Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εχω δεντροκοπτικη hasgvarna και ειμαι πααρα πολυ ευχαριατημενος
Για τα στιλλ και γω ξερω οτι ειναι σκυλια αλλα πανακριβα
Ωστοσο θελω τις αποψεις των γεωργων μας καθως παντα πρεπει να τις λαμβανεις υποψην πριν να παρεις αποφαση καθως μπορεις να εκμεταλευτεις προσφορες η μεταχειρισμενα εργαλεια :)
Ευχαριστω λεβεντη μου.shake hands.
 
Χρύσανθε μ ένα εργαλείο 3 hp είσαι μια χαρά για την <<ερασιτεχνική>>χρήση που το θές
μέχρι 250 ευρώ βρίσκεις καλό αλλά να το δοκιμάσεις βάζοντας πάνω σου με την κρεμάστρα του πόσο σε βολεύει στο σωματοτυπό σου για ευκολία χρήσης χωρίς να σε στεναχωρεί και να σε κουράζει
φοράμε πάντα γυαλιά προστασίας όταν το δουλευουμε και κανείς κοντάμας γιατί τα πετραδάκια που πετάει μπορούν να κάνουν μεγάλη ζημιά
όχι πολλά γκάζια γιατί δεν ωφελούν ούτε κόβουν πιο γρήγορα ισα ίσα φθείρουν το μηχάνημα......για να το 'εχεις χρόνια εσύ μην το δανείζεις ;)
επίσης αν θες την συμβουλή μου ποτέ μη χρησιμοποιήσεις τον δίσκο που μπορεί να έχει μέσα στην συσκευασία.....πολύ κακό εξαρτημα ;)
βενζινοκίνητο πάντα γιατί το ηλεκτρικό από κάποια στιγμιαία αδεξιότητα κόβεις το καλώδιο της μπαλαντέζας για πλάκα ;)
 
Λοιπόν το δικό μας είναι το Kawasaki TH48, είναι 3 ίπποι. Το έχουμε κοντά δεκαετία, αγορασμένο τότε κοντά στα 300 ευρώ. Τώρα που έψαξα στο ίντερνετ για αυτό τιμή η χαμηλότερη ήταν στα 489 μέχρι και 530 έφτανε..fff. Σκυλί εργαλείο παίρνει και δίσκο και μισινέτζα, άμα το βρεις σε καλή τιμή (~300) βούτα το Χρύσανθε
 
Χρύσανθε μ ένα εργαλείο 3 hp είσαι μια χαρά για την <<ερασιτεχνική>>χρήση που το θές
μέχρι 250 ευρώ βρίσκεις καλό αλλά να το δοκιμάσεις βάζοντας πάνω σου με την κρεμάστρα του πόσο σε βολεύει στο σωματοτυπό σου για ευκολία χρήσης χωρίς να σε στεναχωρεί και να σε κουράζει
φοράμε πάντα γυαλιά προστασίας όταν το δουλευουμε και κανείς κοντάμας γιατί τα πετραδάκια που πετάει μπορούν να κάνουν μεγάλη ζημιά
όχι πολλά γκάζια γιατί δεν ωφελούν ούτε κόβουν πιο γρήγορα ισα ίσα φθείρουν το μηχάνημα......για να το 'εχεις χρόνια εσύ μην το δανείζεις ;)
επίσης αν θες την συμβουλή μου ποτέ μη χρησιμοποιήσεις τον δίσκο που μπορεί να έχει μέσα στην συσκευασία.....πολύ κακό εξαρτημα ;)
βενζινοκίνητο πάντα γιατί το ηλεκτρικό από κάποια στιγμιαία αδεξιότητα κόβεις το καλώδιο της μπαλαντέζας για πλάκα ;)
Εισαι μαλαμα φιλος ρε.well done..shake hands.
 
Λοιπόν το δικό μας είναι το Kawasaki TH48, είναι 3 ίπποι. Το έχουμε κοντά δεκαετία, αγορασμένο τότε κοντά στα 300 ευρώ. Τώρα που έψαξα στο ίντερνετ για αυτό τιμή η χαμηλότερη ήταν στα 489 μέχρι και 530 έφτανε..fff. Σκυλί εργαλείο παίρνει και δίσκο και μισινέτζα, άμα το βρεις σε καλή τιμή (~300) βούτα το Χρύσανθε
Το ψαξα λεβεντη μου
Μαλλον δεν θα το βρω κυπρο
 
Mε χορτοκοπτικο 2 ιππων κανεις δουλεια αραγε; Θελω για χορτα (μαργαριτες-τριφυλλια) αλλα και καλαμια που καποια στιγμη θελω να ξεπαστρεψω.

Αυτο εχω βαλει στο ματι
http://www.toolplanet.gr/prod/129/5796/NAKAYAMA PB6200 MASTER ΒΕΝΖΙΚΙΝΗΤΟ ΘΑΜΝΟΚΟΠΤΙΚΟ 3,0HP

3 ίπους ειναι αυτο
3 ίππους το δίνει και μια χαρά φαίνεται
στα καλάμια αν δουλέψεις δίσκο μεγάλη προσοχή :)
 
Καλημερα

Εχω ενα παλιο Stihl και μαλλον αυτο θα φτιαξω, αλλα ειναι και μεγαλο και δυσχρηστο δυστυχως. Επισης, αυτο που αναφερε ο Μακης νομιζω ειναι SOS. Ποτε μη δινετε μηχανηματα σε αλλους, σε μας τα εχουν κανει κουδουνιστρες :(
 
Πρόσφατα δοκίμασα τσάι από Λουίζα και μου έκανε πολύ θετική εντύπωση.
Αντέχει σε σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες αυτό το φυτό;
Εχει αντοχη Γιωργο.Στο χωριο στην Ευβοια,που εχω βαλει,μια χαρα κραταει..Αλλα πανω σε σενα δεν ξερω τι παιζει απο παγετους και τετοια.Παντως ειναι πολυ ωραιο φυτο και μυριζει ομορφα.Αξιζει να ασχοληθεις.Ρωτα καποιον γεωπονο καλυτερα για να εισαι σιγουρος;)
 
Πρόσφατα δοκίμασα τσάι από Λουίζα και μου έκανε πολύ θετική εντύπωση.
Αντέχει σε σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες αυτό το φυτό;
φοβερή και τρομερή η λουίζα με πάμπολλες ευεργετικές ιδιότητες
http://enallaktikidrasi.com/2016/05/loyiza-to-botano-me-tis-magikes-idiothtes/
στους 0 βαθμούς χάνει το φύλλωμα της :)
 
Καλησπέρα παιδιά. Χρειάζομαι την βοήθεια σας. Έβαλα ένα νυχτολούλουδο στο μπαλκόνι πριν λίγες εβδομάδες και έχει πιάσει μελίγκρα. Διάβασα στο ιντερνετ να το ψεκάσω με σαπούνι, νερό και οινόπνευμα 1 φορά την εβδομάδα. Είναι επαρκές αυτό ή χρειάζεται και κάτι ακόμα? Δεν θα ήθελα να πάω σε κάτι χημικό προς το παρόν...
 
Πολυ αποτελεσματικό ειναι αυτο το σκεύασμα.
https://www.antemisaris.gr/fytoxoma...akareoktono-spruzit-ec-neudorff-100-ml_77404/
Δεν ειναι τοξικό για τον άνθρωπο και τα ζώα και δεν πειραζει τα οφελημα έντομα οπως οι μέλισσες. Επίσης ειναι ακίνδυνο για τα φυτά, ψεκάζεις μια φορα την εβδομάδα αποφεύγοντας το φως του ηλίου και τις υψηλές θερμοκρασίες. Ελπιζω να βοήθησα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top