Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ο μεγαλος μου γιος εβαλε φετος πρωτη του φορα κηπο

Του εφερε περσυ ο παππους του μια πιπερια και τρελαθηκε ο μικρος και φετος εβαλε κανονικο κηπο

Του εκανα προετοιμασια και εβαλε. Τοματες πιπεριες μελιτζανες καλαμποκιες κουλουμπρες μαρουλια

Το θεμα ειναι οτι ο μικρος ειναι καθετος στην χρηση οποιουδηποτε σκευασματος ακομη και λιπασματος
Μονο κοπρια

Του χει πετσοκοψει την ντοματα το μυγακι και τα μαρουλια τα σαλιγκαρια δεν δεχετε ουτε καν θειαφι να ριξουμε

Τον αφηνω να κανει οτι θελει γιατι δεν ειναι απλα ενας κηπος, αυτο το πραμα του χτιζει χαρακτηρα και τον μαθαινει συνεπεια και επιβράβευση και εκτιμηση των κοπων του

Αλλα ειπα αν ξερει κανεις κατι εντελως φυσικο να τον βοηθησω να μην χανει τοσο καρπο
Προσεξτε δεν ειναι μωρο
Θα κλεισει τα 13!
Καταλαβαινει δεν μπορω να του πω ριξε αυτο και ειναι αθωο
Θα το ψαξει πρωτα

Τα εχει τα φυτα του πως και πως

Εαν ξερει καποιος κατι φυσικο αθωο να τον βοηθησω καλως

Δεν μου το ζητησε, εγω ειπα να υο ψαξω μπας και τον βοηθησω χωρις να δειξω ασεβεια στα θελω του για την μη χρηση φαρμακων

ξερει καποιος κανα παλιο ´ματζουνί´´ να φτιαχνετε με φυσικα υλικα?
 
Ο μεγαλος μου γιος εβαλε φετος πρωτη του φορα κηπο

Του εφερε περσυ ο παππους του μια πιπερια και τρελαθηκε ο μικρος και φετος εβαλε κανονικο κηπο

Του εκανα προετοιμασια και εβαλε. Τοματες πιπεριες μελιτζανες καλαμποκιες κουλουμπρες μαρουλια

Το θεμα ειναι οτι ο μικρος ειναι καθετος στην χρηση οποιουδηποτε σκευασματος ακομη και λιπασματος
Μονο κοπρια

Του χει πετσοκοψει την ντοματα το μυγακι και τα μαρουλια τα σαλιγκαρια δεν δεχετε ουτε καν θειαφι να ριξουμε

Τον αφηνω να κανει οτι θελει γιατι δεν ειναι απλα ενας κηπος, αυτο το πραμα του χτιζει χαρακτηρα και τον μαθαινει συνεπεια και επιβράβευση και εκτιμηση των κοπων του

Αλλα ειπα αν ξερει κανεις κατι εντελως φυσικο να τον βοηθησω να μην χανει τοσο καρπο
Προσεξτε δεν ειναι μωρο
Θα κλεισει τα 13!
Καταλαβαινει δεν μπορω να του πω ριξε αυτο και ειναι αθωο
Θα το ψαξει πρωτα

Τα εχει τα φυτα του πως και πως

Εαν ξερει καποιος κατι φυσικο αθωο να τον βοηθησω καλως

Δεν μου το ζητησε, εγω ειπα να υο ψαξω μπας και τον βοηθησω χωρις να δειξω ασεβεια στα θελω του για την μη χρηση φαρμακων

ξερει καποιος κανα παλιο ´ματζουνί´´ να φτιαχνετε με φυσικα υλικα?
Το πράσινο σαπούνι αραιωμένο σε νερό είναι το πιο απλό και δυνατό.
Θέλει όμως καθημερινά να ψεκάζει.
Αν θέλει να το κάνει πιο δυνατό θα προσθέσει στο υγρό λίγο ταμπάσκο και λίγο οινόπνευμα.
Αν πίνει κάποιος Ελληνικό καφέ, το υπόλοιπο το ανακατεύεις με λίγη στάχτη και περιμετρικά στις ρίζες σε ντομάτα και μελιτζάνες.
Έχει πολλά αλλά θέλουν να αφιερώσεις πολύ χρόνο για να έχουν αποτέλεσμα κάτι που για ένα νοικοκυριό είναι πολυτέλεια.
 
Το πράσινο σαπούνι αραιωμένο σε νερό είναι το πιο απλό και δυνατό.
Θέλει όμως καθημερινά να ψεκάζει.
Αν θέλει να το κάνει πιο δυνατό θα προσθέσει στο υγρό λίγο ταμπάσκο και λίγο οινόπνευμα.
Αν πίνει κάποιος Ελληνικό καφέ, το υπόλοιπο το ανακατεύεις με λίγη στάχτη και περιμετρικά στις ρίζες σε ντομάτα και μελιτζάνες.
Έχει πολλά αλλά θέλουν να αφιερώσεις πολύ χρόνο για να έχουν αποτέλεσμα κάτι που για ένα νοικοκυριό είναι πολυτέλεια.
Ευχαριστω Στεφανε!

Θα του πω αυτο με τον καφε και την σταχτη
Δεν θα πει οχι σε αυτα ειμαι σιγουρος

Θα πανω και κατι αλλο εαν βρω τα υλικα που μου χει πει ενα παλικαρακι εδω μεσα

Και θα κανω και ζαχαροπαγιδες
Τα πληστα εντομα πανε στην ζαχαρη
 
Ευχαριστω Στεφανε!

Θα του πω αυτο με τον καφε και την σταχτη
Δεν θα πει οχι σε αυτα ειμαι σιγουρος

Θα πανω και κατι αλλο εαν βρω τα υλικα που μου χει πει ενα παλικαρακι εδω μεσα

Και θα κανω και ζαχαροπαγιδες
Τα πληστα εντομα πανε στην ζαχαρη
Η ζάχαρη πολλές φορές είναι μπούμερανγκ ιδίως εκεί που έχετε ζέστη και την μυρίζουν από μακρυά.
 
Και το τσουκνιδονερο είναι καλό.
Αυτο μου ειπε το παλικαρι να κανω Παναγιωτη!
Ευχαριστω
Θα ψαξω πιο ορεινα για να δω αν βρω τσουκνιθες
Στα μερη μου δεν θπαρχει χλωρο τετοια εποχη
Μεχρι και τους σανους εχουμε κοψει και δεσει!
Που απο κοψιμο σε δεσιμο ξερεις οτι υπαρχει τουλαχιστον μια βδομαδα αποσταση αναμεσα το λιγοτερο για οσα δεν θα γινουν πλαστικόποιηση
Εμας ειναι δεμενα εδω και τουλαχιστον 2 βδομαδες
 
Και το τσουκνιδονερο είναι καλό.
Για ορισμένα. Κυρίως στα φύλλα, και σαν βιταμίνη.
Αυτο μου ειπε το παλικαρι να κανω Παναγιωτη!
Ευχαριστω
Θα ψαξω πιο ορεινα για να δω αν βρω τσουκνιθες
Στα μερη μου δεν θπαρχει χλωρο τετοια εποχη
Μεχρι και τους σανους εχουμε κοψει και δεσει!
Που απο κοψιμο σε δεσιμο ξερεις οτι υπαρχει τουλαχιστον μια βδομαδα αποσταση αναμεσα το λιγοτερο για οσα δεν θα γινουν πλαστικόποιηση
Εμας ειναι δεμενα εδω και τουλαχειονέκτημα του είναι η βριστον 2 βδομαδες
Άστο καλύτερα.
Το μεγάλο του μειονέκτημα είναι η βρώμα.
Όταν ανοίξεις το καπάκι από το βαρελάκι που θα φτιάξεις τσουκνιδόνερο θα μυρίσεις κατουρλιό από 50 αγελάδες μαζί.
Αν δεν λιποθυμήσεις θα σε κυνηγάει η κυρά!!!!!
 
Καλά όλα αυτά, αλλά είναι χημικά και έχουν ιδιαίτερα αρνητικές επιδράσεις για τα ζώα και τον άνθρωπο. Μέλισσες, κοτσύφια, λαγουδάκια τα θερίζουν...

Αν κάποιος εχει φυτέψει για επαγγελματικό σκοπό οκ, και εκεί ας πάρει μέτρα να προστατέψει ό,τι δεν φταίει και να προστατευθεί ό,τι δεν φταίει (συμπεριλμβανομένου αυτούς που θα τις φάνε μετά)
 
Βάκιλος και καθαρισες
Ο βάκιλος της θουριγγίας δεν φαίνεται να έχει σύσταση για τη βρωμούσα και το δορυφόρο (ή αλλιώς σκαθάρι του Κολοράντο γιατί εντοπίστηκε πρώτη φορά εκεί στα μέσα του 1800). Για αυτά τα έντομα βιολογική καταπολέμηση συστήνεται να γίνεται με θερινό πολτό, φυσικό πύρεθρο και αζαδιραχτίνη.
 
φεύγει με το πότισμα ,σε δορυφόρους στις μελιτζάνες δεν εκανε απολύτως τίποτα.
Λογικά γιατί δεν έχει αποτελεσματικότητά απέναντί τους. Όλα τα βιολογικά ξεπλένονται αν βραχούν. Καλό είναι το πότισμα να γίνεται με σταγονίδια και όχι με νέφωση αν θέλουμε βιολογική καταπολέμηση και για αυτό το λόγο.
 
Ο μεγαλος μου γιος εβαλε φετος πρωτη του φορα κηπο

Του εφερε περσυ ο παππους του μια πιπερια και τρελαθηκε ο μικρος και φετος εβαλε κανονικο κηπο

Του εκανα προετοιμασια και εβαλε. Τοματες πιπεριες μελιτζανες καλαμποκιες κουλουμπρες μαρουλια

Το θεμα ειναι οτι ο μικρος ειναι καθετος στην χρηση οποιουδηποτε σκευασματος ακομη και λιπασματος
Μονο κοπρια

Του χει πετσοκοψει την ντοματα το μυγακι και τα μαρουλια τα σαλιγκαρια δεν δεχετε ουτε καν θειαφι να ριξουμε

Τον αφηνω να κανει οτι θελει γιατι δεν ειναι απλα ενας κηπος, αυτο το πραμα του χτιζει χαρακτηρα και τον μαθαινει συνεπεια και επιβράβευση και εκτιμηση των κοπων του

Αλλα ειπα αν ξερει κανεις κατι εντελως φυσικο να τον βοηθησω να μην χανει τοσο καρπο
Προσεξτε δεν ειναι μωρο
Θα κλεισει τα 13!
Καταλαβαινει δεν μπορω να του πω ριξε αυτο και ειναι αθωο
Θα το ψαξει πρωτα

Τα εχει τα φυτα του πως και πως

Εαν ξερει καποιος κατι φυσικο αθωο να τον βοηθησω καλως

Δεν μου το ζητησε, εγω ειπα να υο ψαξω μπας και τον βοηθησω χωρις να δειξω ασεβεια στα θελω του για την μη χρηση φαρμακων

ξερει καποιος κανα παλιο ´ματζουνί´´ να φτιαχνετε με φυσικα υλικα?
Θα τον ευγνωμονούν όλα τα μαμουνια του κήπου ,σαν ιδέα είναι καλή το κάναμε με τον αδερφό μου αλλά πολύς κόπος και χρόνος για να τα χαίρονται (άλλοι).Θα μισήσει κάθε λογής πεταλουδιτσα.
 
Ο μεγαλος μου γιος εβαλε φετος πρωτη του φορα κηπο

Του εφερε περσυ ο παππους του μια πιπερια και τρελαθηκε ο μικρος και φετος εβαλε κανονικο κηπο

Του εκανα προετοιμασια και εβαλε. Τοματες πιπεριες μελιτζανες καλαμποκιες κουλουμπρες μαρουλια

Το θεμα ειναι οτι ο μικρος ειναι καθετος στην χρηση οποιουδηποτε σκευασματος ακομη και λιπασματος
Μονο κοπρια

Του χει πετσοκοψει την ντοματα το μυγακι και τα μαρουλια τα σαλιγκαρια δεν δεχετε ουτε καν θειαφι να ριξουμε

Τον αφηνω να κανει οτι θελει γιατι δεν ειναι απλα ενας κηπος, αυτο το πραμα του χτιζει χαρακτηρα και τον μαθαινει συνεπεια και επιβράβευση και εκτιμηση των κοπων του

Αλλα ειπα αν ξερει κανεις κατι εντελως φυσικο να τον βοηθησω να μην χανει τοσο καρπο
Προσεξτε δεν ειναι μωρο
Θα κλεισει τα 13!
Καταλαβαινει δεν μπορω να του πω ριξε αυτο και ειναι αθωο
Θα το ψαξει πρωτα

Τα εχει τα φυτα του πως και πως

Εαν ξερει καποιος κατι φυσικο αθωο να τον βοηθησω καλως

Δεν μου το ζητησε, εγω ειπα να υο ψαξω μπας και τον βοηθησω χωρις να δειξω ασεβεια στα θελω του για την μη χρηση φαρμακων

ξερει καποιος κανα παλιο ´ματζουνί´´ να φτιαχνετε με φυσικα υλικα?
Χρύσανθε μπράβο για το μικρό και το ενδιαφέρον που εκδήλωσε και την αγάπη που βγάζει. Όμως, μιας και είναι ακριβώς σε μια ηλικία που διαμορφώνει συμπεριφορές πρέπει να καταλάβει πως κάθε οργανισμός έχει εχθρούς και πως αν αφεθεί χωρίς προστασία θα πεθάνει.

Υπάρχουν χημικοί και εύκολα επικίνδυνοι τρόποι να προστατεύσουμε τα φυτά και βιολογικοί που είναι πιο ασφαλείς και οι οποίοι χρησιμοποιούνταν αιώνες και από τους προγόνους μας.

Το να μη θέλει ούτε θειάφι ή χαλκό ή θερινό πολτό ή πύρεθρο είναι λάθος. Είναι σαν να έχεις σκυλιά ή παιδιά και να μην τα εμβολιάζεις με διαχρονικά απόλυτα ασφαλή εμβόλια και να τα αφήνεις να πεθάνουν βασανιστικά από μόρβα ή τύφο.

Για τα σαλιγκάρια απόλυτα φυσικός τρόπος αντιμετώπισης είναι να πασπαλιστεί στάχτη (λίγη ίσα να καλύψει το έδαφος που θα περάσει το σαλιγκάρι) στο χώμα. Τα σαλιγκάρια απεχθάνονται τα άλατα και η στάχτη είναι γεμάτη. Κάποιοι φτιάχνουν και παγίδες με μπύρα. Γεμίζουν κυπελάκια γιαιουρτιου με μπύρα η οποία έλκει πολύ τα σαλιγκάρια και αυτά μαζεύονται εκεί και μπορούμε να μαζέψουμε όλα μαζί. Κάποια πέφτουν και μέσα.

Για το μυγάκι που λες δεν ξέρω τι εννοείς, αλλά θα ξεκίναγα ραντίσματα με πράσινο σαπούνι και οινόπνευμα που θα καταπολεμήσει και μελίγκρες και τετράνυχους, αν δεν έβλεπα βελτίωση σοβαρή θα συνέχιζα με θερινό πολτό και μετά με βάκιλο θουριγγίας.
 
Χρύσανθε μπράβο για το μικρό και το ενδιαφέρον που εκδήλωσε και την αγάπη που βγάζει. Όμως, μιας και είναι ακριβώς σε μια ηλικία που διαμορφώνει συμπεριφορές πρέπει να καταλάβει πως κάθε οργανισμός έχει εχθρούς και πως αν αφεθεί χωρίς προστασία θα πεθάνει.

Υπάρχουν χημικοί και εύκολα επικίνδυνοι τρόποι να προστατεύσουμε τα φυτά και βιολογικοί που είναι πιο ασφαλείς και οι οποίοι χρησιμοποιούνταν αιώνες και από τους προγόνους μας.

Το να μη θέλει ούτε θειάφι ή χαλκό ή θερινό πολτό ή πύρεθρο είναι λάθος. Είναι σαν να έχεις σκυλιά ή παιδιά και να μην τα εμβολιάζεις με διαχρονικά απόλυτα ασφαλή εμβόλια και να τα αφήνεις να πεθάνουν βασανιστικά από μόρβα ή τύφο.

Για τα σαλιγκάρια απόλυτα φυσικός τρόπος αντιμετώπισης είναι να πασπαλιστεί στάχτη (λίγη ίσα να καλύψει το έδαφος που θα περάσει το σαλιγκάρι) στο χώμα. Τα σαλιγκάρια απεχθάνονται τα άλατα και η στάχτη είναι γεμάτη. Κάποιοι φτιάχνουν και παγίδες με μπύρα. Γεμίζουν κυπελάκια γιαιουρτιου με μπύρα η οποία έλκει πολύ τα σαλιγκάρια και αυτά μαζεύονται εκεί και μπορούμε να μαζέψουμε όλα μαζί. Κάποια πέφτουν και μέσα.

Για το μυγάκι που λες δεν ξέρω τι εννοείς, αλλά θα ξεκίναγα ραντίσματα με πράσινο σαπούνι και οινόπνευμα που θα καταπολεμήσει και μελίγκρες και τετράνυχους, αν δεν έβλεπα βελτίωση σοβαρή θα συνέχιζα με θερινό πολτό και μετά με βάκιλο θουριγγίας.
Πράσινο σαπούνι καί οινόπνευμα ποσοστά???
 
Πράσινο σαπούνι καί οινόπνευμα ποσοστά???
1 κουταλιά της σούπας τριμμένο πράσινο σαπούνι, 1 κουταλιά του γλυκού οινόπνευμα σε 1 λίτρο νερό κυρίως για τη μελίγκρα. Αυτό μπορεί να παρασκευαστεί και να εφαρμοστεί αμέσως

Αν στο προηγούμενο μείγμα προστεθούν 1 κουταλάκι του γλυκού σκορδο, 1 κουταλιά της σούπας τριμμένο κρεμμύδι, 1 κουταλάκι του γλυκού καυτερή πιπεριά και το αφήσουμε το σκεύασμα στον ήλιο μεσημέρι κλειστό και το σουρώσουμε την άλλη μέρα και ψεκάσουμε θα αντιμετωπίσουμε βρωμούσες και πιο μεγάλα έντομα.
 





Ξεκίνησαν και τα κεράσια. Πολύ παλιά, αλλά ευπαθής ποικιλία η συγκεκριμένη που όσους και να ρωτήσεις θα σου πουν στο χωριό ότι την είχαν σε ένα κήπο κοντα στο σπίτι, γιατι του Αγίου Κωνσταντίνου θα έτρωγαν σίγουρα κεράσι. Λίγα γερασμένα δέντρα έχουν μείνει πια, κεντρώνοντας προσπαθώ να τη διασώσω σε νέα δέντρα...

Το κεράσι είναι από τα φρούτα που απορροφούν μέσα τους όλα τα χημικά πολύ εύκολα. Όταν ρώτησα γεωπόνο στην Τεγέα που ασχολείται μόνο με αυτά, τι να κάνω για να τρώω κεράσια χωρίς σκουλίκια και να μην βγάλω προβοσκίδα από τα χημικά, μου είπε

Στις δικές σου τίποτα και μη φας επουδενί του εμπορίου.
 
Χρύσανθε μπράβο για το μικρό και το ενδιαφέρον που εκδήλωσε και την αγάπη που βγάζει. Όμως, μιας και είναι ακριβώς σε μια ηλικία που διαμορφώνει συμπεριφορές πρέπει να καταλάβει πως κάθε οργανισμός έχει εχθρούς και πως αν αφεθεί χωρίς προστασία θα πεθάνει.

Υπάρχουν χημικοί και εύκολα επικίνδυνοι τρόποι να προστατεύσουμε τα φυτά και βιολογικοί που είναι πιο ασφαλείς και οι οποίοι χρησιμοποιούνταν αιώνες και από τους προγόνους μας.

Το να μη θέλει ούτε θειάφι ή χαλκό ή θερινό πολτό ή πύρεθρο είναι λάθος. Είναι σαν να έχεις σκυλιά ή παιδιά και να μην τα εμβολιάζεις με διαχρονικά απόλυτα ασφαλή εμβόλια και να τα αφήνεις να πεθάνουν βασανιστικά από μόρβα ή τύφο.

Για τα σαλιγκάρια απόλυτα φυσικός τρόπος αντιμετώπισης είναι να πασπαλιστεί στάχτη (λίγη ίσα να καλύψει το έδαφος που θα περάσει το σαλιγκάρι) στο χώμα. Τα σαλιγκάρια απεχθάνονται τα άλατα και η στάχτη είναι γεμάτη. Κάποιοι φτιάχνουν και παγίδες με μπύρα. Γεμίζουν κυπελάκια γιαιουρτιου με μπύρα η οποία έλκει πολύ τα σαλιγκάρια και αυτά μαζεύονται εκεί και μπορούμε να μαζέψουμε όλα μαζί. Κάποια πέφτουν και μέσα.

Για το μυγάκι που λες δεν ξέρω τι εννοείς, αλλά θα ξεκίναγα ραντίσματα με πράσινο σαπούνι και οινόπνευμα που θα καταπολεμήσει και μελίγκρες και τετράνυχους, αν δεν έβλεπα βελτίωση σοβαρή θα συνέχιζα με θερινό πολτό και μετά με βάκιλο θουριγγίας.
Φιλε σε ευχαριστω πολυ

Εσυ πολυ σωστα τα λες και τα ιδια εκηγησα και εγω και ο παππους του( για το θειαφι θερινο πολυο κλπ)

Οκ ξερεις οτι στην εφηβεια αλλα ειναι τα αγχη του γονιου οποταν αυτο δεν θα του το επιβαλω
Προτιμω για τετοια πραματα να εξηγω και να του αφηνω την ελευθερια να επιλεξει μονος του
Ετσι παθαινει και αναγκαστικα μαθαινει και αυτο ειναι ευεργετικο οταν δεν εχει να κανει με την ασφαλεια τους
Εγω βλεπω την ουσια
Οτι ασχοληθηκε και μαλιστα με πολυ ενδιαφερον
Θα μαθει σιγα σιγα
Καποια πραματα στους εφηβους δουκευουν καλυτερα ετσι παρα με επιβολη που φερνει χειροτερα αποτελεσματα ειδικα εαν δεν αφορα την ασφαλειας τους
 
Λογικά γιατί δεν έχει αποτελεσματικότητά απέναντί τους. Όλα τα βιολογικά ξεπλένονται αν βραχούν. Καλό είναι το πότισμα να γίνεται με σταγονίδια και όχι με νέφωση αν θέλουμε βιολογική καταπολέμηση και για αυτό το λόγο.
δεν το διατιποσα σωστα ,τις μελιτζάνες με σταγόνες τις ποτιζουμε ,δεν σκοτώνει τους δορυφόρους .
 
Αυτή η 🍆 παίδες είναι τριών ετών.
Λόγω ότι δεν έχει κάνει βαρείς χειμώνες κρατάει ακόμα.
Αυστηρό κλάδεμα τον χειμώνα και συνεχίζει.
Δοκιμάστε το...φυτέψετε σε σημείο που να έχουν σχετική προστασία από τον καιρό το χειμώνα η σε γλάστρα .

IMG_20240523_223033.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top