Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγώ το δεύτερο χέρι εντομοκτόνου το πέρασα πριν δέκα μέρες και δείχνουν κομπλέ. Για την ώρα τουλάχιστον, αν και φαίνονται μεταμορφωμένα σε σχέση με πέρσι, μετά την φροντίδα που μου προτείνατε με τα λιπάσματα και το εντομοκτόνο.
 
Εγώ το δεύτερο χέρι εντομοκτόνου το πέρασα πριν δέκα μέρες και δείχνουν κομπλέ. Για την ώρα τουλάχιστον, αν και φαίνονται μεταμορφωμένα σε σχέση με πέρσι, μετά την φροντίδα που μου προτείνατε με τα λιπάσματα και το εντομοκτόνο.
Πρόσεξε και το πότισμα και θα φας φρούτα ΑΑΑ.
 
Πρόσεξε και το πότισμα
Για την ώρα τους κάνω ένα καλό πότισμα μια φορά την εβδομάδα, δεν δείχνει το χώμα να θέλει παραπάνω αφού κρατιέται νωπό για μια εβδομάδα. Από Μάη μέχρι Σεπτέμβρη τους έχω το αυτόματο για μία ώρα ημερησίως, που καμιά φορά είναι υπερβολικό, ανάλογα και την ροή που είναι ρυθμισμένα τα μπεκ.
 
  • Like
Reactions: jnp
Μηπως γνωριζει καποιος να μου πει τι φυτο ειναι αυτο ?
Το ειχαν σε μια σπασμενη γλαστρα πεταμενο στον ακαλυπτο
Το πηρα του αλλαξα χωμα και γλαστρα αφου ηταν γεματο σκουλικια μεσα και τωρα σαν να πηρε τα απανω του ;)
mjshnd.jpg
 
Μηπως γνωριζει καποιος να μου πει τι φυτο ειναι αυτο ?
Το ειχαν σε μια σπασμενη γλαστρα πεταμενο στον ακαλυπτο
Το πηρα του αλλαξα χωμα και γλαστρα αφου ηταν γεματο σκουλικια μεσα και τωρα σαν να πηρε τα απανω του ;)
mjshnd.jpg
Όνομα δεν θυμάμαι. Έχω τρία τέτοια που τα κουρευω σαν μπάλα, δυόμισι μέτρα διάμετρο. Τα κάνουν και μακροστενα χωρισματα η αλλα σχέδια. Βγάζει λευκά ανθακια που γίνονται μικροί μαυρομπλε καρποί πολλοί μαζί. Προσοχή στη μελιγκρα.
 
Όνομα δεν θυμάμαι. Έχω τρία τέτοια που τα κουρευω σαν μπάλα, δυόμισι μέτρα διάμετρο. Τα κάνουν και μακροστενα χωρισματα η αλλα σχέδια. Βγάζει λευκά ανθακια που γίνονται μικροί μαυρομπλε καρποί πολλοί μαζί. Προσοχή στη μελιγκρα.
Σε τι υψος φτανει αυτο Γιαννη ?
 
Νομίζω λέγεται Βιβουρνο.
σωστός.....βιβούρνο tinus ανθίζει 2 φορές άνοιξη φθινόπωρο με λευκά άνθη που μυρίζουν όμορφα όταν δε απανθίζει μυρίζει σαν ποδαρίλα
δυνατός θάμνος με μέτρια νερά και ανθεκτικός στον αέρα φθάνει και 4-4μιση μέτρα ύψος
κολλάει έυκολα μελίγκρα,τετράνυχο,τίγρη,θρίπα
 
Last edited:
Έχω μια μουσμουλιά στο χωριό όχι πολύ μεγάλη και παρά του ότι κάνει αρκετά άνθη,δεν τα κρατάει από την παγωνιά.
Τι μπορώ να κάνω;Άμα την σκεπάσω με κάτι θα κάνω δουλειά;
 
Γιώργο τι θερμοκρασίες είναι οι χαμηλές στο χωριό;;;;

<<Κλίμα/Έδαφος
Το δέντρο της Μουσμουλιάς είναι αρκετά ανθεκτικό είδος και αν δεχτεί μέτριες φροντίδες ζει τουλάχιστον για 40 χρόνια.
Η φύτευση σε ηλιόλουστα μέρη του κήπου ευνοεί τη δημιουργία λουλουδιών και καρπών.
Μπορείτε να την καλλιεργήσετε σε ποικιλία εδαφών και κλιματολογικών συνθηκών αλλά προτιμήστε εδάφη ούτε πολύ βαριά ούτε αμμώδη, που να στραγγίζουν εύκολα. Ιδανικό κλίμα είναι το ήπιο και δροσερό, με όχι βαρείς χειμώνες και με αρκετές βροχοπτώσεις (μια καλή ανθοφορία/καρποφορία απαιτεί τουλάχιστον 600mm βροχής ετησίως, κατανεμημένη ομαλά μέσα στο χρόνο). Ως δέντρο αντέχει σε παγετούς και σε χαμηλές θερμοκρασίες αλλά τα λουλούδια της, αν και υπομένουν καρτερικά ανέμους και βροχές, καταστρέφονται σε θερμοκρασίες χαμηλότερες των -4oC.>>
 
Μακη, τα καλαμια με τι τα ξεκανουμε ρε φιλε;
Τα εχω κοψει, βγαινουν βεβαια καθε τοσο και τα στραβωνω, αλλα φοβαμαι οτι το φυτοφαρμακο δεν το γλυτωνω
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top