Οι κήποι μας Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ρίξε και κανένα μπόλιασμα να γουστάρουμε!!!
Απο τα μεσα του μηνα και μετα ξεκινω.

Ασχετο, αλλα εχω ευχαριστηθει χυμο απο αυτα τα αγρια :

citrus volkameriana - citrus trifoliata.jpg
και δεν προκειται να τα μπολιασω.
Δεν τα ακουμπαω καθολου...
Να κανει κακο ο χυμος τους, δεν νομιζω...
Φλουδα με αρωμα πορτοκαλιου και αφθονος χυμος με γευση λεμονιου.
 
Last edited:
Ρίξε και κανένα μπόλιασμα να γουστάρουμε!!!
για ελιοεσπεριδοειδή φαίνεται να είναι λίγο νωρίς ακόμα Χρήστο. Πάει για μετά της 15/4 όπως λέει ο παναγιώτης. Είναι τρομερό τώρα το παράθυρο για τα φυλλοβόλλα. Το σκ που έρχεται θα γίνει του παλουκιού το κάγκελο σε καρυδιές, γκορτσιές και αγριοκερασιές.
 
για ελιοεσπεριδοειδή φαίνεται να είναι λίγο νωρίς ακόμα Χρήστο. Πάει για μετά της 15/4 όπως λέει ο παναγιώτης. Είναι τρομερό τώρα το παράθυρο για τα φυλλοβόλλα. Το σκ που έρχεται θα γίνει του παλουκιού το κάγκελο σε καρυδιές, γκορτσιές και αγριοκερασιές.
Ναι, έχετε δίκιο είναι νωρίς απλά το είπα έτσι για να μπαίνουμε στο κλίμα!Εμβόλια φυλαγμένα στο ψυγείο;
 
εννοείται από το γενάρη και το φλεβάρη βγαλμένα σε διπλή μαύρη σακούλα αεροστεγώς

View attachment 45825

View attachment 45826
Καλή επιτυχία!!!Αν πάρεις λίγο πριν ανοίξουν δηλαδή είναι ακόμα κλειστά και μπολιάσεις κατευθείαν δεν θα γίνεται;;Δηλαδή μέχρι και μάρτη που πολλά δεν έχουν ανοίξει.
 
Καλή επιτυχία!!!Αν πάρεις λίγο πριν ανοίξουν δηλαδή είναι ακόμα κλειστά και μπολιάσεις κατευθείαν δεν θα γίνεται;;Δηλαδή μέχρι και μάρτη που πολλά δεν έχουν ανοίξει.
Ανάλογα την ποικιλία Χρήστο που θα βγάλεις κεντράδια. Μια χρονιά δεν είχα προλάβει να βγάλω χειμερινά και 10/4 κέντρωσα από franquette και fernor καρυδιές που είναι υπερόψιμες με φρέσκο και δεν είχα κανένα θέμα. Ξάδερφός μου πήρε από τα ίδια δικά μου δέντρα 3 μέρες μετά και είχαν όλα αποτυχία γιατί είχαν ξεθυμάνει... Από το να πάει χαμένο το κέντρωμα και πολύ πισω το δέντρο που θες να κεντρώσεις μέχρι να μπορεί να δεχθεί άλλα κεντράδια, καλύτερα με χειμερινό σε σίγουρη ύπνωση να είμαστε εξασφαλισμένοι...
 
απο εδω και περαααα παιδες εχη το κτηματακιμας δουλιεςςςς ,ραντισμα της ελιες κωψιμο χορτα κτλ,,,το αμπελακι κλαδευτικε,, και σημερα ειχαμε μισινεζαααα στο φουλ,,,,απο βδωμαδα ραντησμα της ελιες με χαλκο ;)

Ξύπνα η φυση, χάνουμε τον ύπνο μας εμείς Σακηηη!!!
 
Τα φυτά έχουν ξύπνησει για τα καλά και μπήκαμε φουλ πια στο μήνα των κεντρωματων-εμβολιασμων-μπολιασματων. Σήμερα το μενού είχε εμβολιασμό άγριων καρυδιων και ντοπιων μικροκαρπων σε franquette και φερνορ.
Τεχνική ίδια με αυτή που έχω δείξει σε προηγούμενο ποστ πέρσι για τις ελιες. 40 δέντρα σήμερα μπορεσα αλλά τόσα ελπίζω αύριο...
IMG-96261b7537f2a3a31d8ed3408624b183-V.jpgIMG_20220409_191821.jpgIMG_20220409_114701.jpgIMG_20220409_112923.jpg
Ώρα για ξεκούραση και καλό φαΐ... @Alex37 καραματζανης το τυρί σπέσιαλ..
IMG-ca55144b0ad9041f695898180f307e5c-V.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top