έχεις αιθέρες σκυλιά χρειάζεσαι το gps όχι για να χτυπήσεις τον λαγό αλλά για να μην χάσεις τα σκυλιά σου.
Αν έχεις κοπρίτες ... αυτοσχεδιάζεις.
Το 80% της Πελοποννήσου είναι με χαμιλα πουρνάρια πέτρα και στο πάνω μέρος καράφλα
Και τα βουνά δεν είναι και σαν της Πίνδου τα κλείνουν ποιο εύκολα με τους πόλους δρόμους τι να κάνει και ο λαγος...
Οι περισσότεροι αυτοσχεδιαστες πάνω στο χάρτη του γκαρμιν είναι... 1 στους 100 να έχει σκυλιά αιθέρες....
 
Το 80% της Πελοποννήσου είναι με χαμιλα πουρνάρια πέτρα και στο πάνω μέρος καράφλα
Και τα βουνά δεν είναι και σαν της Πίνδου τα κλείνουν ποιο εύκολα με τους πόλους δρόμους τι να κάνει και ο λαγος...
Οι περισσότεροι αυτοσχεδιαστες πάνω στο χάρτη του γκαρμιν είναι... 1 στους 100 να έχει σκυλιά αιθέρες....
Ο λαγός από άλλα κινδυνεύει όχι από το gps.
Αυτό πιστεύω.
 
Ο λαγός από άλλα κινδυνεύει όχι από το gps.
Αυτό πιστεύω.
Ο λαγος και τα ολα θηραματα και γενικα η φυση κινδνευουν απο την ανθρωπινη απληστια!!!!
Η απληστια τροφοδοτει ολα τα αλλα!!!

Και απληστος καποιος μπορει να γινει με οποιοδηποτε εργαλειο μπορει να γεννησει ο νους του
Απο τεχνολογικο μεχρι απλα συστατικα η υλικα που εχει ο καθε ανθρωπος σπιτι του
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top